Skocz do zawartości

Teryho Chata


wjesna

Rekomendowane odpowiedzi

To miala byc moja pierwsza wyprawa do tego schroniska. Zastanawiałam  się czy zacząć że Starego Smokowca  czy z Tatrzanskiej Leśnej i wybór padł na to drugie miejsce. Liczyłam, że mniej popularne, więc do pewnego momentu na szlaku  powinien być spokój. 

Ogólnie w ogóle nie było dużo ludzi. Przejeżdżając  koło parkingu Biała Woda zauważyłam, że tam też bez tlumow.  Cxyli zapowiadało  się pięknie.

Szlo się przyjemnie, szum potoków towarzyszył, oczy cieszyly kaskady i wodospady. Jak juz wspomniałam osób było niewiele więc można było się widokami delektować.  

Góry były już mniej łaskawe, bo schowały się w chmurach . Ale nie lało, wiatrem po oczach nie ciskało więc nie było o co narzekać. Aż doszliśmy do Złotych Spadów, podejście robi wrażenie.  Widok schodzącego z góry nosicza  utwierdził  w przekonaniu,  że trasa jest do przejścia, skoro on z takim bagażem biegnie niczym kozica. A kozice u góry były dwie,  przyszły na popas.  Wyjście do góry nas zmęczyło, bo choć śnieg nie był problematyczny  to jednak było stromo i trzeba było iść ostrożnie. 

Powrót juz bez trudności.  Zaczęło kropic gdy byliśmy już na dole więc zdążyliśmy przed deszczem. 

 

20230514_104121.jpg

20230514_112720.jpg

20230514_123132.jpg

20230514_123135.jpg

20230514_124432.jpg

20230514_150034.jpg

20230514_142050.jpg

20230514_142038.jpg

20230514_150041.jpg

Edytowane przez wjesna
  • Lubię to ! 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, barbie609 napisał:

jeśli chcesz się pozbyć reszty ekipy...........:classic_cool:

 

Wypluj te słowa. 

Na wszelki wypadek koniaka nie wezmę 

23 minuty temu, barbie609 napisał:

jest jeszcze sprawa Loli Hirsch , to też w tej okolicy . Także uważaj?

A to nie znam.  Doczytam. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, barbie609 napisał:

jeśli chcesz się pozbyć reszty ekipy...........:classic_cool:

jest jeszcze sprawa Loli Hirsch , to też w tej okolicy . Także uważaj?

Dolina Jaworowa ma swoje tajemnice  przez to staje się bardziej fascynująca.  

Edytowane przez Pablo P
  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodowy Masyw jeżeli tak można nazwać ta formację, oddziela dwa różne światy, Dolinę Pięciu Stawów Spiskich od Doliny Jaworowej.  W Okolicy Terycho jest całkiem sporo turystów, choć zależy to od pory dnia i roku, w Dolinie Jaworowej nie ma prawie nikogo.  Wielki Jaworowy mur rzucający cień na dużą część Doliny Jaworowej w popołudniowej części dnia, brak ludzi, wzbudza taki mały dreszczyk.  Dodatkowo świadomość zdarzeń, które miały tam miejsce może go potęgować.  Ciekawe uczucie szczególnie kiedy idzie się samemu.  Kiedyś idąc sam spotkałem kozicę, skubala coś i miała schowaną głowę, była odwrócona tyłem więc z początku nie skumalem co to za zwierz ?.  Przez moment pomyślałem nawet że to może miś.  

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Pablo P napisał:

brak ludzi, wzbudza taki mały dreszczyk.  Dodatkowo świadomość zdarzeń, które miały tam miejsce może go potęgować. 

  Fakt są takie miejsca w górach,które wzbudzają niekoniecznie pozytywne emocje. Jeśli człowiek o czymś czytał lub tego  świadkiem to się mu potem kojarzy. A już jak idzie się samemu to w ogóle. Piszesz o Jaworowej tam to już w ogóle , ale nawet taki  Wąwóz Kraków , często jestem tam sam to przypomina się historia kobiety , która spadła z wejścia do Smoczej Jamy i złamała obie nogi , to była zima , nikt do wąwozu przez dwa dni nie zajrzał ona nie dała rady wyjść , wychłodzenie i koniec. Jak lezę w   górę do jamy to zawsze mnie ta myśl uwiera. Podobnie w Pieninach pod Durbaszką ta rodzina od pioruna , czasem podchodzę do krzyża i zapalam znicz , ale nie wchodzę głębiej i bez tego jak zamknę oczy to widzę jak tam leżą brrrrr. No i oczywiście Góry Sowie , są piękne ale jak się przeczytało ,, Za drutami śmierci.. ..Księstwo SS.. i trochę historycznych stron to też jest dreszczyk. A i jeszcze Beskid Niski i Bieszczady I  światowa , II światowa ,,Operacja Wisła,, byłe wsie Łopienka , Bieliczna.

Edytowane przez barbie609
  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@barbie609 nie znam tak dobrze historii Pienin, choć są to góry które po Tatrach zrobiły na mnie największe wrażenie, bardziej znam historię gór Sowich, które z racji aktywności nazistów w czasie wojny zyskały sobie złą sławę.  W Tatrach jeszcze żleb Drege'a zyskał tragiczną Sławę, dobrze go widać z Kościelca.  Wawrzyniec Żuławski opisuje te historie jako Zdradziecka pułapka Granatów, oraz  historię Kaszniców w Dolinie Jaworowej. 

Myślę że każde góry oprócz tego że są piękne to jeszcze są pomnikiem tych którzy nie wrócili.  Zawsze kiedy jestem w górach staram się o tym pamiętać, chwila zadumy, refleksji . 

Edytowane przez Pablo P
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, barbie609 napisał:

Jak już wyliczać to Zamarła i siostry Skotnicówny , nawet swojski Giewont ma swoje  tragiczne konto.

Na Giewoncie było rzeczywiście sporo wypadków, trochę pewnie z powodu popularności, braku roztropności oraz samej specyfiki szczytu,  najtragiczniejszy chyba ten z 2019 roku, widziałem tą akcję ze szlaku z Murowańca w okolicy Skupniów Upłaz.  Zamarła Turnia podobnie jak wiele innych ścian w Tatrach, można tego trochę wymieniać. W zasadzie można podzielić te wszystkie zdarzenia na te wspinaczkowe i turystyczne. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, barbie609 napisał:

Jak już wyliczać to Zamarła i siostry Skotnicówny , nawet swojski Giewont ma swoje  tragiczne konto.

Skotnicówny (tak jak i wiele innych osób związananych z Tatrami, np. Józef Oppenheim, Klimek Bachleda, Michał Jagiełło itd. ) mają swój grób na Nowym Cmentarzu przy Nowotarskiej. Staram się bywać tam choć raz w roku. 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Jędrek napisał:

Skotnicówny (tak jak i wiele innych osób związananych z Tatrami, np. Józef Oppenheim, Klimek Bachleda, Michał Jagiełło itd. ) mają swój grób na Nowym Cmentarzu przy Nowotarskiej. Staram się bywać tam choć raz w roku. 

Od czasu do czasu lubię też odwiedzić symboliczny cmentarz pod Osterwą

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...