Jump to content
staroń

Bystrá

Recommended Posts

Kiry - Hala Ornak - Iwanicka Przełęcz - Ornak - Siwa Przełęcz - Bystrá - Siwa Przełęcz - Dolina Chochołowska

Moja pierwsza wizyta na Słowacji 🙂 Do tej pory Tatry Zachodnie trochę odpuszczałem, ale widzę, że warto połazić. Zejście z Siwej Przełęczy do Doliny Chochołowskiej na ten moment wygrywa, jeśli chodzi o najbardziej nielubiane przeze mnie trasy, ktoś ma podobnie czy to tylko ja? 😄 

DSC05379.JPG

DSC05384.JPG

DSC05385.JPG

DSC05471.JPG

DSC05507.JPG

DSC05514.JPG

DSC05533.JPG

• Like ! 3

Guest

Ja z Bystrej schodziłam przez Ornak, zresztą wchodziłam też bo nie przepadam za Chochołowską !

_DSC3279.JPG

_DSC3282.JPG

_DSC3286.JPG

_DSC3296.JPG

8 minut temu, Natalia D napisał:

Czy Zachodnie Tatry są naprawdę tak mało zaludnione 👍 jak widać to na Waszych zdjęciach? Pytam bo nie mam jeszcze zbyt dużego doświadczenia w Zachodnich!

Natalio, na Bystrej byłem 15 sierpnia, w polskich Tatrach tłumy (z Zakopanego ok 22 wyjeżdżałem ponad godzinę, masakra), na Bystrej bylo dosłownie kilka osób, głownie Słowacy, paru Polaków, cisza i spokój 🙂 

• Like ! 2

Guest

Najwięcej ludzi spotkałam na Wołowcu i Rohaczach a w innych miejscach dosłownie kilka osób!!!

7 minut temu, Natalia D napisał:

@starońTak się składa, że ja też byłam wtedy w Zakopanem! Kończyłam urlop i wyjeżdżałam 17 sierpnia. Niestety korki w mieście i okolicach w te dni były masakryczne i nie wyszły mi trasy które planowałam. Żałuje teraz że nie wybrałam się właśnie w Zachodnie! 

Ja przyjechałem 14.08, wtedy padało, więc jadąc w góry oglądałem zachmurzone szczyty, 15 była super pogoda, więc udało się zrobić Bystrą, 16 miałem urodziny, więc wolałem wrócić do Krakowa 🙂 

Ja Bystrą już dwa razy podziwiałam, ale tylko kiedy byłam nad Smreczyńskim Stawem. I I tak kusi i kusi razem z Błyszczem!

W tym roku miałam tam pójść, już byłam pewna tej trasy (też byłam akurat w sierpniu w Zakopcu, 17stego przyjechałam) ale i pogoda średnio dopisała i trochę mi się zmieniły plany wycieczek. Jesienią spróbuję się tam wybrać o ile pogoda dopisze. Bo po zdjęciach to widać, że warto 😄

I zimą też tak pięknie... !! 😍  

• Like ! 2

Tak w ogóle to chcę powiedzieć, że jak się wychodzi z Chochołowskiej to jest mega trudno o dojazd do Zakopanego w godzinach wieczornych. Nie wiem, czy ktokolwiek miał z tym problem, ale Kiry to jest w sumie najlepsze rozwiązanie. Czekałem na busa z pół godziny aż w końcu mnie przemiły góral zgarnął swoim Cinquecento do Zakopca 🙂 

• Like ! 1

2 godziny temu, Natalia D napisał:

Czy Zachodnie Tatry są naprawdę tak mało zaludnione 👍 jak widać to na Waszych zdjęciach? Pytam bo nie mam jeszcze zbyt dużego doświadczenia w Zachodnich!

Można też wejść na Bystra szlakiem, który prawie zawsze jest pusty - start na bezpłatnym  parkingu na Podbanskim,  potem Doliną Kamienista na Pysznianska Przełęcz i stamtąd na Bystra.  Nawet Słowacy zazwyczaj wchodzą na ten szczyt Doliną Bystra, więc uniknięcie tłoku i przy okazji zaliczycie kultowe miejsce jakim jest obecnie niedostępna z polskiej strony Pysznianska Przełęcz. 

• Like ! 1
  • Thanks 1

2 minuty temu, Natalia D napisał:

@starońPozostaje jeszcze nocowanie w schronisku!

Wierz mi lub nie, ale idąc na Bystrą pomyślałem, że fajnie by było zrobić 4-5 dni z przystankami w schroniskach, najpierw Tatry Zachodnie, potem Wysokie, się zobaczy.

Hej! 

Miałem to szczęście, że na Bystrą wchodziłem w idealnych warunkach - jesień, słonecznie, super widoczność. 

Szlak od Kir przez Ornaki i powrót dość wymagający kondycyjnie. Trudności technicznych brak. Mała ekspozycja gdzieniegdzie przy przejściu od Siwego Zwornika do Bystrego Karbu. Poniżej kilka zdjęć z wyprawy :) 

DSCN1703.JPG

DSCN1711.JPG

DSCN1718.JPG

DSCN1728.JPG

• Like ! 6
  • Wow 1

Lato też 🙂

Na pierwszej fotce widok z Pyszniańskiej Przełęczy , potem prawie pusta ścieżka z przełęczy na szczyt i trzecie zdjęcie widok na Tatry Wysokie podczas zejścia w Dolinę Bystrą.

by1.jpg

by2.jpg

by3.jpg

• Like ! 2

Zejście z Siwej Przełęczy do Doliny Chochołowskiej na ten moment wygrywa, jeśli chodzi o najbardziej nielubiane przeze mnie trasy, ktoś ma podobnie czy to tylko ja?

Oj nie tylko Ty.

Szczególnie, że schodziłem tamtędy dwa razy w odstępie trzech tygodni, bo pierwsza próba wejścia na Bystrą skończyła się przedwcześnie na Siwym Zworniku w całkowitym zachmurzeniu z widocznością kilkunastu metrów. Powtórka zakończyła się już sukcesem, ale więcej tamtędy schodzić nie planuję, choć jeszcze przynajmniej raz wejdę (jak się wybiorę na Starego Robota ;)).

Z Bystrej rewelacyjne widoki, zdecydowanie warto, choć daleko.

• Like ! 1

Dnia 1.09.2019 o 22:22, staroń napisał:

Tak w ogóle to chcę powiedzieć, że jak się wychodzi z Chochołowskiej to jest mega trudno o dojazd do Zakopanego w godzinach wieczornych. Nie wiem, czy ktokolwiek miał z tym problem, ale Kiry to jest w sumie najlepsze rozwiązanie. Czekałem na busa z pół godziny aż w końcu mnie przemiły góral zgarnął swoim Cinquecento do Zakopca 🙂 

Dlatego ja wolę z Kościeliskiej 🙂

• Like ! 2