Skocz do zawartości

Koronawirus w Tatrach


Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Tatromen napisał:

 Im więcej udostępnione tym większa swoboda w poruszaniu się i mniejsza możliwość zarażania 

Tak sądzisz ? W takim razie można by otworzyć wszystko...kina, kawiarnie, restauracje, baseny i stadiony bo wtedy byłoby jeszcze większe rozproszenie ?

A tak serio to moim zdaniem jest za wcześnie na otwarcie TPNu bo nie wierzę że ludzie będą przestrzegać jakichś limitów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam, że nie jest to najgorsze posunięcie. Gdyby otworzyli wszystkie szlaki, to zapewne skończyłoby się tłokiem w Kościeliskiej, Chochołowskiej, na szlaku do MOKa, czy do Hali Gąsienicowej. Otwarto natomiast miejsca mniej popularne wśród większości turystów, więc nie sądzę, żeby uderzały tam od razu tłumy. Chociaż moim skromnym zdaniem na razie cały rejon TPNu powinien zostać zamknięty. Mniejsza pokusa dla Krakusa (i nie tylko), no i zagrożenie dla TOPRowców podczas ewentualnych akcji ratunkowych.

  • Lubię to ! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Tatromen moim zdaniem nie powinni w ogóle otwierać ani TPNu ani innych Parków Narodowych. Szczyt epidemii jeszcze ciągle przed nami, codziennie wzrasta liczba zakażonych a to tylko dane na podstawie liczby zachorowań objawowych ( bo tych bezobjawowych może być kilkukrotnie więcej ). Ministerstwo może rekomendować ale to dyrektorzy parków podejmują decyzję i bardzo dobrze. Do TPNu rocznie wchodzi kilkukrotnie więcej turystów niż do wszystkich innych parków w Polsce dlatego zagrożenie jest o wiele większe. Oczywiście każdy może mieć własne zdanie i ja to szanuję jednak zdania nie zmienię bo tu chodzi nie tylko o zdrowie i życie ludzi idących w góry ale też o narażanie ratowników. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, nie powinniśmy histeryzować, że nie otworzyli całego parku, góry nie przestanął istnieć. Lepiej poczekać aż liczba zakażonych zacznie spadać, narazie przed nami Majówka i to byłby totalny zalew Zakopanego, kilkadziesiąt tysięcy ludzi skiszonych na krupówkach, Gubałówce, MOKu, czy w najpopularniejszych dolinach. wolę stopniowe otwieranie parku,  po majówce ponieważ niestety teraz nagłe poluzowanie zakazów zadziałało by na ludzi jak płachta na byka. Wiem co sie teraz dzieje w szpitalach zakaznych i nie jest tam różowo, jeżeli nie chcemy zatoru jak we Włoszech, musimy wracać do życia publicznego z rozsądkiem i zachowaniem maksymalnych zasad higieny. Ograniczenia nie służa powstrzymaniu wirusa, ale spowolneniu krzywej zachorowań, tak aby służba zdrowia nie doszła do etapu gdzie brakuje łóżek na OIOM a lekarze decydują kogo podłączyć do respiratora. 

Edytowane przez Bieszdzadzki_tatromaniak
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu bądźmy odpowiedzialni i nawet jak otworzą to zastanówmy się czy akurat teraz jest dobry moment żeby jechać w Tatry. Ja też już bardzo tęsknię i nie mogę się doczekać kiedy już będę mogła zobaczyć Tatry ale na pewno nie pojadę od razu jak otworzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Tatromen napisał:

Kobiety zmienne są , dopiero pisałaś że nie pójdziesz od razu jak otworzą ! ???? Tekst poniżej ! ??

 

 

Pewnie że nie od razu ale jak już otworzą to będzie tyle ludzi że tylko w nocy będzie bezpiecznie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Bieszdzadzki_tatromaniak napisał:

Moim zdaniem, nie powinniśmy histeryzować, że nie otworzyli całego parku,

Nikt nie histeryzuje a jak już to bardziej dlatego że otworzyli niewielki fragment ! Albo cały zamknięty (obecnie najlepsza opcja) albo cały otwarty  , inaczej to nie ma sensu jeśli chodzi o ochronę ludzi ! To nie ochrona ale tworzenie skupiska ludzi na małym terenie co będzie zagrożeniem dla nich samych  !  Moje zdanie jest takie że zrobiono to specjalnie by pokazać wszystkim jak niebezpieczne jest otwieranie Tatr(duże zagęszczenie , co jest nieuniknione na takim obszarze )  i by zamknąć je wogóle na dłuższy okres ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Myślę, że udostępnienie tychże dolin nie sprowadzi fali spragnionych Tatr turystów. Wiele osób poczeka na lepsze czasy. Dla tych, którzy chcą się przejść na spacer to będzie akurat. Druga kwestia to weekendy i POGODA. Jeśli będą prognozy deszczowe/burzowe to nie kimniesz się w śpiworze w parku w Zakopcu, czy u kogoś na podwórku (baza noclegowa zamknięta). Mogą być pustki. Część osób kochających góry wybierze się zapewne w miejsca mniej oblegane nawet w sezonie, typu Beskid Żywiecki (nie licząc Babiej i Szczyrku), Beskid Niski, Sądecki czy Lubań...

