Skocz do zawartości

Marta Andrzejewska

Rekomendowane odpowiedzi

Jako ,że właśnie się zarejestrowałem  witam wszystkich użytkowników.

Temat o Pieninach krótko mówiąc uwielbiam te góry zwłaszcza Małe Pieniny  rejon Wysokiej ,Durbaszki ,Wysokiego Wierchu.Kręcę się po nich od czasów kiedy na Durbaszce w schronisku nie było prądu , dostępny był tylko wrzątek i materac na podłodze a jak chciałeś sobie napalić w piecu to dostawałeś siekierę i naprzód.Tak wiem ludzie tak długo nie żyją.?

11 listopada zrobiliśmy sobie trasę  Homole , Połonina Kiczera , Durbaszka , Wysoki Wierch Jaworki.Zaczęliśmy w gęstej mgle ale później słońce zawalczyło i zrobiło się pięknie.Widziałem wtedy pierwszy raz białą tęczę uformowaną z mgły. Poniżej kilka fotek z tego wyjścia oraz trochę zimowych klimatów z 27 grudnia. To zdjęcie kamienia  z krzyżem to miejsce gdzie w lipcu  2012 od uderzenia pioruna zginęła czteroosobowa rodzina , dlatego słowacka ścieżka ratowników kończąca się na Wysokim Wierchu ma tam punkt poświęcony burzom w górach.

 

 

 

 

Edytowane przez barbie609
  • Lubię to ! 9
  • Wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna część Pienin o której tutaj nie mówiliśmy .

Ale od początku : nie którzy za pierwszy nazwijmy to objaw pasa pienińskiego uważają Skałkę Rogoźnicką / pierwsze zdjęcie/ m. Rogoźnik na zachód od Nowego Targu potem skałka w Szaflarach na stacją kolejową , Cisowa Skała w polach na wschód od Gronkowa słynna Obłazowa ze śladami naszych przodków i już jesteśmy w Pieninach Spiskich a konkretnie w przełomie Białki/jedyna rzeka o charakterze alpejskim w Polsce/ , który sam w sobie wart odwiedzenia. Tutaj tak naprawdę zaczyna się grzbiet Pienin Spiskich , które biegną wzdłuż Dunajca/jeziora/ a kończą się Niedzicy . Grzbietem od m Dursztyn do Niedzicy biegnie szlak.Nie są specjalnie uczęszczane , miejscami wyglądają jak dzikie zwłaszcza fajnie wygląda bujna mieszana roślinność zarastająca opuszczone pastwiska.Z grzbietu fajne widoki na północ-Gorce, zbiornik czorsztyński i południe Tatry .Najwyższa szczyt to Żar 833 npm  z pomostem widokowym dalej w stronę Niedzicy  / zapora , zamek/ polana koło szczytu Hombark piękne widoki na Tatry , Pieniny właściwe i kawałek Beskidu Sądeckiego.  Jeśli ktoś chce poznać całe Pieniny to zachęcam do odwiedzin.

 

 

Skałka Rogoźnicka

 

początek szlaku w m.Dursztyn

 

szalejąca roślinność na podejściu na grzbiet

 

 

 

widoki z grzbietu

 

 

 

widoki z polany dwa lata temu była hodowla Danieli teraz nie wiem

 

i na koniec Zamek Wronin Zawisza Czarny ,Kostka Napierski , Wakacje Z Duchami warto zwiedzić.

Do zobaczenia w Pieninach.

 

Edytowane przez barbie609
  • Lubię to ! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.01.2021 o 19:20, barbie609 napisał:

Jako ,że właśnie się zarejestrowałem  witam wszystkich użytkowników.

Pięknie się przywitalaś @barbie609?? Bardzo ładne zdjęcia! Pieninami jestem zauroczona od dawna a najbardziej lubię tam chodzić wiosną. Morze zieleni i szum Dunajca to dla mnie najcudowniejszy relaks. Faktycznie jest tam wiele ciekawych zakątków godnych odkrycia.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj krótki spacer Biała Woda -Przełęcz Rozdziele . Widoki fajne, śnieg miejscami   wywiany do lodoszreni a miejscami nawiane konkretne zaspy. Na podejściu do przełęczy bardzo silny wiatr , odczuwalna temperatura na pewno minus kilkanaście tak więc po obowiązkowych zdjęciach i zachwycie widokami podjęliśmy wycof w dolinę. Następnie odwiedziliśmy muzeum pienińskie jeśli ktoś jest zainteresowany historią  tych gór  to polecam.Poniżej parę fotek.

DSCN0649.thumb.jpg.d06457613d277a4d089466c67cf8d6a9.jpgIMG_5013.thumb.jpg.b1e737ec618f500f389fc5200dc477d3.jpgIMG_5021.thumb.jpg.99c451032980dc34008b266e325a06af.jpg

 

IMG_5032.thumb.jpg.a167d70325cb813757ec89d1c4cfed60.jpg

 

IMG_5052.thumb.jpg.f0a181ee3ec5fca0c0415d147c73d444.jpgDSCN0687.thumb.jpg.0a7d02ea5cdbecd7e062aabe6b885fdf.jpgIMG_5029.thumb.jpg.69351377fae5e3b196745830bdfc5afb.jpgDSCN0704.thumb.jpg.87734c9ca5ff63a97c8bbe9c4e700a57.jpg

  • Lubię to ! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@barbie609 wrzucałam już wcześniej kiedy chyba jeszcze nie było Cię na forum. W tym wątku jest relacja z Wysokiego Wierchu. Nawet mamy z @Artur S i @Zośka klub miłośników pienińskich drzew? Trochę zdjęć mi przepadło z przyczyn technicznych awarii sprzętu ale zamiłowanie do pienińskich szlaków jest u mnie  niezależne od elektroniki ? Pieniny są najpiękniejsze wiosną❤️  dlatego już planuję jakiś mały spacer.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek przejrzałem , drzewa widziałem . Myślałem, że masz coś z bieżących wycieczek. A co pienińskich drzew to sobie pozwolę takie jedno:DSCN8707_2.thumb.jpg.d0d958eddafd10a7398728611bd57d7e.jpg

Autorem zdjęcia jest mój współwędrowiec Wiesiek  byliśmy tak wtedy razem 11.11.20 rejon Durbaszki.

