Jump to content
Luk_

Śmierć taterników na Kieżmarskim

Recommended Posts

Dnia 26.02.2020 o 12:57, Kolezanka napisał:

Jako koleżanka Krzyska który wybrał się tam z Dominikiem mogę potwierdzić, ze smierć nastąpiła wskutek upadku z 400m.

Zegarkek Dominika zarejestrowal moment wypadku: spadek z 167m ok. g. 9:30 czyli przed zalamaniem pogody, 400m to bylo info od ratownikow skad mieli te informacje nie wiadomo.

Edited by trzebabylowyjsczagorala
  • Sad 1

A co było przyczyną upadku? Wiadomo coś więcej w tej sprawie?

Tata Dominika trochę pisał o tym wypadku w komentarzach na YT. Na swoim kanale (Sand10341) i pod takim 1,5 godzinnym filmem dedykowanym pamięci Dominika - link wrzuciłam niżej.

Tam właśnie podał informację o tej godzinie i wysokości 167 m. Pisał też o znalezionych kamerkach chłopaków i znalezionym telefonie Dominika.

Podobno Dominik dobrze się czuł o czym sam mówił. 

". Powiem jeszcze tak, że zostały odnalezione kamerki Dominika i Krzyśka i z pewnego powodu technicznego ( zapis tego feralnego momentu nie dokonał się prawidłowo i nie udało się go odzyskać w firmie mającej doświadczenie w odzyskiwaniu takich danych ) tak do końca nie wiemy jak doszło do tego zdarzenia, ale ze strony Dominika wiemy, że On sam czuł się pewnie w tym terenie, ponieważ obraz się nie zapisał, ale zapisała się narracja Dominika do chwili, kiedy prawdopodobnie na skutek wstrząsu odpadła z uchwytu. Kamera Krzyśka tego momentu nie nagrywała w ogóle. Jednak są to materiały, których ze względu na szacunek do obydwu chłopaków nie możemy i nie chcemy upubliczniać. Mogę powiedzieć, że wypadek nie wydarzył się z powodu załamania pogody, ani z powodu niedoskonałości fizycznej Dominika. On szedł dobrze i czuł się tam pewnie tak, jak na zimowym wejściu na Świnicę. Jeden moment, gdy był już na wypłaszczeniu spowodował, że zaczął spadać. Obrażenia jakich doznał pozwalają mi wysnuć wniosek, że miał szansę przeżyć, pomimo upadku 164m jak nagrał Jego zegarek GPS. Miał tylko jeden jedyny izolowany uraz, który przesądził o Jego życiu, co może świadczyć o tym, że walczył o przeżycie do ostatniej chwili. Nie mogę mówić więcej na forum ogólnym, proszę mi wybaczyć. I tak powiedziałem za dużo. "

• Sad 3

Dnia 3.09.2020 o 16:23, Luk_ napisał:

A co było przyczyną upadku?

Pooglądaj sobie jego filmiki na youtubie a odpowiesz sobie sam na to pytanie.

Posted (edited)
Dnia 29.09.2020 o 12:55, J@n napisał:

Pooglądaj sobie jego filmiki na youtubie a odpowiesz sobie sam na to pytanie.

lepiej odpał czarodziejską kule, albo bardziej naukowe podejście jak w niektórych szpitalach, podobno odchodzą już od wykonywania testow na covid na rzecz wróżenia z fusów, ale jedynie earl grey daje wiarygodne wyniki, więc możliwości nadal ograniczone, bo w większości placówek  na wyposażeniu jest tylko czarna herbata niearomatyzowana i to w torebkach. 😞

ale gdyby j@n mógłby zasiąść przed monitorem i ogladać potecjalnie chorych na ekranie pandemie można opanować natychmiast, skanowałby jak terminator i wydawal wyroki 

Edited by trzebabylowyjsczagorala
  • Like ! 1

6 godzin temu, trzebabylowyjsczagorala napisał:

ale gdyby j@n mógłby zasiąść przed monitorem i ogladać potecjalnie chorych

nie muszę przed monitorem bo oglądam ich przeciętnie 2 razy w tygodniu na żywo.

Wiesz więcej o to napisz bo zegarek chyba nie spowodował upadku.

