Jump to content

OnSajtPL

Member
 • Content Count

  31
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

OnSajtPL last won the day on October 26 2020

OnSajtPL had the most liked content!

Community Reputation

124 Excellent

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Jaskinia Mylna – jaskinia położona w Dolinie Kościeliskiej w masywie Raptawickiej Turni, tuż ponad Polaną Pisaną. Nie licząc trzech Okien Pawlikowskiego (z których dwa znajdują się w Obłazowej Jamie) jaskinia ma dwa otwory wejściowe: południowy na wysokości 1098 metrów n.p.m. i północny na wysokości 1084 metrów n.p.m. Łączna długość korytarzy jaskini wynosi 1630 metrów, a deniwelacja 46 metrów. Wraz z Jaskinią Raptawicką i Jaskinią Obłazkową jest częścią systemu Jaskinie Pawlikowskiego. Dziś podczas sobotnie spaceru, wybraliśmy się do Jaskini Mylnej. Okna Pawlikowskiego, to tu zac
 2. Wejście z przewodnikiem odbywa się drogą "przez płytę", w wycenie taternickiej II Da radę 🙂 A Mnich to pozycja obowiązkowa.
 3. Czas jest bardzo różny, bo jest wiele zmiennych. Czasem to 2,5h a czasem 5h. Podczas wspinania nie da się zapakować w plecak 50l i wziąć zapas jedzenia na cały dzień 🙂 ale często zostawia się plecaki pod ścianą i robi się drogę by potem wrócić po plecaki a tam jest zapas jedzenia. Ze sobą bierzemy tylko trochę wody, jakieś batoniki.
 4. OnSajtPL

  Babia Góra

  Tak, to Gubałówka. Zdjęcie ma ze 3-4 lata.
 5. Cześć, moje zdanie jest takie - jeśli chcesz działać turystycznie zimowo w górach, to taki kurs to coś obowiązkowego. Kurs zimowej turystyki robiłem i polecam. Moim zdaniem wystarczy pierwszy stopień + ew. kurs lawinowy. Aczkolwiek na kursie turystyki masz posługiwanie się lawinowym ABC, ale o samych lawinach jest mniej. Gdzie kurs? Polecam http://hardrock-wspinanie.pl/ - Jan Kuczera Szef Komisji Szkoleń PZA, Instruktor Alpinizmu PZA, Ratownik TOPR, a co najważniejsze, jeden z najlepszych zimowych wspinaczy 🙂 Jak taki kurs wygląda?
 6. Cześć, Setka to kursowa droga na Zadnim Kościelcu. 11 wyciągów , wycena IV. Robiłem tą kilka razy. Tym razem, wybrałem się z moją lepszą połówką. Droga bardzo fajna do nauki wspinania w Tatrach, warta zrobienia samodzielnie zaraz po kursie taternickim. Bardzo fajne miejsca to eksponowany gzyms. Który należy pokonać tak jak poniżej na zdjęciu 🙂 Droga kończy się na Grani Kościelców, gdzie najlepszym wariantem powrotu, jest wejście na szczyt i zejście szlakiem. na koniec, zapraszam na film - https://www.youtube.com/watch?v=MbqrzZP5quw Pozdrawiam
 7. Na lotnej w 3 osoby. Korzystaliśmy z łańcuchów, do asekuracji. Zawsze dobrze jest przed przejściem zimowym, przejść dany szlak, czy drogę latem. Nie zrozumiałaś 🙂 chodziło mi o to , że ... jeśli nie byłaś na grani kościelców, to skąd wiesz, że jest trudniejsza niż Orla? że nie można ich zestawiać razem? Orla jest ubezpieczona, a grań Kościelców nie i to jest cała różnica. Spróbuj przejść Orlą nie korzystając ze sztucznych ułatwień i to będzie coś bardzo zbliżonego do grani Kościelców. Dlatego ja uważam ze zarówno na szlaku Orla Perć , jak i na Grani Kościelców, nie z powodu tru
 8. No właśnie, skoro na Grani Kościelców nie byłaś, to skąd masz wiedzę że nie należy Orlej i Grani Kościelców zestawiać razem? Osobiście przeszedłem Orlą latem i zimą, jak i również Grań Kościelców latem i zimą.
 9. Są drogi wspinaczkowe w Tatrach które kończą się na łańcuchu z Orlej Perci 🙂
 10. Umiejętności posługiwania się sprzętem to rzecz najważniejsza i dość oczywista, dlatego to pomijam. Grań Kościelców to taternicka II, Orla Perć w przypadku gdybyśmy nie używali sztucznych ułatwień to również taternicka II. Na Grani Kościelców w związku z brakiem sztucznych ułatwień trzeba asekurować się liną, na Orlej mamy możliwość pokonania jej bez asekuracji, ponieważ mamy drabinki, łańcuchy, itp. Jednakże umiejętności jakie trzeba posiadać na Grań Kościelców (nie mówię o asekuracji) nie odbiegają znacząco od tych wymaganych na Orlej. Z tym że błąd na Grani Kościelców podczas gdy prawid
 11. Dokładnie, to jest Długi Giewont widziany z Kalatówek.
 12. No właśnie niekoniecznie. Używając sztucznych ułatwień bez asekuracji, nadal jesteś zdany tylko na siebie, siłę swoich rąk, czy to jak stawiasz stopy. Nie zawsze jest tak, że to "żelastwo" obniżą ryzyko, tak samo jak raki czy czekan. Często to właśnie ten sprzęt czy sztuczne ułatwienia są przyczyną wypadku.
 13. dlatego lonża jest lepszym rozwiązaniem i uprzedzając - tak, wiem, nie ma tam via ferrat... jednakże da się przejść ten szlak z lonżą. Jakie to ma znaczenie? Tu chodzi o asekurację. To że Orla Perć to szlak turystyczny, nie oznacza że jest w czymś łatwiejszy niż taka Grań Kościelców.
×
×
 • Create New...