Skocz do zawartości

Ranking szczytów ,, Wielkiej Korony Tatr ".


Gość Tatromen

Zapraszam do głosowania na jeden z 14 szczytów Wielkiej Korony Tatr !  

24 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który z nich ,... pomijając wysokość... , jest dla Ciebie najbardziej wybitny , majestatyczny , fascynujący , piękny , pożądany itd ? Zagłosuj który jest u Ciebie nr. ,, 1 " ? (do zdobycia). Szczyty przedstawione specjalnie w przypadkowej kolejności bez podania ich wysokości !

    • Wysoka
      7
    • Krywań
      3
    • Gerlach
      2
    • Kieżmarski
      0
    • Staroleśny
      2
    • Łomnica
      1
    • Kończysta
      0
    • Ganek
      1
    • Lodowy
      6
    • Baranie Rogi
      0
    • Sławkowski
      0
    • Durny
      1
    • Rysy
      0
    • Pośrednia Grań
      1


Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 30.10.2023 o 22:19, Tim napisał:

Dobra, bedzie dlugo, moze kontrowersyjnie, i bez polskich czcionek, ale nie po niemiecku 🙂. Najpierw o tych przewodnikach. Im chodzi po prostu o zysk. Kasa sie liczy. Najbardziej oczywiscie gonia na Gerlachu. Dwa miesiace temu zszedlem tam ze szlaku przy Batyzowieckim Stawie. Schodzacy z Gerlacha slowacki przewodnik mnie zaczepil co tam robie. Powiedzialem, ze jestem z klubu wysokogorskiego (mam legitymacje) i dokad ide. Jak uslyszal, ze nie przez Batyzowiecka Probe i nie na Gerlach to machnal reka i poszedl. Dodam, ze nie wymienilem wcale drogi o trudnosci powyzej 2, raczej "jedynkowa". Takze jak widac, dopoki nie idziesz na Gerlach i masz jakies tam podparcie prawne, to moze sie upiecze lazenie gdzie sie chce. Kolejny temat to przesuniecie granicy 🙂 i zajecie jakis tam szczytow. Przed rozbiorami granica do grani glownej dochodzila wzdluz Rownienkowego Potoku, a to oznaczalo, ze najwyzszym szczytem Polski byl Zadni Gerlach (2017 m n.p.m.). Ukradli nam go Wegrzy w niejasnych okolicznosciach, kiedy Tatry byly czescia Austro-Wegier. Przed 2WS, kiedy zajelismy na rok kawalek Tatr Slowackich, najwyzszy zostal Lodowy Szczyt (2628 m n.p.m.). Ale w obu tych przypadkach te szczyty byly graniczne, wiec jakby "wspolne" dla Polski i Wegier lub Slowacji. Nie lezaly "w calosci" w Polsce. I teraz meritum, WKT jest do bani. Tak, wiem, kontrowersyjne, ale juz wyjasniam. Po pierwsze tych szczytow jest nie 14, ale 15, bo Mieguszowiecki Szczyt Wielki ma 2438,6 m n.p.m. czyli sie lapie powyzej tych chorych 8000 stop. I w ten sposob "nawiazanie" do Korony Himalajow i Karakorum (tej oficjalnej) upada. Po drugie dlaczego my "mieszamy rozne systemy walutowe"? Jestesmy Pewexem czy jak? Juz nawet Vincent Vega w Pulp Fiction wiedzial, ze w Europie mamy system metryczny. W Tatrach mamy nie miec? Korona Himalajow - szczyty powyzej 8000 m. Korona Alp - szczyty powyzej 4000 m. Korona Tatr - szczyty powyzej 2438,4 m. No jak to brzmi? Jak z kabaretu dla jaj wymyslona liczba. Skrytykowalem, to teraz musze dac cos w zamian. To daje. Prawdziwa Korona Tatr (PKT). Dolna granica az sie prosi, zeby byla 2500 m. Wrecz nie wiem, jak mozna bylo wpasc na cos innego. Okragla liczba i w sam raz odciecie. 2000 byloby zdecydowanie za nisko, a jakas inna wartosc posrednia za malo "okragla". Teraz wybitnosc. 100 m to jest wybitnosc dla niemal dwa razy wyzszych Alp, wiec co wybrac? Eberhard Jurgalski (guru jezeli chodzi o szczyty od strony naukowej) uznal za szczyt cos, co ma wybitnosc przynajmniej 2,1% swojej wysokosci . Dlaczego tak? Ma to swoje uzasadnienie i w razie czego moge dac link do jego artykulu (akurat po niemiecku :-), by the way, tak przyjeta wybitnosc dla Himalajow i Karakorum dodaje pietnasty osmiotysiecznik do korony, Broad Peak Central, i przy okazji jedynym zdobywca tej 15tki do 2001 roku, a moze nawet i do teraz, jest Jerzy Kukuczka - tak, tak). Dla przyjetej "bariery dolnej" 2500 m n.p.m., 2,1% to 52,5 m. Troche znow dziwna liczba, ale przyjmijmy 50 m. Latwo zapamietac i moze sie przyjmie, bo brzmi sensownie. I tak wszystkie szczyty, ktore teraz wejda do PKT maja wybitnosc wieksza niz 52,5 m, wiec przyjecie 50 bedzie ok. No to teraz lista szczytow z niespodziankami, chociaz chyba bez sensacji. Przy szczytach podaje wysokosc wg slowackiego pomiaru lotniczego, laserowego. Super dokladny byl i dzieki temu pozwolil tez ustalic wybitnosc poszczegolnych szczytow.

