Skocz do zawartości

Meteorologia.


Marta

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Luk_ napisał:

Tak sobie myślę, że oprócz tematu frontów atmosferycznych, który zamierzam tutaj dokończyć (myślę że za 2tyg, bo obecnie nie mam czasu), mogę też w przyszłości opisać inne, ciekawe (dla niektórych zagadnienia), takie jak korzystanie z niektórych map radarowych, rozpoznawanie wypiętrzania się chmur Cb na sat24, powstawanie mgieł i wiele innych informacji teoretycznych i praktycznych ? Dajcie znać, czy byście byli czymś takim zainteresowani ?

Oczywiście, na razie to czarna magia dla mnie ale dzięki Waszym wyjaśnieniom trochę jaśnieje w głowie ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Luk_ napisał:

 

Akurat te na zdjęciu, nie są chmurami deszczowymi, ale na to, że front szedł - owszem ? Czy doszedł to nie wiem, bo nie śledziłem ostatni tydzień zbytnio meteo ?

Masz rację deszczu nie było a front przyszedł ale dopiero po 24 godzinach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Luk_ napisał:

Cześć ? Postaram się Wam pomóc, ale w sposób niestandardowy, bo korzystając z różnych stron i dostępnych informacji ? Niektóre rzeczy wyjaśnię pokrótce, a w przyszłości je rozwinę. Na początku zacznę jednak od kilku sprostowań ?

@Marta, jeśli chmura jest płaska od spodu oznacza to tyle, że mamy do czynienia z chmurą konwekcyjną. Od razu może odpowiem dlaczego podstawa takich chmur jest płaska? Wynika to z tego, że ciepłe powietrze zawierające parę wodną unosi się ku górze. Na pewnej wysokości (a wiemy, że najczęściej temperatura obniża się wraz z wysokością) dochodzi do osiągnięcia temperatury punktu rosy - na tej wysokości powietrze zaczyna się skraplać i powstają chmury. To, że może powiać nie wiązałbym z podstawą chmur, chyba że mówimy o chmurach Cb ?

@Królikowa, @Ann nie rozpatrywałbym pogody tylko przez to co widać na niebie tylko w jednym, danym momencie. Przykładowo cirrusy mogą oznaczać front ciepły, ale również mogą być pozostałością po chmurach Cb - a chmury Cb są związane przede wszystkim z frontem chłodnym. Na zdjęciach powyżej widać Cumulusy. Oznacza to tyle, że powietrze unosi się ku górze, skrapla się i jeśli nie dochodzi do dalszego wypiętrzania chmur (w towering cumulus, a później w Cb) to znaczy, że prądy wznoszące nie mają dostatecznej energii, by wybudowało się coś więcej niż Cu.

Dobra, przejdźmy do analizy pogody ? Oczywiście, najprostszą metodą jest otwarcie paru stron z prognozami - wtedy, tego co napiszę niżej nie trzeba czytać ?

Od razu zaznaczam, że przewidywanie pogody w naszym regionie jest sprawą trudną i trzeba brać na to poprawki (czego przykładem jest sławna burza, która zabiła 4 osoby na Giewoncie, gdzie prognozy mówiły o burzach ale w godzinach późniejszych - ale to chyba rozmowa na inny temat), zwłaszcza u schyłku lata, gdy wpływ w Polsce ma również to co się dzieje daleko na Atlantyku ?

Zacznijmy, od zerknięcia na www.windy.com - podejrzyjmy wiatry na wysokości 5000ft (~1500m) - zdj nr 1. Spróbujmy zlokalizować niż. Jak go rozpoznać? Wokół niżu wiatr (na półkuli północnej) wieje z kierunkiem przeciwnym ruchu wskazówek zegara. Ponadto w centrum niżu prędkości wiatru będą niewielkie (na zdjęciu pierwszym niże oznaczone kolorem czerwonym). Jak widzimy po prawej stronie od niżu wiatr wieje z południa na północ, po lewej - z północy na południe. Jaki z tego płynie wniosek? Powietrze na południu Europy jest cieplejsze, z kolei na północy jest powietrze zimne, pochodzące z okolic bieguna, a więc możemy spodziewać się napływu ciepłej masy powietrza nad terytorium Polski. Zerkając na podgląd temperatury widzimy, że już w tej chwili temperatura na wysokości 1500m jest wyższa w Polsce niż w Niemczech (centralna Polska około 10-11st. C, Niemcy 4-5st. C). Reasumując ten wątek - niż znajduje się w okolicach południowo-zachodniej granicy Czech oraz w północno-wschodniej części Włoch.

