Skocz do zawartości

Paido

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć nazywam się Paweł. I jestem można powiedzieć amatorem chodzenia po górach. Na dzień dzisiejszy szczyty jakie udało mi się odwiedzić to Krupówki, Morskie Oko, Ornak, Zadni Ornak, Grześ, Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak i Kopa Kondracka. Lecz bardzo mocno się nastawiam  na zdobywanie kolejnych wyższych bądź bardziej wymagających tras. Wpis nie dotyczy moich skromnych wejść lecz chciałem się zapytać doświadczonych o pozycje książkowe, pdfy, lub inne zbiory na temat przygotowań do wypraw letnich zimowych co zabierać jak się zachowywać w niełatwy bądź ekstremalnych sytuacjach. Itd czy ktoś  jest w stanie polecić coś wartego przeczytania aby przygotować się w pełni na cięższe wyprawy?

 

PS Póki co sam podróżuję.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paido napisał:

Cześć nazywam się Paweł. I jestem można powiedzieć amatorem chodzenia po górach. Na dzień dzisiejszy szczyty jakie udało mi się odwiedzić to Krupówki, Morskie Oko, Ornak, Zadni Ornak, Grześ, Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak i Kopa Kondracka. Lecz bardzo mocno się nastawiam  na zdobywanie kolejnych wyższych bądź bardziej wymagających tras. Wpis nie dotyczy moich skromnych wejść lecz chciałem się zapytać doświadczonych o pozycje książkowe, pdfy, lub inne zbiory na temat przygotowań do wypraw letnich zimowych co zabierać jak się zachowywać w niełatwy bądź ekstremalnych sytuacjach. Itd czy ktoś  jest w stanie polecić coś wartego przeczytania aby przygotować się w pełni na cięższe wyprawy?

 

PS Póki co sam podróżuję.

Pozdrawiam

Szacunek budzą przede wszystkim Krupówki... ?

  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Paido napisał:

dobywanie kolejnych wyższych bądź bardziej wymagających tras.

Witaj @Paido  odpowiedź na  pytanie ,które postawiłeś jest trudna.Jak rozumiem z tymi Krupówkami to był żart a ty chcesz stać się świadomym turystą górskim a może nawet wysokogórskim. Widzisz najpierw zastanów się nad umiejętnościami podstawowymi w zakresie nie tylko górskiej włóczęgi ale w ogóle szeroko pojętej turystyki jak to się teraz nazywa outdoorowej. Poniżej wypiszę Ci umiejętności , które moim zdaniem są w takiej działalności podstawowe. Oczywiście może ktoś stwierdzić ,że są one zbędne, jak podkreślam to jest moje zdanie. Lecimy

1. Umiejętność czytania mapy , zwykłej papierowej lub plastikowej płachty.

2. Umiejętność posługiwania się kompasem magnetycznym.

3.Podstawy astronawigacji, umieć znaleźć chociażby Wielką Niedźwiedzicę  orientacja według słońca.

4. Podstawy pomocy przedmedycznej RKO i urazówka co to hipotermia, przegrzanie itp .

 

5.Podstawy oceny pogody według stanu nieba , chociażby zwiastuny burzy , Halnego , śnieżycy i jak się przed zjawiskami chronić.

6.Zachowanie w kontakcie z dzikimi zwierzętami , ocena roślin , chociażby .który leśny owoc można zjeść  i jaką wodę można pić.

Na początek wystarczy.

Przeszedłeś   Czerwone Wierchy , Ornaki , Grzesia i ok. Teraz tak, chcesz zacząć chodzić w zimie , więc moim zdaniem , zanim pójdziesz sobie gdzieś wysoko i wymagająco , pochodź niżej , dobrym miejscem na początek zimowego łażenia są np Pieniny niby małe nietrudne ale uważać trzeba bo  jest gdzie zlecieć, fajnym miejscem jest Królowa , okolice regli Kopieniec , Sarnia , Okolice Rusinowej , jeśli stwierdzisz,że to Twoja bajka polecam kurs turystyki zimowej , lawinowy. Kiedyś robiła je Betlejemka.

Teraz literatura ja bym zaczął nie od poradników ale od klasyki : Jagiełło Michał ,,Wołanie w Górach,, Wawrzyniec Żuławski ,,Trylogia Tatrzańska,, Zieliński ,, W stronę Pysznej,, z tych pozycji nauczysz się czym są góry , jak łatwo w nich zginąć i dlaczego. A podstawowe informacje co do otaczającego Cię świata znajdziesz w książce Tristana Gooleya ,, Przewodnik Wędrowca,,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paido prosta odpowiedź na Twoje pytanie jest najbliżej ? postaraj się rozgościć na niniejszym forum, które jest kopalnią wiedzy na temat gór. Jest tu szereg różnych informacji, opisów szlaków i innych ciekawych relacji, które pomogą Ci odnaleźć się w przepięknej górskiej rzeczywistości.

