Jump to content

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 05/20/2020 in all areas

 1. 9 maja. Jeszcze zimowa aura ?
  6 points
 2. Zielona Dolina to chyba nazwa nieprzypadkowa ?
  5 points
 3. widać że z Karbu jeszcze można by nieźle pojeździć na nartach Doksa - genialne foty - Dzięki
  5 points
 4. 4 points
 5. Oj tak, z tej perspektywy jest super widoczek, chociaż im wyżej i bliżej przełęczy Świnickiej tym ten widok trochę zostaje zakryty. Moim zdaniem warto spojrzeć na zieloną dolinkę z okolic Skrajnej Turni. Widać ją jak na dłoni!
  4 points
 6. Zielona Dolina Gąsienicowa to miejsce o tyle dziwne, że bardzo łatwo tam się dostać, a zwykle jest puste. To znaczy w porównaniu do Hali Gąsienicowej. Jedno z moich ulubionych miejsc w naszych Tatrach. No i z jednej strony Świnica, a z drugiej Kościelec : D Nie miałam okazji iść przez nią do Przełęczy Świnickiej, może w tym roku się pojawi okazja. Zgaduję, że musi być tam pięknie ?
  4 points
 7. @ŁukaszJ co do Świnicy, Zawratu, przełęczy Krzyżne i innych tras. Pamiętaj, że to nadal są "tylko" szlaki turystyczne i osobie o jako takiej kondycji i nie bojącej się ekspozycji żadna z tych tras nie powinna sprawić większych problemów. Po to są ubezpieczenia i wszelkie inne udogodnienia, by normalni turyści byli w stanie tam wejść ? Wydaje mi się, że jest taka potrzeba "stopniowania" trudności szlaków ze względu na masę ludzi w Tatrach, którzy często o górach to słyszeli jedynie w TV, nie są totalnie przygotowani i idą np. na Rysy. Ale jeśli ktoś jest świadomy zagrożeń na trasie, nie bo
  4 points
 8. Dzięki za odpowiedzi. Wiedziałam, że zamykają na zimę, ale trochę mnie dziwi zagrożenie lawinowe pod koniec maja(może się nie znam). Jak nie otworzą, to trudno. I tak pójdę-innym szlakiem. @Lavinka no te widoki to rzeczywiście, nic nie urywają?
  3 points
 9. Moje też!!! Masz rację, że jest tu cicho, zielono, pięknie, raczej bezludnie ? no i jest duuużo stawów ♥? Naprawdę miejsce godne polecenia!
  3 points
 10. Hej. Szlak zamykają na zimę ze względu na duże zagrożenie lawinowe. Na dniach powinni otworzyć, chyba że przez COVID nie otworzą. W tamtym roku w ostatnim tygodniu maja otworzyli, 1 czerwca już tam chodziłem i fakt ze 2-3 większe płaty śniegu były, ale w lesie i na granicy lasu. Łańcuchy i klamry bez śniegu. Też muszę Babią niebawem odwiedzić!
  3 points
 11. Nie jestem pewny, ale wydaje mi się, że oni w różnych terminach to otwierają. Może zależy to od śniegu, albo może od siedlisk jakiś rzadkich gatunków zwierząt/roślin. Niewykluczone że wina koronawirusa. Tam są sztuczne ułatwienia, dużo osób mogło by mieć z nimi kontakt i może taka profilaktyka ? Najprościej chyba maila do BgPN napisać ?
  3 points
 12. Jeśli kolega ma dobrą kondycję (np. ćwiczy, biega albo chociaż chodzi na pielgrzymki) ? to dlaczego miałby nie wybrać się na Zawrat albo Krzyżne? Wejście na Zawrat od Doliny Pięciu Stawów jest banalnie proste, tylko Łukasz musi pamiętać, żeby wybrać właśnie ten szlak, a nie wejście od strony Czarnego Stawu Gąsienicowego. Na Krzyżne może i jest odrobinę trudniej (albo bardziej wyczerpująco), ale trasa też wydaje się niespecjalnie skomplikowana - zakładając oczywiście, że w drugiej połowie czerwca nie będzie już śniegu na szlakach. Świnicę Łukaszowi rzeczywiście bym odradzał, jeśli to jego pier
  3 points
 13. 2 points
 14. 2 points
 15. Jakbyście się wybierali w lipcu/sierpniu to dajcie znać, możliwe, że będę wtedy w tych okolicach ? Aaa jak wiało to nic nowego ? Byłem tam tyle razy, a cisza było tylko raz. Babia jest fajną alternatywą dla Tatr, gdy w tych drugich nie ma pogody ;). No i wejście od Krowiarek jest dosyć szybkie, więc latem można uniknąć burz, co w przypadku Taterek nie jest tak oczywiste ze względu na konieczność przejścia dolin, itp.?
