Jump to content

Szlak na Rysy dla laika!!


Recommended Posts

Witam! Na wstępie dodam, że jestem kompletnym laikiem jedyne szczyty jakie zdobyłem to Kasprowy i Giewont. Chciałbym wiedzieć jak moglbym się przygotowywać przez cały rok żeby móc w następne wakacje zdobyć Rysy. Przedewszystkim co po kolei mógłbym dokupywać aby zdobyć jakiś w miarę potrzebny ekwipunek, dziękuję i pozdrawiam! 

EDIT: Chodzi mi tak samo o przygotowanie co do kondycji. Na codzień jestem kierowcą ciężarówki, który nie ma wiele do czynienia z jakimś większym wysiłkiem. Licze na pomoc profesjonalistów! 

Edited by materix
  • Like ! 2
Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie ważniejsza kondycja i obycie z ekspozycją, latem jakiegoś niesamowitego sprzętu oprócz w miarę porządnego obuwia nie potrzebujesz ?

Zacznijmy od kondycji. Może możesz potruchtać/pobiegać po jeździe? Albo wziąć rower i trochę kilometrów ponabijać po skończonym dniu pracy? 2-3 razy w tygodniu, regularnie, na początku wystarczy. Nie możesz zapomnieć też o odpowiedniej rozgrzewce oraz chwili na rolowanie i/lub rozciąganie ? W miarę progressu i adaptacji ciała możesz zacząć ćwiczyć 3-5x/tyg, ale wszystko na spokojnie ?

Drugą sprawą jest obycie z ekspozycją, czy nie masz lęku wysokości, itp. Proponuję przed Rysami stopniować skalę trudności szlaków, np.: Kościelec, Szpiglasowy Wierch od Doliny Pięciu Stawów, Świnica. Oczywiście osoba bez jakiś lęków, z przeciętną kondycją też powinna sobie poradzić, jednak nie ma co lekceważyć gór. ?

Co do sprzętu, tak jak wspomniałem wyżej - głównie obuwie. Nie będę się nad nim rozpisywał, bo już w szerokim stopniu temat został poruszony w "Buty na lato" w dziale Sprzęt. W razie czego tam pisz, na pewno ktoś się podzieli swoimi doświadczeniami. Moim kryterium w doborze obuwia jest zawsze wygoda i przyczepność. Z przydatnych rzeczy warto też mieć kijki, wygodny ubiór i oczywiście plecak. Co i w jakich widełkach cenowych - to wszystko zależy jak bardzo lubisz chodzić po górach, ile czasu w nich spędzasz, itp. Nie ma co inwestować grubych tysięcy w topowe marki, jeśli np. na Rysach Twoja tatrzańska przygoda ma się skończyć ?

A co z ubioru warto mieć w plecaku? Na pewno skarpetki na zmianę, bieliznę termoaktywną, bluzę, kurtkę przeciwdeszczową, a nawet jakieś rękawiczki. Na tej wysokości latem potrafi być zimno, także wychodzę z założenia, że lepiej ponosić te dodatkowe kilkaset gram więcej i nie zmarznąć. Chyba, że pogoda jest pewna, ale latem w górach takich "pewnych" dni specjalnie dużo nie ma ? Dodatkowo warto wziąć też krem z filtrem, gdyż przy słonecznej pogodzie naprawdę idzie się nieźle zjarać ?

Jakbyś potrzebował jakiś jeszcze porad to dawaj znać śmiało ;)!

  • Like ! 5
Link to post
Share on other sites

Bardzo obszerna odpowiedź i o taką też mi chodziło. Dziękuję bardzo za pomoc. Dodam jeszcze tylko że możliwość do poruszania się mam gdyż jestem codziennie już o 17 w domu wiec nie sprawia mi to w ogóle dużego kłopotu. Jeżeli chodzi o ekspozycję to dokładnie może pierw jeszcze warto zdobyć szczyty, o których Pan wspomniał. Nad Świnicą zastanawiałem się już w te wakacje, ale stwierdziłem, że lepiej pierw zdobędę te najpopularniejsze i łatwiejsze bo z tego co słyszałem tam też trzeba się troszkę namęczyć. Jeszcze raz dziękuję i chyba w tym momencie zostało mi się już tylko zmotywować do działania. Pozdrawiam!! 

  • Like ! 3
Link to post
Share on other sites

Kochani, jak już pojawił się temat Rysow, to chciałbym zapytać, czy ktoś z Was orientuje się którędy można podejść na na te magiczne slowackie 2503m.n.p.m? Nie bardzo mogę znaleźć jakiś szlak ? jakieś propozycje, wskazówki? Będę wchodził od polskiej strony ?

Edited by Loki
Link to post
Share on other sites
59 minut temu, Loki napisał:

wskazówki?

koniecznie wykup dodatkowe ubezpieczenie na Słowację bo jak nie daj Boże zasłabniesz zdobywając słowacki wierzchołek Rysów i z pomocą przyjdzie HZS to za akcję ratunkową trzeba będzie zapłacić.

  • Like ! 1
Link to post
Share on other sites
Cytat

Nad Świnicą zastanawiałem się już w te wakacje, ale stwierdziłem, że lepiej pierw zdobędę te najpopularniejsze i łatwiejsze bo z tego co słyszałem tam też trzeba się troszkę namęczyć.

Jeśli chodzi o aspekt kondycyjny to na Świnicy nie zmęczysz się nawet w 50% tak, jak na Rysach, a jest okazja potrenować korzystanie z łańcuchów. Poza tym Świnica to także zarówno przyjemniejszy jak i ciekawszy szlak niż Rysy.

Ja ją robiłem już po Rysach, ale przed nimi robiłem Kościelec, Granaty i Szpiglasowy Wierch (wszystkie te trasy też mi się bardziej podobały niż szlak na Rysy) - i to doświadczenie się na pewno przydało na Rysach. Giewont to trochę mało, a Kasprowy to w sumie żadne doświadczenie jeśli chodzi o kwestie techniczne.

Edited by Gieferg
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, J@n napisał:

koniecznie wykup dodatkowe ubezpieczenie na Słowację bo jak nie daj Boże zasłabniesz zdobywając słowacki wierzchołek Rysów i z pomocą przyjdzie HZS to za akcję ratunkową trzeba będzie zapłacić.

@J@n rada cenna, ale po co te złośliwości? 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...