Skocz do zawartości

Chyba źle dobrany rozmiar - Chiruca Dynamic Gore-Tex...hm


Marcin_aMator

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, witam, cześć i czołem

Jako że pogoda na kolarstwo szosowe mija, okres jesienno zimowy chciałem spędzić na "łazikowaniu" po górach

Oczywiście butów brak, więc trzeba było coś nabyć

Buty zakupione, w sklepie stacjonarnym doradzone Chiruca Dynamic Czerwone Gore-Tex

Pikne... jednak rozmiar chyba nie trafiony

Mimo miłej obsługi, nie do końca słuchałem że but powinien być wyraźźźźźnie większy, i wziąłem but niewiele większy, mając chyba ciągle w myślach buty spd któe na co dzień używam na rowerze... a treking to nie kolarstwo przecież...hm...

Długość stopy mam 27 cm, zakupiłem rozmiar 42 czyli długość wkładki 27,7 cm... niby większe, ale jak się okazało zapas za mały

Mam szeroką stopę - śródstopie w okolicach palców

Jak wchodziłem na Śnieżkę od strony Karpacza, byłem wniebowzięty...luz dookoła palców był wystarczający, ale na zejściu już była lipa, z każdym krokiem gorzej

Największy palec, na obu stopach zaczął się opierać o czubek buta, mimo wcześniejszego luzu - aż 7 mm teoretycznie, co więcej buty zaczęły uwierać w prawej nodze na najmniejszy palec, do dzisiaj lekko pobolewa i jest czerwony, więc chyba mimo luzu komfortowego dookoła palców podczas zakupu, buty rozmiarowo kupiłem niewłąściwe

 

Ok, buty poszły na olx... czas zakupić właściwe, i teraz pytanie - czy rozmiar 43 z wkładką 28,3 cm, czy 44 z wkładką 29 cm... to aż 2 cm luzu

 

Doradca ze strony Chiruca zaleca dla mnie te 44 - z wkładką 29 cm, ze względu na szerokość śródstopia, jednak obawiam się że jak przegnę w stronęza długiej wkłądki to pojawi się klapanie buta, luz na pięcie i będą ocierać

Biorę pod uwagę jeszcze model Chiruca https://etraper.pl/wysokie-buty-gorskie-chiruca-dynamic-gore-tex-wersja-limitowana.html

zamiast obecnie kupionych - https://etraper.pl/skorzane-buty-gorskie-chiruca-dynamic-czerwone-gore-tex.html

Tylko czy będą wygodniejsze na moją szeroką stopę ?

 

Proszę o pomoc, n

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marcin_aMator ja kupuję zawsze buty o jeden rozmiar większe i to jest wystarczający luz. Też miałam problem z palcami przy ostrzejszym schodzeniu ale okazało się że po prostu źle wiązałam buty. Bardzo miły i profesjonalny sprzedawca pokazał mi jak najlepiej wiązać buty do wchodzenia a jak do schodzenia i problem zniknął.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idź na zakupy mocnym popołudniem po przechodzonym(!) a nie przesiedzianym dniu i z docelowymi skarpetami. Jeśli buty maja być na zimę to musisz mieć luz bo stopa będzie marznąć, ale jeśli pięta będzie latać to nic nie zrobisz. Inny rodzaj buta wtedy po prostu. Buty rzeczywiście mocniej wiąże się przy schodzeniu, ale 0,7 to i tak mało. Córka nosi Chiruca,  luz na wkładce ma ok 1,5 cm, ale chodzimy głównie latem; skarpety nosi cienkie.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty kupione, rozmiar większe czyli, z wkładką długość 28,3 cm - rozmiar 43

przymierzałem kolejny rozmiar 44, tam wkładka była 29 cm - czyli 2 cm dłuższa od mojej stopy... kajak

Tym bardziej że wkładki jak mierzę miarą są ok 2 mm dłuższe niż podaje producent, więc ta moja ma ok 28,5 cm

Pierwsze łazikowanie już za mną, 23 km / 8 h po górach, na zejściu po całym dniu czułem się prawie dobrze, tzn. jak wyprostowałem duży palec w bucie to dotykałem przodów - mimo luzu ok 1,5 cm, ale to była kwestia zawiązania na zejściu mocniejszego w obrębie między kostką a łydką i było, ok, dotykałem dużym palcem przodu buta ale na zasadzie dotyku a nie oparcia o palec, nic nie bolało, luz był... myślę że muszę jeszcze je rozchodzić

Schodząc myślałem jeszcze o tych w rozmiarze 44, czyli 2 cm dłuższych od stopy, ale jak będzie but za słabo zawiązany to i przy 2 cm stopa zsunie się do przodu, a boję się że by klapały na płaskim w obrębie pięty, bo były naprawdę duże jak przymierzałem w sklepie...jak kalosze

 

Więc narazie zostają 43 z wkładką 28,3 - 28,5 i skarpetą coolmax - średniej grubości, jak się trochę rozbiją, kilka wycieczek zaliczą spróbuję z grubszą skarpetą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Marcin_aMator napisał:

średniej grubości, jak się trochę rozbiją, kilka wycieczek zaliczą spróbuję z grubszą skarpetą.

Nie czekaj az sie rozbija..po co? Kup dobrą skarpetę z zawartością merinosa ponad 60% i będziesz zadowolony. Równie ważnym czynnikiem w skarpecie jest stopień amortyzacji. Na początek kup skarpety ze średnia amortyzacja i nie za grube. Skarpeta i wkładka w bucie sa równie ważne co sam but - nie lekceważ tego

Kup Icebreakera czy Smartwoola (to pewniaki) - są drogie ale jak nie będziesz tyrał ich po mieście to na chwile wystarczą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...