Jump to content
RudaMaRysia

Czerwone Wierchy

Recommended Posts

Schronisko Ornak - Chuda Przełączka - Ciemniak - Krzesanica - Małołączniak - Kasprowy Wierch

Piękna widokowo trasa, którą też polecam z całego serca, to zielony szlak ze schroniska Ornak, przez Chudą Przełączkę na Ciemniak i dalej do Kasprowego! Oczywiście rankiem, kiedy to, wychodząc ze schroniska, wita nas pięknie oświetlona Bystra z Błyszczem i poranna mgła snująca się po dolinie...

P1270875.JPG

P1270887.JPG

IMG_2299.JPG

IMG_2294.JPG

IMG_2341.JPG

IMG_2359.JPG

Edited by RudaMaRysia
  • Like ! 6

Fakt. Magiczny szlak, zwłaszcza jak przed godziną 6 jest się już w drodze. Doceniłam nawet brak widoczności na trasie, bo wszystko wokół było spowite gęstą mgłą. Niesamowite wrażenia, kiedy na chwilę się rozstępowała by za moment ponownie zakryć widok mlekiem...

20190722_091713.jpg

20190722_105740.jpg

20190722_120253.jpg

• Like ! 2

Na Czerwone Wierchy najprzyjemniej dla mnie wchodzi się przez Kobylarzowy Żleb.  Nie odczuwam tak tego podejścia jak idąc klasycznie od Kościeliskiej. Występuje krótki odcinek z łańcuchami, ale nie przestawia on jakiś trudności technicznych.

• Like ! 1

Póki co Czerwone Wierchy robiłem zaczynając zawsze od Kopy Kondrackiej a kończąc na Ciemniaku, wszystko super poza zejściem czerwonym szlakiem do Doliny Kościeliskiej, okropieństwo dla stóp i kolan po całym dniu marszu. Najbliższa wycieczka w te rejony będzie na pewno z Ornaku. Tak czy siak widoki niesamowite, warte każdego wysiłku.

Czerwone5.jpg

Czerwone1.jpg

Czerwone2.jpg

Kasprowy2.jpg

Edited by staroń
  • Like ! 4

@staroń Zdjęcia zajebiste! Pokazałeś prawie cały urok Czerwonych Wierchów. Brakuje polskiej Złotej Jesieni :) Niestety nie miałem przyjemności o tej porze tam chodzić. Poniżej widoczki z czerwonych + czerwone widziane z Bystrej październiku

Z Kopy Kondrackiej

Czerwone.JPG

W Stronę Babiej Góry

Babia z Kopy.JPG

Czerwone Wierchy w październiku z Bystrej - W centrum bliżej lewej. 

Czerwone z Bystrej.jpg

Widok z Krzesanicy

Krzesanica.jpg

Edited by Mateusz Z
  • Like ! 2

Uważam, że Czerwone Wierchy to jeden z najfajnieszych szlaków w Tatrach. Zero trudności, widoki przepiękne. Przejście w dobrą pogodę nie powinno sprawić trudności kondycyjnych (o ile nie będzie się gonić za kimś, chodzenie po górach to nie wyścigi!) normalnemu turyście, oczywiście każdy w swoim tempie. Śmiało na końcówkę wycieczki można strzelić zimne piwko czy grzańca w schronisku na Hali Ornak albo Hali Kondratowej lub się posilić przed snem :D Droga przez Czerwone zajmuję kilka godzin, tak więc warto się zaopatrzeć w więcej wody + jedzonko na drogę :) 

• Like ! 2

2 godziny temu, Natalia D napisał:

Niedawno robiłam taką samą trasę! Od Przełęczy Kondrackiej przez Kopę do Ciemniaka i czerwonym do Kościeliskiej. Z Chudej Przełączki prowadzi zielony na Ornak i czerwony do Kościeliskiej, który według Ciebie jest lepszy na zejście?

Przez Ornak jeszcze nie schodziłem, ale gorzej niż czerwonym szlakiem do Kościeliskiej już chyba być nie może (no wyjątkowo nie leżą mi te kamulce przy zejściu). Planuję we wrześniu lub październiku przejść Czerwone ponownie, ale zaczynając właśnie od Ornaku, się zobaczy, jak wrażenia ? 

Wycieczkę przez Czerwone polecam Ci rozszerzyć o trasę na Kasprowy, jeśli jeszcze nie miałaś okazji, warto ?

