Jump to content

Schroniskowy system prezentacji aktualnych warunków atmosferycznych


Recommended Posts

Ostatnie tragiczne wydarzenia podsunęły mi pomysł który może w przyszłości pomóc uniknąć wypadków spowodowanych załamaniem pogody, mianowicie:

Schroniskowy system prezentacji aktualnych warunków atmosferycznych - czyli aktualne mapy wyładowań atmosferycznych, zachmurzenia + ostrzeżenia meteo + ostrzeżenia TOPR/GOPR wyświetlane w każdym schronisku na TV w postaci pokazu slajdów. 

Pomysł prosty, w każdym lub prawie w każdym schronisku górskim jest internet, jeśli dołożyć do tego komputer i TV można by wyświetlać na tym TV mapy z aktualnym zachmurzeniem, lokalnie występującymi wyładowaniami atmosferycznymi, ostrzeżenia TOPR/GOPR i masę innych przydatnych informacji. Oczywiście służby ratunkowe będą miały dostęp do systemu.

Wizualna prezentacja treści w miejscach które są skupiskiem ludzi - czyli w schroniskach, popularnych restauracjach, stacjach kolejek linowych - pomogło by dotrzeć z ostrzeżeniami do dużych grup ludzi i może chociaż część z nich przemyślałaby wyjście w góry przy niepewnej pogodzie. 

Posiadam solidne podstawy (9 lat pracy jako programista) do wykonania systemu informatycznego który będzie obsługiwał całość, jednak nie jestem w stanie sfinansować i wypromować wszystkiego samodzielnie. 

 

Co myślicie o pomyśle?

Może macie jakieś pomysły/sugestie?

Pomożecie?

Edited by michałmrozek
  • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Myślę że żaden system nie pomoże na brak wyobraźni i rozsądku. Każdy rozsądny człowiek zanim pójdzie w góry sprawdzi prognozę pogody. Wiadomo że jak grzmi to trzeba schodzić tym bardziej w miejscu tak niebezpiecznym w czasie wyładowań. W mieście nikt nie wychodzi na spacer kiedy się błyska i grzmi. W górach jest o wiele większe ryzyko porażenia piorunem a  ludzie to ignorują. Myślę że tylko większa świadomość i wyobraźnia jest tu potrzebna a jak tego zabraknie to żadne komunikaty nie zadziałają.

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, Luk_ napisał:

Pomysł dobry, wart rozważenia, ale nie wiem czy w polskich realiach możliwy ?

Myślę, że również ciekawą opcją by była tablica przy głównych wejściach na szlaki (Palenica, Kuźnice, Kościeliska, Chochołowska), na której by była wyświetlana aktualna prognoza na najbliższe dni (podobna stoi na Krupówkach).

 

Nie wiem czy to dobry pomysł. W dzisiejszych czasach, gdzie roszczeniowość ludzi zaczyna przechodzić wszelkie granice, postawienie takiej tablicy może wzbudzić lawinę pozwów. Załóżmy, że taki napalony „turysta” usłyszał, że jest coś takiego jak Orla Perć, zobaczył na tablicy słonko z chmurką i idzie zadowolony, a po 6 godzinach przyjdzie załamanie pogody, może nawet nie burza, ale go zleje. I co? Miało nie padać. zniszczyły mi się buty,   TPN oddaj kasę, bo miało nie padać. Takie zagrożenie widzę. 

  • Like ! 1
Link to post
Share on other sites
Dnia 25.08.2019 o 01:11, Luk_ napisał:

Myślę, że również ciekawą opcją by była tablica przy głównych wejściach na szlaki (Palenica, Kuźnice, Kościeliska, Chochołowska), na której by była wyświetlana aktualna prognoza na najbliższe dni (podobna stoi na Krupówkach).

Stosunkowo niedawno rozmawiałam, ze znajomymi o podobnym pomyśle. Moim zdaniem jest to jakieś rozwiązanie. Natomiast opcja ustawiania głośników itp., to kompletnie nietrafiony pomysł. W obecnych czasach ludzie oczekują gotowych rozwiązań, podanych na przysłowiowej tacy, uważają, że wszytko im się należy, są bardzo roszczeniowi. Uważam, że nie powinniśmy iść w kierunku myślenia, analizowania i wyciągania wniosków za nich! Nie ogłupiajmy "tych ludzi" jeszcze bardziej! Raczej szałabym w kierunku szeroko rozumianej edukacji od najmłodszych lat.

  • Like ! 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...