Jump to content

Tatry na koniec kwietnia


Guest Kacha

Recommended Posts

Cześć Tatromaniacy! 

Nigdy nie byłam w Tatrach wiosną, a szykuje mi się wypad pod koniec kwietnia. W planach okolice Chochołowskiej, Grześ, Rakoń... Podpowiedzcie jak się przygotować jeśli chodzi o ubiór, sprzęt. Czego się spodziewać? Pomóżcie mniej doświadczonej koleżance z forum ? 

Link to post
Share on other sites

Czego się spodziewać?

Błota, roztopów, mętnej wody w potokach, wysokiej wilgotności, w Chochołowskiej odmarzających końskich ekskrementów i śmieci dookoła szlaków. 

W zacienionych miejscach powyżej 1500m wyświechtane połacie lodu, albo strumienie błotne. 

 

Jeśli miałbym co doradzić, to udać się na południową stronę Tatr - tam jest zawsze przyjemniej, o ile nie prowadzą akurat wycinki...

  • Like ! 3
Link to post
Share on other sites

Tam, gdzie zimą zawiewało, w kotłach po północnej stronie i owszem. W Zachodnich zdarzało mi się uświadczyć płaty śniegu nawet w końcówce maja, na co sprzętowo się właściwie przygotować nie da... 

 

Trudno przewidzieć prognozę na najbliższe miesiące - zerknij w jakiejś wyszukiwarce zdjęć, jak różnorodnie mogą wyglądać Tatry wiosną ?

Edited by Q'bot
  • Like ! 1
Link to post
Share on other sites

Cześć. 

Dużo zależy ile jeszcze napada śniegu i kiedy zaczną się roztopy. Pod koniec kwietnia trzeba się spodziewać w wyższych partiach jeszcze mokrego śniegu, a z samego rana zmrożonego i lodu. Do granicy lasu i w reglach myślę, że spokojnie będzie można śmigać w kaloszach. Jak pisał kubot może warto przejść się po południowej stronie mimo zamkniętych szlaków. 

Co do sprzętu to wziąłbym raczki (a nawet raki, zależy jakie trasy w planach), kurtkę od wiatru, krem do opalania, piwo, zaimpregnowałbym solidnie buty i wziął zapas suchych skarpet i spodni. W trakcie roztopów jest zawsze dużo błota, wody, jest ślisko i schodzą samoistne lawiny z bardzo ciężkiego śniegu. 

Ewentualnie zawsze możesz się wybrać w inne górki, typu Diablak, Gorce, Pieniny, Beskid Śląski. Oprócz Diablaka pod koniec kwietnia powinno tam być już typowo wiosennie z płatami śniegu w zacienionych miejscach. 

  • Like ! 1
Link to post
Share on other sites

2 lata temu kwiecień wyglądał tak:


Wtedy wszedłem na Kopę i do Piątki bez raczków, teraz nigdzie się bez nich nie ruszam, jeśli istnieje ryzyko śniegu/lodu ? 

U mnie plan jest na połowę kwietnia, oby pogoda dopisała ? 

Edited by staroń
  • Like ! 1
Link to post
Share on other sites

Sorry @Kacha ale to zdjęcie to jest druga połowa kwietnia 2018 roku! Zapomniałam, że czas leci do przodu? W zeszłym roku było więcej śniegu. Natomiast dwa lata temu byłam co prawda tylko na Grzesiu ale spokojnie bez sensacji, w raczkach można było iść dalej. Tak że planuj bez obaw. Ja wybieram się w Zachodnie jeszcze w zimie, zgodnie z kalendarzem Urubki? do końca lutego!

 

Edited by vatra
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
Guest Kacha

Tak, akurat dokładnie w ten właśnie mijający weekend. Niestety, korona pokrzyzowala plany, zapewne nie tylko moje, ale i wielu forumowiczów. Cóż, pozostało czekać na lepsze czasy ?‍♀️

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...