Skocz do zawartości

Słowacja dla początkujących


Lavinka

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! Chciałabym zapytać Was o szlaki w Tatrach Słowackich, które polecilibyście osobie wybierającej się tam po raz pierwszy. Szukam czegoś niezbyt wymagającego, czegoś porównywalnego do Szpiglasowego Wierchu od D5S, Przełęczy Krzyżne jeśli chodzi o poziom trudności... Które trasy byście mi polecili? : ) Najlepiej z możliwością powrotu w to samo miejsce, gdyż wybieram się samochodem i chciałabym uniknąć podjeżdżania busami...
I dodatkowe pytanie- jak to jest z wykupieniem ubezpieczenia? Chciałabym w takowe się zaopatrzyć, gdzie najlepiej je zakupić, jaki rodzaj wybrać- jakieś konkrety polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

Koniecznie odwiedź Koprowy, widoki świetne, szczyt łatwo dostępny i powrót tą samą drogą do Szczyrbskiego. Jedyny minus to na szlaku jest sporo osób. Krywań nie jest trudny, całkiem przyjemnie się wchodzi, powrót również do Szczyrbskiego. Z takich łatwiejszych, acz dluzszych dróg to z czystym sumieniem zielony staw kieżmarski, szeroka przełęcz i powrót Tatrzańskiej Łomnicy. 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, ja polecam Dolinę Staroleśna i szlak do Zbójnickiej Chaty. Niby tylko dolina a bardzo piękna i nawet łańcuchy są po drodze. No i jeszcze może Przełęcz pod Osterwą- bardzo ładne widoki i szlak dość krótki. Rysy od tamtej strony, jak jeszcze nie byłaś to też są na poziomie Szpiglasowego.

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubezpieczenie Na Słowację kupowałem w axa assistance albo signal iduna przez internet. 

Aaa zapomniałbym... Iść trzeba na Małą Wysoką! Trudności nie ma, kilka łatwych łańcuchów i klamer przy podejściu na polski grzebień, na szczyt 1 łańcuch, trasa łatwa. Widoki przy dobrej pogodzie... Wejdziesz to zobaczysz ? Start Tatrzańska Polianka/Smokowiec albo nawet Wyżne Hagi

  • Lubię to ! 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłam w tym roku na próbę ubezpieczenie Szlaki bez granic. Działa we wszystkich górach w Polsce oraz w Tatrach Słowackich a także innych górach w pasie przygranicznym. Na 4 miesiące kosztuje 60-70 zł.

A na początek polecam Chatę Teryho a jak się spodoba to można na Lodową Przełęcz ?

Edytowane przez Zośka
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Fibi napisał:

co proponujesz na powrót z Małej Wysokiej?

Tą samą drogą zejście na parking ? Oczywiscie lepsza opcją jest przejście przez Rohatkę i zbójnicką, ale to już trochę ciężej. Dolina Białej wody też jest przepięknie, szczególnie otoczenie Litworowego patrząc z góry znad zmarzłego stawu. Tylko wtedy powrót na Łysa polanę, auto zostanie na Slowacji

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ubezpieczenie to wykupuję zawsze w słowackiej firmie, która współpracuje z HZS. W razie czego (odpukać w niemalowane) jest o wiele mniej problemów i formalności. Poza tym wychodzi po prostu taniej. Podstawowy wariant zapewniający pokrycie kosztów akcji ratowniczej takze z użyciem helikoptera to tylko 0.95 EUR na dzień.  Formularz jest po słowacku ale wypełnia się  to intuicyjnie, trzeba tylko wybrać Republikę Słowacką jako miejsce do którego się udajemy i podać swoje podstawowe dane oraz adres mailowy na który przychodzi potwierdzenie.  Płacisz błyskawicznie kartą, robisz zdjęcie karticzki z numerem poistienia i gotowe.

https://www.union.sk/poistenie-do-hor

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobnie jak rok temu w AXA, po uprzednim skorzystaniu z rankomatu - za 4 dni ubezpieczenia zapłaciłem 29 zł z hakiem, ale poza pokryciem ewentualnej akcji ratunkowej polisa obejmuje też takie sprawy jak ubezpieczenie bagażu (do 3000zł), zwrot z tytułu opóźnionej podróży z winy przewoźnika, pomoc stomatologiczną (do 1600zł) i w tym roku dodatkowo przed wrażym wirusem. Przypuszczam, że większość polis można stawiać na jednakowej półce, ale nie korzystałem dotąd z nich w praktyce i mam nadzieję nigdy nie skorzystać.?

