Jump to content

Recommended Posts

Jakoś cicho o tym, a tu data wprowadzenia "słowackiej policji górskiej" się zbliża: 1 XI b.r. Mówi o tym Słowak przewodnik i wspinacz w filmie z panelu o przewodnictwie wysokogórskim. Najważniejszy fragment: 00:56:00 do 01:01:38.

Trafiłem na to tutaj: http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?f=4&t=19811&sid=d0909c4825289fb6cf8ba50f987d834b&start=120#p770488. Tak, jak niektórzy tam piszący, uważam, że największą szkodę wyrządzają fejsbukowicze (nie wszyscy, ale ich masa) oraz ci, którzy bez głowy piszą o pozaszlakowym chodzeniu. Wiadomo było, że zaostrzenia się pojawią, no i się pojawiły, i to, przynajmniej na razie i teoretycznie, dość konkretne. Zobaczymy, jak to będzie w praktyce.

Link to post
Share on other sites
 • Replies 57
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Sam wierzysz w te brednie które piszesz?? Słowacy też nie rozumieją reguł panujących w TANAPie i zdecydowana większość poruszających się poza szlakami to wcale nie nasi rodacy, a właśnie nasi poł

Czyli jeśli jestem zarejestrowany w klubie wspinaczkowym  to mogę sobie jako świadomy tatrołaz wziąść trochę szpeju i iść do Ciężkiej czy Kaczej  i napierać  np. na Ganek. Jak nie mam kwitka  i liny w

Tak sobie jeszcze myślę..... nowy regulamin jest potrzebny choćby dlatego, że ten poprzedni już dawno stracił ważność.  Gdyby Słowacy podeszli do tego z głową a nie "po polsku" to byłaby szansa na wpr

Posted Images

No pewnie będzie ciekawie, albo raczej nieciekawie :-(. Skoro ta "policja" ma się rekrutować ze wspinaczy i przewodników, to będzie trzeba unikać pozaszlakowych wędrówek szczególnie w sąsiedztwie popularnych celów taterniczych i pewnie Lodowego, Wysokiej...... ?

Termin zapewne nieprzypadkowy - zaczną od ludzi chodzących szlakami w okresie zimowego zamknięcia.

Edited by Artur S
 • Sad 1
Link to post
Share on other sites

Ciekawe czasy to będą. Skrzyknie się paru kibol... Ekhm... Członków Wojsk Obrony Terytorialnej i pora ruszać w góry szerzyć pokój i demokrację ?

 

Swoją drogą niezłą trzeba posiadać odwagę, by kogoś rozsierdzać znajdując się np. na grani czy w innym miejscu z ekspozycją. Chyba, że ta straż będzie się przechadzać jedynie w dolinach i pilnować krokusów.

 • Like ! 1
Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...

Tak w temacie: byłem w czwartek i wczoraj na Słowacji w Tatrach Zachodnich. Wszyscy Słowacy, z którymi poruszyłem ten temat, wiedzieli, że taka policja ma powstać, a w Polsce nadal nic o tym nikt nie wie...

Do tego dowiedziałem się, że w maju w parlamencie przegłosowali podwyższenie mandatów ("pokuty") za pozaszlakowe chodzenie z 60€ do 360€. Cytuję Słowaków, którzy mi o tym mówili. Nie wiem, czy tam parlament jest od kar w TANAPie, czy to nie TANAP raczej ustala takie rzeczy. Ale i ta kara nie ostraszyła pewnych Słowaków, których spotkałem tam, gdzie do naszego spotkania nie powinno było dojść.

Link to post
Share on other sites

No dobra, ale jeśli takie ustalenia padły to już powinno się pojawić jakieś oficjalne info na ten temat. Może jest ktoś na forum kto umie po słowacku :P i jest w stanie poszukać jakiegoś oficjalnego info na ten temat ? Poza tym tpn czy tam słowacki odpowiednik (czy kto to tam ogarnia) też chyba powinnien jakieś oficjalne info podać ? Bo listopad za parę dni a póki co to o tym temacie cisza, poza tym forum.  

Link to post
Share on other sites

Próbuje od godziny coś znaleźć na ten temat na słowackich stronach, ale jak na razie cisza, przynajmniej w oficjalnych serwisach. Nie doczytałem też nic o tych wyższych mandatach - na stronach Tanap  dalej piszą o Max. 66 EUR 

Edited by Artur S
Link to post
Share on other sites

Swoją drogą ciekawe skąd taka przepaść pomiędzy witrynami TPN'u, a TANAP'u. Ta druga nie dość, że w połowie nie działa, wybór wersji językowej ogranicza się do zmiany adresu oraz podświetlenia innej flagi, a ostatnia aktualizacja miała chyba miejsce w epocie Czechosłowacji... A TANAP przecież trzykrotnie większy...

Edited by Q'bot
Link to post
Share on other sites

Szlakami zarządzają Statne Lesy TANAPu, ale tam też ani słowa. Przejrzałem trochę ostatnich wątków na słowackich forach górskich i też nic. Na stronie JAMES u też nic nowego nie zauważyłem. Albo nie umiem szukać albo tam się tym nikt nie interesuje.

