Skocz do zawartości

Ranking szczytów ,, Wielkiej Korony Tatr ".


Gość Tatromen

Zapraszam do głosowania na jeden z 14 szczytów Wielkiej Korony Tatr !  

24 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który z nich ,... pomijając wysokość... , jest dla Ciebie najbardziej wybitny , majestatyczny , fascynujący , piękny , pożądany itd ? Zagłosuj który jest u Ciebie nr. ,, 1 " ? (do zdobycia). Szczyty przedstawione specjalnie w przypadkowej kolejności bez podania ich wysokości !

    • Wysoka
      7
    • Krywań
      3
    • Gerlach
      2
    • Kieżmarski
      0
    • Staroleśny
      2
    • Łomnica
      1
    • Kończysta
      0
    • Ganek
      1
    • Lodowy
      6
    • Baranie Rogi
      0
    • Sławkowski
      0
    • Durny
      1
    • Rysy
      0
    • Pośrednia Grań
      1


Rekomendowane odpowiedzi

Gość Tatromen

Do korony należy dokładnie 14 najwybitniejszych tatrzańskich szczytów, które przekraczają ponad 2438 m n.p.m. Licząc te wysokości w stopach, szczyty te sięgają ponad 8 000 stóp , skąd nazwa tatrzańskie ośmiotysięczniki. Dlaczego natomiast Korona Tatr ? Otóż nazwa pochodzi od Korony Himalajów i Karakorum – czyli 14 szczytów wznoszących się na ponad 8000 m n.p.m. Wszystkie szczyty Wielkiej Korony Tatr znajdują się na terytorium Słowacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Tatromen
14 godzin temu, Luk_ napisał:

Zgłaszam wniosek o przesunięcie granicy tak, aby chociaż jeden szczyt z WKT leżał w całości w granicach Polski ? tak być nie może! ?

Czy to by Cię satysfakcjonowało Luk_ ? .........Najwyższą górą należącą do Rzeczypospolitej stał się Lodowy Szczyt (2627 m n.p.m.), granicę przesunięto na południe od Rysów - główną granią przez Ganek, Zadni Gerlach, Małą Wysoką, Jaworowy Szczyt, Lodowy Szczyt, Baranie Rogi, Jagnięcy Szczyt, Płaczliwą Skałę do Ździaru.............przykro mi ale za późno się urodziłeś ? i trwało to krótko ! ? A szkoda ! ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Nu81 napisał:

był i jest szeroko komentowany w środowiskach wspinaczkowych

to może wrzuć linka do tych komentarzy bo dalej nie wiem o co chodzi

Przewodnicy to doskonale wyszkoleni wspinacze, alpiniści, himalaiści - naprawdę nie wiem dlaczego uważasz że należy z nimi zrobić  porządek.

Znasz tych ludzi ?

 https://pspw.pl/czlonkowie-pspw/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, J@n napisał:

to może wrzuć linka do tych komentarzy bo dalej nie wiem o co chodzi

Przewodnicy to doskonale wyszkoleni wspinacze, alpiniści, himalaiści - naprawdę nie wiem dlaczego uważasz że należy z nimi zrobić  porządek.

Znasz tych ludzi ?

 https://pspw.pl/czlonkowie-pspw/

 

Tak znam kilku osobiście (z Polski) i z kilkoma trenuje.

Co  co dołączasz w linku to lista tychże POLSKICH przewodników. Temat odnosi się do sytuacji na Słowacji, gdzie lobby przewodnickie (znajomości, układy) ustanawia prawo. Naprawdę nie mam zamiaru się dłużej rozpisywać w tej kwestii.

Niech sobie początkujący wynajmują przewodników, nie mają umiejętności, sprzętu OK, ale dlaczego w teorii nawet np. taka osoba jak Andrzej M (czołowy polski taternik), aby wejść Martinką na Gerlach powinien opłacić przewodnika - odpowiedz sobie sam.

 

 

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.03.2020 o 08:46, Nu81 napisał:

Tak znam kilku osobiście (z Polski) i z kilkoma trenuje.

znam i znałem (bo już umarli) kilku wspaniałych słowackich przewodników i wkurzam się gdy wrzuca się wszystkich do jednego wora i polewa gnojem.

