Jump to content

Sprzęt letni


Recommended Posts

Witam, mam zamiar w tym roku wybrać się w połowie lipca w tatry na około 2 tygodnie. Zrobiłem wstępny research tego co będę potrzebował i informacje które znalazłem w necie są dość niespójne.  Moje wyprawy będą miały raczej charakter jednodniowy bez noclegów w schroniskach. Moje doświadczenie tatrowe jest średnie, jako dziecko parę razy chodziłem po szlakach typu Kopa Konradzka, Nosal, Świstówka, Czarny staw pod Rysami i parę innych średnio wymagających szlaków. Rok temu byłem na Rysach od strony słowackiej i dałem radę jednak w trakcie wędrówki odczuwałem pewne dyskomforty, dwie rzeczy w które byłem uzbrojony to spodnie z forclaz typu zip-off i wysokie buty trekkingowe decathlonowe. Plecak Wissporta 20l średnio nadawał się na tak długie wyprawy bushcraft jak najbardziej, jednakże tutaj bywał miejscami niewygodny. Ogólnie dość szybko zaczynam się pocić i jestem z tego tytułu bardziej zimnolubem. 

Mam 190cm wzrostu i ważę około 92kg.

Chciałbym zainwestować w tym roku w sprzęt który za rok rozbuduję do takiego aby móc wybrać się w wędrówki od schroniska do schroniska. 
Dobrze by było jakby dawał także radę w okresie wiosenno-jesiennym. 

Oto lista rzeczy którą chciałbym zakupić i mam co do nich pewne pytania. 

1.) Plecak czy lepiej od razu zainwestować w rozmiarach 70L? Czy zdecydowanie lepiej będzie posiadać dwa na krótki jednodniowy trekking 50L i na dłuższy 70? Ja osobiście z racji moich sporych gabarytów przypatrywałem się bardziej 70 aby móc spokojnie zmieścić tam elementy garderoby która nie będzie mi potrzebna w danym momencie.
2.) Niskie czy wysokie? Zamierzam zainwestować w nie około 1000zł. Do tej pory w górach zawsze miałem wysokie i sprawowały się całkiem przyzwoicie i nie miałem problemu z ich ciężarem etc. Chociaż jestem otwarty na doświadczenia i mógłbym też spróbować niskich.
3.) Zestaw na górę t-shirt, polar, softshell i ponczo będzie odpowiedni czy lepiej go delikatnie zmodyfikować?
4.) Spodnie ile par spodni zabieracie zazwyczaj na 2 tygodniowy wyjazd i jakich? Ja myślałem o zabraniu dwóch par długich spodni, jednej typu zip-off i dwóch par krótkich na ew. zamiankę.
5.) Skarpety 12-14 par?
6.) Czapencja, osłona szyi i rękawiczki też dobrze by było umieścić w plecaku?

Dzięki za pomoc ?


Jeśli chodzi o marki sprawdzałem oferty revolution race jeśli chodzi o odzież.
Buty salewy i salomona.
Plecak forclaz

Edited by elyankes
Link to post
Share on other sites
26 minutes ago, elyankes said:

1.) Plecak czy lepiej od razu zainwestować w rozmiarach 70L? Czy zdecydowanie lepiej będzie posiadać dwa na krótki jednodniowy trekking 50L i na dłuższy 70?

Zależy co i ile taszczysz na te kilkanaście godzin w góry. Jedni preferują styl ultralight niosąc całe ubranie na sobie, a w plecaku tylko camelback, inni, w tym ja wykorzystują plecak do taszczenia nie tylko garderoby, ale i statywu, obiektywów, baterii, piwa, czasem slidera, lamp itp. 

Najlepiej mieć właśnie dwa plecaki - zacząć od zakupu jakiejś 45L na szybkie przechadzki, po kilku wyjściach ocenisz ile miejsca Ci w nim brakuje i kupisz jakieś 75-80L. 

Dlaczego zaczynać właśnie od mniejszego? Gdyż wtedy masz okazję przetestować rozsądne minimum, bez którego się nie obejdziesz.

 

26 minutes ago, elyankes said:

2.) Niskie czy wysokie? Zamierzam zainwestować w nie około 1000zł.

