Skocz do zawartości

Szlak na Kościelec koniec maja 2020


GawithDH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Mam pytanie odnośnie, warunków na Kościelcu. Szedł ktoś może ostatnio? Chodziliśmy z żoną Rysy, Świnice, Giewont itp ale w lecie, zima raczej doliny i niewielkie szczyty. A jak wiadomo maj to pogoda przewrotna i różna, stąd też moje pytanie czy może ktoś ostatnio był i pomoże rada ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, GawithDH napisał:

Szedł ktoś może ostatnio?

Cześć. 

Tak, byłem tydzień temu na Kościelcu. Warunki typowo wiosenno-zimowe. Wejście na Karb od Czarnego Stawu Gąsienicowego (żlebem) mocno zaśnieżone, śnieg mokry i grząski. Grań od Małego Kościelca do Karbu wywiana, została mokra skała i gdzie nie gdzie stary twardy śnieg. Powyżej karbu sporo śniegu (akurat to był dzień czy dwa po świeżych opadach), bardzo nieprzyjemne płaty zlodowaciałego starego śniegu (konieczny czekan i raki, które i tak ciężko się używało w takich warunkach), mokre płyty i w zacienionych miejscach kasza śniegowa. Myślę, że warunki będą się teraz poprawiać, powoli zaczyna odtajać. Myślę, że i tak mimo wszystko trzeba wziąć co najmniej raczki i kijki. Miejsca gdzie trzeba się wspomóc rękami na Kościelcu były w większości mokre i w "dziurach" leżał śnieg. Przejście do Zielonej doliny gąsienicowej luźno, śnieg mokry, głębokie dziury przy przejściu po kosówkach (uwaga na kolana i kontuzje). 

Edit: Warto spojrzeć czasem na kamerki w Tatrach. http://pogoda.topr.pl/

Możesz też zajrzeć tutaj: 

 

Edytowane przez Mateusz Z
  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mateusz Z napisał:

Cześć. 

Tak, byłem tydzień temu na Kościelcu. Warunki typowo wiosenno-zimowe. Wejście na Karb od Czarnego Stawu Gąsienicowego (żlebem) mocno zaśnieżone, śnieg mokry i grząski. Grań od Małego Kościelca do Karbu wywiana, została mokra skała i gdzie nie gdzie stary twardy śnieg. Powyżej karbu sporo śniegu (akurat to był dzień czy dwa po świeżych opadach), bardzo nieprzyjemne płaty zlodowaciałego starego śniegu (konieczny czekan i raki, które i tak ciężko się używało w takich warunkach), mokre płyty i w zacienionych miejscach kasza śniegowa. Myślę, że warunki będą się teraz poprawiać, powoli zaczyna odtajać. Myślę, że i tak mimo wszystko trzeba wziąć co najmniej raczki i kijki. Miejsca gdzie trzeba się wspomóc rękami na Kościelcu były w większości mokre i w "dziurach" leżał śnieg. Przejście do Zielonej doliny gąsienicowej luźno, śnieg mokry, głębokie dziury przy przejściu po kosówkach (uwaga na kolana i kontuzje). 

Edit: Warto spojrzeć czasem na kamerki w Tatrach. http://pogoda.topr.pl/

Możesz też zajrzeć tutaj: 

 

Dzięki wielkie. Zastanawia mnie jak za tydzień będzie, może akurat poprawi się już na tyle żeby spokojnie iść. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledź kamerki i warunki. Jak śnieg nie spadnie to może się uda na samych butach wejść w miarę bezpiecznie. Na pewno śnieg będzie leżał w podejściu na Karb i na podejściu na Kościelec pod ścianami. Z relacji weekendowego przejścia Granatów mam wiedzę, że ściśle na graniach jest już sucho. 

PS. Poza tym TOPR już nie ogłasza zagrożenia lawinowego :) 

Edytowane przez Mateusz Z
  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, GawithDH napisał:

Przepraszam za zamieszanie, zupełnie niezamierzone ?

Nie ma za co przepraszać, każdemu się to może przytrafić. Od tego tu jesteśmy, by sobie pomagać. Dwa najważniejsze kroki już zrobiłeś: zarejestrowałeś się na forum i zacząłeś się udzielać. Trzecim krokiem będzie aktywne uczestnictwo w forumowej społeczności.

Jak pewnie już zauważyłeś, sami przychylni ludzie wokół ?

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć wszystkim ?

Mam pytanie dotyczące wejścia na Karb - czy ktoś się orientuje jak obecnie wygląda podejście od strony Czarnego Stawu?

Prognozy wstępnie pokazują że jest szansa na brak deszczu i przyzwoitą pogodę w sobotę - chcę spróbować przyatakować od tej strony i zejść Zieloną Doliną Gąsienicową, tak jak się chadza latem, ale chciałbym wiedzieć czy jest możliwe by bezpiecznie podejść od strony Czarnego Stawu bez raków i dziabek (bo ich nie mam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, sewcioj napisał:

Mam pytanie dotyczące wejścia na Karb - czy ktoś się orientuje jak obecnie wygląda podejście od strony Czarnego Stawu?

Cześć, 

bez raków czy chociażby raczków i kijków ja bym się nie wybierał tam od strony stawu w ten weekend. Na kamerkach widać, że jeszcze leży sporo śniegu, a szlak na Karb jest w miejscu zacienionym, śnieg  tam wolno odtaja. Spójrz na kamerki pogoda.topr.pl  .

PS. A pogoda faktycznie zapowiada się wyśmienita na sobotę :) 

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem w ubiegłą sobotę. Co prawda sypało i trochę wiało, ale na szlaku na Karb od Czarnego Stawu śniegu niewiele (w znaczeniu cienka, wydeptana warstwa).

Śnieg oczywiście w żlebie, który dwa razy trzeba trawersować w drodze na Mały Kościelec. Radzę przynajmniej raczki, ale ten żleb w twardych butach da się przejść bez raczków/raków. W ubiegłą sobotę był dobrze wydeptany. Teraz jest już cieplej, więc może być to teren dość śliski, dlatego mimo wszystko radzę chociaż raczki. 

Poniżej zdjęcie już nad żlebem, powyżej obu trawersów.

P1250997.thumb.JPG.d5763b09fdb248b2aaa18e97501d729c.JPG

Tu na Małym Kościelcu:

P1260001.thumb.JPG.444eb43c3617c21e8c8ca8ff6d043986.JPG

Po nieudanym ataku szczytowym na Kościelec (wszyscy się wycofywali, sam nie chciałem tam zostać w tej pogodzie i tych warunkach, więc zszedłem z ostatnią grupą), zszedłem żlebem z Karbu nad Cz. Staw. 

Na zboczach Kościelca:

P1260010.thumb.JPG.6d2c0dfffbaad3dc997bc269f91a8f68.JPG

A tu schodząc żlebem z Karbu (żeby zejść tym stromym żlebem założyłem raki):

P1260023.thumb.JPG.7419cf189de48f56d4b1c420a684c85d.JPG

Edytowane przez Rupicapra rupicapra
  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...