Skocz do zawartości

Warunki Hala Gąsienicowa


Iza1990

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

Czy ktoś orientuje się jak wygląda obecnie szlak na Halę Gąsienicową z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki? Oczywiście wiem, że jest dużo śniegu, szłam już tym szlakiem zimą i wielokrotnie w różnych porach roku więc świadoma jestem stopnia jego trudności w różnych warunkach. Interesuje mnie jedynie czy jest choć trochę przetarty - przestało sypać w górach więc może mróz zadziałał na korzyść turystów ? będę wdzięczna za konkret kogoś kto wędruje w tym czasie (wybieram się w sobotę 11.02 jeśli pogoda dopisze) ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Iza1990 napisał:

 

Witam, 

 

Czy ktoś orientuje się jak wygląda obecnie szlak na Halę Gąsienicową z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki? Oczywiście wiem, że jest dużo śniegu, szłam już tym szlakiem zimą i wielokrotnie w różnych porach roku więc świadoma jestem stopnia jego trudności w różnych warunkach. Interesuje mnie jedynie czy jest choć trochę przetarty - przestało sypać w górach więc może mróz zadziałał na korzyść turystów ? będę wdzięczna za konkret kogoś kto wędruje w tym czasie (wybieram się w sobotę 11.02 jeśli pogoda dopisze) ?

 

 

Odpuść z uwagi na zagrożenie lawinowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Iza1990 napisał:

Jest prognoza spadku zagrożenia, na jutro na ten moment 2. Obserwuję oczywiście warunki ale myślę, że przy takim stopniu już będzie można względnie bezpiecznie iść na taki szlak.

Twój wybór. Prognoza zagrożenia jest orientacyjna, a na warunki śniegowe trzeba patrzeć zdecydowanie bardziej "lokalnie".  

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Shear napisał:

 

Pewnie zaraz wyleje się hejt, bo zawsze łatwiej jest zebrać pochwały pisząc o ostrożności (bardzo często zgodnie z prawdą) ale w tym przypadku ten tekst mnie trochę gotuje. I upatruję m.in. w tego typu tekstach słabej popularności forum (w stosunku do setek tysięcy obserwujących Tatromaniaka chociażby na FB).

Iza wyraźnie napisała o co pyta. Wielokrotnie szła tym szlakiem w różnych warunkach. Można uznać, że jak lokalnie oceni, że jednak zagrożenie jest zbyt duże to odpuści.

TAK, wg mnie z zachowaniem środków ostrożności można wejść na HG przez dolinę Jaworzynki, chociaż ja i tak preferowałbym szlak przez Boczań (również ze względów bezpieczeństwa). Jest za nami kilka dni praktycznie bez opadów + z niezlym mrozem. Pokrywa już w tym momencie powinna być znacznie, zniacznie lepiej ustabilizowana w stosunku np. do weekendu gdzie były zamknięte wszystkie szlaki. Moje osobiste zdanie jest takie, że nawet i trudniejsze szlaki (powyżej granicy 1600 - czyli tam gdzie już jest 3jka) są osiągalne w sposób względnie bezpieczny (100% bezpiecznie nigdy nie jest, nawet w fotelu, w domu może spaść na Ciebie meteoryt). Tymbardziej powinny być jeśli się utrzyma prognoza na sobotę. Szlak do Murowańca powinien być zarówno przetarty jak i bezpieczny. Nie siejmy paranoi.

Pisanie każdemu, który w czasie "2jki" pyta o jakikolwiek szlak, żeby sobie odpuścił to jest ultra przegięcie i powoduje, że nie ma sensu w ogóle pytać. To jak rozmowa z botami. "CZY W ZIMACH GÓRĄ JEST NIEBEZPIECZNIE" - "TAK, MOŻNA ZAMKNĄĆ TEMAT"...... Się poirytowałem.

