Skocz do zawartości

W jakiej kolejności zdobywać kolejne szczyty?


ernildur

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na przełomie października i listopada tego roku znalazłem się pierwszy raz w górach. Spodobało mi się na tyle, że chciałbym zdobywać coraz to bardziej wymagające szczyty. Jednak ciężko jest mi określić swoje umiejętności, ze wspinaczką nie mam nic wspólnego, jednak długie wyprawy i podejścia nie są mi straszne. Opiszę swoje doświadczenia podczas mojego wyjazdu i proszę w miarę możliwości o doradzenie, na które szczyty i którymi szlakami mógłbym próbować wchodzić, aby były coraz bardziej wymagające.

Na moim pierwszym wyjściu zdecydowałem się na wejście na Giewont (głównie z powodu lokalizacji mojego noclegu). Udało mi się to, przez Dolinę Strążyską wszedłem na Giewont, po krótkim odpoczynku czując się na siłach pomaszerowałem na Kopę Kondracką, aby stamtąd zejść na Przełęcz pod Kopą i zielonym szlakiem do Schroniska na Hali Kondratowej i później do Kuźnic. 

Po dwóch dniach odpoczynku od gór (niestety, przez nowe buty uszkodziłem stopy i wolałem niczego nie forsować), zdecydowałem się na wycieczkę w Tatry Wysokie. Z Palenicy poszedłem na Morskie Oko, a z Morskiego Oka powędrowałem na Szpiglasowy Wierch. Wróciwszy na Szpiglasową Przełęcz, zdecydowałem się na zejście do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Nie spodziewałem się szeregu łańcuchów przy zejściu, jednak nie sparaliżowały mnie w żaden sposób i płynnie schodziłem niżej bez większego zawahania czy strachu.

Oprócz tego, chodziłem jedynie po mało wymagających dolinach. Jednak ciągnie mnie w Tatry Wysokie, bardzo podobało mi się podejście (jak i zejście) na Szpiglasowy Wierch. Jestem dość ambitną osobą i chciałbym któregoś roku płynnie chodzić po Orlej Perci i odwiedzić Rysy. Nie mam lęku wysokości, łańcuchy na Giewoncie i Szpiglasie nie zrobiły na mnie wrażenia. Jakie kolejne szczyty powinienem podejmować? Jakie trasy powinienem pokonać zanim zacznę myśleć o wspinaczce na Rysy?

Serdecznie dziękuję za podpowiedzi, pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

Tak na przygotowanie przed Rysami to Kościelec i Świnica. Trochę obycia ze skałą, ułatwieniami i lekką ekspozycją. Zresztą Rysy same w sobie nie są wymagające techniczne. Co do Orlej to żaden szlak w Tatrach wg mnie nawet w połowie nie dorównuje trudnościom. Przejście perci najlepiej zaplanować na 2-3 etapy i dobrą pogodę. 

Powodzenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ernildur napisał:

Nie spodziewałem się szeregu łańcuchów przy zejściu,

XXI wiek, internet w telefonie, a tam wszelkie informacje ... no ale po co wiedzieć gdzie się idzie ?

O przewodnikach tradycyjnych, książkowych nawet nie wspominam. 

Ciekaw jestem ilu z tych którzy ulegają w Tatrach różnym dziwnym wypadkom/przypadkom też się nie spodziewało tego czy owego ...

Edytowane przez Jędrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, ernildur napisał:

. Jakie kolejne szczyty powinienem podejmować? Jakie trasy powinienem pokonać zanim zacznę myśleć o wspinaczce na Rysy?

A ja na początek sugerował bym coś poczytać o górach , postudiować mapy, przewodniki , jakieś poradniki turystyczne,czyli zrobić pewną podstawę pod bezpieczne chodzenie po górach.Oczywiście nie jest to obowiązkowe, można,, płynnie i bez zawahania,, na tzw czuja co najwyżej pewne rzeczy będą pewnym zaskoczeniem ale miejmy nadzieję ,że wszystko skończy się dobrze.

Wiem że marudzę ,ale tej jesieni było już dziesięcioro co płynnie i bez zawahania.

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, mam długie miesiące na dokładne zapoznanie się z tematem, aż do lata. W żaden sposób nie lekceważę gór, na moje pierwsze wędrówki przygotowałem się zarówno pod względem sprzętu jak i informacji o danych trasach. Jedyną spontaniczną decyzją była zmiana trasy przy zejściu ze Szpiglasu, która była poprzedzona rozmową z pewną osobą na szczycie. Trasy też wyglądają całkowicie inaczej na filmiku na youtube niż w rzeczywistości, więc bez względu na przygotowanie, teren potrafi zaskoczyć.

