Skocz do zawartości

Schroniska w obliczu wirusa


Thomson

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie forumowicze! ? Chciałbym Was spytać czy - a jeśli tak - to jak planujecie w tym roku (sierpień) maszerowanie po Tatrach w okolicy MOka/Piątki - chodzi mi głównie o kwestię noclegów jak je zamierzacie odbyć.

Dowiedziałem się, że na przykład w MOKu nie tylko nie przyjmują już rezerwacji na ten sezon, ale nawet nie udzielają gleby ? .  Czyli dołączyli pod tym względem do Murowańca. Piątka przywróciła normalne zasady (udziela gleby) jak sprzed epoki miłościwie panującego covida, ale podejście MOka bardzo mnie smuci. Ryzykujecie te okolice Tatr bez rezerwacji licząc na glebę (choćby na zasadzie że tak to ujmę "bez wiedzy personelu MOka") czy raczej odpuszczacie coś takiego i też byście to mi sugerowali? Przyznam, że miałem (w sumie nadal mam) zamiar wybrać  się m.in. na Przełęcz pod Chłopkiem + może MSC, ale liczyłem właśnie na start i koniec w MOku, tymczasem skoro w tym roku nie udzielają gleby to wychodzi, że w najkrótszej opcji musiałbym... zacząć z Piątki (krócej jak ze schroniska Roztoka, które ma w tym roku podobne zasady do MOka), wyjść przez Świstówkę nad MOko i dalej na Przełęcz po czym wrócić znów do Piątki tą samą drogą? Czasowo pewnie do ogarnięcia, zwłaszcza przy długich nadal dniach w sierpniu, ale po pierwsze żaden ze mnie wyczynowiec (chodzę jak dotąd sam i raczej w trybie "mieszczucha" niż zaprawionego górołaza), po drugie chęci i morale nie są delikatnie mówiąc wysokie jak o tym pomyślę. Wolałbym zacząć z MOka i tam też nocować, ale liczyć na drapane i zlitowanie z udzieleniem gleby skoro sami piszą na stronie że jej nie udzielają - w tym roku będzie chyba zbyt ryzykowne? Wszelkie sugestie / info / Wasze pomyły mile widziane ?


Wcześniej planuję słowackie Tatry Zachodnie, ale tam z nocowaniem zawsze się coś wyrwie (startuję z Zuberca, do którego są autobusy z Zakopca, bo w planie Siwy Wierch-Banówka-Rohacze). Najbardziej mam problem właśnie z okolicą MOka przez tegoroczne zapisy ? 


Pozdrawiam ? 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Thomson myślę że z Roztoki jest jednak szybciej niż z Piątki. A czasowo do ogarnięcia nawet z Palenicy. Ja się melduję na parkingu między piątą a szóstą rano i między szesnastą a siedemnastą jestem z powrotem jak wchodzę na Rysy. A Chłopek idzie trochę szybciej zrobić?Też nie jestem wyczynowcem i wiem że niektórzy robią te trasy dużo szybciej ale mi taki czas odpowiada i bez spiny można pooglądać i porobić fotki.

  • Lubię to ! 2
  • Wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zośka Dzięki za komentarz. Z Roztoki pewnie byłoby korzystniej pod względem przewyższeń jak z Piątki, sęk w tym że Roztoka też nie udziela w tym roku gleby a na miejsce w pokojach już liczyć nie mogę. Piątka pod tym względem zachowuje się najnormalniej, ale właśnie taka trasa Piątka-MOko-Chłopek-MOko-Piątka obniża moje morale i nie wiem na ile byłaby to wykonalna trasa ?

Żeby chociaż na werandzie Starego schroniska MOka można się przekimać, ale pewnie nawet to odpada trzymając się "legalności".

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Thomson napisał:

Żeby chociaż na werandzie Starego schroniska MOka można się przekimać, ale pewnie nawet to odpada trzymając się "legalności".

Cześć.

Przecież o 21 Cię nie wygonią i nie każą wracać. Myślę że gleba będzie dostępna w moku, tylko oficjalnie nie udzielają takich informacji. W starym morskim zawsze kawałek gleby znajdziesz, choćby przy prysznicach. ? W sierpniu ciepłe noce, ciepły śpiwór i nocka nad czarnym stawem. 

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz Z @jaaga76

Hej. Trochę mnie pocieszacie - też tak po cichu sobie myślę, że chyba nie robili by jaj w MOku każąc iść gdziekolwiek bliżej zmroku i że takie info na stronie jest może bardziej dla ich bezpieczeństwa jako schroniska żeby władzom jakimś nie podpaść, a w realu jednak jakaś gleba w choćby starym schronisku byłaby do wyhaczenia. To znaczy życzyłbym sobie i innym żeby tak było, a jak jest w rzeczywistości - no właśnie - nie wiem. Może ktoś już wie / spał ostatnio?

