Skocz do zawartości

Filmy i dokumenty warte polecenia


Mnich Admin

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 6.12.2021 o 19:40, jaaga76 napisał:

Podzielam wrażenia. 

W pewnym momencie główny bohater  przedstawia pewnego Szerpę z imienia, akcentując przy tym,  że często wspinacze  używają określenia,,mój Szerpa " jakby oni nie mieli imion. Ale też on sam niewiele  o nich opowiada.  Za to jest brat, matka, żona.  A to przecież nie oni z nim wchodzili. 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.12.2021 o 12:39, wjesna napisał:

Za to jest brat, matka, żona.  A to przecież nie oni z nim wchodzili. 

Filmu nie znam ale książkę czytałem, myślę że tam to wszystko jest lepiej opisane.Jego rodzina , ile jej zawdzięcza,służba w SBS , no i działalność górska. W książce podkreśla znaczenie  zespołu , jak już pisałem widać ,że książkę pisał żołnierz. No myślę ,że ważne jest też że on nie jest Szerpą jest  Ghurką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.11.2021 o 19:56, Mnich Moderator napisał:

Kawał dobrego, górskiego kina. 

Fajny film, piękne ujęcia nawet oglądałem 2 razy, lepszy niż niejeden o naszych Himalaistach

Dnia 4.12.2021 o 12:19, jaaga76 napisał:

Myślę, że Szerpowie jeszcze na super dokument muszą poczekać. 

to prosze rozjaśnij nam @jaaga76 jak to jest z tymi Szerpami naprawdę

 

Edytowane przez J@n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, J@n napisał:

Fajny film, piękne ujęcia nawet oglądałem 2 razy, lepszy niż niejeden o naszych Himalaistach

to prosze rozjaśnij nam @jaaga76 jak to jest z tymi Szerpami naprawdę

 

@Jan chciałabym, żeby Szerpowie stali się główny bohaterem, a nie tłem, żeby przestano widzieć ich przez pryzmat stereotypów.... Tyle i az tyle...

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, jaaga76 napisał:

@Jan chciałabym, żeby Szerpowie stali się główny bohaterem, a nie tłem, żeby przestano widzieć ich przez pryzmat stereotypów.... Tyle i az tyle...

Czyli chciałabyś widzieć jakiś nieprawdziwy idealistycznie wydumany obraz Szerpów.

Szerpowie żyją głównie z turystyki - są przewodnikami, tragarzami, prowadzą hotele i pensjonaty,

Szerpa nie wejdzie na żaden szczyt dla samej idei wejścia - pójdzie jeśli mu za to zapłacą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, J@n napisał:

Czyli chciałabyś widzieć jakiś nieprawdziwy idealistycznie wydumany obraz Szerpów.

Szerpowie żyją głównie z turystyki - są przewodnikami, tragarzami, prowadzą hotele i pensjonaty,

Nie @J@n. Chętnie się dowiem co "szeregowy" Szerpa ma do powiedzenia. Wiem, czym sie zajmują i z czego żyją Szerpowie, ale dowiem sie chętnie więcej o ich zyciu poza pracą, o ich domach, o zasadach wejść do zawodu, kulturze.... i jestem przekonana, że dobry reportażysta potrafi to zrobić. 

7 godzin temu, J@n napisał:

Szerpa nie wejdzie na żaden szczyt dla samej idei wejścia - pójdzie jeśli mu za to zapłacą.

Tego bym już nie była tak pewna... Szerpowie też się emancypują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, jaaga76 napisał:

Szerpowie też się emancypują. 

Myślę,że masz trochę racji, ci  z górnej półki na pewno  Tak jak już pisałem ten zimowy K-2 po prostu im się należał?Ale to  jednak mimo wszystko zawodowcy , oni nie postawią wszystkiego na jedną kartę , nie zaryzykują bo ze swojego wspinania muszą wyżywić rodziny. W swojej książce Nims pisał ,że jedną z motywacji tego wyczynu , była reklama agencji w której pracowali jego towarzysze wspinaczki, których tam wymienia z nazwiska.Wiadomo ,że przewodnik który uczestniczył w takiej spektakularnej akcji może za swoje usługi żądać więcej kasy. Oczywiście rola Szerpów w  górach jest nie do przecenienia  i myślę ,że kiedyś doczeka się takiego całościowego opracowania.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.12.2021 o 16:58, jaaga76 napisał:

. i jestem przekonana, że dobry reportażysta potrafi to zrobić. 

Nawet jeśli ktoś coś dobrego zrobi to zawsze znajdą się malkontentki krórym to się nie spodoba.

Możesz polecić jakiś dobry i objektywny reportaż o Góralach Podhalańskich ?

Tak więc aby poznać Szerpów należy pojechać tam na dłuższy okres

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, J@n napisał:

Nawet jeśli ktoś coś dobrego zrobi to zawsze znajdą się malkontentki krórym to się nie spodoba.

@J@n każdy na prawno do swoich poglądów. Mi się filma nie podobał i nie widzę powodów dla których zasługiwałabym na określenie "malkontentka". 

2 godziny temu, J@n napisał:

Możesz polecić jakiś dobry i objektywny reportaż o Góralach Podhalańskich ?

Polecam letni (chyba) numer TATR. Cały o tożsamości. Gdyby było mało "Wolne miasto" - Zakopane 1956-1970. 

2 godziny temu, J@n napisał:

Tak więc aby poznać Szerpów należy pojechać tam na dłuższy okres

Zgadzam się (ale może niekoniecznie w ramach ekspedycji).

Pozdrawiam Cię @J@n ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...

Premiera zbliża się już wielkimi krokami - filmu nie zobaczymy w kinach, ale we wrześniu na Netflixie. Przyznam szczerze, że jestem ciekaw, jak twórcy poradzili sobie z ekranizacją tej dobrze znanej, Wam wszystkim, historii. Skrobnę słów kilka, jak obejrzę. A tymczasem łapcie zwiastun. 

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...