Jump to content
Mateusz Z

Dolina Pięciu Stawów - Krzyżne, Kępa

Recommended Posts

Dzień dobry. 

W ostatni weekend sierpnia wybrałem się na spacer po Tatrach. Miałem nie jechać i czekać na wyjazd forumowy, ale nie udało się powstrzymać uzależnienia. Wylądowałem w sobotę (29.08) w Zakopanem. Na pierwszy dzień plan był taki: Kuźnice - Krzyżne przez Murowaniec - nocleg w piątce. Spokojnym krokiem ruszam w stronę Hali Gąsienicowej. Na trasie dość mocno wiało. 

1.jpg

Przerwa przy Murowańcu i spokojnym krokiem ruszam w stronę przełęczy Krzyżne. 

3.jpg

Trasa nie sprawa trudności, aczkolwiek jest ciekawszy moment niedaleko przełęczy, gdzie trzeba wejść na grzędę po lewej stronie żlebu. W końcu ląduję u celu. Mimo średniej pogody widoki są naprawdę ładne. Spędzam na przełęczy dłuższą chwilę (godzinę?) 

4.jpg

5.jpg

Widząc ścieżkę prowadzącą od Krzyżnego w nieznanym kierunku postanawiam się tam wybrać. Widoki zapierają dech w piersiach... W stronę Lodowego i widok na Orlą i przełęcz Krzyżne. 

6.jpg

8.jpg

7.jpg

Zejście do Doliny Pięciu Stawów również nie stwarza trudności. Gdzie nie gdzie można wspomóc się rękoma. Noc w schronisku mija pod znakiem burzy. Po północy zaczęło trzaskać, aż schronisko się trzęsło. O 3 pobudka. W planach wschód słońca z Gładkiego Wierchu i dalej Kotelnice, aż do Liptowskich Murów. 3:30 wymarsz ze schroniska. Na zachodzie nieba widać byłyski. Burza wydawała się kierować w moją stronę. Kalkulując ryzyko postawiłem się wycofać.. Burza poszła na Zakopane, a wschód słońca dane mi było oglądać z Kępy (niebieski szlak z piątki do moka). 

9.jpg

10.jpg

Po wschodzie zastawiając się gdzie dalej iść, postanowiłem odwiedzić Morskie Oko :D Niestety przy zejściu znów odezwał się ból kolana. Rano - zanim przyjdą pierwsi turyści jadący do Palenicy busem  nad jeziorem jest pusto. Delektując się schroniskowym Żubrem podziwiałem Mnicha i Mięgusze. 

11.jpg

Poniżej zdjęcia 6,7,8 - coś wczoraj wywaliło

6.jpg

7.jpg

8.jpg

Edited by Mateusz Z
  • Like ! 12
  • Wow 1

12 minut temu, Zośka napisał:

@Mateusz Z i jak szlak po remoncie ?

Od Gąsienicowej schodki, kruszyna praktycznie zniknęła. Przyjemna trasa. :) 

4 minuty temu, Luk_ napisał:

remont szlaku na Krzyżne ma się chyba dopiero zacząć 🙂

Z tego co mi wiadomo to remont będzie teraz od Doliny Pięciu Stawów. 

• Like ! 1
  • Thanks 1

Zwracam honor w takim razie 🙂 remont od strony Gąsienicowej musiał mi gdzieś umknąć 😀

• Like ! 1

@Mateusz Z, piękne foty 😍, a temat kolana w moim przypadku również się powtarza 😞, niestety dla łazika górskiego kontuzjowane kolano to przykra sprawa... Ile przyjemności ogranicza. No cóż... Będąc w sierpniu na SK właśnie kolano nie pozwoliło mi zrobić moich szlakowych planów😡

5 minut temu, Kasia K napisał:

piękne foty 😍, a temat kolana w moim przypadku również się powtarza

Dzięki :) Mnie kolano boli od zejścia ze Sławkowskiego Szczytu w lipcu. Mam nadzieje, że na zimę Ci przejdzie, bo z pewnością masz ambitne plany ;) Do zobaczenia na szlaku! 

• Like ! 1

@Mateusz Z, ja od czerwca mam problem( wypadek w pracy). Kolano dosyć mocno poszkodowane - do zabiegu, niestety.  Na szlaku jedynie w ortezie 😞. Ale co tam... Do zobaczenia na szlaku👍😉

• Like ! 1

3 godziny temu, Mateusz Z napisał:

Widoki zapierają dech w piersiach

Z Krzyżnego jedna z najlepszych, jak nie najlepsza panorama Tatr w PL 😍 💕

3 godziny temu, Mateusz Z napisał:

10.jpg

Matti szczęściarzu! 👍🙂

A w Pięciu Stawach dostałeś wyrko, materac czy podłogę?

2 godziny temu, Mateusz Z napisał:

kolano boli

Ludki polecam Wam glukozamine na kolana! Ja miałam mega problem z lewym kolanem - wystarczył jeden dzień w górach, żeby bolało. Odkąd biorę glukozaminę, nic nie boli. Byłam w szoku, gdy po Rohatce i Czarnym Mięguszu, kolano sie nie odezwało. Także polecam Wam👍

• Like ! 3

7 godzin temu, RudaMaRysia napisał:

Matti szczęściarzu! 👍🙂

A w Pięciu Stawach dostałeś wyrko, materac czy podłogę?

To nie szczęście, to poświęcenie kosztem snu :D Spałem na glebie, najwygodniej. 

Glukozamina zamówiona! Dzięki za podpowiedź. 

• Like ! 1

@Mateusz Z szlak niby znany, ale jak oglądam Twoje foty, to odkrywam go  na nowo. Dzięki 😘

Odchodów słońca zazdroszczę(pozytywnie) 🙂

Fajne fotki i naprawde fajna widokowo wycieczka @Mateusz Z wschodu i zachodu aż zazdroszczę 😉😁 trud się opłaca 😆

Pod koniec lipca też całkiem przypadkowo się tam znalazłam...😁 miała być tylko wycieczka do piątki z paczką znajomych i powrót, a po obiedzie w piątce pomysł pójścia na Krzyżne więc bez namysłu idziemy... aż tu w połowie drogi przypominam sobie, że przecież remont szlaku jest z przełęczy w stronę Gąsienicowej 🙄 trudno na Krzyżne już blisko więc o powrocie nie było mowy 😉 widoki cały czas pyszne choć raz na jakis czas chmury przysłaniają sporą część Tatr... i nawet lekki deszczyk kilka razy się pojawił, ale jakoś tak humory cały czas dopisywały.... schodzilismy do Gąsienicowej 🤷‍♀️ ( tutaj ciiiiii 😙) ok 19 więc spokojnie było a mgła zrobiła się taka że zobaczyc nas graniczyło z cudem 😬  a zimne piwko w Murowańcu po całym dniu nigdzie indziej nie smakuje tak wyśmienicie 😁 No i Kościelec o zmroku .... trudno było by się oprzeć temu widokowi i wracac tą samą trasą....

20200917_174011.jpg

20200917_173932.jpg

20200917_173904.jpg

20200917_173746.jpg

20200917_173617.jpg

20200917_173601.jpg

20200917_173537.jpg

20200917_173248.jpg

20200725_211542.jpg

20200725_205648.jpg

• Like ! 9

1 godzinę temu, roche napisał:

Cześć wszystkim, czy przejdę w Dolinę 5SP przez Krzyżne czy nie ma przejścia

Cześć. Zgodnie z informacją TPN szlak jest zamknięty w dni powszednie. W weekend możesz iść.