Skocz do zawartości

Gdzie warto być podczas pierwszej wyprawy?


ŁukaszJ

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. W drugiej połowie czerwca planuję wybrać się po raz pierwszy w Tatry i w 3, 4 dni przejść 3, 4 różne szlaki. Bardzo proszę o pomoc w ich dobraniu i uwagi co do mojego wstępnego planu. Plan układałem według następujących wytycznych: częściowe przejście Tatr Zachodnich (patrząc na zdjęcia, wydają się mieć to coś w krajobrazie), obecność w bardziej popularnym miejscu i kawałek Tatr Wysokich.

 

1) Siwa Polana - Grześ - Rakoń - Wołowiec - Siwa Polana (23km)

2) Polana Strążyska - Giewont - Kondracka Kopa - Kasprowy - Kuźnice (18km)

3) Siwa Polana - Starorobociański Wierch - Ornak - Hala Ornak - Kiry (23km)

4) Palenica Białczańska - Morskie Oko - Szpiglasowy Wierch - Dolina Pięciu Stawów - Dolina Roztoki - Palenica Białczańska

 

Z góry dziękuję za uwagi, inne pomysły. Pozdrawiam.

Edytowane przez ŁukaszJ
  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ŁukaszJ napisał:

Witajcie. W drugiej połowie czerwca planuję wybrać się po raz pierwszy w Tatry i w 3, 4 dni przejść 3, 4 różne szlaki. Bardzo proszę o pomoc w ich dobraniu i uwagi co do mojego wstępnego planu. Plan układałem według następujących wytycznych: częściowe przejście Tatr Zachodnich (patrząc na zdjęcia, wydają się mieć to coś w krajobrazie), obecność w bardziej popularnym miejscu i kawałek Tatr Wysokich.

 

1) Siwa Polana - Grześ - Rakoń - Wołowiec - Siwa Polana (23km)

2) Polana Strążyska - Giewont - Kondracka Kopa - Kasprowy - Kuźnice (18km)

3) Siwa Polana - Starorobociański Wierch - Ornak - Hala Ornak - Kiry (23km)

4) Palenica Białczańska - Morskie Oko - Szpiglasowy Wierch - Dolina Pięciu Stawów - Dolina Roztoki - Palenica Białczańska

 

Z góry dziękuję za uwagi, inne pomysły. Pozdrawiam.

Jak na pierwszy raz, plan ambitny. Trasy fajne, bez technicznych utrudnień. Trochę do przejścia będziesz miał, ale wierzę, że dasz radę. Pochwal się później zdjęciami, jak uda się zrealizować plan. Powodzenia! 

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że w trakcie może okazać się to zbyt wymagające i będę musiał dostosowywać trasy, ale chcę mieć jakiś "teoretyczny" punkt odniesnienia, czyli jakiś konkretny cel, plan. W tym roku być może skończy się na tym jednym wyjeździe, na pewno nie więcej niż dwóch, więc stąd takie napakowanie. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, ŁukaszJ napisał:

Witajcie. W drugiej połowie czerwca planuję wybrać się po raz pierwszy w Tatry i w 3, 4 dni przejść 3, 4 różne szlaki.

Cześć. 

Wybór tras optymalny jak na pierwsze letnie wycieczki w Tatry. Jak już napisali poprzednicy trasy dość męczące mogą być, jednak śmiało do zrobienia. Sugeruję, abyś wychodził jak najwcześniej w celu uniknięcia popołudniowej burzy jak będziesz znajdował się wysoko w górach. Przykładowo z Kopy (z przełęczy pod kopą) na Kasprowy masz jakieś 2 godziny drogi i ani jednego zejścia. Szlak graniowy, w trakcie burzy bardzo niebezpieczny. Myślę, że możesz pozamieniać kolejność wypraw. Pętla Moko - Szpiglas - Palenica (24 km, ponad 1500 przewyższenia) po Starorobociańskim może być przykrym doświadczeniem na koniec wyjazdu (Tym bardziej po 2 dniach intensywnego chodzenia wcześniej). 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Mateusz Z said:

Cześć. 

Wybór tras optymalny jak na pierwsze letnie wycieczki w Tatry. Jak już napisali poprzednicy trasy dość męczące mogą być, jednak śmiało do zrobienia. Sugeruję, abyś wychodził jak najwcześniej w celu uniknięcia popołudniowej burzy jak będziesz znajdował się wysoko w górach. Przykładowo z Kopy (z przełęczy pod kopą) na Kasprowy masz jakieś 2 godziny drogi i ani jednego zejścia. Szlak graniowy, w trakcie burzy bardzo niebezpieczny. Myślę, że możesz pozamieniać kolejność wypraw. Pętla Moko - Szpiglas - Palenica (24 km, ponad 1500 przewyższenia) po Starorobociańskim może być przykrym doświadczeniem na koniec wyjazdu (Tym bardziej po 2 dniach intensywnego chodzenia wcześniej). 

