Skocz do zawartości

Mała Wysoka przez Polski Grzebień


wjesna

Rekomendowane odpowiedzi

Przejście z Łysej Polany i powrót ta samą drogą zajęło 12,5 godz.  Długo, zwłaszcza powrotna droga wydawała się nie mieć końca.

Początek trasy bardzo przyjemny, wiódł przez piękny las, który miejscami przypominał wioskę hobbitów- działo się tak, gdy jasnozielony mech panoszył się na całej leśnej przestrzeni, zostawiając nietknięte tylko  rosnące  wysokie drzewa. No i tak się szło i szło i szło,  w towarzystwie szumu potoku, aż droga zaczęła się  trochę wznosić i pojawiły się borówki. Spowolniły nas niesamowicie, bo czyż można przejść kolo nich obojętnie? Kiedy skończyły się borówki, szlak piął się coraz bardziej w górę, zewsząd wypływały małe strumyki, słoneczko świeciło, wiatek szumiał,  trawy czesał, kwiaty trącał...i tak az do Litworowego Stawu który wydal mi sie najbardziej przeźroczystym stawem jaki widziałam. Piękny. Tam tez nastąpiło uroczyste otwarcie termosu z zupą, który zamknięty o czwartej utrzymał  temperaturę do jedenastej. Pomysł był świetny, dzięki @Luk_ termos już zawsze będzie zabierany. No, chyba, że mi się nie będzie chciało gotować, albo trasa będzie krótka. Dobra, dość o jedzeniu.

Potem po drodze był Zmarznięty Staw i wreszcie Polski Grzebień do którego przez ileś tam metrów prowadziły schody z drewnianych bali. Ktos się przy nich strasznie napracował. Po wyjściu na Grzebień główny cel wędrówki był niby bliski, ale stromy.  Wymęczyła mnie wspinaczka na niego, zjadłam po drodze całą czekoladę i batona, co raczej rzadko mi się zdarza. Wychodzenie było fajne, ciekawe, bez monotonii, trzeba sobie było pomagać rękami a przy schodzeniu to zauważyłam, że różne techniki były stosowane. Widoki u góry- cudne. Powrót tą sama drogą do parkingu.  Pod koniec było ciężko, bo jednak długość dreptania jest znaczna.

Wielkim plusem tej trasy była rewelacyjna ilość turystów, taka, żeby od czasu do czasu kogoś spotkać, dwa słowa zamienić. Poza tym część osób szła tylko do Litworowego Stawu, część na Grzebień. Na samej przełęczy trochę więcej osób, bo to tez miejsce, gdzie schodzą się szlaki i gdzie można odpocząć. Ale ogólnie ilość wędrujących niewielka. Tak więc dzięki @Mateusz Z za polecenie trasy, bo warta była przejścia. I masz racje -nie matam  takich jakiś wielkich ekspozycji.

Piszę ze znacznymi przerwami, robiąc jednocześnie coś innego, ale wydaje mi się, że napisałam wszystko, co chciałam. ?

Bardzo dobrym pomysłem są tabliczki z opisami panoramy roztaczającej się ze szczytów.

IMG_20200809_100643.jpg

IMG_20200809_114155.jpg

IMG_20200809_142516.jpg

IMG_20200809_135346.jpg

IMG_20200809_134636.jpg

IMG_20200809_134620.jpg

  • Lubię to ! 6
  • Wow 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wjesna gratulacje za zdobycie Małej Wysokiej bo to jeden z najfajniejszych szczytów z cudownymi widokami?? i szacun za  to że w obie strony szłaś doliną Białej Wody bo ona naprawdę wysysa z człowieka ostatnie siły? Zdjęcia bardzo fajne ??

Aha, zapomniałam o najważniejszym? co to była za zupa ?

Edytowane przez Zośka
  • Lubię to ! 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, vatra napisał:

No jak to? przecież sama jej doradziłaś pomidorową ?

Pytam bo nie wiem czy skorzystała z rekomendacji? Być może nie każda zupa pasuje do każdego szczytu ? ? 

Np.do Tatr zachodnich jakoś tak mi pasuje kwaśnica?

Edytowane przez Zośka
  • Lubię to ! 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Zośka napisał:

Pytam bo nie wiem czy skorzystała z rekomendacji? Być może nie każda zupa pasuje do każdego szczytu ? ? 

Np.do Tatr zachodnich jakoś tak mi pasuje kwaśnica?

@Zośkaale do Chochołowskiej to czarna polewka, co? ?

Edytowane przez jaaga76
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak:

14 godzin temu, Luk_ napisał:

Fajna wycieczka ?

Co do termosu... Zupa była nadal gorąca ?? Czy raczej letnia?

Gorąca, może nie aż taka jaka została wlana do termosu, ale bardziej gorąca niż letnia.

14 godzin temu, jaaga76 napisał:

 już wiem, gdzie pójdę następnym razem będąc  na Słowacji. 

Koniecznie. Na pewno Ci się spodoba. Zmęczenie przechodzi a wspomnienia zostają ?

14 godzin temu, Mateusz Z napisał:

Tak patrze na te Twoje zdjęcia i przypomina mi się najpiękniejszy górski widok w życiu... 

No to opowiadaj, co to był za widok? Oglądając Twoje wschody i zachody miałabym wielką trudność wybrać jeden najpiękniejszy widok. Tym bardziej ciekawi, co tez ktoś, kto widział na własne oczy tyle górskich ranków i wieczorów, uważa za najpiękniejsze.

14 godzin temu, vatra napisał:

Bielovodska Dolina jest cudna i tak jak piszesz, na szczęście jeszcze mało ludzi wie że istnieje. 

To naprawdę duży plus tej trasy. W tygodniu pewnie jeszcze mniej osób nią wędruje. 

13 godzin temu, Zośka napisał:

Aha, zapomniałam o najważniejszym? co to była za zupa ?

? Wiem, miała być pomidorowa ale ostatecznie był krupnik z ziemniakami i mięsem z żeberek. Pomidorowa będzie mi się kojarzyła ze schroniskiem na pięciu stawach. Kiedyś było pełne, nie było gdzie usiąść w środku i jedliśmy ją na polu. A strasznie wiało i mi wiatr tą zupę z łyżki wywiewał. 

  • Lubię to ! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wjesna napisał:

No to opowiadaj, co to był za widok?

Właśnie wschód z Małej Wysokiej nad morzem chmur :) Krupniczek i przegryzka do tego, no tak pod wódkę trza zagryźć. 

Tu masz kilka zdjęć tego widoku, jednak fotki nigdy nie oddadzą tego co oczy widziały. 

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...