Jednocześnie piszesz, żeby sobie odpuścić bo jest zagrożenie lawinowe, a za chwilę, że prognoza lawinowa jest orientacyjna i trzeba oceniać lokalnie, jednocześnie wyraźnie mówiąc sprzed komputera, żeby nigdzie nie iść. No to helou? 

Na marginesie sam miałem zamiar spytać o jedną poradę, ale wobec powyższego sobie odpuszczam - jaki sens jak już znam odpowiedź? xD

Coś się tak zagotował? 

To jest forum, a nie infolinia, każdy pisze od siebie to co uważa za stosowne. Bo każdy ma do tego prawo.

A co do tej "dwójki", to właśnie podczas niej zwykle jest najwięcej wypadków. Bo przy trójce to już mało kto się pcha, a dwójeczka to właściwie nic takiego. Napieramy... 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Shear napisał:

Powiem więcej, przy 1-ce można wejść na śnieżną płytę i polecieć jeszcze gorzej niż czasem przy 3...

Lokalna ocena ponad wszystko.

Ale to jest kpina za przeproszeniem, jak osoba co ma 2000 postów na forum, odpowiada na pytanie zadane przez Izę w jednym zdaniu "NIE IDŹ".

Do Murowańca. Przy 2jce, bez opadów od niemal tygodnia, przy dużym mrozie, który stabilizuje (i ustabilizuje jeszcze lepiej do soboty) pokrywę, właściwie poniżej granicy lasu.

No litości! Jak ktoś to uznaje za ekstremalne warunki, żeby zwyczajnie odpuścić plany przyjazdu, to w ogóle niech sobie odpuści chodzenie zimą. 

Chyba nie rozumiesz problemu. Każdy ma prawo do własnego zdania. I tyle. 

Odpowiedz założycielce tematu, po prostu. Wyraź swoją opinię na dany temat, bez niepotrzebnych kwasów.  

Zaś co do "odpuszczania planów" - moim skromnym zdaniem większość wypadków bierze się właśnie stąd, że ktoś nie odpuścił, no bo przecież nie po to pół roku temu zaplanował wejście np na Rysy, żeby teraz odpuszczać, tym bardziej gdy wpadł do Zakopanego tylko na dwa czy trzy dni. 

 

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest, że chodziło mi jedynie o konkretną informację o stanie szlaku w chwili obecnej. Nie jestem w Tatrach nowicjuszem, umiem ocenić sytuację na tyle by w razie problemów się wycofać, znam też swoje możliwości i brałam pod uwagę choćby dolinki jeśli nie będzie warunków na wyjście w górę. Pogoda jednak się poprawiła, mróz i brak opadów dały mi nadzieję na wyjście, nie sądziłam, że z prostego konkretnego pytania wyjdzie taka burza ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Iza1990 napisał:

Faktem jest, że chodziło mi jedynie o konkretną informację o stanie szlaku w chwili obecnej. Nie jestem w Tatrach nowicjuszem, umiem ocenić sytuację na tyle by w razie problemów się wycofać, znam też swoje możliwości i brałam pod uwagę choćby dolinki jeśli nie będzie warunków na wyjście w górę. Pogoda jednak się poprawiła, mróz i brak opadów dały mi nadzieję na wyjście, nie sądziłam, że z prostego konkretnego pytania wyjdzie taka burza ?

Tam zaraz burza... Wymiana zdań. 

Liczę na jakieś zdjęcia z tej wycieczki. Zapewne zresztą nie tylko ja. Powodzenia. 

Edytowane przez Jędrek
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Shear napisał:

No to uszanuj moje zdanie, że takie odpowiedzi jak @jaaga76 nie mają sensu.

OK? ? 

@Iza1990 na weekend - sobota / niedziela - zapowiadają nieco ocieplenia. Na Zakopane widzę 2-3 stopnie. Jak będziesz szła to polecam godziny poranne i oczywiście śledzenie sytuacji, bo przy dużym plusie może się sytuacja pogorszyć. Ale straszenie na chwilę obecną, żeby nie iść ma tyle sensu co rozmowa o zeszłorocznym śniegu.