1. Gerlach - 2655

2. Lomnica - 2633

3. Lodowy Szczyt - 2628

4. Pyszny Szczyt - 2621

5. Zadni Gerlach - 2617

6. Wysoka - 2559

7. Kiezmarski - 2557

8. Konczysta - 2537

9. Baranie Rogi - 2530

10. Wielki Szczyt Widel - 2523

11. Rysy - 2501.

Wszystkie pozostale wierzcholki powyzej 2500 m n.p.m. nie maja odpowiedniej wybitnosci, zeby sie zalapac (np. Maly Lodowy/Lodowa Kopa albo Ciezki Szczyt czy Maly Durny Szczyt). Z oczywistych wzgledow do PKT nie weszly Krywan (2495) i Bradavica (2489) i pozostale szczyty z obecnej korony.

Czekam na odzew.

witam nowego Tatromaniaka

ja bym proponował 2400 i 100 m

można też zbierać punkty do odznaki

http://www.poznaj-swoj-kraj.pl/odznaka5.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, J@n said:

witam nowego Tatromaniaka

ja bym proponował 2400 i 100 m

można też zbierać punkty do odznaki

http://www.poznaj-swoj-kraj.pl/odznaka5.html

Czesc! Jestem tak naprawde starym tatromaniakiem, chociaz nowym na forum ;-). A wracajac do tematu, przy takich limitach jakie zaproponowales doszlyby do korony (WKT) cztery szczyty ze Slowacji: Hruby Wierch, Szatan (brrr), Jaworowy i Kolowy Szczyt. W sumie nic specjalnego. A wybitnosc 100 metrow, jak juz wczesniej pisalem, jest odpowiednia dla Alp. 50 metrow ma 18-pietrowy budynek. Stojac w pod takim wiezowcem, nie da sie powiedziec, ze roznica wysokosci nie jest juz wybitna. Przynajmniej w Tatrach. Poza tym, Tatry sa na tyle male (w sensie, ze nie rozlegle), ze ich prawdziwa korona (PKT) nie moze miec za duzo szczytow. Dlatego mysle, ze 11 powyzej 2500 (z wybitnoscia 50m - faktycznie 52,5m) jest w sam raz. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 11/2/2023 at 7:49 PM, Jędrek said:

Ok niech jest. I co w związku z tym? 

Robimy sensowna Korone Tatr? Zmieniamy ten miszmasz systemu metrycznego i angielskiego? Dostosowujemy definicje szczytu samodzielnego w Tatrach do ich wysokosci, podazajac za Jurgalskim? Czy uznajemy dalej, ze np. Wielki Szczyt Widel to tylko poboczny wierzcholek dla Lomnicy albo Kiezmarskiego, a Zadni Gerlach to nie samodzielny szczyt w grani glownej Tatr tylko poboczny wierzcholek Gerlacha (z ktorego trzeba zejsc niemal 100 metrow, zeby zaczac wchodzic na Zadni ponad 50 metrow do gory)? Ja na swoj wlasny uzytek przyjmuje Prawdziwa Korone Tatr. Nikogo do jej uznania nie zmuszam. Stwierdzam tylko, ze jest ona o wiele sensowniejsza (lepsza?) od WKT.

