Jump to content
 • entries
  10
 • comments
  30
 • views
  8,176

Słowackie spacery 3/5


staroń

5,081 views

Nadszedł trzeci dzień wyjazdu, mający przynieść pogorszenie pogody, co prawda nie tak mocne, że miało padać, ale wzmożone zachmurzenie było bardzo możliwe. Dziwnie to może zabrzmi, ale mi to pasowało, raz, że chłodniej, dwa, że nie będę się pchał gdzieś wysoko, taka przerwa, można powiedzieć. W takiej sytuacji zwykle obieram za cel jakiś staw a że dużo słyszałem o Zielonym Stawie Kieżmarskim, to właśnie to miejsce postanowiłem tego dnia odwiedzić. Pogoda początkowo była nienaganna, ale zanim nad staw dotarłem, zrobiło się już chłodniej, pojawiło się też więcej chmur. Sama droga nad staw przeważnie przyjemna, różnorodną, trochę przydługa, ale przyspieszyłem i nad stawem byłem zdecydowanie szybciej niż wskazywał szlakowskaz. Widoków też na razie nie było, czasem tylko znad drzew widać było górki i pagórki. Samo otoczenie stawu wynagrodziło jednak wszystko...Najpierw sponad drzew wyłonił się Mały Kieżmarski Szczyt ("mały", heh), potem pozostałe góry. Mimo, że chmur było coraz więcej to muszę przyznać, że to miejsce jest świetne... Te wyrastające ze stawu szczyty przygniatają, człowiek czuje się taki mały... siedziałem tak nad brzegiem dobre pół godziny, nieco na uboczu, w ciszy, ludzi w okolicy nie było bowiem zbyt wiele. jedynie kaczki zakłócały czasem kontemplację, podchodząc blisko i wymownie czekając na coś do jedzenia. Ciężko było oderwać wzrok, ale trzeba było ruszać dalej. Nad staw z pewnością wrócę, jak tylko będzie okazja a pogoda dużo lepsza. Nie chcąc kierować się od razu na parking postanowiłem wrócić przez Biały Staw, który przywitał mnie całkiem przyjemnymi widokami. Stamtąd jeszcze tylko na chwilę skoczyłem w kierunku Przełęczy pod Kopą (Kopské sedlo), stanowiącej granicę pomiędzy słowackimi Tatrami Wysokimi a Tatrami Bielskimi a następnie wróciłem niebieskim szlakiem na parking. Część szlaku powrotnego, składająca się z nierównych kamulców, dała wycisk zmęczonym już trochę całym wyjazdem nogom, ale z perspektywy czasu całą wycieczkę oceniam pozytywnie. Fajny pomysł na luźniejszy dzień z pięknymi widokami, co prawda trzeba te 15-20 km przejść, jednak w górach te kilometry wcale nie są straszne, wręcz przeciwnie, prawda? ?


 

DSC00891.JPG

DSC00894.JPG

DSC00907.JPG

DSC00910.JPG

DSC00918.JPG

DSC00919.jpg

DSC00920.jpg

DSC00925.JPG

DSC00928.JPG

DSC00932.JPG

DSC00937.JPG

DSC00938.JPG

DSC00944.JPG

DSC00952.JPG

DSC00977.JPG

DSC00987.JPG

 • Like ! 5
 • Wow 1

6 Comments


Recommended Comments

@staroń masz rację. Trasa jest niezbyt wymagająca ale widokowo cudowna. Otoczenie stawu i szczyty widoczne ze wszystkich stron zachwycają. Pogoda średnia a zdjęcia Ci wyszły super ładne? 

Nie wiem czy byłeś już na Jagnięcym a jak nie to następnym razem polecam bo widoki bajeczne.

 • Like ! 2
Link to comment
1 godzinę temu, Zośka napisał:

Nie wiem czy byłeś już na Jagnięcym a jak nie to następnym razem polecam bo widoki bajeczne.

Tak mi przez myśl przeszło na starcie, że jeśli ładna pogoda się utrzyma to może wejdę, no ale będąc nad stawem uznałem, że to bez sensu, chmur coraz więcej, więc pewnie kiepskie widoki ze szczytu. Następnym razem, przy lepszych warunkach, na pewno wejdę ? 

 • Like ! 1
Link to comment
Dnia 22.09.2020 o 12:02, Zośka napisał:

@staroń na szczyt wchodzi się chyba szybciej niż z parkingu do schroniska więc szkoda by było nie wejść jak będziesz następnym razem ?

Tak, dużo tam nie ma, teoretycznie 3h do schroniska, 2h na szczyt, ja skróciłem drogę do stawu do niecałych 2h, na szczyt pewnie zgodnie z planem bym dotarł, ale bez pewnych warunków wolałem iść w mniej odległe miejsca, jak pobliski Biały Staw czy Przełęcz pod Kopą ? spokojnie, kolejna wizyta nad Zielonym, równa się wejście na Jagnięcy ? 

Edited by staroń
 • Like ! 1
Link to comment
Dnia 6.10.2020 o 08:04, wjesna napisał:

Pieseczka nad stawem nie było? Taki ładny, biały w ciapki.

Niestety, tylko kaczki można było spotkać nad stawem tego dnia ? 

 • Like ! 1
Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...