Krótka adnotacja - powietrze zaciągane z północy jest chłodniejsze, a więc na jego granicy będą się tworzyć fronty chłodne (powietrze zimniejsze wpycha się pod cieplejsze), z kolei powietrze zaciągane z południa jest ciepłe, więc będzie nam tworzyć front ciepły (ciepła masa powietrza nasuwa się na chłodniejszą).

Jest niedziela (gdy to piszę), więc miejmy na uwadze to, że cały czas masy powietrza się przemieszczają. Niże przesuwają się mniej więcej  z zachodu na wschód, więc możemy się go spodziewać, że mniej więcej jutro będzie w  okolicach południowej bądź południowo-zachodniej Polski. W okolicach niżu występują opady.

Krótkie podsumowanie wiedzy z powyższych akapitów:

- z południa jest zaciągane ciepłe powietrze. Jutro możemy spodziewać się wyższych temperatur w Polsce, niż w dniu dzisiejszym.

- patrząc na dzisiejszą sytuację meteorologiczną, dzień (i noc z soboty na niedzielę) była deszczowa i deszcz był w miarę jednostajny, długotrwały. Ponadto widoczność przy ziemi była słaba oraz mieliśmy do czynienia z niskimi podstawami chmur - przechodził front ciepły.

- niże przesuwają się z zachodu na wschód

Dla próby zaprognozowania dalszej części parę informacji o froncie chłodnym.

Fronty chłodne (których wyróżniamy dwa rodzaje) przesuwa się dużo szybciej niż front ciepły.  Jego prędkość wynosi 30-50km/h (w przypadku frontu chłodnego I rodzaju). Front chłodny będzie "wpychał się" pod front ciepły, więc ciepłe, wilgotne powietrzne będzie "przymusowo" wypychane do góry. Do tego w okolicach gór wypychanie jest potęgowane przez ukształtowanie terenu - powietrze musi unieść się do góry, bo na wskroś góry nie przeskoczy ? Jeśli mamy do czynienia z unoszeniem się ciepłych mas powietrza ku górze to dochodzi do ich kondensacji. Na froncie chłodnym możemy więc się spodziewać burz. Ale jak rozpoznać, gdzie znajduje się front chłodny? Najprościej po zachmurzeniu ? Jednak ja pisząc tego posta o godzinie 22/23 wznosząc się na wysokość 300-400km nad powierzchnię Ziemi nic nie zobaczę, bo jest noc ? Na szczęście mamy satelity działające na podczerwień. Korzystając ze strony sat24.com w wersji na podczerwień (IR) możemy rozpoznać zachmurzenie. W jaki sposób?

Podczerwień dostarcza nam trochę innych danych - im bielszy obraz tym niższa temperatura chmur. Chmury charakterystyczne dla frontu chłodnego (chmury Cb) znajdują się bardzo wysoko, więc temperatura w ich wierzchołkach będzie bardzo niska (ok -50st. C), w ten sposób możemy je zlokalizować. Zerknijmy na screena z sat24 - zdj nr 3 (musicie mi uwierzyć na słowo, że te masy powietrza  wirują przeciwnie do wskazówek zegara - gifa zrobić żadnego nie umiem). Najjaśniejsze obszary (zaznaczone kolorem pomarańczowym) znajdują się w okolic Węgier i powoli przesuwają się na północ - tam mamy do czynienia z chmurami Cb. Obszar zaznaczony na pomarańczowo to masy powietrza, które będą zaciągane w region Tatr. W bezpośrednim sąsiedztwie nie widać żadnych chmur Cb, ale pamiętajmy, że jest teraz noc i nie mamy dodatkowej energii dostarczonej od Słońca.

Skonfrontujmy teraz to co udało nam się ustalić z prognozą Significant (zdj nr 4) ze strony www.awiacja.imgw.pl. Prognoza ta wydana jest na dzień 09.09.2019r. na godzinę 00:00 UTC (02:00 czas lokalnego w Polsce). Jak widzimy faktycznie jest front ciepły w zachodniej części Polski. Widzimy też idący front chłodny (który będzie się poruszał przeciwnie do wskazówek zegara). Niż na tej prognozie jest zlokalizowany mniej więcej w środkowej części Czech.