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.09.2022 o 16:11, barbie609 napisał:

Witaj @Paido  odpowiedź na  pytanie ,które postawiłeś jest trudna.Jak rozumiem z tymi Krupówkami to był żart a ty chcesz stać się świadomym turystą górskim a może nawet wysokogórskim. Widzisz najpierw zastanów się nad umiejętnościami podstawowymi w zakresie nie tylko górskiej włóczęgi ale w ogóle szeroko pojętej turystyki jak to się teraz nazywa outdoorowej. Poniżej wypiszę Ci umiejętności , które moim zdaniem są w takiej działalności podstawowe. Oczywiście może ktoś stwierdzić ,że są one zbędne, jak podkreślam to jest moje zdanie. Lecimy

1. Umiejętność czytania mapy , zwykłej papierowej lub plastikowej płachty.

2. Umiejętność posługiwania się kompasem magnetycznym.

3.Podstawy astronawigacji, umieć znaleźć chociażby Wielką Niedźwiedzicę  orientacja według słońca.

4. Podstawy pomocy przedmedycznej RKO i urazówka co to hipotermia, przegrzanie itp .

 

5.Podstawy oceny pogody według stanu nieba , chociażby zwiastuny burzy , Halnego , śnieżycy i jak się przed zjawiskami chronić.

6.Zachowanie w kontakcie z dzikimi zwierzętami , ocena roślin , chociażby .który leśny owoc można zjeść  i jaką wodę można pić.

Na początek wystarczy.

Przeszedłeś   Czerwone Wierchy , Ornaki , Grzesia i ok. Teraz tak, chcesz zacząć chodzić w zimie , więc moim zdaniem , zanim pójdziesz sobie gdzieś wysoko i wymagająco , pochodź niżej , dobrym miejscem na początek zimowego łażenia są np Pieniny niby małe nietrudne ale uważać trzeba bo  jest gdzie zlecieć, fajnym miejscem jest Królowa , okolice regli Kopieniec , Sarnia , Okolice Rusinowej , jeśli stwierdzisz,że to Twoja bajka polecam kurs turystyki zimowej , lawinowy. Kiedyś robiła je Betlejemka.

Teraz literatura ja bym zaczął nie od poradników ale od klasyki : Jagiełło Michał ,,Wołanie w Górach,, Wawrzyniec Żuławski ,,Trylogia Tatrzańska,, Zieliński ,, W stronę Pysznej,, z tych pozycji nauczysz się czym są góry , jak łatwo w nich zginąć i dlaczego. A podstawowe informacje co do otaczającego Cię świata znajdziesz w książce Tristana Gooleya ,, Przewodnik Wędrowca,,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szanuję za tak szeroko rozwiniętą wypowiedź.

Tak oczywiście Krupówki to żart właśnie aby trochę atencji przyciągnąć oraz ludzi żeby coś napisali od swojej strony.

Generalnie jestem po AWF, więc większość w.w. umiejętności w swoim dorobku posiadam na pewno jest coś co trzeba doszlifować bądź zupełnie się zapoznać.

Jeszcze raz dzięki za taką odpowiedź !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.09.2022 o 18:34, vatra napisał:

Jak dla mnie to naprawdę jedna  z podstawowych i najważniejszych umiejętności dla ludzi, którzy wychodzą w góry nawet na najprostsze szlaki. 

Również dzięki za pomocne słowo. To raczej nie jest problem. Wydaję mi się że potrafię czytać mapę ale oczywiście treningu nigdy mało ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Paido napisał:

Generalnie jestem po AWF, więc większość w.w. umiejętności

To dobrze , jesteś jednym z tych , którzy mieli to szczęście że pewne umiejętności nabyli przy okazji. Tym niemniej nakłaniał bym Cię do stopniowego zdobywania doświadczeń,zwłaszcza w zimie.A ,,Przewodnik Wędrowca,, naprawdę polecam.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, barbie609 napisał:

To dobrze , jesteś jednym z tych , którzy mieli to szczęście że pewne umiejętności nabyli przy okazji. Tym niemniej nakłaniał bym Cię do stopniowego zdobywania doświadczeń,zwłaszcza w zimie.A ,,Przewodnik Wędrowca,, naprawdę polecam.

Super, na pewno skorzystam ?

Myślę, że złapałem bakcyla na góry i to w dosłownym znaczeniu tego słowa ?

 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 24.09.2022 o 19:48, peter1 napisał:

Ja zaczynałem od Józefa Nyki

U mnie Nyka był drugi, ale w latach 90-tych dostać coś o Tatrach w księgarniach w Trójmieście to była duża sztuka i kwestia szczęścia. Jakieś albumy owszem, ale przewodnik? Jako pierwszy trafiłem ten poniższy. I chodziłem z nim po Tatrach przez pierwsze dwa lata. 

 

Edward Moskała Tatry.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Stare pokolenie zaczynało od Nyki. teraz jest dużo dodatkowych możliwości. Blogi (ja lubię "ruda z wyboru") strony TOPR odcinki akademii górskiej znajdziesz na you tube. Szkolenia letnie i zimowe. Wybór ogromny. Ale podstawa to ogarnięcie topografii czyli czytanie mapy i nauczenie się gdzie jesteś, jakie są drogi wycofu z trasy. I nieprzecenianie swoich możliwości w myśl zasady " góry nie wiedzą że jesteś ekspertem" Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...