Jump to content

Rupicapra rupicapra

Member
 • Content Count

  26
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

20 Excellent

Recent Profile Visitors

47 profile views
 1. Ciekawa sprawa... Ale nie tylko na tym forum, bo ja zacytowałem wypowiedź z http://forum.turystyka-gorska.pl (j.w.). A w filmiku wyraźnie przewodnik na oficjalnym, bądź co bądź, spotkaniu, przed kamerami, mówi o tej policji. Też przeglądałem ostatnio stronę TANAPu i faktycznie prawie nic tam nie ma... Nie ma nic, na przykład, o planowanych zmianach (typowo komunistyczno-unijnych), które chcieli wprowadzić w regulaminie, a które zostały na szczęście zablokowane przez środowiska taternickie, organizacje turystyczne i właścicieli schronisk. Co prawda niektóre zapisy były na korzyść turystów (otwarcie większości szlaków 1 czerwca, nie 15 czerwca jak dotychczas), ale niektóre nie. Jest natomiast o tym sporo w słowackim internecie. Więc nie dziwię się, że na stronie TANAPu nie ma o tej policji ani słowa. Ale pytanie, czy to nie powinno być raczej na stronach rządowych... I jeszcze dodam: czytałem w jakimś słowackim artykule przeciwko tym propozycjom zmian regulaminu TANAPu, zdaje się, że to ktoś właśnie z JAMESu mówił, że w Polsce mamy 50 strażników TPNu plus wolontariusze, a na Słowacji, gdzie mają dużo więcej Tatr, jest tylko 15 strażników. I dlatego TANAP chce na łatwiznę iść i ograniczać ruch turystyczny/taternicki.
 2. Kilku/nastu/dziesięciu głównych czy ważnych słów (zwłaszcza związanych z górami) się łatwo idzie nauczyć, a reszta jak po naszemu! Ja się nauczyłem i z nimi chętnie gadam. Z Czechami, których tam niemało, też idzie się dogadać.
 3. Tak w temacie: byłem w czwartek i wczoraj na Słowacji w Tatrach Zachodnich. Wszyscy Słowacy, z którymi poruszyłem ten temat, wiedzieli, że taka policja ma powstać, a w Polsce nadal nic o tym nikt nie wie... Do tego dowiedziałem się, że w maju w parlamencie przegłosowali podwyższenie mandatów ("pokuty") za pozaszlakowe chodzenie z 60€ do 360€. Cytuję Słowaków, którzy mi o tym mówili. Nie wiem, czy tam parlament jest od kar w TANAPie, czy to nie TANAP raczej ustala takie rzeczy. Ale i ta kara nie ostraszyła pewnych Słowaków, których spotkałem tam, gdzie do naszego spotkania nie powinno było dojść.
 4. Akurat byłem tam pierwszy raz wczoraj, od Zverówki na Brestową a potem granią do Kończystego Wierchu i przez Jarząbczą do Siwej Polany. Skała suchutka, śniegu prawie wcale, warunki idealne, tylko wiatr przewracał co lżejszych. Piękna, widokowa trasa.
 5. Zdjęcie 1. Czarny Staw pod Rysami Zdjęcie 2. Morskie Oko Zdjęcie 3. Czarny Staw Gąsienicowy, widok na Zachód, w kierunku Karbu Zdjęcie 4. Czarny Staw Gąsienicowy, widok na północ, w kierunku Koziego Wierch (widać szlak na Skrajny Granat) Ja tam łażę i w deszczu, bo ciekawiej. Tylko przed burzą z grani uciekam. Zdjęcia z Rysy Zaruskiego, Żlebu Kulczyńskiego i nad kominkiem w Czarnym Mniszku (2015 r.): To też ma swoje uroki, bo czasem się coś odsłania i nie ma zupełnie nikogo wtedy w górach.
 6. Raczej będą czekać na dole, a tylko w razie wyraźnej ucieczki ruszać w pościg (może też będą strzelać w powietrze!).
 7. I jeszcze byłbym ciekaw, czy ktoś wie, co oznacza "czasowo wyłączony z ekspolatacji": - brak noclegów? - zamknięcie kuchni? - niedostępność kuchni turystycznej (kranu z wodą)? - niedostępność łazienki?
 8. Chciałem wiedzieć, bo jeśli Słowacja, to odpuszczam. Mało tam byłem.
 9. Dobre bo trudne. A czy w Polsce, czy na Słowacji?
 10. Starsi na pewno pamiętają, w latach '90 jeszcze było inaczej, z tego, co się mówi. W temacie mówi nieco Albin Marciniak w tym wywiadzie: https://podroze.onet.pl/ciekawe/albin-marciniak-czlowiek-ktory-51-razy-przeszedl-orla-perc/0tynjwd.
 11. Noktowizory może faktycznie. Policja jak policja, ma pilnować łamiących prawo. Taka pomoc dla straży parku i pewnie dodatkowy zawód dla niektórych przewodników i wspinaczy. Zobaczymy...
 12. Schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej, czasowo wyłączone zostaje z eksploatacji w okresie od 01 listopada do 20 grudnia. Z uwagi na zmianę podmiotu prowadzącego obiekt oraz konieczne prac konserwacyjno-remontowe. https://tpn.pl/zwiedzaj#komunikat-turystyczny @tatromaniakMyślę, że warto by to było ogłoszone też na stronie.
 13. Jakoś cicho o tym, a tu data wprowadzenia "słowackiej policji górskiej" się zbliża: 1 XI b.r. Mówi o tym Słowak przewodnik i wspinacz w filmie z panelu o przewodnictwie wysokogórskim. Najważniejszy fragment: 00:56:00 do 01:01:38. Trafiłem na to tutaj: http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?f=4&t=19811&sid=d0909c4825289fb6cf8ba50f987d834b&start=120#p770488. Tak, jak niektórzy tam piszący, uważam, że największą szkodę wyrządzają fejsbukowicze (nie wszyscy, ale ich masa) oraz ci, którzy bez głowy piszą o pozaszlakowym chodzeniu. Wiadomo było, że zaostrzenia się pojawią, no i się pojawiły, i to, przynajmniej na razie i teoretycznie, dość konkretne. Zobaczymy, jak to będzie w praktyce.
 14. Ja chodzę tylko w odcieniach przyrody, żeby jej (i nie tylko) nie niepokoić.
 15. Na starych forach tu i ówdzie jest opisane to i owo.
×
×
 • Create New...