1 godzinę temu, Mateusz Z napisał:

@staroń Zdjęcia zajebiste! Pokazałeś prawie cały urok Czerwonych Wierchów. Brakuje polskiej Złotej Jesieni ? Niestety nie miałem przyjemności o tej porze tam chodzić. Poniżej widoczki z czerwonych + czerwone widziane z Bystrej październiku

Dziękuję. Uroku Czerwonych Wierchów nie da się pokazać, tam trzeba pójść i zobaczyć ? 

• Like ! 1

Czerwone Wierchy są super, zwłaszcza, gdy są czerwone ;) Lubię iść ich wierzchołkami, gdy nie patrząc pod nogi można podziwiać Tatry Wysokie. Ponadto jest do dosyć, krótki szlak więc można go rozszerzyć przez Suche Czuby aż po Świnicę. Sam Ciemniak też jest super, gdyż jest chyba najszybciej dostępną górą z fajnymi widokami jeśli startujemy u wylotu doliny, a nie ze schroniska. Zdjęcia z września 2018, a timelapse z czerwca tego roku, gdy po burzowym dniu o 18:50 wyruszyliśmy szybko na zachód. Do szczytu brakło z 15 minut, ale lepiej chyba posiedzieć i popatrzeć na zachód słońca, niż gnać na szczyt, rzucić tylko okiem i zbiegać na dół z powrotem :) Timelapse krótki, bo bateria padła ?

panorama z Krzesanicy.jpg

Przelecz pod Kopa.jpg

• Like ! 3

Powiedzcie, czy średnio doświadczona osoba, która raczej nie lubi patrzeć za mocno w dół i podziwiać przepaście ?jest w stanie pokonać Czerwone Wierchy? Bardzo intryguje mnie ten szlak, ale zastanawiam się czy to dobry wybór, bo w Tatrach jestem dość rzadko i nie ukrywam, że tak wysokich szczytów nie zdobywałam. Jeśli tak, to o której polecacie wyruszyć na Czerwone w ostatnim tygodniu września? Wiadomo, zmierzch nadchodzi szybciej. A jeśli nie całe, to czy warto wybrać się chociaż na jeden, tak by móc sprawdzić się na części szlaku? 

Edited by Laszczykowa

@Laszczykowa myślę, że Czerwone Wierchy są jedną z lepszych opcji dla początkujących ? to czy wystartujesz z Doliny Kościeliskiej, Hali Kondratowej czy z Doliny Małej Łąki na Kondracką Przełęcz nie ma większego znaczenia ? przepaści nie ma tam żadnych, chyba, że podejdziesz do północnego urwiska Krzesanica (jest tam pionowa ściana) - uspokajam, szlak przechodzi w bardzo bezpiecznej odległości od urwiska ? wyrusz jak najwcześniej, np. o wschodzie słońca, wtedy masz cały dzień i bezpieczny zapas na zejście ?

Myślę, że spokojnie dasz radę wejść na wszystkie cztery, ale jeśli chcesz się sprawdzić to zacznij od Kopy Kondrackiej - w miarę szybko da się bezpiecznie zejść do schroniska, a jeśli będzie ok to możesz śmiało kontynuować dalej trasę ?

Ja robiłam Czerwone od Kasprowego, schodziłam czerwonym szlakiem do Kościeliskiej. Na pewno będę chciała iść jeszcze raz, bo prawie całą drogę towarzyszyła nam mgła i prawie nic nie było widać ?

Za to zejście nam dostarczyło emocji, bo chyba usłyszeliśmy niedźwiedzia ?

@Natalia D powiem Ci że niezłego kopa w tyłek dostaliśmy ? a kilka dni później słyszeliśmy niedźwiedzia prawie w samych Kuźnicach, schodziliśmy już po zmroku. Ale przydarzyło się nam tak tylko na tym jednym wyjeździe ?

