Jump to content
Sign in to follow this  
Luk_

Filtr do wody

Recommended Posts

Cześć.

Użytkuje ktoś z Was turystyczny filtr do wody? Warto, nie warto? Idzie z jego pomocą nalać wody chociażby do bukłaka? Jakie są Wasze doświadczenia z nim związane? No i na co zwrócić uwagę przy potencjalnym zakupie?

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi 😉

Cześć. 

Dołączam do pytania :) Ja się nosze z zamiarem zakupu czegoś takiego: Cena lekko ponad stówkę.

image.png.cbe3dd605b783192ef1913384dc7969a.png

Ja jakiś miesiąc temu, skuszony wieloma pochlebnymi opiniami na zagranicznych forach, kupiłem sobie takie cacko:

https://www.skalnik.pl/zestaw-tube-kit-filtr-sawyer-source-653350

Skusiłem się na zestaw z rurkami, gdyż nie dość, że mogę podpiąć rurkę do bukłaka, to jeszcze zestaw ten umożliwia mi picie wody bezpośrednio ze strumyka. Filtr mega poręczny, malutki i leciutki. Ale to prawdziwy demon! Jego żywotność to aż 380 tysięcy litrów, więc można powiedzieć, że będzie mi służył chyba do końca życia 🙂

Na yt jest wiele filmów, na których pokazane jest, że nawet woda z bagna przepuszczona przez ten filtr robi się krystalicznie czysta 👌

Z kodem - 30 procent zapłaciłem w Skalniku za niego około 180 zł. To bardzo dobra cena, zważywszy na to, że sam filtr kosztuje ponad 200 zł. 

• Like ! 4

Posted (edited)

Jeśli ktoś by był zainteresowany tym tematem to kupiłem filtr Sawyer Mini i podzielę się wrażeniami 😉

Ogólnie ciężko go było dostać, wiele sklepów nie miało go już w swojej ofercie, a jak w końcu znalazłem sklep i zamówiłem to po paru dniach dostałem informację, że jednak go nie mają. Zastanawiałem się nad Sawyerem Mini i Micro (ta Micro to chyba jego rozwojowa wersja), ale czytając opinie ludzi w necie postanowiłem postawić jednak na tą wersję Mini. W końcu jakoś się udało.

Zabrałem go na szlak, gdzie wiedziałem, że będę potrzebował spore ilości wody oraz wiedziałem, że będę miał gdzie tą wodę uzupełnić. Do bukłaka na start wziąłem 2l, aby starczyło do następnego punktu poboru 🙂

Co do moich wrażeń: jeśli używamy tego dołączonego do zestawu worka na wodę to przy pobieraniu wody ze stawu/jeziora jest strasznie niepraktyczny. Jego pojemność nie jest zbyt duża, poza tym nawet machając tym workiem pod wodą nie da się go napełnić w 100% objętości. To wszystko sprawia, że filtrowanie takiej wody staje się bardzo powolne i niepraktyczne - mała wysokość słupa wody przekłada się na małe ciśnienie, więc naprawdę trzeba worek dobrze pozwijać i pouciskać by coś tam z niego lecialo. Worek trochę lepiej sprawdzał się gdy był "rozpychany" wodą z potoka, ale uzupełnianie nim większej pojemności niż 1l to męczarnia.

Dużo lepiej moim zdaniem sprawdza się plastikowa butelka. Zdenerwowany "niepraktycznością" worka zakosiłem kumplowi pustą butelkę, co było zdecydowanie lepszym pomysłem. Należy pamiętać, aby naprawdę filtr mocno dokręcić, gdyż nie przefiltrowana woda może przeciekać przez gwint butelki. Filtrowanie z takiej plastikowej butli jest kilkukrotnie szybsze - na jeden raz przefiltrujemy więcej wody oraz prościej jest wygenerować wyższe ciśnienie. Gdy trochę wody przeciśniemy i strumień wody się zmniejsza to polecam odkręcić filtr i dmuchnąć do butelki by ją rozprężyć i z powrotem nakręcić filtr. Od razu ciśnienie i szybkość filtracji wraca do akceptowalnego poziomu 🙂

Co do czystości filtrowanej wody i jej jakości - cóż, nie choruję więc chyba jest dobrze 😁 Biorąc lekko zamuloną wodę z potoka, gdzie było widać pływające w środku glony i jej lekkie, zielonkawe zabarwienie to po filtracji była krystalicznie czysta. Smakowała też wybornie 😁

Minusem jest zdecydowanie czas filtracji. Przeciśnięcie 2l wody mimo dobrania najbardziej optymalnych metod jest nadal czasochłonne. Należy również pamiętać, że nie możemy uciskać worka/butelki zbyt mocno by nie uszkodzić membran. Jeśli do tego wodę filtrujemy nie tylko dla siebie, ale również dla innych to możemy się przygotować na dłuższy postój, gdyż na pewno krótkiej chwili to nie zajmie.

Podsumowując, polecam ten filtr. Faktycznie woda jest czysta i klarowna, bez zmieniania jej smaku. Nie bez znaczenia pozostaje waga tego sprzętu - tych niecałych 60 gram naprawdę nie czuć. Miejsca zajmuje też niewiele, więc nawet w niewielkim plecaczku znajdzie się dla niego miejsce 🙂 Plusem jest również oszczędność pieniędzy i możliwość planowania tras bez zahaczania o miejsca, gdzie wodę moglibyśmy dokupić. No i przede wszystkim bezpieczeństwo - wierząc w zapewnienia producentów to filtruje 99,9% jakiś bakterii, wirusów, grzybów i innych świństw 🙂 Do minusów trzeba zaliczyć z pewnością niepraktyczność oraz małą pojemność worka i czas filtracji.

Edited by Luk_
  • Like ! 3

Dzięki @Mnich Moderator za polecenie 🙂 zobaczymy jak będzie się sprawował dalej 🙂 póki co przefiltrowałem jakieś 10l z deklarowanych 370 tys. litrów. Po 100 tys. napiszę tutaj coś więcej 😀

• Like ! 1

Ja tam się nie znam na takich konstrukcjach, ale czy przypadkiem filtr leżąc nieużywany nie zagrzybieje/nie straci swoich właściwości?

W sensie, już użyty, a nie nowy na półce 😜

• Haha 1

Hmmm... Ciężko mi się do tego odnieść @Q'bot. W tej instrukcji i z opinii ludzi to ważne jest, aby go oczyścić co parę użyć, albo gdy się od zgromadzonego syfu zblokuje. Ale czy zgrzybieje... Nawet jeśli, to te grzyby powinien przefiltrować, co nie? 😛

• Haha 2