Skocz do zawartości

La Sportiva Boulder X Mid vs. La Sportiva TX4 GTX Mid


Marek1977

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu poszukuję coś uniwersalnego na wiosnę, lato i jesień co by było alternatywą dla Salomonów które mi się kończą od środka. Na skaliste szlaki, percie i twarde podejścia mam Salewy MTN 2 GTX natomiast na dłuższą trasę po mniej wymagających szlakach nogi bolą w Salewach jak cholera. No twarde są, twarde. Dlatego na np. Czerwone Wierch czy Grześ, Rakoń i Wołowiec żeby się nie męczyć chcę drugą parę z miękką podeszwą ale chronionymi palcami i lekko usztywnioną kostką. Padło na 2 modele jak w temacie. Z recenzji wynika, że jedne są rekomendowane dla przewodników a drugie są AMAZING... Mało to rozwiązuje mój problem.

Bardzo proszę osoby które korzystają z tych dwóch modeli o opinię i wrażenia.

Dla mnie to but jak wspomniałem na wiosnę, lato i jesień na szlaki typu Czerwone Wierchy czy Babia Góra Perć Akademików...

Będę wdzięczny za Wasze opinie, buty planuję kupić po Nowym Roku i poważnie ciężka decyzja bo charakterystyka bardzo podobna a nawet podeszwa. Jedyna dla mnie różnica na pierwszy rzut oka to sznurowanie w jednych do samych palców a w drugich trochę wyżej...

Edytowane przez Marek1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.12.2022 o 19:15, Marek1977 napisał:

dłuższą trasę po mniej wymagających szlakach nogi bolą w Salewach jak cholera.

Nogi czy stopy?... Proponuje postarać sie o porządne wkładki do butów

(wydaje mi sie że kierpce które masz niewiele beda sie różniły od tych które rozpatrujesz - bo i półka ta sama t twardość/sztywność podobna jak czytam).

Podejrzewam ze te Salewy po prostu nie pasują Ci do nogi wiec może najpierw przymierz LaSportiwy a potem sam stwierdzisz czy są "amazing" - może dla Ciebie będą...to bardzo indywidualne).

A jeśli faktycznie potrzebujesz leciutkiego miękkiego butka do "biegania" po lesie i mniej trudnym terenie to jakiś Adidas Terrex czy Hoka któreś albo coś z Marrella.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.12.2022 o 19:15, Marek1977 napisał:

nogi bolą w Salewach jak cholera. No twarde są, twarde.

A to w sumie dziwne, różne uwagi do Salew miałem, ale nogi/stopy mnie w nich nie bolały nawet po najdłuższych trasach, mimo iż swoje jednak ważę.

Podeszwa twarda, ale buty bardzo wygodne. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.01.2023 o 09:23, Lexi napisał:

Nogi czy stopy?... Proponuje postarać sie o porządne wkładki do butów

(wydaje mi sie że kierpce które masz niewiele beda sie różniły od tych które rozpatrujesz - bo i półka ta sama t twardość/sztywność podobna jak czytam).

 

Tak, oczywiście o stopy mi chodziło a konkretnie przód stóp bo amortyzacja pięty jest bez zarzutu. No właśnie te podeszwy w la sportivach też są vibram ale mają inną sztywność. Bez problemu można w obu modelach zgiąć je w dłoniach co w MTN2 GTX wymaga sporej siły. Stąd moje zainteresowanie tymi modelami. Podobno jest kilka typów vibram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.01.2023 o 22:52, Jędrek napisał:

A to w sumie dziwne, różne uwagi do Salew miałem, ale nogi/stopy mnie w nich nie bolały nawet po najdłuższych trasach, mimo iż swoje jednak ważę.

Podeszwa twarda, ale buty bardzo wygodne. ?

No właśnie... Dobrane rozmiarowo są idealnie, żadnych otarć czy ucisku. Amortyzacja pięty spoko. Na skałach i kamienistych odcinkach ochrona palców  ekstra, trzymanie pięty też. Może faktycznie kwestia doboru wkładki bo Kuźnice-Giewont-Kuźnice przy zejściu w dół stopy mnie bolały na dole jakbym szedł na boso po asfalcie a to stosunkowo niezbyt długa trasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Marek1977 said:

No właśnie... Dobrane rozmiarowo są idealnie, żadnych otarć czy ucisku. Amortyzacja pięty spoko. Na skałach i kamienistych odcinkach ochrona palców  ekstra, trzymanie pięty też. Może faktycznie kwestia doboru wkładki bo Kuźnice-Giewont-Kuźnice przy zejściu w dół stopy mnie bolały na dole jakbym szedł na boso po asfalcie a to stosunkowo niezbyt długa trasa.

