Skocz do zawartości

Schroniskowy system prezentacji aktualnych warunków atmosferycznych


michałmrozek

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnie tragiczne wydarzenia podsunęły mi pomysł który może w przyszłości pomóc uniknąć wypadków spowodowanych załamaniem pogody, mianowicie:

Schroniskowy system prezentacji aktualnych warunków atmosferycznych - czyli aktualne mapy wyładowań atmosferycznych, zachmurzenia + ostrzeżenia meteo + ostrzeżenia TOPR/GOPR wyświetlane w każdym schronisku na TV w postaci pokazu slajdów. 

Pomysł prosty, w każdym lub prawie w każdym schronisku górskim jest internet, jeśli dołożyć do tego komputer i TV można by wyświetlać na tym TV mapy z aktualnym zachmurzeniem, lokalnie występującymi wyładowaniami atmosferycznymi, ostrzeżenia TOPR/GOPR i masę innych przydatnych informacji. Oczywiście służby ratunkowe będą miały dostęp do systemu.

Wizualna prezentacja treści w miejscach które są skupiskiem ludzi - czyli w schroniskach, popularnych restauracjach, stacjach kolejek linowych - pomogło by dotrzeć z ostrzeżeniami do dużych grup ludzi i może chociaż część z nich przemyślałaby wyjście w góry przy niepewnej pogodzie. 

Posiadam solidne podstawy (9 lat pracy jako programista) do wykonania systemu informatycznego który będzie obsługiwał całość, jednak nie jestem w stanie sfinansować i wypromować wszystkiego samodzielnie. 

 

Co myślicie o pomyśle?

Może macie jakieś pomysły/sugestie?

Pomożecie?

Edytowane przez michałmrozek
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że żaden system nie pomoże na brak wyobraźni i rozsądku. Każdy rozsądny człowiek zanim pójdzie w góry sprawdzi prognozę pogody. Wiadomo że jak grzmi to trzeba schodzić tym bardziej w miejscu tak niebezpiecznym w czasie wyładowań. W mieście nikt nie wychodzi na spacer kiedy się błyska i grzmi. W górach jest o wiele większe ryzyko porażenia piorunem a  ludzie to ignorują. Myślę że tylko większa świadomość i wyobraźnia jest tu potrzebna a jak tego zabraknie to żadne komunikaty nie zadziałają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Luk_ napisał:

Pomysł dobry, wart rozważenia, ale nie wiem czy w polskich realiach możliwy ?

Myślę, że również ciekawą opcją by była tablica przy głównych wejściach na szlaki (Palenica, Kuźnice, Kościeliska, Chochołowska), na której by była wyświetlana aktualna prognoza na najbliższe dni (podobna stoi na Krupówkach).

 

Nie wiem czy to dobry pomysł. W dzisiejszych czasach, gdzie roszczeniowość ludzi zaczyna przechodzić wszelkie granice, postawienie takiej tablicy może wzbudzić lawinę pozwów. Załóżmy, że taki napalony „turysta” usłyszał, że jest coś takiego jak Orla Perć, zobaczył na tablicy słonko z chmurką i idzie zadowolony, a po 6 godzinach przyjdzie załamanie pogody, może nawet nie burza, ale go zleje. I co? Miało nie padać. zniszczyły mi się buty,   TPN oddaj kasę, bo miało nie padać. Takie zagrożenie widzę. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że każdy system pomagający chronić zdrowie czy życie jest mile widziany. Pod takim systemem musiałaby być jeszcze jakaś obszerna instrukcja obsługi, regulamin.  Jak napisał @Luk_ do edukacji nikogo nie zmusisz, ale w tym kierunku chyba też warto próbować. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.08.2019 o 01:11, Luk_ napisał:

Myślę, że również ciekawą opcją by była tablica przy głównych wejściach na szlaki (Palenica, Kuźnice, Kościeliska, Chochołowska), na której by była wyświetlana aktualna prognoza na najbliższe dni (podobna stoi na Krupówkach).

Stosunkowo niedawno rozmawiałam, ze znajomymi o podobnym pomyśle. Moim zdaniem jest to jakieś rozwiązanie. Natomiast opcja ustawiania głośników itp., to kompletnie nietrafiony pomysł. W obecnych czasach ludzie oczekują gotowych rozwiązań, podanych na przysłowiowej tacy, uważają, że wszytko im się należy, są bardzo roszczeniowi. Uważam, że nie powinniśmy iść w kierunku myślenia, analizowania i wyciągania wniosków za nich! Nie ogłupiajmy "tych ludzi" jeszcze bardziej! Raczej szałabym w kierunku szeroko rozumianej edukacji od najmłodszych lat.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
Dnia 24.08.2019 o 21:43, michałmrozek napisał:

Ostatnie tragiczne wydarzenia podsunęły mi pomysł który może w przyszłości pomóc uniknąć wypadków spowodowanych załamaniem pogody, mianowicie:

Schroniskowy system prezentacji aktualnych warunków atmosferycznych - czyli aktualne mapy wyładowań atmosferycznych, zachmurzenia + ostrzeżenia meteo + ostrzeżenia TOPR/GOPR wyświetlane w każdym schronisku na TV w postaci pokazu slajdów. 