Biorąc pod uwagę powyższe informację w dniu jutrzejszym w Tatrach możemy spodziewać się:

- deszczu od godzin porannych - front o godzinie drugiej czasu lokalnego będzie znajdować się pi razy drzwi 250-300km od Tatr. Biorąc prędkość jego przemieszczania się pierwszych opadów możemy spodziewać się w granicach 8-10.

- w późniejszych godzinach mogą wystąpić również burze - nie dość, że chłodniejsza masa powietrza będzie wchodzić pod cieplejszą, to dodatkowo powietrze będzie wypychane ku górze przez ruch orograficzny.

Podsumowując, meteorologia to skomplikowana dziedzina ? Istnieje bardzo dużo czynników, które trzeba wziąć pod uwagę i to, co postarałem się przeanalizować może różnić się od rzeczywistej sytuacji, jednakże myślę, że prognoza powinna być w miarę trafiona ?

@Ann, może nie wywróżyłem prognozy ze zdjęcia, ale mam nadzieję, że pokazałem, że z informacji ogólnie dostępnych da się coś samemu przewidzieć ?

Jutro się dowiemy na ile moje przewidywania były trafne ?

 

wiatr.jpg

temperatura.jpg

sat.jpg

signi.jpeg

@Luk_ jak w mordę strzelił! Właśnie u nas zaczęło padać... Wielkie dzięki za wnikliwą analizę - w szkole powinni tego uczyć, naprawdę! 

No nic... wygrzejemy się zatem na termach. Miłego dnia wszystkim!

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Luk_ napisał:

Jeszcze jedna rzecz tutaj sprostuje ?

Z tego co patrzę to już nad Tatrami są burze. Związane są one z tzw. linią zbieżności (konwergencji) wiatru. Jeśli wiatry w stykających się masach powietrza wieją zbieżnie (czyli np. w masie na zachodzie kraju mamy wiatr płd-zach, a we wschodniej płd-wsch) to dochodzi do "zderzania" mas powietrza. Ponieważ zderzające się powietrze nie może uciec w dół (bo mamy ziemię) jest przymusowo unoszone ku górze - będziemy mieli do czynienia z tworzeniem się chmur Cb. Burze na liniach zbieżności powstają szybko i mogą być dużo dłuższe i mocniejsze niż te konwekcyjne. Obecnie nad Tatrami przebiega linia zbieżności (w kierunku płn-zach). Mnie się tego nie udało wywnioskować we wczorajszej analizie, gdyż windy nie pokazywało (i nadal nie pokazuje), że w tych miejscach będzie dochodzić do konwergencji ? Ale cóż, czynników wpływających na pogodę jest cała masa, więc czasem nawet najlepsze serwisy pogodowe też nie podają niektórych informacji przez co można się pomylić ? 

Miłego pobytu na termach! ?

Ojaaa ale Ty mądry :). W życiu nie spodziewałam się,  że można tyle napisać o pogodzie!  Sprawdziło się,  dzięki :).  Chyba dzisiaj to faktycznie termy pozostają ^^

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałam o tym wątku, a jak przejrzałam swoje zdjęcia z lipcowego wypadu w góry, to natknęłam się (chyba) na to kowadło burzowe, o którym ktoś tutaj wcześniej pisał. Dla porównania jak się zmienia pogoda w górach dodam dwa zdjęcia z tego dnia. Jedno jest z rana w drodze do Doliny 5 Stawów, godzina zrobienia to 7:40. Niebo praktycznie bezchmurne. Drugie zdjęcie zrobiłam schodzac już na dół, chyba koło godziny 11, właśnie te chmurki mi się nie podobały i zrezygnowałam wtedy z wyjścia gdzieś wyżej. I na tym drugim zdjęciu na środku wydaje mi się, że właśnie się utworzyło takie burzowe kowadło. Dobrze, że wtedy nigdzie wyżej nie wyszłam. Potem już grzmialo i złapał mnie deszcz. 

IMG_20190709_074104.jpg

IMG_20190709_110600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...