Skocz do zawartości

Pięć Stawów - Świstówka - Kępa - Morskie Oko


Mateusz Z

Rekomendowane odpowiedzi

Niebieski szlak turystyczny prowadzący od schroniska w dolinie Pięciu Stawów przez Świstówkę do Morskiego Oka jest niezwykle malowniczy. Odcinek ten był moim jednym z pierwszych w Tatrach. Droga od schroniska delikatnie wznosi się prowadząc obok wierzchołka Świstowej Czuby, niegdyś szlak wiódł przez wierzchołek owej góry, jednak prawdopodobnie ze względów bezpieczeństwa (dużo wypadków, spora ekspozycja) szlak poprowadzono obok. Widoki na Orlą perć, szczególnie na przebieg szlaku na Krzyżne oraz na Polskie Stawy robi spore wrażenie. Najwyższy punkt na szlaku to wypłaszczenie terenu zwane Kępą. Z tego miejsca dość rozległe panoramy na Tatry Wysokie, widoczne również Tatry Bielskie. Trasa krótka, niezbyt męcząca (mało przewyższenia), jedno miejsce lekko trudne - przejście przez stromy żleb. Zejście z Kępy do Morskiego oka trochę się dłuży, im niżej tym widoki stają się coraz bardziej ograniczone. W sezonie szlak jest dość tłumnie odwiedzany przez turystów. Poniżej kilka zdjęć. 

DSCN1520.JPG

DSCN1526.JPG

DSCN1528.JPG

DSCN1529.JPG

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarzyło mi się iść tamtędy we wrześniu zeszłego roku po wcześniejszym dotarciu do Piątki z Kuźnic przez Zawrat. Pogoda i godzina były na tyle dobre, że postanowiłem wrócić przez Świstówkę, bo zawsze coś stawało na przeszkodzie, żeby tamtędy przejść. A zdecydowane warto, super widoki. Podczas najbliższej wizyty w Dolinie planuję  znów wrócić na ten szlak ? zdjęcia mam tylko z telefonu, bo podczas tamtej wyprawy padł aparat a powerbanka też zapomniałem ?

 

IMG_20190905_135618.jpg

IMG_20190905_141451_1.jpg

IMG_20190905_142920.jpg

IMG_20190905_143740.jpg

IMG_20190905_152451.jpg

  • Lubię to ! 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szlak bardzo mi się spodobał. Szłam od strony Doliny Pięciu Stawów do Morskiego Oka. Był wówczas czerwiec, więc miejscami zalegał jeszcze śnieg (przyznam, że nieco się go obawiałam, ale poszło w miarę sprawnie). Dla osób, takich jak ja, które mają mało doświadczenia w chodzeniu po wysokich górach, szlak ten jest naprawdę godny polecenia. Widoki naprawdę są urzekające, pamiętam jak wypatrywałam gdzie jest Krzyżne, do tej pory nie jestem pewna czy dobrze zlokalizowałam tą Przełęcz, ale widoki zrobiły na mnie wrażenie ? Jeden incydent mnie niestety wtedy przeraził- mężczyzna szedł z dzieckiem w takim nosidełku na plecach, tylko że od strony Morskiego Oka i pośliznął się na kamieniach schodząc w tym najbardziej stromym miejscu. Na szczęście skończyło się dobrze. W kronice TOPR z kolei przeczytałam, że dzień czy dwa po mojej wyprawie jakaś kobieta poleciała kilkaset metrów w dół. Jej też na szczęście nic się nie stało, ale chyba to świadczy, że należy tam uważać, zwłaszcza, gdy zalega śnieg. Myślę, że jeśli ktoś ma lęk wysokości, to zdecydowanie lepiej pokonać tą trasę od strony Doliny Pięciu Stawów. Jeśli chodzi o Żleb Żandarmerii to przyznam, że dopiero jak sobie po powrocie do domu czytałam o tym miejscu to się musiałam zastanowić, który moment szlaku to był, bo naprawdę nie zwróciłam na niego uwagi- być może nie jest taki trudny i niebezpieczny, a być może to ja mam jeszcze zbyt małą uwagę w takich miejscach i nie czuję, kiedy należy się bardziej pilnować.
Gorąco polecam ten szlak! Jest też dobrą alternatywą, kiedy jesteśmy w D5S i nie chcemy schodzić zielonym szlakiem. Co prawda trzeba trochę podejść do góry, ale nie trwa to długo.
Zdjęcia trochę niewyraźne niestety ?

 

 

2019-06-11-5084.jpg

2019-06-11-5085.jpg

2019-06-11-5125.jpg

2019-06-11-5132.jpg

  • Lubię to ! 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...