Myślisz że Słowacy nie czytają polskich portali tatrzańskich ? Takie debilne wpisy tylko pogarszają całą sytuację chodzenia poza szlakami.

Naucz się wspinania, zrób uprawnienia PSPW albo IVBV a będziesz chodził gdzie chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Q'bot napisał:

Czyli z uprawnieniami można legalnie spacerować nawet łatwymi trasami?

 

Nawet gdybyś ogarniał północną ścianę Eigeru to nie wolno Ci legalnie wejść bez przewodnika na np. Kończystą (brak dróg taternickich o wycenie >3)...no chyba, że sam jesteś przewodnikiem PSPW albo IVBV. To mnie właśnie wkurza, bo nie jest to wymagane w Alpach, Pirenejach, na Kaukazie TYLKO w Słowackich Tatrach.

J@n chyba nie do końca rozumie o co chodzi - nie czepiam się przewodników (swoją drogą przyjaźnię się z kilkoma Słowakami, bo często tam bywam) jako osób tylko prowadzonej na Słowacji polityki, nastawionej tylko na zarobek.

3 godziny temu, J@n napisał:

Naucz się wspinania, zrób uprawnienia PSPW albo IVBV a będziesz chodził gdzie chcesz.

A skąd ty wiesz jak i gdzie ja się wspinam?.. znasz mnie?

  • Lubię to ! 1
  • Przykro mi 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dobra, bedzie dlugo, moze kontrowersyjnie, i bez polskich czcionek, ale nie po niemiecku 🙂. Najpierw o tych przewodnikach. Im chodzi po prostu o zysk. Kasa sie liczy. Najbardziej oczywiscie gonia na Gerlachu. Dwa miesiace temu zszedlem tam ze szlaku przy Batyzowieckim Stawie. Schodzacy z Gerlacha slowacki przewodnik mnie zaczepil co tam robie. Powiedzialem, ze jestem z klubu wysokogorskiego (mam legitymacje) i dokad ide. Jak uslyszal, ze nie przez Batyzowiecka Probe i nie na Gerlach to machnal reka i poszedl. Dodam, ze nie wymienilem wcale drogi o trudnosci powyzej 2, raczej "jedynkowa". Takze jak widac, dopoki nie idziesz na Gerlach i masz jakies tam podparcie prawne, to moze sie upiecze lazenie gdzie sie chce. Kolejny temat to przesuniecie granicy 🙂 i zajecie jakis tam szczytow. Przed rozbiorami granica do grani glownej dochodzila wzdluz Rownienkowego Potoku, a to oznaczalo, ze najwyzszym szczytem Polski byl Zadni Gerlach (2617 m n.p.m.). Ukradli nam go Wegrzy w niejasnych okolicznosciach, kiedy Tatry byly czescia Austro-Wegier. Przed 2WS, kiedy zajelismy na rok kawalek Tatr Slowackich, najwyzszy zostal Lodowy Szczyt (2628 m n.p.m.). Ale w obu tych przypadkach te szczyty byly graniczne, wiec jakby "wspolne" dla Polski i Wegier lub Slowacji. Nie lezaly "w calosci" w Polsce. I teraz meritum, WKT jest do bani. Tak, wiem, kontrowersyjne, ale juz wyjasniam. Po pierwsze tych szczytow jest nie 14, ale 15, bo Mieguszowiecki Szczyt Wielki ma 2438,6 m n.p.m. czyli sie lapie powyzej tych chorych 8000 stop. I w ten sposob "nawiazanie" do Korony Himalajow i Karakorum (tej oficjalnej) upada. Po drugie dlaczego my "mieszamy rozne systemy walutowe"? Jestesmy Pewexem czy jak? Juz nawet Vincent Vega w Pulp Fiction wiedzial, ze w Europie mamy system metryczny. W Tatrach mamy nie miec? Korona Himalajow - szczyty powyzej 8000 m. Korona Alp - szczyty powyzej 4000 m. Korona Tatr - szczyty powyzej 2438,4 m. No jak to brzmi? Jak z kabaretu dla jaj wymyslona liczba. Skrytykowalem, to teraz musze dac cos w zamian. To daje. Prawdziwa Korona Tatr (PKT). Dolna granica az sie prosi, zeby byla 2500 m. Wrecz nie wiem, jak mozna bylo wpasc na cos innego. Okragla liczba i w sam raz odciecie. 2000 byloby zdecydowanie za nisko, a jakas inna wartosc posrednia za malo "okragla". Teraz wybitnosc. 100 m to jest wybitnosc dla niemal dwa razy wyzszych Alp, wiec co wybrac? Eberhard Jurgalski (guru jezeli chodzi o szczyty od strony naukowej) uznal za szczyt cos, co ma wybitnosc przynajmniej 2,1% swojej wysokosci . Dlaczego tak? Ma to swoje uzasadnienie i w razie czego moge dac link do jego artykulu (akurat po niemiecku :-), by the way, tak przyjeta wybitnosc dla Himalajow i Karakorum dodaje pietnasty osmiotysiecznik do korony, Broad Peak Central, i przy okazji jedynym zdobywca tej 15tki do 2001 roku, a moze nawet i do teraz, jest Jerzy Kukuczka - tak, tak). Dla przyjetej "bariery dolnej" 2500 m n.p.m., 2,1% to 52,5 m. Troche znow dziwna liczba, ale przyjmijmy 50 m. Latwo zapamietac i moze sie przyjmie, bo brzmi sensownie. I tak wszystkie szczyty, ktore teraz wejda do PKT maja wybitnosc wieksza niz 52,5 m, wiec przyjecie 50 bedzie ok. No to teraz lista szczytow z niespodziankami, chociaz chyba bez sensacji. Przy szczytach podaje wysokosc wg slowackiego pomiaru lotniczego, laserowego. Super dokladny byl i dzieki temu pozwolil tez ustalic wybitnosc poszczegolnych szczytow.