Mam Salewy Mtn Trainer Mid GTX (tylko pierwszą wersję) i dokładnie te same odczucia, kombinowałem z innymi wkładkami żelowymi i to samo, stopy po dłuższej trasie w tatrach bolą jak cholera, jak poczytałem troche opinii to masa użytkowników ma ten problem. Jak się zdecydujesz na coś to daj znać co wybrałeś i jak porównanie z Salewami :) Sam myślę nad zmianą i rozpatruję Scarpa Mescalito i La sportiva TX5 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Marek1977 napisał:

Podobno jest kilka typów vibram.

Zapewne kilkadziesiąt (może kilkaset? - wszak to nie tylko buty trekkingowe) - robione przez vibram dla poszczególnych producentów pod konkretne modele obuwia..

Napisałem o wkładkach bo miałem podobny problem z niskimi Scarpa Zenith które miały oryginalnie kiepską wkładkę (mam też wysokie i w nich oryginalna wkładka jest dobra) - po wymianie wkładki komfort poprawił sie diametralnie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lexi napisał:

Zapewne kilkadziesiąt (może kilkaset? - wszak to nie tylko buty trekkingowe) - robione przez vibram dla poszczególnych producentów pod konkretne modele obuwia..

Napisałem o wkładkach bo miałem podobny problem z niskimi Scarpa Zenith które miały oryginalnie kiepską wkładkę (mam też wysokie i w nich oryginalna wkładka jest dobra) - po wymianie wkładki komfort poprawił sie diametralnie.

Może faktycznie źle celuję i dobrą alternatywą dla Salomona, który jest butem do biegania w terenie powinienem szukać nie buta podejściowego tylko do biegania w terenie w ofercie innych marek. W końcu w butach biegowych wcale nie trzeba biegać, można chodzić przecież nikt tego nie sprawdza ? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Marek1977 napisał:

w butach biegowych wcale nie trzeba biegać, można chodzić przecież nikt tego nie sprawdza

No jak to nie sprawdza - w każdym bucie masz czipa, który cię kontroluje. I jeśli aktywność biegowa w danym miesiącu będzie niższa od 78,3 % - tracisz gwarancję. Czyli upraszczając - 783 metry z każdego kilometra musisz pokonać biegiem. 

 

Edytowane przez Jędrek
  • Lubię to ! 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie, wiem, że trochę marudzę ale nie jest problemem znalezienie buta podejściowego w tak szerokiej ofercie. Każdemu coś tam się spodoba. Problem jest gdy trzeba znaleźć coś co ma ściśle określone parametry i nie jest butem podejściowym. Nie ma sensu katować się w ciężkich butach za kostkę z twardą podeszwą przy wejściu np. na Trzy Korony. W Salomonach zbiegłem stamtąd jak po schodach pomimo, że ziemia była wilgotna i miejscami śliska. I właśnie takiego trzymania potrzebuję plus ochronę palców czego Salomon już nie ma, no chyba, że jakiś model którego nie znam. Ochronę dają podejściówki ale sztywność podeszwy powoduje, że na takiej trasie buty będą "pływały". Tak, że tak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Marek1977 napisał:

jest problemem znalezienie buta podejściowego w tak szerokiej ofercie. Każdemu coś tam się spodoba.

"Podoba" to tylko nieistotny detal. Problemem jest dobór buta do nogi, nie licz na to że ktoś Ci powie ze but XXX GTX Super Turbo będzie dobry (choć teoretycznie ma wszystko czego chcesz) bo dla mnie jest dobry..kazda stopa jest inna, każdy inaczej chodzi, różnie też ważymy..dlatego dobór buta to czynność skomplikowana. Oczywiście jest sporo ludzi których stopa pokrywa sie idealnie z kopytem którejś firmy  - to szczęściarze.  Jeśli nie jesteś jednym z nich jedyne co ci pozostaje to mierzenie dziesiątek par butów żeby znaleźć te pasujące a potem oczywiście kilometry zweryfikują Twój wybór?. .Potem producent wprowadza w modelu jakąś "super" zmianę i zabawa rozpoczyna sie od nowa.

Jedz do dużego sklepu z butami i mierz .... (zabierz termos i kanapki).

Albo wytypuj i kup kilkanaście par butów online ...a potem następne.............

DSC02650.thumb.jpg.3324527597cde3dda4e097b3b52924ec.jpg

 

 

Edytowane przez Lexi
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, klamka zapadła. Tak to zwykle bywa, że miały być jedne a kupiłem drugie. Jednak poszedłem tropem na który naprowadził mnie forumowicz "merdo" i zamówiłem Salomony tylko inny model.

https://www.salomon.com/pl-pl/shop-emea/product/cross-over-gore-tex.html#color=49302&size=26250

Jak odbiorę to wrzucę kilka fotek ale z filmów na YT wygląda, że to jest to o co mi właśnie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...