OK. Początkowo chciałem wyjść na szlak ok. 5, ale widzę. że busy wyjeżdżają dopiero ok. 6, więc pewnie trzeba przyjąć okolice godz. 7. Jest ona do przyjęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ŁukaszJ napisał:

trzeba przyjąć okolice godz. 7. Jest ona do przyjęcia?

Licząc około 5 godzin marszu na najwyższy punkt z każdej wycieczki + przerwy (nie wiem jakie masz tempo) to coś około 12-13 powinieneś schodzić (może za wyjątkiem drogi na Kasprowy). Jeśli prognozy pogody będą dobre to śmiało o 7. Jeśli będzie zagrożenie popołudniową burzą to sugerowałbym jednak tą 5. Im wcześniej tym też mniej ludzi na szlaku. Można też niepogodę przeczekać w schronisku i ruszyć w dalszą trasę po burzy. W czerwcu w sumie widno się robi zaraz po trzeciej 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Mnich Moderator napisał:

Na razie to busy w ogóle nie kursują, ale myślę, że niebawem się to zmieni ? Na pewno będą ograniczenia w liczbie zabieranych pasażerów.

Kursują, kursują. Planowo jeździ 11 i 14. Prywatne busy Dworzec PKP - Chochołowska przez Kiry, oraz Dworzec - Cyrhla. Do Kuźnic i do Palenicy nic nie widziałem, w informacji dostałem info, że do odwołania. Kierowca poinformował mnie, że niebawem będą przywracać regularne linie, coś wspominał o nr 22 i 13? ale nie dam sobie ręki uciąć. W poprzednią niedziele widziałem też turystów czekających na stanowisku, gdzie jeżdżą busy do Palenicy. Może jakaś prywatna firma się zlitowała i coś puścili na weekend. 

Poza tym taksówki jeżdżą. Dworzec - Kuźnice 20 zł. Na 3-4 osoby rozbić to wyjdzie ciut więcej niż bus :) Rozkład jazdy poniżej. 

https://www.zakopane.pl/komunikacjamiejska/rozklad-jazdy

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ŁukaszJ napisał:

OK. Początkowo chciałem wyjść na szlak ok. 5, ale widzę. że busy wyjeżdżają dopiero ok. 6, więc pewnie trzeba przyjąć okolice godz. 7. Jest ona do przyjęcia?

Na 1 raz to wybrał bym takie miejsce noclegowe aby nie korzystać z busów (przynajmniej rano)

Pamiętaj że im później wyjdziesz tym więcej stonki będzie na szlakach.

Mieszkając w okolicach Ronda Jana Pawła albo w dzielnicy Bystre (ul. Mieczysława Karłowicza) masz dostęp do Giewontu, Czerwonych Wierchów, Kasprowego, Kościelca, Granatów, Krzyżnego, Świnicy bez potrzeby dojazdu jakimkolwiek busem.

Morskie Oko i Chochołowską możesz odpuścić i tak jeszcze tam kiedyś będziesz.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, J@n said:

Na 1 raz to wybrał bym takie miejsce noclegowe aby nie korzystać z busów (przynajmniej rano)

Pamiętaj że im później wyjdziesz tym więcej stonki będzie na szlakach.

Mieszkając w okolicach Ronda Jana Pawła albo w dzielnicy Bystre (ul. Mieczysława Karłowicza) masz dostęp do Giewontu, Czerwonych Wierchów, Kasprowego, Kościelca, Granatów, Krzyżnego, Świnicy bez potrzeby dojazdu jakimkolwiek busem.

Morskie Oko i Chochołowską możesz odpuścić i tak jeszcze tam kiedyś będziesz.

W tym rzecz, że nie chciałbym opuszczać, bo ciężko będzie o ponowny wyjazd w cieplejszym okresie jeszcze w tym roku, a te chłodniejsze w górach na razie mnie nie przekonują (wizualnie nie przekonują, bo moje doświadczenie w góach nie jest duże, do tej pory tylko Karkonosze różnymi trasami i różnym tempem jako testy przed Tatrami). Dlatego ten jeden na razie wyjazd chcę napakować takimi szlakami żeby podróż po Tatrach była jak najrozleglejsza/największa terytorialnie. 

 

@Mateusz Z i @Luk_ dzięki, oczywiście to też biorę pod uwagę. W ostatecznoście zdecyduję się na taksę, już pomijając wyższe koszty, trudno. Do uwagi o zmianie kolejności tras zastosuję się, brzmi rozsądniej. 

