Skocz do zawartości

Raczki Veriga MOUNT TRACK - test w terenie + opis produktu


Marek1977

Rekomendowane odpowiedzi

Już niedługo wiosna. Znowu wiele osób stanie przed dylematem - raki czy raczki. Pomyślałem, że z tymi, którzy wybiorą raczki na mniej oblodzone szlaki podzielę się swoim doświadczeniem związanym z raczkami które osobiście przetestowałem wraz z żoną na szlaku Kuźnice - Giewont we wrześniu  który zrobił nam śniegowego psikusa.

W związku z aurą jaka panowała w ubiegłym roku we wrześniu w Tatrach zmuszeni byliśmy zaopatrzyć się w raczki albo kolejny raz odpuścić sobie Giewont, chyba już trzeci z kolei. A bo to córkę brzuch rozbolał, a to ostatni dzień lało... no tym razem nie odpuszczamy. Trzeba kupić raczki i to szybko. Ale jakie?

Po sklepach sportowych masę tego było w przeróżnych cenach. Niektóre za kosmiczne pieniądze biorąc pod uwagę jakość wykonania. No po prostu na pierwszy rzut oka widać było, że badziewie a cena podyktowana popytem więc czemu by nie zarobić na nieświadomych turystach.

Po kilkunastu wizytach w różnych sklepach sportowych wybraliśmy 2 modele a finalnie zdecydowaliśmy się dokładniej przyjrzeć (sprawdzić co to za cudo) w internecie raczkom marki Veriga. Zachęciło nas solidne etui, pasek z rzepem i na pierwszy rzut oka solidna stal z jakiej wykonane są ząbki.

W internecie wyczytaliśmy, że Veriga to firma, która została założona w roku 1922. Produkowano wtedy łańcuchy transportowe na koła do prac leśnych, łańcuchy transportowe dla górnictwa, ciężkie łańcuchy kotwiczne a także różne inne wielometrowe łańcuchy. W swojej ofercie ma też dosyć szeroki wachlarz przeróżnych raczków. Czyli produkt nie z przypadku a firma wie co produkuje.

No to cyk, kupione. Dwa komplety, S dla żony, M dla mnie. Każdy raczek po 14 zębów o długość kolców ok 2 cm. Producent zapewnia, że zęby są z hartowanej stali a łańcuszki ze stali nierdzewnej no to powinno być dobrze. Dodatkowo raczki posiadają paski z rzepami które po zapięciu od góry zabezpieczają przed zsuwaniem się raczków z butów. Cena 145 złociszy za komplet po negocjacjach przy zakupie dwóch kompletów. (jak na Krupówki to chyba dobra cena)

Etui bardzo przyzwoicie wykonane. Twarde, na zamek z możliwością przytroczenia za pomocą karabinka który jest w komplecie, do pasa za pomocą gumowej, szerokiej szlufki lub zwyczajnie można wrzucić do plecaka. Etui po rozpięciu po obu stronach ma gumki które trzymają raczki po złożeniu tak aby łatwiej je było zapinać.

Komplet w etui S waży 600 gram, a M niecałe 630. Wymiary złożonego etui to 18cm/14cm/8cm.

Po dokładnym założeniu szło się wygodnie a raczki nie zsuwały się jak ma to miejsce przy tych bez pasków. Trzymały dosyć pewnie, nie miałem ani jednego uślizgu przy zejściu. Żona też przemieszczała się dosyć pewnie.

Po powrocie z Giewontu nie zauważyłem aby jakieś ząbki były powyginane choć nie raz szurałem po kamieniach pod cienką warstwą śniegu a ważę 90 kilo więc stal faktycznie jest jak w opisie.

Warto też zwrócić uwagę na plastikowe wzmocnienia w oczkach gumowego elementu raczków z którymi łączą się łańcuszki. Nie zauważyłem takich wzmocnień w tańszych raczkach. Niby szczegół ale moim zdaniem bardzo ważny.

Zakup uważam za udany. Kolejny raz przekonałem się (nauczony na cudzych błędach), że warto dołożyć te kilkadziesiąt złotych i mieć coś solidnego na wiele razy niż na szybko kupić tani, chiński badziew jak mój znajomy, który poszedł na Nosal w raczkach za 60 złotych i je tam zostawił.

Mam nadzieję, że informacje które tutaj zostawiłem przydadzą się Państwu i będziecie tak samo zadowoleni z raczków jak ja.

Wielu udanych wypraw Wam życzę ?

