Skocz do zawartości

Buty w tatry (wymiana Salewa Mountain Trainer MID GTX)


Andros

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, szukam nowych butów do chodzenia głównie po tatrach. Warunek to wyższe buty z gore-texem. Do tej pory korzystałem z Salewa MTN Trainer Mid GTX jednak nie jestem zadowolony z tych butów, są dla mnie za twarde i stopy zaczynają boleć w nich momentalnie (jak poszukałem opinii w internecie to baardzo dużo użytkowników ma ten problem), gdzie moi towarzysze podróży w innych butach takich problemów jak ja nie mają (ani mi się podczas dłuższych wędrówek w innych butach to nie zdarzało), a do tego mają na prawdę słabą przyczepność. Generalnie mocno się zawiodłem na tych butach. 

I tutaj moje pytanie co mogę wybrać zamiast tych butów? Szukam czegoś co będzie przede wszystkim bardziej miękkie i komfortowe niż wyżej wspomniane salewy. (Oczywiście zdaję sobię sprawę, że powinienem iść do sklepu stacjonarnego i poprzymierzać, jednak wybór jest tak ogromny że chciałbym iść z wiedzą czego szukać i mieć przygotowanych kilka modeli). 

Poczytałem troche tematów i poprzeglądałem różne buty i jak narazie wpadły mi w oko dwa modele modele:

1. Scarpa Mescalito Mid GTX (zauważyłem, że jest też wersja Scarpa Mescalito TRK GTX, jakie są główne różnice i która waszym zdaniem będzie bardziej odpowiednia pod opisane przeze mnie wymagania?)
2. La Sportiva TX5 GTX

 

Czy wyżej wspomniane buty będą ok, i na jakie modele jeszcze powinienem zwrócić uwagę?

Edytowane przez Andros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Andros zmienił(a) tytuł na Buty w tatry (wymiana Salewa Mountain Trainer MID GTX)
Dnia 4.01.2023 o 19:02, Andros napisał:

1. Scarpa Mescalito Mid GTX (zauważyłem, że jest też wersja Scarpa Mescalito TRK GTX, jakie są główne różnice i która waszym zdaniem będzie bardziej odpowiednia pod opisane przeze mnie wymagania?)
2. La Sportiva TX5 GTX

 

 

Mam ten sam problem z Salewa MTN2, stopy bolą po dłuższym marszu.

Mescalito TRK ma inny rodzaj wiązania i podeszwę Vibram® XS Trek Evo (z wcięciem pod raki) będzie bardziej sztywna w związku z tym. Salewa mtn2 gtx ma podeszwę Vibram® MTN Trainer Evo. Na moje oko identyczna mieszanka jak w moich Salewach tylko nazwa zmodyfikowana na potrzeby marketingowe. Salewa MTN mid GTX ma Vibram® WTC. Zasada jest taka, że podeszwy pod raki będą zawsze bardziej sztywne i twarde jak np w La Sportivach Trango o których ktoś wspominał. Twardy bieżnik ma tendencje do uślizgów, kolega ma Salewa Crow i się na to żalił.

Zwykłe Mescalitoz Vibram® Megagrip będą bardziej komfortowe, są mniej sztywne i mają środkowa podeszwę wzbogaconą o piankę EVA. 

La Sportiva tx5 mid gtx ma podeszwę dokładnie z tej samej mieszanki co zwykłe Mescalito czyli Vibram® Megagrip + EVA. Maja opinię bardzo komfortowych.

Jeśli nie chodzisz nagminnie w rakach i wystarczają ci solidne raczki to zwykłe Mescalito albo TX5 a tu już różnica tylko w wiązaniu do palców w Scarpie no i w wyglądzie. Sam miałbym problem bo oba modele mi się podobają.

Przymierz oba modele, zobacz który dla oka przyjemniejszy i lepiej na stopie leży i... udanych wypraw.

ps. ja zamówiłem i czekam na niskie Salomony Cross Over na lato na płaskie, małoskaliste szlaki jak np 3korony bo w MTN2 na skały są genialne ale na płaskim człowiek się faktycznie umęczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja kupiłem dwa lata temu niemieckiej firmy HanWag. Wcześniej miałem Chiruca ponad 15 lat, musiałem zmienić, bo podeszwa się trochę wytarła.

Buty trekkingowe Hanwag TATRA II GTX erde/brown brązowy | e-Horyzont

Po kilku trasach się rozchodziły. Kiedy zabrałem je pierwszy raz w góry nie były specjalnie rozchodzone, wiem że to błąd ale miałem w zapasie jeszcze jedne starsze.

Ku mojemu zdziwieniu nie obtarły mnie i całkiem komfortowo się w nich chodziło, jedynie jeden but trochę uciskał mnie powyżej kostki. Po kilku trasach całkowicie się dostosowały.  Wyglądają na bardzo solidne i porządne. podeszwa konkretna raczej twarda.  Minimalnie skrzypią podczas chodzenia - skóra od środka powyżej kostki.  Jestem z nich zadowolony.

Są też podobne damskie

Buty damskie trekkingowe Hanwag Tatra II Lady GTX erde/brown brązowy | e-Horyzont 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...