Edytowane przez ŁukaszJ
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, ŁukaszJ napisał:

W tym rzecz, że nie chciałbym opuszczać

to zrób sobie wycieczke od schroniska do schroniska i nie trać czasu na dojazdy.

1  nocleg w schronisku na Polanie Chochołowskiej i wycieczka: Starorobociański - Ornak - Iwaniacka Przełęcz - Hala Ornak

2 nocleg na Hali Ornak i wycieczka: Czerwone Wierchy - Kasprowy - Dolina Gąsienicowa

3 nocleg w Murowańcu i wycieczka: Krzyżne - Dolina Pięciu Stawów Polskich - Opalone - Morskie Oko

4 nocleg w Morskim Oku i wycieczka: Szpiglasowy Wierch - Zawrat - Świnica - Zakopane

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kacha napisał:

A szlak między Zawratem a Świnicą jest już otwarty? 

Aktualny komunikat TPN

Zamknięcia szlaków pieszych

Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Wszystkie szlaki turystyczne i narciarskie są zamknięte dla narciarstwa i turystyki narciarskiej (również szlak na Rysy).

 Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.

Szlak turystyczny na odcinku Hala Gąsienicowa - Rówień Waksmundzka (kolor zielony) jest zamknięty do odwołania.

Jaskinia Mroźna jest zamknięta do odwołania.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile 4 dni trekingu (po 15-20km dziennie) z rzędu dla osoby będącej w Tatrach pierwszy raz jest do przyjęcia pod warunkiem, że taka osoba prowadzi chociaż w miarę aktywny tryb życia, o tyle nie polecałbym takiej osobie wybierać się na Zawrat, Krzyżne a tym bardziej na Świnicę ? 

 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@J@n myślałem o noclegach w schroniskach, ale raczej wolę większość rzeczy zostawić w jakiejś miejscówce niż chodzić po szlakach z całym wyposażeniem (pozostałości po kontuzji)

 

@Konrad93, @Karol Kliński ćwiczę na co dzień, biegania też nie omijam, poza tym rok wcześniej byłem testowo kilka razy w Karkonoszach (najdłuższa trasa miała chyba ponad 20km), więc jakieś tam podłoże amatorskie jest. Na początek wolałbym jednak coś prostszego. Świnica, Zawrat, Krzyżne nie brzmią jak na ten etap za dobrze ? choć być może to wpływ oglądanych i czytanych materiałów na ten temat. Tatry Zachodnie - obowiązkowo, bo po prostu te szlaki od razu mi się spodobały na zdjęciach, coś popularnego, stąd Giewont i Kasprowy, do tego Tatry Wysokie, a tu trasa Morskie Oko-Szpiglasowy-Dolina Pięciu Stawów-Dolina Roztoki lub odwrotnie wydaje mi się być "łatwiej" dostępna od tych innych proponowanych. 

Edytowane przez ŁukaszJ
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ŁukaszJ napisał:

@J@n myślałem o noclegach w schroniskach, ale raczej wolę większość rzeczy zostawić w jakiejś miejscówce niż chodzić po szlakach z całym wyposażeniem (pozostałości po kontuzji)

Z miejscami w schroniskach i tak byłby kłopot. Raz - sezon. Dwa - ograniczenia w związku z epidemią (dwie osoby na jeden pokój). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Niekoniecznie. Jeśli wybierasz się w tygodniu to nie powinno być problemu. Jedno miejsce zawsze się znajdzie. Może trzeba będzie poczekać do wieczora, ale  coś będzie. 

Mam wrażenie, że schroniska już dość luźno podchodzą do epidemii (przynajmniej Chocho).

Edytowane przez jaaga76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.05.2020 o 12:31, Mateusz Z napisał:

Kursują, kursują. Planowo jeździ 11 i 14. Prywatne busy Dworzec PKP - Chochołowska przez Kiry, oraz Dworzec - Cyrhla. Do Kuźnic i do Palenicy nic nie widziałem, w informacji dostałem info, że do odwołania. Kierowca poinformował mnie, że niebawem będą przywracać regularne linie, coś wspominał o nr 22 i 13? ale nie dam sobie ręki uciąć. W poprzednią niedziele widziałem też turystów czekających na stanowisku, gdzie jeżdżą busy do Palenicy. Może jakaś prywatna firma się zlitowała i coś puścili na weekend. 

Poza tym taksówki jeżdżą. Dworzec - Kuźnice 20 zł. Na 3-4 osoby rozbić to wyjdzie ciut więcej niż bus ? Rozkład jazdy poniżej. 

https://www.zakopane.pl/komunikacjamiejska/rozklad-jazdy

Z busami niestety słabo w dalszym ciągu. Odsiedzialam w poprzednim tygodniu godzinę czekając na busa i jeszcze nie dojechałem do końca tak, jak chciałam.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...