Link to post
Share on other sites

Ciekawa sprawa... 

Ale nie tylko na tym forum, bo ja zacytowałem wypowiedź z http://forum.turystyka-gorska.pl (j.w.). A w filmiku wyraźnie przewodnik na oficjalnym, bądź co bądź, spotkaniu, przed kamerami, mówi o tej policji.

Też przeglądałem ostatnio stronę TANAPu i faktycznie prawie nic tam nie ma...

Nie ma nic, na przykład, o planowanych zmianach (typowo komunistyczno-unijnych), które chcieli wprowadzić w regulaminie, a które zostały na szczęście zablokowane przez środowiska taternickie, organizacje turystyczne i właścicieli schronisk. Co prawda niektóre zapisy były na korzyść turystów (otwarcie większości szlaków 1 czerwca, nie 15 czerwca jak dotychczas), ale niektóre nie. Jest natomiast o tym sporo w słowackim internecie. Więc nie dziwię się, że na stronie TANAPu nie ma o tej policji ani słowa. Ale pytanie, czy to nie powinno być raczej na stronach rządowych...

I jeszcze dodam: czytałem w jakimś słowackim artykule przeciwko tym propozycjom zmian regulaminu TANAPu, zdaje się, że to ktoś właśnie z JAMESu mówił, że w Polsce mamy 50 strażników TPNu plus wolontariusze, a na Słowacji, gdzie mają dużo więcej Tatr, jest tylko 15 strażników. I dlatego TANAP chce na łatwiznę iść i ograniczać ruch turystyczny/taternicki.

Edited by Rupicapra rupicapra
Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...

Chodzi z grubsza o to że stworzyli w ramach Hzs komórkę szybkiego reagowania, która ma być bardziej mobilną i docierać szybciej w razie wypadku czy zagrożenia.  Ma to być związane z coraz większym natężeniem ruchu turystycznego i dostosowaniem do standartów obowiązujących w UE . Tych 15tu gości ma zabezpieczać ośrodki narciarskie i szlaki  górskie, dokumentować wypadki  na nartach i szlakach. 

 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Łyżwy to po ichszemu narty, haha, tak, jak też po czesku.

Dla mnie to kolejna biurokracja. Zamiast poprawić funkcjonowanie HZSu, skoro HZS nie jest w stanie podołać zadaniom ratownictwa górskiego, to otwierają specjalną jednostkę i zatrudniają ludzi. Jak gdzieś pisałem tu na forum, czytałem artykuł na słowackiej stronie, w której chyba jakiś vodca narzekał na brak pracowników w TANAPie, i podawał liczby polskie, gdzie na znacznie mniejszy rozmiar parku mamy znacznie więcej pracowników.

Skoro HZS ma za mało ludzi i zbyt wolno reaguje, zdrowy rozsądek by kazał zatrudnić więcej ludzi i usprawnić funkcjonowanie organizacji. A zamiast tego założyli BOJ...

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Rupicapra rupicapra napisał:

....Zamiast poprawić funkcjonowanie HZSu, skoro HZS nie jest w stanie podołać zadaniom ratownictwa górskiego, to otwierają specjalną jednostkę i zatrudniają ludzi. .......

" Ak sa niekto ocitne v tiesni, horskí záchranári budú bližšie ako kedykoľvek "

No i o to w teorii chodzi z tym BOJ. "Jeśli ktoś  znajdzie się w niebezpieczeństwie, ratownik ma być bliżej niż dotychczas "

 • Like ! 1
Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...

No to mój projekt skończenia WKT na przyszły rok stoi pod znakiem zapytania.

Jeśli będą wlepiać kary jak leci nawet odpowiedzialnym ludziom z doświadczeniem i sprzętem to nie będzie wesoło.

Trzeba będzie zacząć chodzić po górach w wojskowym moro, żeby nie wypatrzyli ;).

No i nie wyobrażam sobie np. zatrzymania na grani.

Już widzę te nagłówki w gazetach: "Zginął uciekając przed obławą w górach - powód pogoni - wejcie na Lodowy"

Oby podeszli do tematu po ludzku, inaczej trzeba się będzie chyba całkiem przerzucić na Alpy ?

 • Like ! 1
 • Sad 1
Link to post
Share on other sites

To ja proponuję by ktoś kto jako pierwszy napotka tęże straż, dokładnie obfotografuje obiekt, a my na forum zrobiły ściepę na jakieś spore zamówienie szycia mundurów w Chinach ?

Sami 'siebie' zatrzymywać raczej nie będą, a przecież przez lornetkę nie poznają kto tam lezie.

 • Like ! 2
 • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Ja chodzę tylko prawie wyłącznie w multicamie, więc z daleka nie widać.

A co do łapania, to zależy, jak ten BOJ ma funkcjonować. Jeśli tak, jak nasza policja, to będą mieli "targety" w postaci ilości mandatów. Nie od dziś wiadomo, ile tam osób chodzi poza szlakiem i zimą powyżej schronisk (i to nie tylko Polacy).

 • Like ! 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
 • Create New...