W tej kwocie kupisz i niskie i wysokie ? Latem, przy wysokiej temperaturze i słonecznym dniu zakładasz niskie (najlepiej w porządną amortyzacją i metrem piany w podeszwie), a podczas wiosny/jesieni/deszczu zakładasz wysokie. Sens zakupu jednej pary letnich butów za tysiaka jest znikomy, gdyż i tak w górach szybko się uszkodzą/puści membrana czy klej, niezależnie od ceny. Musi być miękko i przyczepnie, resztę jakoś się przeżyje.

Przy okazji poczytaj se naszą 'kłótnię' 

 

26 minutes ago, elyankes said:

3.) Zestaw na górę t-shirt, polar, softshell i ponczo będzie odpowiedni czy lepiej go delikatnie zmodyfikować?

Latem polar Ci się za dnia nie przyda. No chyba, że jakiś cienki, ale ja idąc nawet przy zerze stopni jestem w bieliźnie i cienkim, bezmembranowym softshellu, a dalej się pocę ? Jeśli irytuje Cię spocona, woniejąca koszulka, to bierzesz dwie, przy najwyższym strumyku zażywasz ablucji, zmieniasz na świeżą ^^

 

26 minutes ago, elyankes said:

4.) Spodnie ile par spodni zabieracie zazwyczaj na 2 tygodniowy wyjazd i jakich? Ja myślałem o zabraniu dwóch par długich spodni, jednej typu zip-off i dwóch par krótkich na ew. zamiankę.

Często biorę dwie pary galotów - krótkie na wysokie temperatury, a długie, po zmroku/na grani podczas wiatrów. Nawet w październiku od 8 do 17 chodzę w krókich, przewiewnych galotach trekkingowych/biegowych?

Te z suwakami jakoś mnie nie przekonują - ot taki dziwny wynalazek lat 90", z którego i tak się nie korzysta, a toporne gacie, dalej pozostają topornymi (ciepłymi), tylko bez nogawek ?

 

26 minutes ago, elyankes said:

5.) Skarpety 12-14 par?

Eee... ja tu nie będę chyba reprezentatywny, bo starczają mi dwie trzy pary i klipsy do przypięcia i wysuszenia ich na plecaku ?

 

26 minutes ago, elyankes said:

6.) Czapencja, osłona szyi i rękawiczki też dobrze by było umieścić w plecaku?

Jeśli przypala Ci się skóra na karku to kupujesz czapkę odbijającą promieniowanie UV z protektorem zwisającym na szyi. Za dnia w porze letniej przydatne rękawiczki to bezpalcowe oraz 'rzeźnickie' powleczone gumą, dla wchodzenia po skale bez brudzenia rąk ?

Edited by Q'bot
  • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

1.
W plecaku chcę schować:
Tshirt na zmianę
Ewentualnie właśnie softshell jeśli zrobi się gorąco
Ponoczo na deszcz
Jedzonko, termos, wodę, mapy i tyle.
Za rok chciałbym pochodzić od schroniska do schroniska, stąd moje pytanie czy nie lepiej zainwestować w coś większego.

2.
Skoro mówisz, że latem niskie się sprawują dobrze, to tym razem porozglądam się za takimi.

3. Polar na wietrzne dni raczej planowałem, bo nie zamierzam siedzieć w pokoju przy lekko gorszej pogodzie, ale to jeszcze sobie rozważę.

4.

Czyli zrobię jak radzisz zabiorę w torbę jedną długą parę jedną krótką i jedne zip-offy

5.
Przypomnę sobie czasy woja i zrobię jak radzisz ?

6.
Cały ten podpunkt właśnie przewidziałem na wietrzne dni i chciałem go schować do plecaka na wypadek zmiany pogody.
 

Dzięki za pomoc trochę mi się tu już sytuacja rozwiewa. 
Polecasz zabrać coś jeszcze w plecak na wyprawy od rana do wieczora?


 

Link to post
Share on other sites
19 minutes ago, elyankes said:

Polecasz zabrać coś jeszcze w plecak na wyprawy od rana do wieczora?

Zapobiegliwie zawsze wypada mieć np. czołówkę. 

Na wypadek awarii sprzętu/ubrania taśmę klejącą (ale taką solidną z włóknami materiału) oraz różnych rozmiarów trytki -  ja tak w zeszłym roku ratowałem ucho plecaka, które się urwało od dołu ?

  • Like ! 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...