  2 points
 16. Na Babiej Górze byłam raz i widoki niestety mnie nie powaliły. Myślę, że podzielicie moje zdanie po obejrzeniu poniższego zdjęcia ? Do tego wiało niemiłosiernie ? Aczkolwiek trasa całkiem przyjemna. Może kiedyś tam wrócę, ale znając życie będzie mnie ciągnęło w Tatry jednak ?
  2 points
 17. @admin podrzucam do sprawdzenia ?
  2 points
 18. Śmiało, w żlebie było zasypane. Poniżej zdjęcie z podejścia na Karb i Zielona Dolina z okolic Karbu. Dzień wcześniej niż @Doksa :)
  2 points
 19. @staroń Szłam przez Boczań w sobotę. Szlak jest ok, tylko w w lesie było trochę błota bo w piątek padał deszcz. Nawet mam jakieś zdjęcia aktualne. W Gąsienicowej miejscami były tylko większe płaty śniegu i sporo ludzi. Dopiero na czarnym szlaku w stronę Świnicy było już dużo grząskiego, mokrego śniegu. Im wyżej tym oczywiście więcej. W tym tygodniu jest ciepła, słoneczna pogoda i jak na razie nic nie pada więc myślę że warunki w weekend będą jeszcze lepsze. Natomiast jeżeli chodzi o Gorce?!? Turbacz w weekendy jest naprawdę oblężony, bardzo!!! Jak kochacie tłumy na szlaku to zapraszam!??
  2 points
 20. Aktualny komunikat TPN Zamknięcia szlaków pieszych Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Wszystkie szlaki turystyczne i narciarskie są zamknięte dla narciarstwa i turystyki narciarskiej (również szlak na Rysy). Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku. Szlak turystyczny na odcinku Hala Gąsienicowa - Rówień Waksmundzka (kolor zielony) jest zamknięty do odwołania. Jaskinia Mroźna jest zamknięta do odwołania.
  2 points
 21. 1 point
 22. Kościelec. Czy jest takie miejsce w Tatrach które zawsze odkładacie na później i do dzisiaj tam nie dotarliście ?
  1 point
 23. Tak, nawet kilka razy. Nocne rozmowy Polaków w schroniskach czasami bardzo się przedłużają ? Który ze szczytów wzbudza w Tobie większy respekt: majestatyczny Kościelec, czy kapryśna pogodowo Świnica?
  1 point
 24. czyli rozwiązałaś zagadkę
  1 point
 25. Pytanko do bywalców Babiej Góry: Orientujecie się dlaczego jest zamknięty szlak przez Perć Akademików? Na stronie parku jest info, że szlak jest zamknięty do odwołania(powodu nie podano). Czy to ze względu na warunki jeszcze zimowe? Czy może sobie ktoś pod pretekstem koronawirusa wymyślił, że sobie zamkną bo tak? Chciałabym się wybrać na początku czerwca, mam nadzieję, że do tego czasu otworzą.
  1 point
 26. Zawsze jeżdżę na jednodniowe wypady, więc niestety nie mam do opowiedzenia żadnej mrożącej krew w żyłach historii o spaniu w kominie Murowańca, ale zawsze chętnie sobie leżę na trawie, jeśli to się liczy ? Czy zgubiłeś coś kiedyś w górach?
