Jump to content

Kasprowy i pierwszy dwutysięcznik dla początkujących


Recommended Posts

Cześć! ☺️

Od niedawna chodzę trochę po Tatrach, co sprawia mi niesamowitą radość ?. Mam za sobą zaliczone D5SP - Świstówkę Roztocką - MO, Czarny Staw Gąsienicowy (wejście przez Boczań, zejście Jaworzynką) i kilka spacerów po dolinach. Marzy mi się zdobycie jeszcze w tym roku Kasprowego... stąd moje pytanie: czy to nie za wcześnie? Który szlak będzie najłatwiejszy do osiągnięcia celu? Myślałam o Myślenickich Turniach i powrocie przez Kalatówki / Boczań. Mam również pytanie czy osiągnięcie pierwszego dwutysięcznika jest już realne? Jeśli tak to który będzie najłatwiejszy? Wołowiec? A może któryś z Czerwonych Wierchów? ?

PS Proszę również o polecenie tras dla mało rozchodzonych Tatromaniaków (ok. 8h chodzenia, 20-25 km ☺️)

Pozdrawiam ❤️ 

Link to post
Share on other sites

Czerwone Wierchy na raz to fajna opcja, bo zamiast jednego masz cztery 2-tysięczniki za jednym strzałem ? 

Ostatnio szedłem np. z Hali Kondratowej na Przełęcz pod Kopą Kondracką, stąd na chwilę na Kopę (15-20 minut) - tu zawróciłem i poszedłem w kierunku Kasprowego (dalej poszedłem na Świnicę, ale to zostaw sobie na później ?). Polecam, bo to naprawdę bardzo fajny odcinek (nieco ekspozycji, ale myślę, że na tyle, żeby się oswoić; do tego cudne widoki i mało ludzi (na ok 10-15 minut przed Kasprowym zaczynają się tłumy, ale poza tym spotkałem może 5 osób na całym odcinku)).

Taką wycieczką masz i Kasprowy, i dwutysięcznik (co prawda jeden z najniższych, ale jest ?).

Z łatwych dwutysięczników mogę polecić także Szpiglasowy Wierch - łatwe dojście Ceprostradą od Moka, nieco trudniejsze od Piątki. Z tego co pamiętam był to mój pierwszy dwutysięcznik ? 

 • Like ! 2
 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Czerwone Wierchy myślę, że będę dla Ciebie jak najbardziej realne i do zdobycia. Tak jak pisali już inni, nie ograniczaj się do jednego szczytu tylko przejdź już wszystkie 4. Ja osobiście preferuję kierunek od Ciemniaka w stronę Kopy Kondrackiej tak by po zejściu np. przez Halę Kondratową popołudniu czy wieczorem znaleźć się w Kuźnicach, gdzie jest chyba bliżej i łatwiej dostać się np. do centrum Zakopanego.

 • Like ! 2
 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Cześć. 

Jak powyżej śmiało Czerwone Wierchy możesz przejść, trudności żadnych. Polecam również Szpiglasowy Wierch z Morskiego Oka. Jak się spodoba to śmiało na Zadni Granat zielonym szlakiem czy Kozi Wierch od pięciu stawów czarnym :) No i oczywiście całe piękne Tatry zachodnie. 

 • Like ! 1
 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Hej,

Jeżeli planujesz wejście na Kasprowy Wierch to oczywistym wyborem na pierwszy dwutysięcznik będzie Beskid!

Co do innych dwutysięczników na początek to polecam Czerwone Wierchy oraz inne szczyty Tatr Zachodnich (bodajże 9 dwutysięczników po polskiej stronie na zachód od Kasprowego).

W Tatrach Wysokich można zacząć od (kolejność nieprzypadkowa): Szpiglasowego Wierchu od Morskiego Oka, Koziego Wierchu z D5SP, oraz Zadniego Granatu zielonym szlakiem z Koziej Dolinki.

Powodzenia! ?

 • Like ! 1
 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
 • 3 weeks later...

Dziękuję Wszystkim za podpowiedzi!! ☺️ Szczególnie @Luk_, @Natalia D i @PiotrekC1982 za zwrócenie uwagi na Beskid tak blisko Kasprowego, jakoś wcześniej nie dostrzegałam go na mapie... ? Szkoda tylko, że nie było tabliczki, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie, ale za to ślad na Endomondo pozostanie ? W końcu wczoraj nadszedł dzień zdobycia 2k mnpm ? Schodziliśmy z Kasprowego przez Przełęcz pod Kopą i dalej do Doliny Kondratowej, trochę szkoda Kopy, która była bardzo blisko, ale nie starczyło już czasu, bo dzień coraz krótszy. ?

IMG_20190916_121541.jpg

IMG_20190916_130233.jpg

IMG_20190916_131433.jpg

IMG_20190916_132115.jpg

 • Like ! 3
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...