6nCiYv54.jpg

3bJXuExx.jpg

EN77L-zh.jpg

XDf2H_az.jpg

uK9w5A0d.jpg

c7akdpXk.jpg

AY9-zAr8.jpg

dQjzbvse.jpg

F82jEe0j.jpg

gE3JyEYG.jpg

i9sMBQj5.jpg

l_aFZxWj.jpg

308751793_8848906411801778_14303909336571420_n.jpg

308834538_8848459838513102_690352866502593598_n.jpg

YHUDQHRN.jpg

Edytowane przez Marek1977
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wszystkie tego typu raczki pochodzą z "jednej kopalni" w Chinach różną sie jedynie napisami i ewentualnie etui czy woreczkiem czasem guma jest nieco inna - wszystkie one są podobne do Climbing Technology są po prostu prawie identyczne lub identyczne. Są solidne, niezawodne i tanie. Głównym ich grzechem jest ciężar - są ponad dwukrotnie cięższe od podobnych lecz subtelniej wykonanych Black Diamond co u wielu turystów je dyskwalifikuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lexi napisał:

...wszystkie one są podobne do Climbing Technology są po prostu prawie identyczne lub identyczne. Są solidne, niezawodne i tanie. Głównym ich grzechem jest ciężar - są ponad dwukrotnie cięższe od podobnych lecz subtelniej wykonanych Black Diamond co u wielu turystów je dyskwalifikuje.

Climbing Technology to właśnie ten drugi model, który odpuściliśmy sobie ze względu na to, że były w takiej miękkiej, parcianej siateczko torebce. Twarde etui przesądziło sprawę. Natomiast Black Diamond faktycznie są o połowę lżejsze, mają też o połowę krótsze kolce i cenę miedzy 200 a 300 złotych która dyskwalifikuje jak dla mnie ten produkt. Uznaliśmy, że nie ma sensu płacić miliony monet za sprzęt do sporadycznego użytku, który oprócz 250 gram mniejszej masy nie oferuje nic więcej. Więc wybraliśmy jak wyżej choć jak kogoś stać to jak najbardziej może tyle zapłacić...

raczki_turystyczne_climbing_technology_ice_traction_crampons_plus_44_47_1574773_7e2d.jpg

Edytowane przez Marek1977
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

28 minut temu, Lexi napisał:

są po prostu prawie identyczne lub identyczne.

Używam teraz Verigo i na razie są ok. Negatywne doświadczenia mam z Grivel Mount Blanc , mają takie fikuśne ogniwa i po jakimś czasie/o 1.5 sezonu zimowego - kilkanaście wycieczek/ te ogniwa zaczęły pękać , wszystkie w jednym miejscu. Dotyczyło to raczków moich i mojej lepszej połowy ,

IMG_3151.JPG.8571d06daf1d4c8ff1de95d5208476b3.JPG

nie jestem inżynierem od wytrzymałości ale mam wrażenie ,że ze względu na kształt w tym miejscu kumulują się obciążenia.

Używane przez współwędrowców od kilku sezonów Rapeks  są bez awaryjne. Tak ogólnie to różnice występują też w budowie ,, podeszwy,, tańsze modele mają pojedyncze kolce mocowane bezpośrednio do łańcucha a te droższe mają kolce jako element podeszwy. To drugie rozwiązanie moim zdaniem zapewnia większą sztywność i stabilność. Oczywiście są też modele które w ogóle mają jeden rozmiar co jest już przegięciem jak ma istnieć coś co pasuje dobrze na 36 i 44 no lekka przesada.

 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Lexi napisał:

Głównym ich grzechem jest ciężar - są ponad dwukrotnie cięższe od podobnych lecz subtelniej wykonanych Black Diamond co u wielu turystów je dyskwalifikuje.

Przy rakach pewnie bym się z tezą zgodziła, ale przy raczkach?! Naprawdę ta waga nie robi różnicy (o ile oczywiście ktoś nie jest zwolennikiem minimalizmu).

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jaaga76 napisał:

Przy rakach pewnie bym się z tezą zgodziła, ale przy raczkach?

Ano różnica jest pokaźna 25 do 35dkg. 

Trzeba sobie samemu ocenić do czego te raczki są. Otóż ja mam jedną taką kategorie sprzętu - nazywam ją "sprzęt do noszenia" - są tam miedzy innymi komplet przeciwdeszczowy , raczki i pare innych drobniejszych rzeczy. To sprzęt który więcej czasu spędza w plecaku niż  poza nim - tutaj priorytetem jest waga.

Raczki nosze od pierwszych śniegów do wiosny i o ile założone na nogi 30dkg w jedną czy drugą nie robi różnicy o tyle w plecaku już tak - około 30dkg waży na ten przykład termos.