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z @Nobody , @Lavinka@Bieszdzadzki_tatromaniaki @Mateusz Z. Decyzja władz TPN to salomonowe rozwiązanie. Nie obawiałbym się nagłego nalotu turystów. Nie oszukujmy się, nikt nie przyjedzie w Tatry tylko po to, by uciąć sobie spacer Strążyską. Pomijam już fakt, że wciąż obowiązuje zakaz wynajmowania pokoi. Moim zdaniem decyzja władz TPN to ukłon w kierunku mieszkańców Zakopanego i okolic. No może jeszcze mieszkańców Krakowa. 

A tak swoją drogą, to jest jeszcze kilka pasm górskich, na których moja noga nigdy nie stanęła.Nigdy nie byłem np. w tajemniczych i owianych magiczną aurą Górach Sowich. Ja już sytuacja się unormuje, właśnie tam chce postawić swoje pierwsze kroki ?

Edytowane przez Mnich
  • Lubię to ! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już poszłam to głupio byłoby nie wejść ale spacer przyjemniejszy niż sama dziura ?

Ja jakoś nie bardzo lubię doliny. Są oczywiście bardzo ładne jak np. Gąsienicowa czy Staroleśna (i wiele innych) ale same w sobie nie wzbudzają we mnie większych emocji (poza wizualnymi ) jeśli nie mogę nimi dojść gdzieś wyżej.

Poniżej zdjęcia z dziury ? Dawno to było...

DSC_0337.JPG

DSC_0342.JPG

DSC_0348.JPG

Edytowane przez Nobody
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pańszczyca może być? Trochę długo się idzie ale widoki super no i cel fajny. A doliną Małej Łąki szłam tylko raz jak schodziłam z Małołączniaka i nie za bardzo pamiętam, muszę poszukać jakiegoś zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to świetna  i przemyślana decyzja. Coś musieli udostępnić więc zrobili to w ten sposób by ochronić mieszkańców powiatu tatrzańskiego przed tłumem debili, którzy już czaili się na majowy weekend. Na dzień dzisiejszy  w powiatach nowotarskim.i tatrzańskim są tylko po dwa przypadki zakażenia i mieszkańcy  słusznie boją  się najazdu turystów. Nikt (albo prawie nikt)nie przyjedzie  Z drugiego końca Polski żeby zajrzeć do dziury i zaliczyć godzinny spacerek doliną Białego, a o zdrowie psychiczne mogą  sobie zadbać w rozproszeniu wybierając spacer w lesie w swojej okolicy.  Jadąc do pracy oglądam  sobie Tatry na horyzoncie i mimo że trochę żal możliwości wyjścia  na szlak przy tak pięknej wiosennej  pogodzie,  to całkowicie rozumiem decyzję władz Parku.

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.04.2020 o 22:36, Mnich napisał:

Zgadzam się z @Nobody , @Lavinka@Bieszdzadzki_tatromaniaki @Mateusz Z. Decyzja władz TPN to salomonowe rozwiązanie. 

Nie masz z czym się zgadzać bo jak czytam mają inne zdanie ! Piszesz że zgadzasz się z powyższymi osobami (choć ja tej zgody nie widzę ) że otwarcie tych dolinek to najlepsze rozwiązanie ,,Salomonowe" . Żadna z tych osób nie wyraziła takiego poglądu a wręcz odwrotnie  mówią o całkowitym zamknięciu np: 

 

Dnia 21.04.2020 o 17:03, Lavinka napisał:

A ja uważam, że nie jest to najgorsze posunięcie. 

Czy to według ciebie jest Salomonowe ? Nie najgorsze pisze a nie Salomonowe . Mało tego pisze wprost

 

Dnia 21.04.2020 o 17:03, Lavinka napisał:

Chociaż moim skromnym zdaniem na razie cały rejon TPNu powinien zostać zamknięty. 

 Kolejny przykład :

Dnia 21.04.2020 o 15:33, Nobody napisał:

A tak serio to moim zdaniem jest za wcześnie na otwarcie TPNu bo nie wierzę że ludzie będą przestrzegać jakichś limitów.

Dnia 21.04.2020 o 17:24, Nobody napisał:

Wiesz Tatromen moim zdaniem nie powinni w ogóle otwierać ani TPNu ani innych Parków Narodowych. 

Czy napisała że to najlepsze rozwiązanie ? Zgadza się z Tobą ? Nie ! Pisze zupełnie coś innego ! W ogóle nie otwierać ! 

Następny

Dnia 21.04.2020 o 18:32, Bieszdzadzki_tatromaniak napisał:

 wolę stopniowe otwieranie parku,  po majówce 

Kiedy ? , po majówce , znowu się nie zgadza z Twoim Salomonowym ! 

