Skocz do zawartości

Gdzie warto być podczas pierwszej wyprawy?


ŁukaszJ

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę później niż planowałem, ale właśnie zakończyłem pierwsze w życiu 3 dni w Tatrach. Miały być 4, ale prognozy na te dni były fatalne i tuż przed ograniczałem wyjazd, myśląc nawet o jego odwołaniu. Żadne prognozy się nie sprawdziły (jedyny deszcz już przy zejściu do Morskiego Oka) i dopisało mi dużo szczęścia, pogoda top. Być może uda się jeszcze w sierpniu. Dzięki za wszelkie wskazówki. Macie jakieś propozycje na kolejne trasy? Teraz były takie:

 

1. Siwa Polana - Grześ - Rakoń - Wołowiec - Siwa Polana (ok. 26 km)

Godz. 7.00 - 13.00

2. Zakopane - Kuźnice - Giewont - Kopa Kondracka - Kasprowy - Kuźnice - Zakopane (ok. 24 km)

Godz. 5.00 - 13.00

3. Palenica - Doloina Roztoki - Dolina Pięciu Stawów - Szpiglasowy Wierch - Morskie Oko - Palenica (ok. 24 km)

Godz. 7.00-14.00

 

Podsumowanie: 3 dni, ok. 75 km, ok. 4500 m sumy podejść, ok. 21 godzin

 

Najlepsze: trasa Kopa - Kasprowy granią, 10/10, takie to mój faworyt, są jeszcze inne tego typu?

Najgorsza/najtrudniejsza: wbrew pozorom dzień 1 i zejścia z Wołowca, strasznie się dłużyło i dużo błota na dole, najgorsza to też Morskie - Palenica

Zawód: więcej spodziewałem się po Tatrach Zachodnich, rzeczywistość nie oddała tego, co na zdjęciach, choć to może przez pogodę. Większość zdjęć w internecie przy błękitnym niebie, a tu pochmurno

Ciekawostki: na Giewont miałem wejść przez Polanę Strążyska, nie ogarnąłem i zaszedłem na Halę Kondratową. I super. Co jak co, ale w ogóle nie spodziewałem się tam grupki wnoszącej krzyż na Giewont, w dodatku krzyż wnosił pan w normalnym miejskim ubiorze. No i ten widok, mega:

 

 

 

 

DSC_2509.jpg

DSC_2510.jpg

DSC_2505.jpg

DSC_2507.jpg

DSC_2517.jpg

DSC_2520.jpg

DSC_2521.jpg

DSC_2526.jpg

DSC_2531.jpg

DSC_2533.jpg

DSC_2538.jpg

DSC_2541.jpg

DSC_2542.jpg

DSC_2545.jpg

DSC_2547.jpg

109067939_285354572719593_4943901586925345970_n.jpg

Edytowane przez ŁukaszJ
  • Lubię to ! 4
  • Wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ŁukaszJ  gratuluje wyprawy!  Pogodę trafiłeś niczym w totka ?. Popieram @Zośka - na Czerownych Wierchach będzie się Tobie podobać. Ja nieco inaczej  niż @Zośka- na Ciemniaku kończę, a potem obowiązkowo Dolina Kościeliska przez Tomanową. MIODEK ???.

Do zobaczenia na szlaku!

Edytowane przez jaaga76
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzięki za kolejne rady. Za mną drugi wyjazd, choć miał być jeden, a podejrzewam że nawet na tych dwóch się nie skończy w tym roku.

4) Zakopane - Kuźnice - Kopa - Małołęczniak - Krzesanica - Ciemniak - Hala Ornak - Kiry

Nie była to dla mnie tak fajna trasa, jak Kopa - Kasprowy, ciekawsze odbicie spod Ciemniaka na halę Ornak, ale dam Tatrom Zachodnim jeszcze kolejne szanse. 

 

5) Zakopane - Kuźnice - Karb - Kościelec - Kuźnice - Zakopane

Super. Na razie dostarczyło to najwięcej satysfakcji. Po tych pięciu dniach w dwóch ratach wygląda to tak:

 

2120003451_Tatrymapakopia.thumb.jpg.d9e856eea0564de978da111ce0d60da5.jpg

 

 

Z końcem sierpnia lub we wrześniu planuje kolejny wyjazd. Cd. Tatr Zachodnich. Ponadto Świnica wydaje mi się naturalną koleją rzeczy po najpierw Giewoncie, następie Szpiglasowym od Doliny 5 Stawów i teraz Kościelcu. Na Kościelcu miałem wprawdzie jeden moment zawahania, jak tu się chwycić i musiałem przez 30 sekund nabrać koncentraci, spokoju, ale poszło i zejście już na luzie, choć zejścia trochę początkowo się obawiałem. Próbować Świnicy?