1. Gerlach - 2655

2. Lomnica - 2633

3. Lodowy Szczyt - 2628

4. Pyszny Szczyt - 2621

5. Zadni Gerlach - 2617

6. Wysoka - 2559

7. Kiezmarski - 2557

8. Konczysta - 2537

9. Baranie Rogi - 2530

10. Wielki Szczyt Widel - 2523

11. Rysy - 2501.

Wszystkie pozostale wierzcholki powyzej 2500 m n.p.m. nie maja odpowiedniej wybitnosci, zeby sie zalapac (np. Maly Lodowy/Lodowa Kopa albo Ciezki Szczyt czy Maly Durny Szczyt). Z oczywistych wzgledow do PKT nie weszly Krywan (2495) i Bradavica (2489) i pozostale szczyty z obecnej korony.

Czekam na odzew.

Edytowane przez Tim
  • Lubię to ! 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Tim napisał:

Czekam na odzew

Sztuka dla sztuki. 

Za chwilę, za rok, za sto lat ... ktos wymyśli inną zasadę. I cóż z tego? 

Tatry i tak będą stały jak stoją. Nie licząc oczywiście naturalnych zmian jak ostatnimi czasy na Niebieskiej Turni czy Turnicy Kurczaba. 

 

 

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Jędrek said:

Sztuka dla sztuki. 

Za chwilę, za rok, za sto lat ... ktos wymyśli inną zasadę. I cóż z tego? 

Tatry i tak będą stały jak stoją. Nie licząc oczywiście naturalnych zmian jak ostatnimi czasy na Niebieskiej Turni czy Turnicy Kurczaba. 

 

 

 

Tak samo postoja Himalaje i Karakorum, ale mimo to maja sensowna korone, ktora UIAA ostatnio pozostawilo bez zmian, pomimo jakis tam naciskow Nepalu, zeby powiekszyc. Podkreslam, sensowna. WKT jest niepelna (brak Mieguszowieckiego) i dla niewtajemniczonych wrecz smieszna. (2438,4 m). To co zaproponowalem, to szansa na sensowna Korony Tatr. Ilu ludzi w Polsce wie ile to jedna stopa? Albo ile stop maja Rysy albo Everest? 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 hours ago, Tim said:

Dolna granica az sie prosi, zeby byla 2500 m. Wrecz nie wiem, jak mozna bylo wpasc na cos innego. Okragla liczba i w sam raz odciecie.

