Jump to content
 • entries
  7
 • comments
  101
 • views
  14,415

Nad Morskim Okiem w zimie


vatra

9,358 views

Przyznam szczerze, że jestem trochę jak niedźwiedź! Buszuję w Tatrach od wiosny do jesieni. Natomiast kiedy pojawiają się pierwsze oznaki zimy, zapadam w jakiś stan hibernacji naturalnej, która objawia się okresowym zanikiem aktywności górskiej! Wtedy zaszywam się na forum Tatromaniaka i podziwiam genialne foty tych, którzy mają szczęście i umiejętności poruszania się po górskich szlakach w warunkach zimowych. A jest co podziwiać! Zdarza się jednak, że i ja czasem się przebudzam! Wyruszam zwykle na jakąś łatwiejszą trasę (Rusinowa Polana, Kopieniec Wielki i takie tam) sprawdzając dokładnie warunki, wszystkie komunikaty TPN, prognozy pogody i oczywiście własne, aktualne możliwości. Tak, tak! Góry już zdążyły mnie nauczyć pokory i respektu wobec natury.
Tym razem wybrałam się nad Morskie Oko. Ale przygoda!? Czym tu się chwalić?! Morskie Oko! Dla górskich koneserów,  miejsce konsekwentnie omijane, zwłaszcza w wysokim sezonie letnim. Sama wiele razy latem przemykałam tak, żeby idąc gdzieś wyżej, ominąć hałaśliwy tłum. Jeżeli zatrzymywałam się na chwilę, to zwykle w jakimś zacisznym kącie skąd można się zapatrzeć... zasłuchać... zamarzyć... zatęsknić... Bo trudno temu miejscu odmówić nadzwyczajnego uroku! Trudno też i darmo dziwić się i marudzić, że przyciąga jak magnes te nieprzeliczone ilości sezonowych fanów. Ostatecznie góry są dla wszystkich nie tylko dla niektórych. 
Droga była dosyć śliska ale raczki, nakładki na buty i kijki dawały komfort bezpiecznego i przyjemnego dreptania. Spokojny relaks i gapienie się na  ośnieżone i osłonecznione szczyty. Niestety, chyba dużo mniejszy komfort mieli posiadacze eleganckich, markowych ale niczym nie zabezpieczonych adidasków, którzy w niektórych, mocno oblodzonych miejscach, ślizgali się co kilka kroków. 
Lekko przejęta weszłam na zamarzniętą taflę największego tatrzańskiego jeziora, które przecież tyle razy oglądałam mieniące się różnymi odcieniami błękitu i zieleni, falujące i igrające ze światłem i wiatrem. Ciekawe wrażenie! Stojąc na środku stawu mogłam podziwiać majestat, potęgę i niewiarygodne piękno!!!  Okraszone śniegiem dostojne Mięgusze... tajemniczy, zakapturzony Mnich... Cubryna... Piękne...
W czasie sesji zdjęciowej na środku jeziora, powiał nagle bardzo silny i mroźny wiatr. Foty się nie udały ale ciekawie jest poczuć na sobie siłę żywiołu. Ją dumna zdobywczyni kolejnych tatrzańskich szczytów, sama w tym momencie czułam się zdobyta i ogarnięta, prawie pochłonięta przez potęgę i piękno gór!!! Żeby przeżyć coś naprawdę ciekawego wystarczy czasem niewiele. Trzeba tylko dokładnie przeszukać swoje możliwości bo może się okazać, że mamy to w zasięgu ręki! No i oczywiście prawdziwa frajda jest wtedy, kiedy umiemy się tym ucieszyć!  Powodzenia!!!
 

IMG_20200121_220944_388-03.jpeg

IMG_20200117_130140-01.jpeg

IMG_20200117_154720-02.jpeg

 • Like ! 5
 • Wow 1

8 Comments


Recommended Comments

Super się czyta Twoją relację a zdjęcia wyglądają bardzo zachęcająco. Spojrzenie na Mięgusze z tafli jeziora daje zupełnie inną perspektywę a otoczenie Morskiego Oka wolne od tłumów pozwala poczuć magię tego miejsca. ?

Link to comment

Zdjęcia WOW

zima nad Morskim Okiem to zupełnie inna bajka ? widać majestat, srogość i nietuzinkowość naszych gór. A Mięgusze zawsze czarują ☺ 

 • Thanks 1
Link to comment

@vatranapisała:  "Lekko przejęta weszłam na zamarzniętą taflę największego tatrzańskiego jeziora, które przecież tyle razy oglądałam mieniące się różnymi odcieniami błękitu i zieleni, falujące i igrające ze światłem i wiatrem. Ciekawe wrażenie! Stojąc na środku stawu mogłam podziwiać majestat, potęgę i niewiarygodne piękno!!!  Okraszone śniegiem dostojne Mięgusze... tajemniczy, zakapturzony Mnich... Cubryna... Piękne..."

 

Zdjęcia są przepiękne ?. A Twój piękny, poetycki opis .... super się to czyta ?.

Ps.  @vatra pisz proszę jak najwięcej bo naprawdę, potrafisz to robić niesamowicie pięknie a czytanie Twoich relacji to czysta przyjemność ??.

 

 

Edited by Krzysiek Zd
 • Like ! 1
 • Thanks 1
Link to comment

Jeszcze taki widoczek, zdjęcie co prawda nie jest zrobione przeze mnie ale taki obrazek wisi u mnie na ścianie ?

 20210516_110240_1.thumb.jpg.009b1a930e64a02af835e7adf0899f7e.jpg

Edited by Krzysiek Zd
 • Like ! 7
Link to comment
Dnia 16.05.2021 o 00:31, Krzysiek Zd napisał:

 

Ps.  @vatra pisz proszę jak najwięcej bo naprawdę, potrafisz to robić niesamowicie pięknie a czytanie Twoich relacji to czysta przyjemność ??.

Popieram!

 • Like ! 1
 • Thanks 1
Link to comment
1 godzinę temu, wjesna napisał:

@vatra nie miałaś  czasem czegoś do załatwienia  w Zakopanem? Żeby przy okazji  jakąś  górkę  odwiedzić?

Może być też dolinka ?

 • Wow 1
Link to comment

Dokładnie dwa lata temu zamieściłam ten wpis o moim zachwycie nad pięknem Morskiego Oka w zimowej scenerii. Od tamtej pory nie raz bywałam w tym miejscu o różnych porach roku a moje zauroczenie i podziw nie zmalało ani trochę.  Tylko doświadczanie piękna natury fascynuje ciągle tak samo i nigdy nie może się znudzić. Kilka fotek z ostatniego weekendu.

IMG_20220116_121854.jpg

IMG_20220116_121845.jpg

IMG_20220116_121907.jpg

 • Like ! 8
Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...