Pomysł prosty, w każdym lub prawie w każdym schronisku górskim jest internet, jeśli dołożyć do tego komputer i TV można by wyświetlać na tym TV mapy z aktualnym zachmurzeniem, lokalnie występującymi wyładowaniami atmosferycznymi, ostrzeżenia TOPR/GOPR i masę innych przydatnych informacji. Oczywiście służby ratunkowe będą miały dostęp do systemu.

Wizualna prezentacja treści w miejscach które są skupiskiem ludzi - czyli w schroniskach, popularnych restauracjach, stacjach kolejek linowych - pomogło by dotrzeć z ostrzeżeniami do dużych grup ludzi i może chociaż część z nich przemyślałaby wyjście w góry przy niepewnej pogodzie. 

Posiadam solidne podstawy (9 lat pracy jako programista) do wykonania systemu informatycznego który będzie obsługiwał całość, jednak nie jestem w stanie sfinansować i wypromować wszystkiego samodzielnie. 

Nauczyłem się tego dzięki kursom na https://goit.global/pl/blog/syndrom-samozvantsia-poboroty-chy-poliubyty/.

Co myślicie o pomyśle?

Może macie jakieś pomysły/sugestie?

Pomożecie?

Twój pomysł na stworzenie schroniskowego systemu prezentacji aktualnych warunków atmosferycznych jest interesujący i może przyczynić się do zwiększenia świadomości turystów oraz zminimalizowania ryzyka wypadków spowodowanych przez nagłe zmiany pogody w górach. Oto kilka uwag i sugestii dotyczących Twojego pomysłu:
Współpraca z instytucjami meteorologicznymi: Aby zapewnić dokładne i aktualne dane pogodowe, warto nawiązać współpracę z lokalnymi instytucjami meteorologicznymi. Możesz uzyskać dostęp do profesjonalnych prognoz i ostrzeżeń, które będą wyświetlane na ekranach w schroniskach.
Finansowanie: Jak wspomniałeś, projekt taki może wymagać pewnych kosztów, w tym zakupu sprzętu, utrzymania serwerów, bazy danych itp. Warto poszukać sponsorów, grantów lub wsparcia ze strony lokalnych władz, organizacji turystycznych lub firm działających w branży górskiej.
Promocja i edukacja: Oprócz samych danych pogodowych, warto również przygotować treści edukacyjne na temat bezpiecznego wędrowania w górach i odpowiedniego przygotowania się do trudnych warunków atmosferycznych. To pomoże zwiększyć świadomość turystów i zachęcić ich do odpowiedzialnego podejścia do aktywności górskiej.
Testowanie prototypu: Zanim wdrożysz system we wszystkich schroniskach, warto przetestować prototyp w jednym lub kilku obiektach, aby ocenić jego funkcjonalność i dostosować go do rzeczywistych potrzeb użytkowników.
Wsparcie od służb ratunkowych: Warto zaangażować służby ratunkowe, takie jak TOPR/GOPR, w projekt od samego początku. Ich wsparcie i zaangażowanie będą kluczowe dla sukcesu inicjatywy.
Długoterminowy plan: Rozważ stworzenie długoterminowego planu rozwoju projektu, aby mógł on funkcjonować jako integralna część infrastruktury w górach. To pozwoli utrzymać system i zapewnić ciągłość działania w przyszłości.
Twój doświadczenie jako programisty na pewno będzie kluczowym atutem w realizacji tego projektu. Może warto zacząć od stworzenia prototypu i zaprezentowania go lokalnym instytucjom czy schroniskom, aby zdobyć wsparcie i opinie. Współpraca z ludźmi i organizacjami działającymi w górach może pomóc w realizacji Twojego pomysłu. Powodzenia!

Edytowane przez Nikodem34556
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Nikodem34556 napisał:

Powodzenia!

Odpisałeś na post sprzed prawie 4 lat. 

Jeśli w międzyczasie system nie powstał, to raczej sprawa się rypła ?

 

Swoją drogą nie rozumiem tej chęci do prowadzenia wszystkich za rączkę. Ludzie mają internet w telefonach i jeśli chcą to się wszystkiego mogą dowiedzieć. A skoro niektórzy nie chcą, to nawet bilbordy przy szlakach tego nie zmienią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...