Jump to content
Sign in to follow this  
michałmrozek

Schroniskowy system prezentacji aktualnych warunków atmosferycznych

Recommended Posts

Ostatnie tragiczne wydarzenia podsunęły mi pomysł który może w przyszłości pomóc uniknąć wypadków spowodowanych załamaniem pogody, mianowicie:

Schroniskowy system prezentacji aktualnych warunków atmosferycznych - czyli aktualne mapy wyładowań atmosferycznych, zachmurzenia + ostrzeżenia meteo + ostrzeżenia TOPR/GOPR wyświetlane w każdym schronisku na TV w postaci pokazu slajdów. 

Pomysł prosty, w każdym lub prawie w każdym schronisku górskim jest internet, jeśli dołożyć do tego komputer i TV można by wyświetlać na tym TV mapy z aktualnym zachmurzeniem, lokalnie występującymi wyładowaniami atmosferycznymi, ostrzeżenia TOPR/GOPR i masę innych przydatnych informacji. Oczywiście służby ratunkowe będą miały dostęp do systemu.

Wizualna prezentacja treści w miejscach które są skupiskiem ludzi - czyli w schroniskach, popularnych restauracjach, stacjach kolejek linowych - pomogło by dotrzeć z ostrzeżeniami do dużych grup ludzi i może chociaż część z nich przemyślałaby wyjście w góry przy niepewnej pogodzie. 

Posiadam solidne podstawy (9 lat pracy jako programista) do wykonania systemu informatycznego który będzie obsługiwał całość, jednak nie jestem w stanie sfinansować i wypromować wszystkiego samodzielnie. 

Co myślicie o pomyśle?

Może macie jakieś pomysły/sugestie?

Pomożecie?

Edited by michałmrozek
  • Thanks 1

Pomysł dobry, wart rozważenia, ale nie wiem czy w polskich realiach możliwy ?

Myślę, że również ciekawą opcją by była tablica przy głównych wejściach na szlaki (Palenica, Kuźnice, Kościeliska, Chochołowska), na której by była wyświetlana aktualna prognoza na najbliższe dni (podobna stoi na Krupówkach). Można też by pomyśleć o komunikatach turystycznych (takich jak na stronie TPNu) oraz graficznej prognozie w formie podobnej do informacji o zagrożeniu lawinowym przy wejściu na szlak. Oprócz powyższych info, mogłyby się znaleźć również krótkie wskazówki co zrobić, gdy zastanie nas burza w górach oraz jakie są jej oznaki ?

Ostatecznym rozwiązaniem jest postawienie głośników w kluczowych miejscach, takich jak Giewont, Kasprowy, Świnica, gdzie w razie burzy wydobywałby się w głos: "Uwaga, uwaga, proszę zmykać ze szczytu, bo może je*nąć piorun" ? ale to moja bardzo luźna propozycja ?

Guest

Myślę że żaden system nie pomoże na brak wyobraźni i rozsądku. Każdy rozsądny człowiek zanim pójdzie w góry sprawdzi prognozę pogody. Wiadomo że jak grzmi to trzeba schodzić tym bardziej w miejscu tak niebezpiecznym w czasie wyładowań. W mieście nikt nie wychodzi na spacer kiedy się błyska i grzmi. W górach jest o wiele większe ryzyko porażenia piorunem a  ludzie to ignorują. Myślę że tylko większa świadomość i wyobraźnia jest tu potrzebna a jak tego zabraknie to żadne komunikaty nie zadziałają.

8 godzin temu, Luk_ napisał:

Pomysł dobry, wart rozważenia, ale nie wiem czy w polskich realiach możliwy ?

Myślę, że również ciekawą opcją by była tablica przy głównych wejściach na szlaki (Palenica, Kuźnice, Kościeliska, Chochołowska), na której by była wyświetlana aktualna prognoza na najbliższe dni (podobna stoi na Krupówkach).

Nie wiem czy to dobry pomysł. W dzisiejszych czasach, gdzie roszczeniowość ludzi zaczyna przechodzić wszelkie granice, postawienie takiej tablicy może wzbudzić lawinę pozwów. Załóżmy, że taki napalony „turysta” usłyszał, że jest coś takiego jak Orla Perć, zobaczył na tablicy słonko z chmurką i idzie zadowolony, a po 6 godzinach przyjdzie załamanie pogody, może nawet nie burza, ale go zleje. I co? Miało nie padać. zniszczyły mi się buty,   TPN oddaj kasę, bo miało nie padać. Takie zagrożenie widzę. 

