Jump to content
greg426

Ferrata na skalke

Recommended Posts

witam

ile czasu potrzeba na przejście całej ferraty i jak dojechać od chyżnego czy osoby które nie będą mogły przejść  ferratą mogą iść inna drogą(dołem) bez wspinania tak żeby na końcu spotkać się z osobą która pójdzie góra

Pozdrawiam

No więc tak:
Nie jest to jedna droga więc ciężko określić ile zajmie Ci to wszystko czasu, byłem tam około 3h i zostawiłem 2 drogi. Generalnie wiadomo największą atrakcją jest mostek, ale tam też trzeba uważać - wbiliśmy się w ładny dzień i staliśmy w kolejce na mostek około 1h ! Na samym mostku jednorazowo mogą iść 3 osoby więc trochę to zajmuje. Sam mostek nie jest żadną z dróg - ot tak po prostu wisi i tyle. 

Teraz ferraty - jest tam 5 dróg jeśli dobrze liczę (nie znam nazw ani wyceny więc piszę to co pamiętam) 
 1. Dojście do rozejścia dróg - w zasadzie to jest to ferratowe zejście w dół, idzie się od wejścia na mostek w dół, przyjemnie w zasadzie cały czas po stromych "schodkach" jest też mostek - już mniejszy ale też fajny, generalnie można by tam zejść bez uprzęży, mały mostek można ominąć i dochodzimy do wyboru
2. Siatką do góry - generalnie rozpięta jest stalowa siatka na skałce i idzie się po niej do góry i to w sumie tyle, nie wiem czy fajnie bo sobie odpuściłem 
3. Ciasno i przyjemnie - dwie następne drogi mają wspólny start gdzie idziemy po klamrach po stromym zboczu i następnie zaczynamy wchodzić do jaskini/ jamy - ten wariant ciągnie się cały czas ciasnymi przejściami - przyznam szczerze że w pewnym momencie zbułowałem łapy więc trza uważać i myśleć o przepinkach - bardzo fajna dróżka 
3a. Lufa - innym wariantem drogi powyżej jest przejście dość lufiaste po tytułowej skałce, fajne przejście zakończone mostem linowym (2 linki asekuracyjne, po 3 się  idzie) mostek jest krótki, ale widok w dół jest ciekawy - polecam :P 
4. Pro - wracamy do rozejścia, czeka tam jeszcze jedna ferrata o wycenie E czyli najtrudniejsza w skali ferrat, i tak ja rękawicy nie podjąłem ale jeszcze tam wrócę :P generalnie pionowa i w sumie w kilku miejscach podwieszona skałka, bardzo łatwo można się tam zbułować, zresztą niedawno horska służba ściągała tam kogoś kto nie dał rady i został w połowie.
5 - testowy - jest tam tez króciutki szlak dla chcących sprawdzić czy dadzą rade. Kilka klamr wbitych w skałkę na wysokości kilku metrów do przetrawersowania (po przyjściu na miejsce startu, do głównego mostka idzie się  w prawo a na testowy idzie się w lewo) 

Odpowiadając na Twoje pytania:
Czas - wyżej odpowiedziałem
Dojazd - polecam google maps :P https://www.google.pl/maps/dir/49.4116138,19.6609254/48.7428267,18.9957624/@49.0762255,18.9831296,9.68z/data=!4m2!4m1!3e0
Jeśli chodzi o omijanie raczej jest problem bo pierwsze się schodzi żeby potem wyjść więc raczej nie, ale nie ma się co bać myślę że każdy da radę :) 

To i trochę fotek( niestety jestem na wszystkich ale innych nie mam :P) :

20190922_111544.jpg

IMG-20190922-WA0103.jpg

IMG-20190922-WA0074.jpg

IMG-20190922-WA0078.jpg

IMG-20190922-WA0057.jpg

IMG-20190922-WA0100.jpg

• Like ! 2