Jump to content

Kronika śmierci w górach

Recommended Posts

Jutro premiera nowej książki o tatrzańskich tragediach. Ale zanim po nią sięgnięcie, zachęcam do przeczytania wywiadu z jej autorem. 

https://podroze.gazeta.pl/podroze/7,114158,26298881,w-tatrach-pojawilo-sie-tzw-myslenie-korporacyjne-ktos-jest.html#s=BoxOpMT

Zapowiada się nieźle. Pewnie kupię i przeczytam. I porównam z klasyką gatunku - "Wołaniem w górach" Jagiełły.

• Like ! 5
  • 3 months later...
12 godzin temu, Mnich Moderator napisał:

Najlepiej przeczytaj i sam wyrób sobie opinie. 

Moim zdaniem arcydzieło to nie jest, ale nie miałem jakoś poczucia straconego czasu po jej przeczytaniu 😉

Chętnie przeczytam. Bardziej się zastanawiam nad kupnem bo ja już generalnie nie mam gdzie trzymać książek. Dlatego myślałem o pożyczeniu najpierw i sprawdzeniu.

• 2 weeks later...
Dnia 21.12.2020 o 14:38, peter1 napisał:

@jaaga76 dzięki za opinię! Wiadomo, że Jagiełły nikt nigdy nie przebije. Może w takim razie lepiej najpierw książkę gdzieś pożyczyć i sprawdzić samemu.

Mi z kolei się bardzo podobała. Historie różne, ale opisane w bardziej dziennikarskim stylu. Wołanie w górach to klasyka, ale wszystkie historie są przedstawione bardzo "sucho". Kronikę dużo przyjemniej mi się czytało, bo było tam jakieś zabarwienie emocjonalne. A porównywanie jej do "Wołania" wg mnie nie ma sensu, zupełnie inny cel przyświecał autorom, więc odbiór tych książek będzie diametralnie różny🙂

Edited by Luk_
  • Like ! 2
  • Thanks 1

@Luk_ jakoś mi przymiotnik "przyjemnie" nie pasuje do "Wołania" ....to po pierwsze. Po drugie kronika z zasady zawiera "suche fakty.  Po trzecie, sam sposób opowiadania przez Jagiełłę, już był tak sugestywny, że nie trzeba (jak dla mnie) żadnych ozdobnikow. Moja wyobraźnia solidnie malowala obrazy. Po czwarte "Wołanie" jest do bólu śpójne i ma cel. 

Co jest celem drugiej książki... za prawdę nie wiem...jaka jest myślą przewodnia podobnie...  może autor podpisał umowę i kończył mu sie termin, więc wrzucił co tylko mu sie kojarzyło...🙄

Czemu teraz wszyscy muszą pisać książki o górach??? Szaleństwo jakieś... Nie wiem jak Wy, ale ja już nie jestem w stanie śledzić rynku ksiązki górskiej...😒

• Like ! 1
9 minut temu, jaaga76 napisał:

jakoś mi przymiotnik "przyjemnie" nie pasuje do "Wołania" ....to po pierwsze

Bo ja tego przymiotnika nie odniosłem do "Wołania" tylko do "Kroniki śmierci". 

11 minut temu, jaaga76 napisał:

Po drugie kronika z zasady zawiera "suche fakty. 

No właśnie ta, o której mówimy, nie zawierała suchych faktów przez co przyjemniej się ja czytało w porównaniu do "Wołania" 🙂

• Like ! 2