• Like ! 1

3 godziny temu, Agnieszka GP napisał:

Myślę że żaden system nie pomoże na brak wyobraźni i rozsądku. Każdy rozsądny człowiek zanim pójdzie w góry sprawdzi prognozę pogody. Wiadomo że jak grzmi to trzeba schodzić tym bardziej w miejscu tak niebezpiecznym w czasie wyładowań. W mieście nikt nie wychodzi na spacer kiedy się błyska i grzmi. W górach jest o wiele większe ryzyko porażenia piorunem a  ludzie to ignorują. Myślę że tylko większa świadomość i wyobraźnia jest tu potrzebna a jak tego zabraknie to żadne komunikaty nie zadziałają.

Całkowicie się zgadzam, jednak niestety ludzi nie zmusisz do edukacji w tym zakresie ? Wszystkie te pomysły o których tu mówimy, nie byłyby potrzebne, gdyby ludzie posiadali nawet szczątkowa wiedzę na temat burz w górach i tego, jak się zachować.

Mimo wszystko, jeśli tzw. "niedzielni turyści" po przeczytaniu komunikatu wzięliby to sobie do serca i mogłoby to uchronić ich od potencjalnych obrażeń.

@a chodźże na pole wiadomo, że ludzka głupota nie zna granic i takie pozwy mogłyby się pojawić, ale jeśli w paru przypadkach miałoby to uchronić ludzi to czy nie warto o tym pomyśleć? Co do roszczeniowości takich ludzi, myślę, że wystarczy, że zapoznają się z definicją słowa "prognoza". Szansa na pojawienie się zjawiska jest, ale wcale nie musi ono wystąpić.

Oczywiście, że każdy system pomagający chronić zdrowie czy życie jest mile widziany. Pod takim systemem musiałaby być jeszcze jakaś obszerna instrukcja obsługi, regulamin.  Jak napisał @Luk_ do edukacji nikogo nie zmusisz, ale w tym kierunku chyba też warto próbować. 

• Like ! 1

Dnia 25.08.2019 o 01:11, Luk_ napisał:

Myślę, że również ciekawą opcją by była tablica przy głównych wejściach na szlaki (Palenica, Kuźnice, Kościeliska, Chochołowska), na której by była wyświetlana aktualna prognoza na najbliższe dni (podobna stoi na Krupówkach).

Stosunkowo niedawno rozmawiałam, ze znajomymi o podobnym pomyśle. Moim zdaniem jest to jakieś rozwiązanie. Natomiast opcja ustawiania głośników itp., to kompletnie nietrafiony pomysł. W obecnych czasach ludzie oczekują gotowych rozwiązań, podanych na przysłowiowej tacy, uważają, że wszytko im się należy, są bardzo roszczeniowi. Uważam, że nie powinniśmy iść w kierunku myślenia, analizowania i wyciągania wniosków za nich! Nie ogłupiajmy "tych ludzi" jeszcze bardziej! Raczej szałabym w kierunku szeroko rozumianej edukacji od najmłodszych lat.

• Like ! 1

Nie, nie, jak pisałem wyżej to jest bardzo luźny pomysł - trzeba go traktować z przymrużeniem oka ?

Uważam też, że trzeba ludzi edukować, ale nie można za nich myśleć - każdy decyzję powinien podjąć sam i ponieść jej konsekwencję. Tylko później szkoda, że ktoś później musi ryzykować swoje zdrowie bądź życie, by takie osoby ściągnąć bezpiecznie ich na dół. Chociaż z drugiej strony, gdyby nie było wypadków to nie byłoby również takich wspaniałych osób jak ratownicy TOPR bądź GOPR ?

• Like ! 1

Tak teraz myślę, że może też dobrym rozwiązaniem byłaby aplikacja na telefony współpracująca z TOPR (mogłaby nawet współdziałać z apką Ratunek). Polegałoby na tym, że osoba wychodząca na szlak, mogłaby przełączyć ją w hmmm... nazwijmy to "trybem czuwania". Jeśli szłoby zjawisko atmosferyczne (burza, grad, załamanie pogody, pogorszenie widoczności, zamieć śnieżna, itp.) wysyłane by było ostrzeżenie (coś jak w alertach RCB) o treści "Za ok. godzinę jest spodziewana burza, prosimy o przemyślana wędrówkę". Może to by była skuteczniejsza metoda ostrzegania, bo może autorytet aplikacji ratunkowej dałby więcej ludziom do myślenia ?