Jak zwykle przed 7 rano, jak zacznie się ocieplać i sypać (wg prognozy) to już będę z powrotem ? dziękuję wszystkim za rady i życzę słońca! ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jaaga76 i inni  po prostu nudni jesteście,nie znacie się  i w ogóle bez sensu , ? ale nie przejmujcie się bo  nie tylko wy się nie znacie ci co piszą takie głupoty w komunikatach:

Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC -  wraz z umiejętnością posługiwania się nim) oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie. W obecnych warunkach najlepiej zaniechać wyjścia powyżej górną granicę lasu.

to są  dopiero dyletanci i ich wypociny mają tyle sensu co rozmowy o zeszłorocznym śniegu.

Edytowane przez barbie609
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Shear napisał:

To co wkleiłaś to opis "3".

ostatnio jak sprawdzałem to byłem facetem, może już nieco przechodzonym ale jednak. Każdy robi co chce, chcesz iść przy trójce ponad las , idź , chcesz przy takiej pokrywie śnieżnej paradować pod stromym eksponowanym stokiem , paraduj ale nie pisz,że rada,, nie idź ,,to patologia bo to po prostu rada ostrożnej i doświadczonej osoby. Jak rozumiem namawiając do przejścia bierzesz odpowiedzialność za swoje słowa i bezpieczeństwo osoby której radzisz. A zapomniałem...... pokolenie facebooka nie odpowiada za nic i nikogo.

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Shear napisał:

I tu się zgadzam, dla mnie też.

Wrócimy do tematu po weekendzie, jak Iza wrzuci relację z tej morderczej walki o życie na ścianie Gąsienicowej.

Trzymajmy kciuki aby to przetrwała, bo takie ekstremum to tylko dla samobójców.

Taaa... 

A jak nie wrzuci to ruszysz na pomoc? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Shear napisał:

Umowa stoi! Jak wiadomo na drodze do Murowańca co roku są SETKI OFIAR. Trup ściele się gęsto.

Tymczasem nim nadejdzie weekend zachęam w wolnej chwili do wrzucenia relacji / kronik TOPR z incydentów lawinowych w okolicach szlaku w dolinie Jaworzynki. Tacy specjaliści z pewnością znajdą na internecie dziesiątki przypadków w ostatnich latach, w końcu jest tam tak niebezpiecznie, że przy dwójce lepiej siedzieć na dupie... 

Zgadzam się. Zwłaszcza poziom forów tematycznych to dramat. Grupki wzajemnie adorujących się kilku osób z ugruntowaną opinią, które potakują sobie wzajemnie jak lemingi i nieuznające zupełnie innego zdania + popadające w tak "skrajne skrajności" że nie wiadomo czy śmiać się czy płakać.

Ty na serio tak dramatyzujesz czy po prostu z nudów? 

Może skocz gdzieś w góry? 

Ps - kiedy do ciebie w końcu dotrze że ludzie mogą mieć różne zdania na ten sam temat? Jeden powie "napieraj", a drugi "odradzam". Ale nie jest to powód by robić dramat, naprawdę. Nie musimy się ze sobą zgadzać i nie musimy też za każdym razem udowadniać sobie i innym (a nawet przede wszystkim innym) że to akurat my mamy rację. 

Wiecej luzu, człowieku. 

"moja prawda jest najmojsza" - kojarzysz? 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Shear zanim się następnym razem się  tak rozpiszesz i przy okazji spróbujesz poobrażać ludzi weź trzy głębokie oddechy, a jak nie pomoże to zimny prysznic...

Wyraziłam swoje subiektywne zdanie, a rozumiem, że przy okazji powinnam była zrobić analizę warunków śniegowych, koniecznie z uzasadnioną rekomendacją.... litości... 

Inna sprawa -  skoro @Iza1990 jest taka obeznana w górach, to po jakiego grzyba zadaje takie " banalne" pytania? 

