Skocz do zawartości

Gromisław

Użytkownik
 • Postów

  5
 • Dołączył

 • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Gromisław

Newbie

Newbie (1/14)

11

Reputacja

 1. Ten obrazek ma na dzisiaj tyle wspólnego z rzeczywistością, co jeżyk z jabłuszkiem na grzbiecie ? Proponuję nie kolportować takich archaizmów, wręcz mitów, bo jeszcze ktoś w to uwierzy i narobi sobie kłopotów. Wszelkie źródła medyczne, ratownicze itd, oparte na aktualnej wiedzy, stanowczo odradzają rozgrzewanie się na mrozie piciem alkoholu. Tutaj przystępne objaśnienie: http://www.uratuj-zycie.org.pl/blog/85-alkohol-na-wyziebienie-niezbyt-dobry-pomysl
 2. Nie jestem radykalnym zwolennikiem np. zakazu spożywania alkoholu na szlakach - wszystko jest dla ludzi, byle z umiarem i głową, sam czasem latem zabieram małą puszkę piwa do plecaka. Ale zima rządzi się swoimi prawami i rozgrzewanie się wtedy alkoholem jest czymś, czego należy raczej kategorycznie odradzać. Szczególnie w takich okolicznościach, jak podałeś (dłuższy postój na chłodzie) da to chwilową iluzję ciepła, ale tak naprawdę zwiększa jego utratę i ryzyko hipotermii. https://www.ppoz.pl/index.php/ratownictwo-i-ochrona-ludnosci/627-hipotermia
 3. Z grubsza temat wyczerpaliście - latarka (+zapasowe akumulatory!), scyzoryk/multitool, apteczka, powerbank, napoje, jedzenie, dodatkowa odzież, peleryna przeciwdeszczowa itd... w górach to wszystko ciąży podwójnie, ale bywa potrzebne potrójnie ? Ale czy ja dobrze widzę, że nikt nie wspomniał o mapie? ? A do tego dodałbym jeszcze kompas no i gwizdek - możliwie pod ręką. Ogólnie wg mnie dobrym pomysłem jest zrobienie wg własnych potrzeb takiej "puszki przetrwania", gdzie będzie zapalniczka/zapałki z rozpałką, świeczki, igły z nićmi, sznurek, drut, agrafki, trytki, powertape itp., które przydadzą się w mniej lub bardziej awaryjnych sytuacjach - od uszkodzenia odzieży po utknięcie na szlaku (w Bieszczadach niejeden raz rozpalenie ogniska decydowało o przeżyciu). No i newralgiczne elementy wyposażenia, takie jak telefon czy latarka, warto mieć jednak bezpośrednio przy sobie (w kieszeniach odzieży), a nie plecaku, bo w razie jego np. upadku jesteśmy w czarnej d... nawet w tym roku TOPR właśnie miał taką akcję.
 4. Premier na konferencji prasowej dziś wieczorem potwierdził śmierć 4 osób i podał liczbę "ponad 100" poszkodowanych, w tym niektórzy są ciężko ranni lub poparzeni. Nieoficjalne informacje (przytaczane przez Tygodnik Podhalański) sugerują nawet ok. 140. W Zakopanem (bodajże Urząd Miejski) uruchomiono infolinię dla rodzin poszkodowanych: (18) 201 71 00 i (18) 202 39 14 Więcej informacji zapewne będzie rano, pozostaje trzymać kciuki za TOPR-owców i wszelkie działające służby, bo ta noc będzie dla nich ciężka. No i za poszkodowanych, aby bilans nie był gorszy.
 5. Świetny artykuł ? A abstrahując od gór, to zaciekawiła mnie dygresja nt. Karpacza - widzę, że nie tylko ja zauważyłem destrukcyjny wpływ poczucia tymczasowości na ziemie odzyskane. Pozdrawiam!
×
×
 • Dodaj nową pozycję...