Z tym nocowaniem nad Czarnym Stawem czy w okolicach Moka pod gwiazdami to mi takiego smaka robicie (zwłaszcza nad stawem), że dziś nie zasnę☺️ Walory "przyrodnicze" kuszą, ale świadomość zabulenia konkretnego mandatu przypomina o pewnych niedoskonałościach własnego portfela ? Prędzej jednak wolałbym startu z gleby starego schroniska, choćby pod kątem dostępu do kuchni turystycznej co by trochę się przygotować z piciem/jedzeniem. Ew. zrobić zapas w kuchni turystycznej i na wieczór śmigać nad Czarny Staw...

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, jak pytałem rano o łóżko/glebę w schronisku to zawsze odmawiali, mówili, żebym zaplanował tak trasę, żebym wrócił przed zmrokiem. Ale jak przyszedłem po południu zameldować się to nigdy mnie nie wygonili. Poza tym co za strażnik będzie szedł sprawdzać wieczorem/nocą nad czarny staw czy ktoś śpi? We wrześniu ubiegłego roku w drodze na Rysy spotkałem kilka osób biwakujących nad czarnym stawem jak i na buli pod Rysami. 

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Mateusz Z napisał:

Wiesz, jak pytałem rano o łóżko/glebę w schronisku to zawsze odmawiali, mówili, żebym zaplanował tak trasę, żebym wrócił przed zmrokiem. Ale jak przyszedłem po południu zameldować się to nigdy mnie nie wygonili. Poza tym co za strażnik będzie szedł sprawdzać wieczorem/nocą nad czarny staw czy ktoś śpi? We wrześniu ubiegłego roku w drodze na Rysy spotkałem kilka osób biwakujących nad czarnym stawem jak i na buli pod Rysami. 

Iść nie musi ? wystarczy fotopułapka ?

Nie wiem, czy reszta ekipy ma takie doświadczenia, ale z reguły zawsze jakieś miejsce w schronisku jest. Ludzie zmieniają plany, trasy, itd. Fakt, że czasami trzeba poczekać do wieczora. 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Thomson zadzwoń do moka i zapytaj o noclegi. W lipcu bez problemu dostałem łóżko w sobotę bez rezerwacji i to w nowym moku. Na tygodniu może na sierpień coś będą jeszcze mieć. Ewentualnie wejście od Słowacji, nocka w chacie pod Rysmi (niestety 24 euro), Rysy o wschodzie, i przełęcz na spokojnie, powoli. Zejście i masz wszystko porobione ?

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Zośka napisał:

@Thomson kiedyś jak szłam bardzo wcześnie do Moka (przed szóstą byłam w Moku) to dwóch chłopaków zwijało śpiwory i karimaty na Włosienicy koło bufetu. Nie jestem pewna ale wyglądało jakby tam spali.

  Nocleg przy Włosienicy też byłby mega ułatwieniem, gdyby w MOku nie zgodzili się na glebę, znacznie bliżej niż gdyby trzeba cofać się do Roztoki, ale nie wiem na ile chętnie go udzielają. Trochę niefajnie, że oficjalnie jedyne i najbliższe Chłopkowi miejsce gdzie jest 100% uzyskania gleby to Piątka. Z tym zmienianiem planów to też prawda, chociaż ja akurat dotąd zawsze trafiałem na komplet miejsc i konieczność gleby (poza Zwierówką gdzie mnie wywalili i skończyłem w mega fajnym hoteliku Primula).

W ostateczności (której wolałbym uniknąć, ale biorę ją pod uwagę) będzie nocleg na kwaterze w Zakopcu/bliżej Palenicy, dotarcie z rana pierwszym busem na Palenicę, stamtąd na Chłopka i... powrót na Palenicę i do kwatery) <- scenariusz mega-pesymistyczny np. w razie fatalnej aury dzień po dniu (miałem tak w sierpniu 2017 dlatego wszystko biorę pod uwagę).

@Mateusz Z - no właśnie jestem tuż po kontakcie z MOkiem dlatego taki zesmucony założyłem wątek, bo to zupełnie nowe realia dla mnie jeśli chodzi o planowanie tras nieopodal MOka. Dlatego boję się trochę scenariusza, że czekam do zmroku z zameldowaniem w MOku licząc na glebę i w razie odmowy zasuwam albo ku Roztoce albo nad Czarny Staw...

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Thomson coś Ci opowiem ale jakby co to ja nic nie wiem? Kilka tygodni temu spaliśmy w Piątce a jako że w każdym pokoju mogły być tylko dwie osoby to super luz i pełno wolnych łóżek a ludzi mało. Wstajemy wcześnie rano,wychodzimy z pokoju a tu z pokoju obok wychodzi czterech chłopaków? Chwila konsternacji na ich twarzach a potem uśmiech i gest suwaka na ustach i mrugnięcie okiem? 

Jak widać ludzie jakoś sobie radzą...?

Ale wiesz byłam zaspana i słabo widziałam?

Edytowane przez Zośka
  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...