Poza tym, dlaczego 2000 postów ma oznaczać brak rozsądku? To mnie zastanawia...

 

Edytowane przez jaaga76
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, jaaga76 napisał:

@Shear zanim się następnym razem się  tak rozpiszesz i przy okazji spróbujesz poobrażać ludzi weź trzy głębokie oddechy, a jak nie pomoże to zimny prysznic...

Wyraziłam swoje subiektywne zdanie, a rozumiem, że przy okazji powinnam była zrobić analizę warunków śniegowych, koniecznie z uzasadnioną rekomendacją.... litości... 

Inna sprawa -  skoro @Iza1990 jest taka obeznana w górach, to po jakiego grzyba zadaje takie " banalne" pytania? 

Poza tym, dlaczego 2000 postów ma oznaczać brak rozsądku? To mnie zastanawia...

 

Nie zadałam pytania o to czy szlak jest trudny, jak się idzie zimą, jakie jest zagrożenie lawinowe etc. Zapytałam konkretnie jak wygląda szlak obecnie - czy jest przetarty. Zaznaczyłam, że chodzi o info osób WĘDRUJĄCYCH OBECNIE - to jest banalne pytanie, na które osoba "obeznana" w górach musi znać odpowiedź? Dziwi mnie trochę niestabilność Twoich wypowiedzi i prosiłabym jednak powstrzymać się od osądów i sugestii bo ja tu na nikogo nie naskoczyłam ? każdy inaczej widzę interpretuje tu proste i konkretne pytanie więc chyba pora zakończyć ten temat ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Shear napisał:

Aż szkoda komentować.

Dodatkowo zwróć uwagę, że na szereg moich argumentów w temacie, jedyne co otrzymałem w zamian to wjazd na mnie personalnie ? Zero odniesienia się do nich. Zero odniesienia się do faktycznego tematu. Zero refleksji. Odwracanie kota ogonem i manipulowanie wypowiedziami. I jakaś zabawna próba obrony wolności wypowiedzi poprzez próbę zamknięcia mi ust ? Ironiczne. Tymczasem to ja rzekomo obrażam ludzi ? Nie, nie obrażam. Nikogo nie nazwałem np. idiotą. Jedyne co mogę zrobić to nazwać konkretną wypowiedź idiotyczną - bo takie jest moje zdanie.

Ehhhhh.

Po 1 proszę o czytanie ze zrozumieniem, bo widzę, że już tu jest problem. Napisałem wyraźnie, że "skandalem" dla mnie jest wygłaszanie takich farmazonów przez osobę, która ma 2000 postów na forum - z tego powodu, że taka osoba jest jednym z "liderów" tworzenia kontentu na tym forum. Ja rozumiem taka głupota jak Twoja pierwsza odpowiedź od osoby, która ma 3 posty - totalnego świeżaka, ale jak ktoś praktycznie tworzy to forum to powinien mieć chociaż jakiekolwiek pojęcie o temacie, w którym się wypowiada. Tymczasem osoba praktycznie nowa na forum dostaje taką odpowiedź jakby dostała z liścia w twarz xD A potem dalsze brnięcie w absurd pt.: "jak to jest tak proste pytanie, to po co pyta". DRAMAT. Serio nikt tu nie widzi problemu, że na forum jest garstka ludzie z milionem postów i praktycznie zero nowych ludzi? Jako świeżak zareagowałbym dokładnie tak samo po moim pierwszym poście - skoro tak odpowiadają, to ja się pytam jaki jest sens w ogóle pytania / rozpoczynania wątku? xD

Po 2 jednak życie pokazuje - faktycznie liczy się jakość a nie ilość.

Litości... 

Wystarczyło napisać "moim zdaniem warunki będą ok, gdyż (i tu wyjaśnienie)" , zamiast bez sensu najeżdżać na kogoś kto śmiał napisać coś nie po twojej myśli. 

Dotarło? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...