Skocz do zawartości

Dolina Jaworowa - Lodowa Przełęcz - Terycho Chata - Stary Smokowec 24.08.2012


Pablo P

Rekomendowane odpowiedzi

Nie znalazłem na forum wiele o Dolinie Jaworowej, jest to wg mnie obok Doliny Białej Wody jedna z najładniejszych dolin w Tatrach. Dla niej znajdzie się również miejsce na moim podium.   Jaworowy mur to jedna z moich ulubionych formacji skalnych, normalnie mam ciarki. Mam sporo zdjęć z tego miejsca ale zdecydowaną większość na papierze.

W 2012 będąc na Słowacji z moją Panią, przeszliśmy właśnie tą drogą Z Tatrzańskiej Jaworzyny przez dolinę Jaworową, Lodową Przełęcz i dalej do Smokowca przez Tercyho i Dolinę Małej Zimnej Wody.  Pogoda była dobra, choć niebo trochę zachmurzone. 

 

DSCF6039.thumb.jpg.725c1b0a2a1e7ddc2560c1a92c2dfac4.jpg

 

DSCF6045.thumb.jpg.147203e244a63e40413fb8b0c54f6ef6.jpg

No i Jaworowy mur jak ja lubię ten widok

DSCF6048.thumb.jpg.c68b04614e96f5956507daac6260c74d.jpg

 

DSCF6050.thumb.jpg.3034c10225bacd007d84da4b05a079a8.jpg

 

DSCF6058.thumb.jpg.f735ba9f0a8d4c6e1f698b1e1fd77ddf.jpg

Widok z lodowej dla mnie extra,  jeden z lepszych w Tatrach, szkoda tylko że trochę przychmurzone 

 

DSCF6067.thumb.jpg.e9002407f58c6e9d0281127da0decdbb.jpg

DSCF6069.thumb.jpg.459055566ecf853a8c76f211f4201295.jpg

DSCF6077.thumb.jpg.62f5edc39d7309ff3e99aca481d599d0.jpg

 

DSCF6079.thumb.jpg.c1b8def12fe6101ac0e62a40eefd8d6f.jpg

Na dole Terycho do góry Łomnica

DSCF6091.thumb.jpg.bba90a536efcbd25eb91ae04f8d09c46.jpg

No i już w dolinie Małej Zimnej Wody z widokiem na Pośrednią

Edytowane przez Pablo P
  • Lubię to ! 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, vatra napisał:

Dolina Jaworowa jest piękna, dzika, bezludna, pachnąca i kolorowa❤️ Idąc nią miałam wrażenie, że udało jej się całkowicie umknąć wpływom drapieżnej cywilizacji.

1676378769905-01.jpeg

1676378794651-01.jpeg

1676378858691-01.jpeg

1676378896814-01.jpeg

1676378937078-01.jpeg

1676378970525-01.jpeg

1676378994764-01.jpeg

Świetne zdjęcia, bardziej mi się podobają od tych które umieściłem ?. Pamiętam jak schodziłem z Lodowej do Doliny Jaworowej po południu ok. 14.  Jaworowy mur rzucał cień na sporą część doliny, nie było nikogo, słychać było szum wiatru i gdzieniegdzie odgłos przelatujących ptaków. Czułem się jakbym był sam na świecie. To jest jeden z momentów w którym dostrzega się potęgę gór.  Cicho, lekki półmrok, tajemniczo.  W dodatku kamień przy którym wydarzyła się tragedia rodziny Kaszniców,  ściana Małego Jaworowego na której zginął Klimek Bachleda, taki lekki dreszczyk.

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Fibi napisał:

Ta trasa marzy mi się od lat, ale jak nie zatopiony/zerwany mostek, to brak dobrej pogody. Ale może w tym roku się w końcu uda. Czy ten odcinek z łańcuchami jest trudny? ?

Ja kilka lat tamtędy nie szedłem, pewnie masz na myśli zejście z Lodowej Przełęczy w kierunku Terycho. Wtedy nie kojarzę łańcuchów, Robili jakieś progi drewniane. W zasadzie to nie jest tam aż tak stromo ale trochę piargów i jakiegoś innego kruszywa.  Powinno być spoko przy dobrej pogodzie. Moim zdaniem bez łańcuchów nie było trudno, a jeżeli teraz są łańcuchy powinno być jeszcze łatwiej, ale to moje subiektywne odczucie.

Edytowane przez Pablo P
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pablo P ale jak łańcuchów nie kojarzysz, przecież na Twoim zdjęciu je widać ? Fakt, że wycieczka była dawno.....