 

 

 

 

  • Lubię to ! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za poparcie kierunku :) Pytam o to, a nie dodałem najważniejszego. Ja mam lęk wysokości, chociaż w górach sobie z tym radzę i jak na razie aż tak bardzo nie czuć obaw. Wydaje się, że co innego lęk wysokości gdzieś na wieżowcu czy jakiejś wieży ratuszowej, a co innego w górach. 

 

W takim razie szykuję się na Świnicę i Tatry Zachodnie, Trzydniowiański, Kończysty i wspomniany przez @Luk_ Starobociański.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie ponownie. Kurczę, zamknęli dojście na Świnicę, a akurat jadę. Trochę późno taka informacja...

Jednego dnia j/w część Tatr Zachodnich, ale nie mam na teraz pomysłu na drugi dzień na trasę z trochę większymi emocjami i może coś doradzicie? Gdzieś tam przewijają się Rohacze z miejscowości Zuberec do Siwej Polany. W teorii 7.30 - 20.00 byłaby realna, ale i trudna do przyjęcia za pewnik.... 

Edytowane przez ŁukaszJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysy jako najwyższy punkt w kraju zostawiam na koniec, czyli przyszły rok wraz z całą Orlą i Przełęczą Pod Chłopkiem. Te Rohacze niepokoją mnie czasowo, układam to jakoś logistycznie, ale podczas trasy myślałbym pewnie, że nie zdążę na 20.00 czy 21.00 na Siwą Polanę, a jak się o tym myśli i spieszy to może być łatwo o błąd. Ale ten kawałek Orlej, kto wie, w ogóle o tym nie myślałem. Byłoby to zupełnie nie po drodze z planami, ale biorą to pod uwagę, dzięki. 

Edytowane przez ŁukaszJ
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jadę autem, start nie Siwa Polana tylko Zuberec, dokąd dzień wcześniej dostarłbym z Zakopanego (i wtedy wyjście po 4.00), ale bardziej pasuje dojazd dopiero tego samego dnia (wtedy wyjście na szlak ok. 7.30). Meta na Siwej Polanie. 

Edytowane przez ŁukaszJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jaaga76 tak, remont na Przełęczy, informacja z dziś. Będę przez 2 dni i jednego zrobię jak piszesz tę część Zachodnich. Z drugiego dnia wypadła mi Świnica, ale myślę teraz bardziej o Kozi Wierch - Granat lub wszystkie Granaty jak napisał @Luk_ Ten odcinek chyba porównywalny ze Świnicą, więc jako tako utrzymałbym w ryzach swoje plany przejścia całych Tatr ze stopniowaniem trudności. 

Edytowane przez ŁukaszJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Luk_ dzięki za polecenie szlaku Kozi Wierch - Granaty. Wybrałem wariant ze Skrajnym Granatem. Trasa nie sprawiła jakiś większych problemów, ale pod względem emocji super. Kościelec pozostaje jednak nr 1. 

Zrobiłem też dalszą część Zachodnich i jak się okazało do trzech razy sztuka. Pogoda fajna, ale nawet poza nią trasa Chochołowska - Starorobociański - Ornak - Kiry świetna dla chilloutu, spokojniejszego pochodzenia, porozglądania się, choć oczywiście kondycyjnie też na swój sposób wymagająca. W tej luźniejszej kategorii 1 miejsce przed Kopa - Kasprowy. 

Mam nadzieję, że we wrześniu będzie jeszcze Świnica i to byłoby tyle na ten rok. Rok temu tylko Śnieżka, dziś już większość polskich Tatr. Nie wiem czemu dopiero teraz je odkryłem. Dzięki za wszystkie wskazówki. 

GOPR7475.00_00_00_00.Still001.jpg

GOPR7475.00_00_06_02.Still002.jpg

GOPR7475.00_00_36_04.Still003.jpg

GOPR7475.00_02_16_13.Still004.jpg

GP017478.mp4.00_00_02_06.Still001.jpg

DSC_2609.jpg

DSC_2612.jpg

DSC_2618.jpg

DSC_2620.jpg

DSC_2629.jpg

DSC_2633.jpg

DSC_2637.jpg

DSC_2639.jpg

Edytowane przez ŁukaszJ
  • Lubię to ! 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...