Gościu lekceważył zasady bezpieczeństwa w górach,  wypracowane przez dziesiątki pokoleń wspinaczy i skończył tak jak Jerzy Leporowski i inni kozacy

Proponowałbym jednak ostudzić trochę emocje. Wydarzyła się tragedia, zginął młody człowiek, który tak, jak my kochał góry. Nie bawmy się proszę w ekspertów, nie ferujmy wyroków, bo tak naprawdę nikt z nas nie wie, co było przyczyną wypadku. Jestem pewny, że wątek ten śledzą również znajomi i bliscy Dominika. Uszanujmy pamięć o Dominiku i starajmy się nie pisać tak, by sprawiać przykrość innym.

• Like ! 10

16 godzin temu, J@n napisał:

Gościu lekceważył zasady bezpieczeństwa w górach,  wypracowane przez dziesiątki pokoleń wspinaczy i skończył tak jak Jerzy Leporowski i inni kozacy

Nie można  generalizować.  Leporowski zanim zginął zdążył swoimi przejściami, zarówno solo jak i z partnerami, stworzyć kawał pięknej historii taternictwa. Jednocześnie wielu wspinaczy stosujacych się do wszystkich reguł, uległo wypadkom, czy to z powodu własnego błędu, czy przyczyn niezależnych, o czym na pewno dobrze wiesz. Tak naprawdę to tylko osoba, ulegająca wypadkowi wie co było przyczyną, a i to nie zawsze. 

• Like ! 5
  • Thanks 1

Masz rację @Artur S. Wielu wybitnych wspinaczy zginęło na skutek różnych okoliczności i nie można oceniać innych tylko na podstawie jednego błędu który czasem ma tragiczne konsekwencje. Każdy ma prawo żyć tak jak chce.

Nie rozumiem dlaczego ludzie tak łatwo oceniają innych, przecież błędy popełniamy wszyscy. Doceniajmy a nie oceniajmy.

• Like ! 7

Dnia 10.10.2020 o 09:46, Zośka napisał:

Każdy ma prawo żyć tak jak chce.

racja i zabić też jak chce

• Wrr 1

A ja chcę, żebyśmy dyskutowali z szacunkiem do innych, nie oceniali i ferowali wyroków. Bo w przeciwnym razie zamknę wątek. 

Dziękuję za uwagę. 

• Like ! 3
  • Thanks 1

@J@n każdy może mieć własną opinię. Nie zmienia to jednak faktu, że pisanie o takiej tragedii w sposób, w jaki Ty to robisz jest mocno nietaktowne. Jak wspomniał wyżej @Mnich Moderator - bardzo możliwe, że czytają to jego bliscy. Z tego też względu powinieneś powstrzymać się od uszczypliwych i ironicznych komentarzy.

Każdy popełnia błędy, chociażby ostatnio po stronie słowackiej udzielano pomocy przewodnikowi. Jeśli nie wiesz co się tam wydarzyło - nie wydawaj wyroków.

• Like ! 5
  • Thanks 1

9 godzin temu, Mnich Moderator napisał:

Bo w przeciwnym razie zamknę wątek. 

To chyba najlepszy pomysł bo ludzka tragedia nie powinna być roztrząsana przez ludzi którzy temat znają tylko z internetu. 

Edited by Zośka
  • Like ! 1

8 godzin temu, Mnich Moderator napisał:

A ja chcę, żebyśmy dyskutowali z szacunkiem do innych, nie oceniali i ferowali wyroków. Bo w przeciwnym razie zamknę wątek. 

Dziękuję za uwagę. 

Tematem tego wątku była tragedia na Kieżmarskim i ten temat uważam, że został już wyczerpany i nic konstruktywnego nie można tu dodać. Jeśli ktoś chce dywagować o ryzyku w górach to niech założy nowy wątek, a z szacunky dla zmarłych oficjalnie składam wniosek do Administracji o zamknięcie wątku.  

• Like ! 2

Ze swojej strony popieram. I dziwię się, że ktoś jeszcze kontynuuje ten temat po kilku miesiącach od tragedii. Sensu ani celu nie widzę w tym żadnego. No chyba, że to jakaś forma masochizmu, nie wiem jak to określić inaczej 😦 Rzeczywiście, jeśli jest możliwość zamknięcia wątku, to może trzeba by było to zrobić - bo obawiam się, że z czasem ta dyskusja zostanie sprowadzona do poziomu, jaki można było zaobserwować w komentarzach na głównej stronie, po akcji z niemieckimi turystami ewakuowanymi z Rysów.

• Like ! 3

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...