Edytowane przez Tim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, J@n said:

dla mnie jeszcze Pośrednia Grań, Staroleśna i Krywań zaliczają się do wielkiej korony

Wejscie na Bradavice to moje marzenie - chyba najbardziej wlasnie jej zaluje, ze nie ma ponad 2500, a "tylko" 2489. Na Krywaniu bylem. Poniewaz oba te szczyty sa tak blisko 2500 i sa bardzo wybitne to mam je na swojej "nieoficjalnej" liscie 13 najwyzszych szczytow. Posrednia Gran jest, patrzac pod katem korony, jednak wyraznie juz nizsza (wyzsze jest kilka szczytow nie lapiacych sie do korony o wybitnosci ponad 50 metrow)  i, dla mnie chyba za trudna :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minutes ago, Jędrek said:

"Robimy" jako kto? Samodzielny referat do spraw koron wszelakich? 

 

Ty i ja? Chociaz widze, ze Ty nie bardzo chcesz. WKT tez podrzucil jeden gosc 25 lat temu i teraz ja mamy, chociaz jest taka troche angielska, jakbysmy w UK zyli. I do tego przez wiele lat niepelna, bo dopoki Slowacy nie pomierzyli dokladnie swoich Tatr (w tym granicznego Miegusza), to nawet nie wiedzielismy ile do tej WKT nalezy gor faktycznie. A teraz, po tych dokladnych pomiarach juz wiadomo, ile kazdy szczyt ma wybitnosci i z pomoca zalozen wzietych od Eberharda Jurgalskiego, mozna sie zastanowic ponownie, ktore szczyty mozna uznac za niezalezne, a ktore za wierzcholki poboczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
On 3/5/2020 at 10:46 PM, Nu81 said:

 

Nawet gdybyś ogarniał północną ścianę Eigeru to nie wolno Ci legalnie wejść bez przewodnika na np. Kończystą (brak dróg taternickich o wycenie >3)...no chyba, że sam jesteś przewodnikiem PSPW albo IVBV. To mnie właśnie wkurza, bo nie jest to wymagane w Alpach, Pirenejach, na Kaukazie TYLKO w Słowackich Tatrach.

J@n chyba nie do końca rozumie o co chodzi - nie czepiam się przewodników (swoją drogą przyjaźnię się z kilkoma Słowakami, bo często tam bywam) jako osób tylko prowadzonej na Słowacji polityki, nastawionej tylko na zarobek.

A skąd ty wiesz jak i gdzie ja się wspinam?.. znasz mnie?

Teraz już można 🙂 Poprawiło się.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poniewaz i tak siedze w robocie i absolutnie nic sie nie dzieje i nikt mi glowy nie zawraca, wiec taka ciekawostka na ostatni dzien roku. 10 najwyzszych szczytow tatrzanskich w granicach przedrozbiorowej Polski. Granica biegla wtedy wzdluz Bialej Wody i Rowienkowego potoku i dochodzila do glownej grani Tatr na Graniastej (mniej wiecej) a moze nawet niemal na Malym Jaworowym  https://histmag.org/Spor-o-Morskie-Oko-czyli-dluga-walka-o-polska-granice-cz.-1-8406 . Tereny te, w zupelnie niejasnych okolicznosciach, ukradli nam - tak to trzeba nazwac - Wegrzy w ramach Austro-Wegier. Ale szczyty dalej tam sa i mozna teraz stworzyc taka liste. Przyjalem, podobnie jak w przypadku PKT, wybitnosc szczytow >50 metrow, i tak sie zlozylo, ze ta 10-tka to szczyty powyzej 2400 m. Wszystkie wysokosci wg slowackich pomiarow lotniczych. 

1 Zadni Gerlach 2617

2 Wysoka 2559

3 Rysy 2501

4 Ganek 2465

5 Batyzowiecki 2457

6 Mieguszowiecki Wielki 2439

7 Nizne Rysy 2431

8 Mala Wysoka 2429

9 Zlobisty 2427

10 Mieguszowiecki Czarny 2405

Jak widac z listy, gdyby nie kradziez Doliny Bialej Wody, mielibysmy sporo ciekawych i wysokich szczytow w Polsce. 

Edytowane przez Tim
  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...