Właśnie o to zejście do Teryho mi chodzi,ale  jak nawet nie pamiętasz, żelastwa to widocznie nie zrobiło wrażenia. Dzięki za odpowiedź.

@vatra idziesz we wrześniu ze mną?

Edytowane przez Fibi
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Fibi napisał:

@Pablo P ale jak łańcuchów nie kojarzysz, przecież na Twoim zdjęciu je widać ? Fakt, że wycieczka była dawno.....

Właśnie o to zejście do Teryho mi chodzi,ale  jak nawet nie pamiętasz, żelastwa to widocznie nie zrobiło wrażenia. Dzięki za odpowiedź.

@vatra idziesz we wrześniu ze mną?

Fakt są, po prostu bardziej utkwiła mi droga bez łańcuchów.

Co do września nie wykluczone.  Co prawda planuję wypad w sierpniu ale może jeszcze we wrześniu też będę

Sorry nie zauważyłem że propozycja była dla @vatra 

Edytowane przez Pablo P
  • Lubię to ! 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Fibi napisał:

Na zejściu do Terinki są ?

Tak są ale przydatne tylko przy gorszej pogodzie, w dodatku nie ma ich za wiele ?Tak naprawdę dużo bardziej upierdliwy jest ten fragment dosyć stromych piargów jeszcze przed łańcuchami (idąc od Terinki) tam trzeba zachować ostrożność, a kije bardzo są przydatne ?

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Krzysiek Zd napisał:

Tak są ale przydatne tylko przy gorszej pogodzie, w dodatku nie ma ich za wiele ?Tak naprawdę dużo bardziej upierdliwy jest ten fragment dosyć stromych piargów jeszcze przed łańcuchami (idąc od Terinki) tam trzeba zachować ostrożność, a kije bardzo są przydatne ?

Zgadzam się , jak byłem tam w 2008 roku w końcu sierpnia przeprowadzali jakieś prace, montowali drewniane progi, tam są takie momenty że gdy jest sucho to się kurzy, tak jakby to był jakiś beton kruszący się. Z tego co sobie policzyłem to szedłem tamtędy 6 razy,  W 2003 raz, w 2004 dwa razy, w 2005 raz, w 2008 raz i w 2012 raz.  Mam wrażenie że łańcuchy pojawiły się po 2008 roku bo wcześniej ich sobie nie przypominam, a i w 2012 mi jakoś umknęły. Chyba że to już problemy z pamięcią.

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Fibi napisał:

Z tego co wyczytałam, to w 2013 zamontowali takie drewniane jakby poziome drabiny (nie wiem jak to inaczej nazwać)

Te 'poziome drabiny' tam rzeczywiście kiedyś były ale jak byłem tam ostatnim razem czyli we wrześniu 2020 to następował ich totalny rozkład, zostały jakieś pojedyncze rozpadające się fragmenty kompletnie nie ułatwiające wędrówki ? a łańcuchy były w całkiem dobrym (jak na Słowackie standardy) stanie ?

Strome zbocze i zjeżdżające piargi pewnie spowodowały dosyć szybkie zużycie i degradacje 'drabin'. No i oczywiście brak remontów przez Słowaków niszczejacych szlaków 

Edytowane przez Krzysiek Zd
  • Lubię to ! 2
  • Przykro mi 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Zośka napisał:

Znalazłam fotki z mojej wycieczki na Lodową Przełęcz z 2016 roku. Pogoda była taka sobie. Szliśmy od Słowacji a wracaliśmy dol. Jaworową. Po drodze spotkaliśmy stadko kozic.

DSC_1205.JPG

DSC_1206.JPG

DSC_1230.JPG

DSC_1233.JPG

DSC_1249.JPG

Szkoda że chmury zasłoniły grań, niemniej jednak foty dobrze oddają charakter trasy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Zośka napisał:

@Pablo P ciekawe czy ten rachityczny mostek tam jeszcze jest.

Rzeczywiście przy większych opadach może spłynąć w dół razem z potokiem ?

Pamiętam jak szliśmy kiedyś na Bystrą, po pamiętnym huraganie na Słowacji bodajże jesienią w 2004.

Oprócz co kawałek połamanych drzew  leżących w poprzek szlaku, przez które trzeba było skakać jak na zawodach z przeszkodami, trafiliśmy na podobny mostek, zdewastowany przez ten żywioł. Przechodziliśmy na boso przez strumień z butami na ramieniu, podpierając się kijkami aby przypadkiem nie zanurkować ? 

  • Lubię to ! 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...