Jump to content

[Buty] Buty niskie: siateczkowe + skarpeta membranowa?


Recommended Posts

Cześć,

Zastanawiam się nad butami w Tatry i czasem np. różne Diablaki albo "od biedy" nawet Gorce ? Na wiosnę + lato + wczesną jesień. Załamania pogody sprawią, że buty membranowe i tak by zamokły - od góry po prostu. Zatem uniwersalny patent to może być buty siateczkowe:
MOAB 2 VENT (merrell.pl) (da się kupić znacznie taniej niż tam mają)
plus skarpeta membranowa, np.:
SKARPETKI DEXSHELL ULTRA FLEX - Dexshell
Tej skarpety użyłbym tylko jak buty już zamokną od deszczu np., żeby jakoś kontynuować wędrówkę i na powrót do domu. Dopóki buty suche - zwykła cienka skarpeta.

Co o tym sądzicie? Czy taki patent może być uniwersalny? Wydaje mi się to lepsze, niż buty membranowe.

Pozdrawiam!

Edited by Olekk
Link to post
Share on other sites

Hmm co do zamakania butów membranowych ,,od góry,,  to istnieje coś takiego jak stuptut ,można go ubrać pod nogawkę i woda spłynie na zewnątrz. Zresztą  jeśli potop będzie taki że woda się będzie wlewała od góry to coś mi się wydaje ,że żadna membrana nie pomoże.

Idea lekkiego buta łatwo przemakającego i łatwo schnącego jest znana , chociażby wojskowe buty dżunglowe. Używano do nich zwykłych wełnianych skarpet , zabezpieczało to skutecznie przed chorobami stóp w mokrej dżungli a po wyjściu na bardziej suchy teren wymieniano skarpety  but i stopa po kilku kilometrach były suche. Jak do tego będzie się miała membranowa skarpeta nie ma pojęcia , nigdy takich nie używałem i nie wiem jak się zachowują na stopie . I raczej się nie dowiem bo cena mnie odrzuca.Co do buta to ,, język chroni przed przedostawaniem się zanieczyszczeń do środka buta ,, a  cały but to,, dziurawa,, siateczka takie dla mnie to dziwne.? Pewnie na ekstremalny wypad do przeklętej doliny przy dobrej pogodzie  bym to ubrał ale w terenie nie czułbym się bezpiecznie. Ale ja jestem starej daty .

 

Link to post
Share on other sites
4 minutes ago, barbie609 said:

Pewnie na ekstremalny wypad do przeklętej doliny przy dobrej pogodzie  bym to ubrał ale w terenie nie czułbym się bezpiecznie.

Nie rozumiem, czemu tak?

 

4 minutes ago, barbie609 said:

istnieje coś takiego jak stuptut ,można go ubrać pod nogawkę i woda spłynie na zewnątrz.

To by musiał być stuptut membranowy + buty membranowe, żeby to miało sens. Czy na lato raczej za gorące.

Link to post
Share on other sites
28 minut temu, Olekk napisał:

Nie rozumiem, czemu tak?

 

To by musiał być stuptut membranowy + buty membranowe, żeby to miało sens. Czy na lato raczej za gorące.

Bo przez wiele lat nosiłem wysokie pełne buty i w terenie nie czuję się komfortowo w takim buciku. Ponadto moim zdaniem to bzdura pisać że język zabezpiecza a jednocześnie robić dziurawy but.

A skarpeta membranowa nie będzie za ciepła?

Pewnie nie mam racji ale mam wrażenie że tego typu oberwania chmury w górach na ogół  wiążą się ze znacznym spadkiem temperatury. Jak rozumiem membranowa skarpeta zaciśnie się na nodze tak mocno że woda nie spłynie pomiędzy skarpetą a ciałem. Ale w sumie ja się nie znam.Podkreślam że to moje przemyślenia , ja cały rok chodzę w tych samych ,,pancernych,, butach i jakoś dyskomfortu nie odczuwam.

Proponuję przetestuj i poinformuj o wynikach.

Edited by barbie609
Link to post
Share on other sites

@Olekk mam te buty i tak naprawdę to przemakają od razu i nie schną wcale szybko. Szybciej mi wysychały membranowe Salewy a w Salewach miałam pełen komfort chodzenia wszędzie. Kilka osób pisało że Salewy są niezbyt komfortowe ale ja chodząc po Tatrach i Beskidach najwięcej osób spotykam właśnie w Salewach więc chyba jakieś 60% spotkanych przeze mnie osób nie może się mylić?

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Olekk napisał:

Nie, bo zakładana tylko w czasie i po deszczu, kiedy temperatura faktycznie troche spada

tak jak stuptuty

 

ogólnie o przemoczonych nogach , warto obejrzeć, przerabiałem coś podobnego , kiedy to parafrazując klasyka,, byłem na wczasach w tych  żagańskich lasach,,  i potwierdzam te obserwacje. Oczywiście   określenie wczasy to  spore minięcie z prawdą?

 

Edited by barbie609
Link to post
Share on other sites

@Olekk no nie są tanie ale ja w nich chodziłam przez kilka sezonów i sprawdziły się w 100 % na każdym szlaku i w każdych warunkach. Nadal ich nie wyrzuciłam chociaż teraz mam inne. Jestem pewna że Trainery kupię znowu bo dla mnie są genialne. A różnica między nimi a Merrelami jest po prostu kosmiczna. Merrele traktuję jako buty spacerowe a Salewy to ekstra klasa?

Link to post
Share on other sites

Żeby nie robić nowego wątku (chociaż może i szkoda, bo forum jest po to, by dyskutować ;), to spytam tutaj.

Jak często radzicie impregnowac buty membranowe? Niby producenci radzą przed każdym wyjściem, ale ja mam zawsze trochę opory przed tym, bo impregnator na pewno trochę blokuje oddychalność i pewnie zatyka membranę. 

Link to post
Share on other sites

@Olekk nowych nie trzeba impregnować przez jakiś czas ale trzeba pamiętać żeby je wyczyścić po wycieczce bo brud uszkadza membranę. Jak zobaczysz po którymś z kolei umyciu że woda nie zbiera się na powierzchni tylko wsiąka to znaczy że trzeba już impregnować. Ale nie przed wyjściem tylko po wyjściu , wyczyszczeniu i wysuszeniu. Ja używam preparaty Nikwax ale jest duży wybór. Impregnacja tak jakby odnawia membranę nie zmieniajac jej właściwości ?

  • Like ! 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...