Dziękuję wszystkim za pomoc, dowiedziałem się wszystkiego czego chciałem. A użytkownikowi Jędrek życzę trochę pozytywów w życiu. Nawet się do tematu nie odniósł, a siedzenie i narzekanie jacy to ludzie są bezmyślni w temacie, w którym nowicjusz bezpośrednio prosi o pomoc jest po prostu zrzędliwe. Wszystkiego dobrego :)

  • Lubię to ! 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ernildur napisał:

W żaden sposób nie lekceważę gór, na moje pierwsze wędrówki przygotowałem się zarówno pod względem sprzętu jak i informacji o danych trasach.

I tak trzymaj , i taka jeszcze sugestia , spróbuj i innych gór, też jest pięknie a doświadczenie to rzecz bezcenna.

  • Lubię to ! 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mnich Moderator napisał:

Nosal. I Dolina ku Dziurze. 

Ja lubię podejść na Nosal od Olczyskiej, a  w Dolinie ku Dziurze są ciekawe dzięcioły?

30 minut temu, Lexi napisał:

Czasem mam wrażenie że w Polsce są tylko Rysy, Giewont, Kasprowy i Babia.......

Wyobraź sobie ,że wraca taki nasz wczasowicz do pracy i opowiada ,że zaliczył  Brestową, Mędralową, Wysoki Wierch , Jałowiec był na Lackowej przecież go mogą wyśmiać/o ile w ogóle zajarzą o czym mówi/ a jak powie,że był na Giewoncie  to od razu będzie wiadomo,że poważny gość.

Nie pamiętam kto ale któryś z himalaistów w swojej książce napisał że wszyscy pchają się na ośmiotysięczniki a dookoła pełno trochę niższych szczytów , które są bardzo ciekawe pod względem wspinaczkowym i na których prawie nikt nie był a jakoś chętnych nie ma.

 

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, barbie609 napisał:

Wyobraź sobie ,że wraca taki nasz wczasowicz do pracy i opowiada ,że zaliczył  Brestową, Mędralową, Wysoki Wierch , Jałowiec był na Lackowej przecież go mogą wyśmiać/o ile w ogóle zajarzą o czym mówi/ a jak powie,że był na Giewoncie  to od razu będzie wiadomo,że poważny gość.

Z modą nie wygrasz ?

  • Lubię to ! 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

a jak powie,że był na Giewoncie  to od razu będzie wiadomo,że poważny gość.

Miałem ubaw ostatniego lata po drodze na Trzy Korony, gdy w rozmowie z napotkaną grupą wspomniałem, że na Giewoncie udało się uniknąć kolejek to może i tu się uda (ostatecznie się nie udało, choć mało zabrakło), to reakcja była właśnie mniej więcej w tym stylu ?

Edytowane przez Gieferg
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.11.2022 o 17:10, Mnich Moderator napisał:

Tak, bo ja w pracy nic innego robię, tylko bajeruję panny na hasło Nosal, tudzież Dolina ku Dziurze

Akcja spod schroniska Ornak: dwóch panów dochodzi do ławeczek przed schroniskiem i pyta turystę, który akurat tam stoi co to za szczyty tam na lewo. Turysta mówi no.. Błyszcz i Bystra. Po czym jeden z nich wyciąga telefon i mówi " Ty wiesz gdzie ja jestem? Pod Błyszczem - no sam nie wiem jak ja tu dotarłem"

:classic_cool:

 

  • Lubię to ! 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Gosia WU napisał:

Akcja spod schroniska Ornak: dwóch panów dochodzi do ławeczek przed schroniskiem i pyta turystę, który akurat tam stoi co to za szczyty tam na lewo. Turysta mówi no.. Błyszcz i Bystra. Po czym jeden z nich wyciąga telefon i mówi " Ty wiesz gdzie ja jestem? Pod Błyszczem - no sam nie wiem jak ja tu dotarłem"

:classic_cool:

 

I to jest dobry tekst na bajerę ?

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.11.2022 o 12:18, Lexi napisał:

Czasem mam wrażenie że w Polsce są tylko Rysy, Giewont, Kasprowy i Babia.......

I bardzo dobrze, im większy tam tłok tym luźniej gdzie indziej.  ?

Mnie osobiście najbardziej martwi lawinowo rosnąca w ostatnich latach popularność Orlej Perci, nawet przy gorszej pogodzie. 

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w każdej dziedzinie  pewne rzeczy są popularne,  albo stanowia jakiś kanon  który wypada/ trzeba  znać .  

Giewont  byc moze wybił sie wśród innych szczytów bo ma krzyż, a Kasprowy bo można wjechać na niego kolejką. I tyle znają  i niech tak zostanie  ?

Dnia 12.11.2022 o 08:30, Gieferg napisał:
Cytat

a jak powie,że był na Giewoncie  to od razu będzie wiadomo,że poważny gość.

Miałem ubaw ostatniego lata po drodze na Trzy Korony, gdy w rozmowie z napotkaną grupą wspomniałem, że na Giewoncie udało się uniknąć kolejek to może i tu się uda (ostatecznie się nie udało, choć mało zabrakło), to reakcja była właśnie mniej więcej w tym stylu ?

I mogłeś się przez chwilę  poczuć taaki ważny  ?

  • Lubię to ! 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...