W zeszłym roku pierwszy raz przeszliśmy z mężem całe Czerwone Wierchy (wcześniej byliśmy tylko na Kopie Kondrackiej) wybraliśmy, a raczej ja wybrałam ? dla nas szlak przez Upłaziańską Kopkę z Kir. Trasa dość męcząca, długo wiedzie przez las (do dziś się zastanawiam, co mnie podkusiło do wybrania tej trasy zamiast szlaku przez Dolinę Tomanową). Ale największym minusem trasy było bliskie spotkanie męża z niedźwiedziem (a raczej niedźwiedzicą z młodymi). Spotkanie miało miejsce niewiele poniżej Chudej Przełęczy. Na szczęście skończyło się na strachu, no ale można powiedzieć, że niedźwiedź był na wyciągnięcie ręki. Tak czy inaczej jak dla mnie Czerwone Wierchy pozostają jednym z najpiękniejszych szlaków (i żaden niedźwiedź tego nie zmieni ? )

zakopane 1 (31).JPG

zakopane 1 (40).JPG

zakopane 1 (44).JPG

zakopane 1 (58).JPG

• Like ! 1

Byłem w niedziele. Szlak od Małej Łąki na Kondracką Przełęcz, potem Giewont i całe Czerwone Wierchy. Zejście niestety czerwonym szlakiem z Ciemniaka. Ała.. ?

20191014_202038.jpg

20191013_133451.jpg

20191013_140252.jpg

20191014_133131.jpg

20191014_132947.jpg

20191013_165040.jpg

Edited by Malin
  • Like ! 2

Guest

Tak dawno tam nie byłam że już zapomnialam jak to zejście boli ??? Ale pogoda i widoki pierwsza klasa ???

Warunki idealne. Następnym razem wejdę niebieskim na Małołączniaka i zejdę zielonym do Doliny Tomanowej. Patrząc z boku i relacji innych ta trasa wydaje mi się najbardziej atrakcyjna. Wrzucę jeszcze widok z Kopy na Doline Małej Łąki, Pilsko i Babią ?

20191014_145957.jpg

• Like ! 1

Guest
18 minut temu, Malin napisał:

Warunki idealne. Następnym razem wejdę niebieskim na Małołączniaka i zejdę zielonym do Doliny Tomanowej. Patrząc z boku i relacji innych ta trasa wydaje mi się najbardziej atrakcyjna. Wrzucę jeszcze widok z Kopy na Doline Małej Łąki, Pilsko i Babią ?

20191014_145957.jpg

Niebieski jest fajny ??? A zielony do schodzenia o wiele lepszy niż czerwony ?

Cytat

Schronisko Ornak - Chuda Przełączka - Ciemniak - Krzesanica - Małołączniak - Kasprowy Wierch

Tak też zrobiliśmy 8 sierpnia zeszłego roku. Muszę jednak przyznać, że z całej trasy podobało mi się najbardziej dojści do przełączki od Tomanowej (świetny odcinek), a potem odcinek Kopa-Kasprowy. Możliwe, że zachmurzenie od przełęczy między Ciemniakiem, a Krzesanicą, utrzymujące się aż do Kopy trochę popsuło efekt i stąd taki, a nie inny odbiór. Kiedyś się wybiorę jeszcze raz, bez Kasprowego, może w drugą stronę.

Edited by Gieferg
  • Like ! 3

Hej, doradźcie proszę trasę na Czerwone Wierchy, tak aby zejście było możliwie najmniej bolesne :D Planuję przejść na początku sierpnia, kwaterę mam rzut beretem od Kuźnic i zastanawiam się jak najsensowniej byłoby to zaplanować..
Wszelkie rady mile widziane :)

Jak dla mnie to najlepsze zejście z Czerwonych Wierchów to zielony szlak z przełęczy pod Kopą Kondracką. Schodzisz wtedy w samych Kuźnicach.

Ja tam zejścia z przełęczy pod Kopą jakoś najlepiej nie wspominam, ale mogę mieć skrzywiony obraz bo to było podczas mojej pierwszej wyprawy na dwutysięcznik i wtedy pewnie wszystko jawiłoby się jako męczące zejście.

Start w Kościeliskiej - meta na Kasprowym i zjazd kolejką - mniej bolesnej opcji nie ma ?

A jak w drugą stronę to zejście przez Tomanową.

Edited by Gieferg
  • Like ! 1

2 minuty temu, Gieferg napisał:

Start w Kościeliskiej - meta na Kasprowym i zjazd kolejką - mniej bolesnej opcji nie ma ?

O to, to! Ale to jest bolesne finansowo? Najgorsze zejście to chyba czerwonym z Ciemniaka. Kobylarzowym żlebem też bym chyba wolała nie schodzić.