Jasne że to mój "patent"  a nie jakiś kanon ... jak ktoś ma na przykład jakiś ulubiony kawałek skały z wakacji to też przecież może sobie nosić. ?

 

Jeśli idziesz "z auta" od razu w śnieg i zakładasz raki czy raczki na nogi natychmiast różnica jest nieodczuwalna.

Edytowane przez Lexi
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jaaga76 napisał:

(o ile oczywiście ktoś nie jest zwolennikiem minimalizmu).

dla porównania z Verigo tanie i lekkie

https://www.militaria.pl/badger_outdoor/raczki_na_buty_badger_outdoor_alpine_black_bo-cr8al-bk_cm_p1011623.xml?cat=1235

widać odchudzenie konstrukcji,  czy własności użytkowe będą takie same jak cięższych o 200 g? Według mnie nie. Oczywiście pewnie są lżejsze i droższe zbudowane z hiper super materiałów ale czy ta 200 g są warte kilku stów? Dla mnie nie.

tutaj sygnowane przez Salewę jakby nie patrzeć kolejna znana firma

https://www.militaria.pl/salewa/raczki_turystyczne_salewa_mountain_spike_-_black_00-0000000829_0090_p1021022.xml?cat=1235

masy nie podano,ale konstrukcja wygląda na lekką no i mają te   felerne ogniwa takie same jak w Grivelach.

Myślę że o ile jak ktoś idzie GSB to te 200 g ma znaczenie , bo można je wykorzystać na lepszy śpiwór , jedzenie itp to w przypadku takich wycieczek jakie  my robimy ze znajomymi to bez znaczenia, bardzie liczy się budowa i trwałość. Oczywiście również cena adekwatna do jakości.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Lexi napisał:

Ano różnica jest pokaźna 25 do 35dkg. 

Trzeba sobie samemu ocenić do czego te raczki są. Otóż ja mam jedną taką kategorie sprzętu - nazywam ją "sprzęt do noszenia" - są tam miedzy innymi komplet przeciwdeszczowy , raczki i pare innych drobniejszych rzeczy. To sprzęt który więcej czasu spędza w plecaku niż  poza nim - tutaj priorytetem jest waga.

Raczki nosze od pierwszych śniegów do wiosny i o ile założone na nogi 30dkg w jedną czy drugą nie robi różnicy o tyle w plecaku już tak - około 30dkg waży na ten przykład termos.

Jasne że to mój "patent"  a nie jakiś kanon ... jak ktoś ma na przykład jakiś ulubiony kawałek skały z wakacji to też przecież może sobie nosić. ?

Jasne, że tak... Jeśli ktoś nosi ze sobą sporo różnego rodzaju akcesoriów na co dzień to te różnice w wadze się sumują i może wyjść nawet ze 2 kilo (raczki, multitool, czołówka, scyzoryk edc, termos, powerbank, kijek do selfie itd. i tp.) i tutaj nie ma co do tego dyskusji. Nie znam osoby która by powiedziała, że chce taszczyć 30 km  plecak 2 kilo cięższy gdy może mieć 2 kilo mniej. Natomiast gdy ktoś wychodzi o 10tej na Sarnią Skałę z małym plecaczkiem wtedy te 300 gram różnicy na raczkach jest nieistotne a bardziej chce mieć pewność, że te cięższe raczki nie rozpadną się po drodze jak te mojego znajomego na Nosalu ?

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lexi napisał:

 

Jeśli idziesz "z auta" od razu w śnieg i zakładasz raki czy raczki na nogi natychmiast różnica jest nieodczuwalna.

Ja tak zwykle mam, więc dla mnie nie robi to różnicy. 

Robi mi jednak różnicę kilka stówek w kieszeni (często głównie za znaczek firmowy ?).

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz wagi różnic jest niewiele (mam Climbing Tech. i BD też) BD nie mają paska z rzepem z przodu przez co zgubiłem kiedyś raczka. Mają natomiast taśme z tyłu bardzo pomocną przy zakładaniu raczków - nie trzeba pchać z tyłu paluchów miedzy obcas a gumę i można założyć raczka nawet w grubej rękawicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lexi napisał:

Oprócz wagi różnic jest niewiele (mam Climbing Tech. i BD też) BD nie mają paska z rzepem z przodu przez co zgubiłem kiedyś raczka. Mają natomiast taśme z tyłu bardzo pomocną przy zakładaniu raczków - nie trzeba pchać z tyłu paluchów miedzy obcas a gumę i można założyć raczka nawet w grubej rękawicy.

Czyli nie ma ideałów ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...