Mnie się nie podoba. Jak już to 2048 równa liczba. i podzielna przez 2, jakby ktoś chciał mieć tylko pół korony.

3 hours ago, Tim said:

Niech nam po prostu oddadza ziemie ukradzione w czasie rozbiorow https://histmag.org/Spor-o-Morskie-Oko-czyli-dluga-walka-o-polska-granice-cz.-1-8406

Ale wtedy my będziemy musieli oddać Dolny Ślunsk, jak i Pomorze oraz Wielkopolskę :classic_wacko:

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych miejscach już podają, że jest 15 szczytów WKT(bo dołączył Mięgusz). 🙂

Dla mnie to raczej taka zabawa bo ja od lat kolekcjonuję 2tysięczniki więc WKT zrobiłem przy okazji(jak miałem 9 bodajże to zdecydowałem o skończeniu).

Natomiast sprawa wybitności szczytu chyba jest jasna więc ta różnica 100m mi nie przeszkadza. Podobno jest 75 szczytów wybitnych w Tatrach. 🙂

A inna sprawa to oczywiście biznes i przewodnicy...

I nie wyobrażam sobie WKT bez takich pereł jak Pośrednia Grań, Ganek czy Krywań. 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Q'bot said:

Mnie się nie podoba. Jak już to 2048 równa liczba. i podzielna przez 2, jakby ktoś chciał mieć tylko pół korony.

Ale wtedy my będziemy musieli oddać Dolny Ślunsk, jak i Pomorze oraz Wielkopolskę :classic_wacko:

2500 tez jest podzielna przez 2. Chyba, ze chodzi Ci o liczbe szczytow. No to aktualna Korona (pow. 2438,4) ma 15 (z Mieguszem), wiec tez niepodzielna na dwie (rowne) polowy :-).

 Ale ze Slowakom musielibysmy oddac Slask??????? Dolny Slask odzyskalismy dopiero po 2WS - po jakis 700 latach okupacji czeskiej, a potem niemieckiej. Ale Slowakom nic do tego chyba. Pomorze i Wielkopolska przed rozbiorami byly w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, peter1 said:

W niektórych miejscach już podają, że jest 15 szczytów WKT(bo dołączył Mięgusz). 🙂

Dla mnie to raczej taka zabawa bo ja od lat kolekcjonuję 2tysięczniki więc WKT zrobiłem przy okazji(jak miałem 9 bodajże to zdecydowałem o skończeniu).

Natomiast sprawa wybitności szczytu chyba jest jasna więc ta różnica 100m mi nie przeszkadza. Podobno jest 75 szczytów wybitnych w Tatrach. 🙂

A inna sprawa to oczywiście biznes i przewodnicy...

I nie wyobrażam sobie WKT bez takich pereł jak Pośrednia Grań, Ganek czy Krywań. 

Podaja faktycznie, ale to tym bardziej pokazuje ze porownywanie do czternastu 8000-ow w Azji nie ma sensu. Smialo Korona moze byc bez tych szczytow tak jak np. bez Malego Lodowego Szczytu (tego o wysokosci 2465 m n.p.m. - Siroka veza). Po prostu sa za niskie. A np. Ganek wyglada na maly w sasiedztwie Wysokiej. Z Rysow patrzac wyroznia sie w zasadzie tylko... gankiem 🙂Ja niestety nie mam mozliwosci kolekcjonowania juz. Jak dojade w Tatry to zrobienie jednego szczytu powyzej 2500 to wielki sukces - odleglosc i brak czasu niestety. A biznes przewodnicki na Slowacji to podstawa, wiadomo. I cieszy mnie to, ze sa pasjonaci Tatr (i gor w ogole) wsrod mlodszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...