  1 point
 27. Ahhh ta Gąsienicowa ? Też coś dorzucę - czerwiec 2019 ?
  1 point
 28. Kiedy jednak pójdziemy nieco dalej żółtym szlakiem w kierunku Kasprowego Wierchu a później skręcimy w lewo na czarny prowadzący na Świnicę, wejdziemy do Doliny Zielonej Gąsienicowej zwanej inaczej Roztoką Stawiańską. Miejsce jest tak urocze i ciekawe, że zasługuje na odrębny wątek.
  1 point
 29. Z mojego doświadczenia; jeśli buty na lato i inne ciepłe miesiące, to zdecydowanie krótkie. Fajnie, żeby były lekkie, przewiewne, dobrze oddychające. Te z siateczką będą lepiej wentylować, ale z kolei te ze skóry (zamszu) posłużą Ci na dłużej. Na lato lepiej bez membrany. Jak słusznie zauważyłeś na początku, nie ma jednego, uniwersalnego buta, który sprawdzi się przez cały rok (aktualnie mam trzy pary). Ja w długich butach chodzę tylko zimą, jesień i wiosna krótkie z Gore, a latem lekkie podejściówki. Wyglądem buta się nie kieruję. Najważniejsza jest dla mnie wygoda i przyczepność. Model
  1 point
 30. Co prawda nie byłam, ale zdjęcia przestudiowałam i marzy mi się widzieć panoramę z Szpiglasowego Wierchu ? Jaki szlak/ szczyt/ cel wędrówki najbardziej Cię zaskoczył (pozytywnie bądź negatywnie)?
  1 point
 31. Jeśli jest ich na szlaku mniej to mówię, jeśli są tłumy to raczej nie ? Czy złapała Cię kiedyś burza w górach?
  1 point
 32. Najczęściej bywam w sierpniu i wrześniu, zimą nie chodzę po górach, jakoś nie mam odwagi ? Wolę lato- wiadomo, dzień jest długi, śniegu nie ma, czasu mam więcej, chociaż i tłumy większe, co troszkę odstrasza. Najbardziej lubię wybrać się w Tatry w czerwcu i wrześniu. Czerwiec- dzień jest bardzo długi, burz nie ma tyle co w wakacje, ludzi też mniej (ostatnio jak byłam to na szlaku do Piątki spotkałam 10 osób(!)- a pogoda była cudna). Jedyny minus to fakt, że wysoko lubi jeszcze zalegać śnieg, z którym bardzo się nie lubimy ? Natomiast wrzesień to dla mnie miesiąc tatrzańskich wypraw- mniej bur
  1 point
 33. Ja trochę skromniej od Was, bo chciałabym w tym roku wybrać się na Szpiglasowy Wierch od D5S, Krzyżne i może na Rysy od słowackiej strony ?
  1 point
 34. Drodzy Tatromaniacy! Każdy ma własne zdanie i proszę Was wszystkich o jego uszanowanie. Z pewnością każdy z nas ma po części rację, nie ma rozwiązań idealnych. Nie stwarzajmy tutaj niezdrowej atmosfery, bo przecież złączyła nas tu wspólna pasja, jaką jest miłość do gór! Wszyscy znajdujemy się teraz w trudnej sytuacji, każdy z pewnością ma dość izolacji, masek i życia w strachu przed epidemią, stąd też możliwa frustracja. Jednak miejmy nadzieję, że to wszystko minie i znów spotkamy się na szlakach, a każdy wyruszy na swoją zaplanowaną wcześniej wyprawę! Pozdrawiam wszystkich cieplutko! ?
  1 point
 35. Wychodzi na to jednak, że TPN będzie otwarty poza schroniskami i parkingami ?
  1 point
 36. Z Babiej na wschód.
  1 point
 37. Hala Gąsienicowa to chyba najczęściej uczęszczane przeze mnie miejsce w Tatrach ? Jaworzynką czy przez Boczań, nieważne- zawsze efekt jest ten sam. Mija się ławeczki na Przełęczy między Kopami i już za zakrętem wyłaniają się te groźne szczyty ze swym strażnikiem- Kościelcem ? Uwielbiam ten moment i nienawidzę zarazem, kiedy muszę wracać i wiem już, że kończąc fragment ze schodkami trzeba skręcić w lewo i trzeba się z nimi pożegnać. Hala jest takim miejscem, gdzie można przyjść, posiedzieć (ewentualnie poleżeć) cały dzień, po czym wrócić i człowiek będzie zadowolony. Zawsze można poszerzyć wyci
  1 point
 38. Byliście? Wejście od której strony polecacie? A może wejście i zejście tym samym szlakiem? Który jest trudniejszy- ten od D5S czy od strony Hali Gąsienicowej? Czy faktycznie ten drugi jest mozolny? Czy widoki zapierają dech w piersiach? ?
