Jump to content

Rupicapra rupicapra

Member
 • Content Count

  51
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

86 Excellent

Recent Profile Visitors

144 profile views
 1. Ja sobie pozwolę powiedzieć, że jeśli ktoś absolutnie potrzebuje lonży na Orlej w lato, przy suchej skale, to nie powinien się tam w ogóle znaleźć. Orla nie została zaprojektowana jako via ferrata, nie jest vią ferratą. Ładowanie się tam z lonżami, przepinanie, tylko utrudnia przejście innym turystom. Mimo wszystko nigdy bym nie skomentował głośno używania takiego sprzętu z szacunku dla osoby, która go używa i żeby nie stresować niepotrzebnie (a to, że tacy są i głośno stękają świadczy tylko o ich buractwie). Jednakże, jakby nie było, faktem jest, że to raczej osoby mniej doświadczone (amatorzy) używają lonży na Orlej. Doświadczeni turyści jej nie potrzebują, to po prostu fakt. To, że TPN zaleca, etc. to tylko pod wpływem masowej amatorszczyzny w Tatrach w sezonie. Te fejsbuki, instragramy wywołują w ludziach poczucie, że są supermenami i też muszą/mogą wszystko, przeceniają własne możliwości i stąd czasami głupie wypadki z udziałem właśnie amatorów. Nie mówię tu o poważnych wypadkach doświadczonych turystów, taterników, etc., bo to inna sprawa. Kask to też inna sprawa, ale nie o tym tu mowa. Nie uważam też, że bezpieczeństwo nade wszystko, bo gdybym tak myślał, nie chodziłbym w góry. Trzeba sobie oszacować ryzyko, szanse i to razem podsumować z własnymi możliwościami oraz aktualnie panującymi warunkami.
 2. Rupicapra rupicapra

  Kask

  Jak pisałem, używam tylko poza szlakiem w Tatrach Wysokich, więc nie chcę być widoczny i spokojnie sobie przejść z punktu A do punktu B.
 3. Pytam o oba, a także o Cassiny. Widzę jednak, że u nas mało to popularne modele.
 4. Raki już były konieczne w wyższych partiach gór w połowie listopada. Potem przyszedł halny i wszystko wytopił (akurat 12 listopada, gdy wyjeżdżałem). Na dniach znowu ma spaść śnieg i mróz ma trzymać, jak piszesz, więc raki bym wziął na pewno.
 5. To wiem, teraz też podkładki antyśniegowe to standard. Więc te Salewy się sprawdzały? Głównie interesują mnie te Rekiny z racji kompatybilności z różnymi butami.
 6. Czy ktoś ma z nimi doświadczenie? Jeśli tak, to jakie? Konkretnie myślę o koszykowych (Salewa i Cassin), a w przypadku Edelrid o rekinach (Shark).
 7. Gdyby nie te niebieskie portki to by Cię pewnie z daleka nie widzieli. Polecam multicam - najlepszy na tatrzańskie granity.
 8. Ja chodzę tylko prawie wyłącznie w multicamie, więc z daleka nie widać. A co do łapania, to zależy, jak ten BOJ ma funkcjonować. Jeśli tak, jak nasza policja, to będą mieli "targety" w postaci ilości mandatów. Nie od dziś wiadomo, ile tam osób chodzi poza szlakiem i zimą powyżej schronisk (i to nie tylko Polacy).
 9. Łyżwy to po ichszemu narty, haha, tak, jak też po czesku. Dla mnie to kolejna biurokracja. Zamiast poprawić funkcjonowanie HZSu, skoro HZS nie jest w stanie podołać zadaniom ratownictwa górskiego, to otwierają specjalną jednostkę i zatrudniają ludzi. Jak gdzieś pisałem tu na forum, czytałem artykuł na słowackiej stronie, w której chyba jakiś vodca narzekał na brak pracowników w TANAPie, i podawał liczby polskie, gdzie na znacznie mniejszy rozmiar parku mamy znacznie więcej pracowników. Skoro HZS ma za mało ludzi i zbyt wolno reaguje, zdrowy rozsądek by kazał zatrudnić więcej ludzi i usprawnić funkcjonowanie organizacji. A zamiast tego założyli BOJ...
 10. Wybieram się ze znajomymi, ja pierwszy raz w polskim schronisku. Sam zawsze nocuję w Zakopcu pod Kuźnicami i tak gnam w górę i w dół codziennie. Dlatego pytam, jak to tu wygląda. Wielkie dzięki za odpowiedzi.
 11. Nowa jednostka BOJowa dla bezpieczeństwa turystów... hahahahaha.... Może Bojowo-Operacyjna Jednostka (BOJ) HZSu?
 12. Jeszcze tam nie nocowałem, a mam nocować wkrótce. Dziś dzwoniłem, ale jakiś nieprzyjemny człowiek robił łaskę, że w ogóle cokolwiek powiedział. Słabo go słyszałem, przerywało, nie chciał powtarzać ("już mówiłem, że..."). Zrozumiałem, że w starym schronisku jest kuchnia turystyczna. Czyli pewnie wrzątek, prąd i zlew. Czy jest tam lodówka? W ogóle jeśli ktokolwiek będzie w stanie powiedzieć cokolwiek o warunkach w tym schronisku (nocleg i kuchnia), będę wdzięczny. (P.S. Wiem, że bufet jest tylko w nowym.)
 13. Czyli jednak przepuszczają ludzi, mimo oficjalnego zamknięcia szlaku?
 14. O ile się nie mylę Rob był na trasie (niedziela) przed rozpoczęciem remontu (poniedziałek).
×
×
 • Create New...