...Żeby było ciekawiej to również  Mateusz Z  nie napisał że to najlepsze rozwiązanie . Odniósł się ogólnikowo ! 

Zanim wrzucisz wszystkich do jednego worka to przemyśl dwa razy a najlepiej odnieść się pojedynczo , taka rada jeśli mogę . ?

Piszesz też :

Dnia 21.04.2020 o 22:36, Mnich napisał:

 Nie obawiałbym się nagłego nalotu turystów. Nie oszukujmy się, nikt nie przyjedzie w Tatry tylko po to, by uciąć sobie spacer Strążyską. Pomijam już fakt, że wciąż obowiązuje zakaz wynajmowania pokoi. ?

Nie wiem jakie jest Twoje doświadczenie z Tatrami ale nie oszukuj sam siebie !  Gwarantuję Ci że jest mnóstwo osób które chodzą tylko dolinkami . Poczytaj trochę na forum to dowiesz się jak ważne dla wielu Tatromaniaczek , rodzin , starszych i nie tylko dla nich , ważne są dolinki ! Zrobią wiele by przyjechać do tej  Strążyskiej i pozostałych , szczególnie po zimowej przerwie i dodatkowej izolacji z powodu koronawirusa ! Dodatkowym bodźcem jest  zbliżający się weekend majowy , pomyślałeś ? Masz poza tym świadomość że setki tysięcy jeździ w Tatry tylko na wypady jednodniowe ? , więc wynajmowanie pokoi o których piszesz  to nie ich problem , odłóż to na półkę ! A wiesz ile ludzi sypia w samochodach i w Tatrach? Też nie , jak widać ! No cóż ....

 Pozwolę sobie jeszcze przytoczyć moją wypowiedź na koniec 

Dnia 21.04.2020 o 20:41, Tatromen napisał:

 cały zamknięty (obecnie najlepsza opcja

Jak widzisz tu z Lavinką i Nobody , oraz Bieszczadzkim Tatromaniakiem , nie obstajemy przy otwarciu  4 dolinek teraz . Mateusz Z też ma obawy ! Nikt nie nazywa tego Salomonowym rozwiązaniem ! Zgadzamy się co do zamknięcia całości na obecną chwilę ! Tak wynika z  przytoczonych treści które są nie do podważenia ! ....Oczywiście jak każdy masz prawo do własnego zdania , chętnie je poznamy w wielu tematach ale jeśli mogę taka prośba do Ciebie , nie wkładaj swoich słów czy poglądów w czyjeś ,,usta" ! Niektórzy skrupulatnie analizują wszystko jak biorą udział w wątku bo chodzi o rzetelność i prawdę ! 

Myślę że Salomon wstydził by się takiego rozwiązania jakiego dokonał TPN !? To moje zdanie ! ?

Rozumie że nie wybierasz się do Strążyskiej i pozostałych ? Zobaczymy co się tam będzie działo w majowy weekend ! Na pewno będzie weryfikacja tego działania a czas pokaże w jakim kierunku to pójdzie !  (Oczywiście jeśli pogoda dopisze). Pozdrawiam !

Edytowane przez Tatromen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Tatromen napisał:

   Co teraz mają powiedzieć mieszkańcy np. Zawoji ? Podobno 16 przypadków zachorowań . Nie dwa !!!! 

 

Każdy ma prawo do własnego zdania. A Zawoja leży w powiecie suskim i  dokładnie wiem skąd te 16 zarażonych  bo przypadkiem mieszkam właśnie w okolicy.

Edytowane przez Artur S
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Tatromaniacy! Każdy ma własne zdanie i proszę Was wszystkich o jego uszanowanie. Z pewnością każdy z nas ma po części rację, nie ma rozwiązań idealnych. Nie stwarzajmy tutaj niezdrowej atmosfery, bo przecież złączyła nas tu wspólna pasja, jaką jest miłość do gór! Wszyscy znajdujemy się teraz w trudnej sytuacji, każdy z pewnością ma dość izolacji, masek i życia w strachu przed epidemią, stąd też możliwa frustracja. Jednak miejmy nadzieję, że to wszystko minie i znów spotkamy się na szlakach, a każdy wyruszy na swoją zaplanowaną wcześniej wyprawę! Pozdrawiam wszystkich cieplutko! ?<span> 

  • Lubię to ! 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 4/21/2020 at 1:14 PM, Lavinka said:

"Od 21 kwietnia obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego zostaje częściowo udostępniony dla ruchu turystycznego. Możliwe jest wejście do dolin reglowych: Dolina Białego, Dolina Strążyska, Dolina za Bramką, Ku Dziurze."

Właśnie zdałam sobie sprawę, że Dolina za Bramką i Dolina ku Dziurze to jedyne dwie doliny w Tatrach polskich, w których jeszcze nigdy nie byłam ?

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...