No i mam nadzieję , że do zobaczenia w wiosennych Pieninach?

  • Lubię to ! 1
  • Wow 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie jest przepiękne!!! Ty i Twój współwędrowiec zostaliście oficjalnie przyjęci do klubu?

1 godzinę temu, barbie609 napisał:

No i mam nadzieję , że do zobaczenia w wiosennych Pieninach?

Spotkanie na szlaku ludzi, którzy mają taką wiedzę o górach jak Ty to prawdziwa przyjemność. Również mam nadzieję że kiedyś to się uda.

  • Lubię to ! 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jako, że wiosna idzie to dzisiaj Pieniny właściwe a konkretnie kawałek Sokolej Perci -Czerteż i okolice .Podejście z Krościenka zielonym potem niebieski i z Przełęczy Sosnów zielonym do Krościenka. Ludzi nie za wiele pogoda dobra z tendencją do polepszania się . Szlak od Krościenka miejscami błotnisty , lodu prawie nie ma.Rośliny jeszcze nie ruszyły , ptactwo tylko szaleje po krzakach.Teraz parę fotek

Na szlaku od Krościenka

 

widoki z grzbietu na południe

 

 

Sokolica

 

kaczki na Dunajcu już ogłosiły wiosnę

 

 

  • Lubię to ! 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
4 minuty temu, barbie609 napisał:

vatra a jak było na Trzech Koronach?

I tu niespodzianka? Kiedy rano przyjechałyśmy do Sromowiec, uzbrojone w raczki, kijki i ciepłe kurtki (w Gorcach jest jeszcze dużo śniegu i ogromne ilości błota) okazało się że w tej części Pienin jest bardzo wiosennie. Cały szlak przez wąwóz Szopczański do przełęczy Szopka był zupełnie suchy i bardzo przyjemny. Troszkę błota i jakieś resztki lodu tylko na niektórych odcinkach podejścia pod szczyt ale nie były żadnym utrudnieniem. Niestety im wyżej tym mocniej wzmagał się wiatr. Na samej górze wiało tak, że trudno było ustać i co jeszcze gorsze, trudno było utrzymać aparat żeby zrobić porządne zdjęcie. Poza tym pojawiło się sporo chmur. Dosyć szybko schodziłyśmy na dół. Bardzo udana i miła wycieczka chociaż czuje pewien niedosyt i już planuję jak najszybciej tam wrócić. Kilka zdjęć, może nie najlepszej jakości ale jakieś są.

IMG_20210411_183826.jpg

IMG_20210411_164022.jpg

IMG_20210411_163543.jpg

IMG_20210411_150003.jpg

IMG_20210411_172815_901.jpg

  • Lubię to ! 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stan prawny to się nie wgłębiałem. Szlakiem grzbietowym w Małych Pieninach wędruje się normalnie , na Słowacką stronę nie schodziłem i biorąc pod uwagę panującą histerię nie radzę. Faktem  jest , że na tym szlaku dość często można było spotkać braci z południa , teraz ich nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, barbie609 napisał:

na tym szlaku dość często można było spotkać braci z południa , teraz ich nie ma.

Zupełnie podobnie jest w Sromowcach.  Na bardzo popularnej kładce na Dunajcu, którą można przejść do Czerwonego Klasztoru było zupełnie pusto, cicho i jakoś tak smutno. Po drugiej stronie też nie widać było za bardzo ludzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje serdecznie za informacje? wielka szkoda bo niedługo zamierzam zawitać ponownie w te cudowne okolice i z tego co sięgam pamięcią, strona słowacka również była przepiękna? mimo wszystko nie mogę się juz doczekać i tak bardzo zazdroszczę ze Państwo maja okazje tak często tam bywać ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ponieważ już  byłem poganiany przez @wjesna to piszę:

Wczoraj uświadomiłem sobie , że nie byłem na Wysokim Wierchu od grudnia zeszłego roku. Korzystając z ładnej pogody postanowiłem to nadrobić. Wyruszyłem klasycznie zielonym przez wąwóz a potem trochę po mojemu poza szlak na Połoninę Kiczera  i do  Durbaszki. Tam wszedłem na niebieski i nim do  Wysokiego Wierchu. Powrót koło schroniska Durbaszka i drogą do parkingu. W sumie zeszły 4 godzinki.Szlak dużo lepszy niż dwa tygodnie temu powyżej Dubantowskiej  tylko trochę błota dalej już fajnie.Pogoda rewelacja , widać że zaczyna się wiosna  na połoninie stokrotki kwitną , motyle zaczynają latać. Cieplutko i dobra widoczność  i coś co uwielbiam.. puste góry.Rewelacja. Parę fotek.

Wąwóz bez lodu i śniegu

 

stokrotka na połoninie

 

i widoczki z Wysokiego Wierchu

 

ktoś może był na trzech koronach?

 

 

Sokół ale nie wędrowny tylko służbowy

 

i naprawdę nie chciało mi  się wracać do domu

 

i to by było na tyle

  • Lubię to ! 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...