  1 point
 39. Pozdrowionka z Babiej ?
  1 point
 40. Żeby zobaczyć te tłumy :D :D :D (II połowa września 2019)
  1 point
 41. Żadne babciokijki, tylko pełnoprawne kijki trekkingowe! ? Bez nich czasem dawały mi się we znaki kolana ?
  1 point
 42. A czy w rejony, o których pisałam wyżej, wystarczają raczki, czy jednak trzeba zaopatrzyć się w raki? Jestem dziewczyną bardzo drobnej budowy i szczerze to obawiam się tych raków, nie wiem czy nie będą mi bardziej ciążyć niż pomagać, no ale też pewnie trzeba nabrać wprawy w chodzeniu w nich. Wiem, że dużo zależy od aktualnych warunków, no ale zakładam, żeby (przynajmniej w najbliższej przyszłości) wybierać się w rejon dolin, może jakieś szczyty w Tatrach Zachodnich, na pewno nie wyżej.
  1 point
 43. Cześć! Ja również mieszkam na co dzień w Krakowie. W Tatry jeżdżę na jednodniowe wycieczki, jak na razie tylko w sezonie letnim, ale przymierzam się do tego, aby i zimą je w końcu odwiedzić. Pozdrawiam ! ?
  1 point
 44. Moje uwiecznianie w aparacie zwierzaków jest zdecydowanie mniej atrakcyjne i profesjonalne niż Wasze, no ale trudno ?
  1 point
 45. Jeśli o mnie chodzi to ja kolejką bynajmniej jechać nie zamierzam ? Rozważamy opcję ja pieszo, ona kolejką, spotkanie na górze i kontynuacja w dół. Ona też już była kilka razy w Gąsienicowej i chciałaby przejść gdzieś wyżej, ale twierdzi, że już sama Gąsienicowa jest dla niej sporym wysiłkiem ? A ja chcę znaleźć jakiś kompromis w tej sytuacji, bo obie chciałybyśmy się gdzieś wybrać razem. Gdyby tu tylko o mnie chodziło to Twoja propozycja brzmi bardzo ciekawie, nad Czarnym Stawem co prawda byłam parę razy, ale na Przełęczy Karb jeszcze nie. A z pewnością widok na Kościelec i Świnicę wspaniały
  1 point
 46. Dzięki za odpowiedzi ? Wyjście na Świnicką Przełęcz nie wchodzi w grę, bo mama ma duże problemy z wychodzeniem, łatwo łapie zadyszkę i generalnie nie ma kondycji. Zdecydowanie woli schodzić, tylko właśnie obawiam się, żeby nie zablokowała się z powodu lęku wysokości, a na Przełęczy Świnickiej do tej pory nie byłam i nie orientuję się jaka tam jest ekspozycja. Są co prawda jakieś filmy na yt, ale na nich zawsze wszystko wygląda straszniejsze ?
  1 point
 47. Podepnę się pod temat. Kusi mnie Szpiglasowy Wierch, Zawrat i Krzyżne. Które z tych miejsc jest najłatwiejsze/ najbezpieczniejsze do zdobycia po raz pierwszy? Jeśli chodzi o kondycję to myślę, że jest ok i podołam, ale kolana mogą odmówić posłuszeństwa i wolałabym by zejście nie było mocno strome i obciążające dla kolan (oczywiście względnie, wiadomo, że chcąc tam wyjść trzeba i zejść :P) . Jeśli chodzi o Szpiglas to raczej w grę wchodzi wejście przez MOko i zejście tą samą stroną, Zawrat podobnie, tylko od 5 Stawów, no i Krzyżne, pewnie od Gąsienicowej. No i wyprawa ma być jednodniowa, bez no
  1 point
×
×
 • Create New...