 

@Lavinka, rozważ też zachodnie krańce Tatr Słowackich. Do tych wymagań o jakich pisałaś fajnie nada się też szlak z Zuberca na Siwy Wierch i pierwsza część głównej grani - Brestova-Pachoł-Salatyn szerokimi na ogół szlakami z okresowymi utrudnieniami. Ja idę ponowić próbę za 1,5 tygodnia z tym odcinkiem i dalszą częścią do Wołowca, bo w 2019 dzień za dniem padało i pójście tam byłoby proszeniem się o kłopoty.

 

Podepnę się do tematu choć w innej kwestii - słyszeliście może coś jak aktualnie wygląda sprawa z wchodzeniem na Słowację/nocowaniem w związku z Covidem? Tu pisali, na szczęście już dość dawno, bo 10 lipca że mogą wrócić kontrole graniczne i w ogóle.  5 sierpnia mam zamiar być w Zubercu jadąc tam busem, noclegi w schronach na kolejne dni zaklepane bez żadnych rygorów i covidowych pytań ze strony schronisk. Ale jak z reżimem państwowym wobec turystów z Polski? Oto jest pytanie.

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 hours ago, vatra said:

@Thomson byłam kilka dni temu na Słowacji, dokładnie w okolicach Szczyrbskiego Jeziora i nie zauważyłam żadnych szczególnych reżimów wobec turystów z Polski. Nie wiem jak jest w schroniskach ale kawiarnie, restauracje - zupełnie normalnie. Tylko nie zapomnij maseczki?

Hej, czy na Słowacji teraz takie tłumy jak na Rysach? Chciałam spędzić trochę czasu w Tatrach Bielskich (o ile uda mi się znaleźć transport w tte rejony). Wczorajszy filmik z kolejką na Rysy mnie trochę zaskoczył ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, aleksandra napisał:

Hej, czy na Słowacji teraz takie tłumy jak na Rysach? Chciałam spędzić trochę czasu w Tatrach Bielskich (o ile uda mi się znaleźć transport w tte rejony). Wczorajszy filmik z kolejką na Rysy mnie trochę zaskoczył ?

Byłam we wtorek ( nawet nie w weekend) 21 lipca w Dolinie Młynickiej nad wodospadem i tłum ludzi też mnie zaskoczył. Poza tym mijaliśmy parking przy wejściu do Białej Wody i przyznam że też nigdy nie widziałam tam tyłu samochodów. Być moze Tatry Bielskie nie są przeludnione, musisz sprawdzić ? Ale nie zniechęcaj się ? powodzenia

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Zośka napisał:

@wjesna to bardzo dobry pomysł?? Dwie piękne doliny, super wodospad i wspaniałe widoki. Baaardzo polecam!

To koniecznie muszę pójść. Techniczne pytanie, bo to moja pierwsza jazda w strone Słowacji- lepiej zjechać z ronda w Bukowinie na Jurgów czy jechac na  Łysa Polanę?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, wjesna napisał:

To koniecznie muszę pójść. Techniczne pytanie, bo to moja pierwsza jazda w strone Słowacji- lepiej zjechać z ronda w Bukowinie na Jurgów czy jechac na  Łysa Polanę?

Na Łysą Polanę. Przez Jurgów jest dalej i droga dziurawa? Ja byłam 2 tygodnie temu i prawie codziennie jeździłam przez Łysą Polanę ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.07.2020 o 17:28, Zośka napisał:

@wjesna to bardzo dobry pomysł?? Dwie piękne doliny, super wodospad i wspaniałe widoki. Baaardzo polecam!

Było pięknie! Pogoda- bajka. Trasa fajna, widoki cudowne, ludzi na szlaku nie aż tak mało ale przecież to niedziela, więc w tygodniu pewnie jest luz. Jedyny zator u szczytu, na przejściu przez przełęcz trzeba było chwilę poczekać. Widziałam, że Satan też miał wczoraj wzięcie. Ktoś był?

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...