Jump to content
Luk_

Śmierć taterników na Kieżmarskim

Recommended Posts

Na początku powiem, że nie wiedziałem, gdzie ten wątek umieścić, w razie czego proszę o przeniesienie.

Dzisiaj się dowiedziałem, że jedną wczorajszej tragedii na Kieżmarskim był Dominik Socha, który nagrywał filmiki na YouTube. Ogromna strata, gdyż mimo podejmowanego przez niego ryzyka, jego filmy i dokonania oglądało się bardzo przyjemnie. Wydawał się też bardzo pozytywną osobą z gigantyczną ilością pozytywnej energii. Mimo, że go nie znałem to czuję się tak, jakbym stracił kolegę. Czy wiadomo coś, co było przyczyną upadku? Zawiodła lina, poślizgnięcie się, lawina ich zrzuciła? Cos wiadomo więcej o tej tragedii?

Cześć jego pamięci. Pozostał w górach, które tak bardzo kochał?

• Sad 6

Guest Nobody

Widziałam wszystkie jego filmy na YT i podziwiałam jego dokonania. Trudno uwierzyć w to co się stało ?

Kondolencje dla rodziny, Dominik był gośc naprawdę, nie znalem go osobiście ale  kilka razy z nim rozmawiałem przez internet, pasja do gór niesamowita , był dośc wymagający  wobec siebie i mial wielki zapał do nauki aby jak najbezpieczniej chodzić po górach, wielka strata dla środowiska tatromaniaków ? wydaje mi się, sądząc po  tym jaką droge obrali i jak wygląda tam teren pewnie musieli się asekurować we dwóch i mozliwe, że tam coś zawiodło, aczkolwiek an TOPR ani HZS nie podały szczegółow, możliwe, że w kronice się coś pojawi na ten temat. Lawina tez prawdopodobna bo w tamtej części tatr chyba jest 3 ? ale moge się mylić. Tak czy inaczej, niech wędruje po wiecznej grani w spokoju i zdobywa szczyty o których marzył.  ?

• Like ! 2

Mi się bardzo dobrze oglądało jego filmiki z biegów po Tatrach. Gigant kondycyjny. Ciężko uwierzyć, miałem nadzieję, że go kiedyś na szlaku spotkam i parę słów będziemy mogli zamienić...

• Like ! 2

Znalazłem taką informację: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2782444841843471&id=1025467950874511

"Tragédia na Kežmarskom štíte

Dňa 21.02.2020 bola vo večerných hodinách nahlásená horským záchranárom nezvestnosť dvoch poľských horolezcov, ktorí sa nevrátili z výstupu na Kežmarský štít. Rodinní príslušníci nevedeli upresniť, ktorú z horolezeckých ciest mali v pláne vyliezť. Auto s ktorým prišli sa stále nachádzalo na parkovisku Biela voda. Počas včerajšieho dňa a noci vo vyšších polohách snežilo a fúkal silný vietor, ktorý spôsoboval takmer nulovú viditeľnosť.   V skorých ranných hodinách pri zlepšených poveternostných podmienkach bola o súčinnosť požiadaná Letka Ministerstva vnútra SR, ktorej vrtuľník zobral na palubu horských záchranárov. Zo vzduchu boli prepátrané steny a svahy Kežmarského štítu a okolité vrcholy. Pre silný nárazový vietor sa nedokázala posádka vrtuľníka priblížiť na poniektoré miesta. Po viacnásobnom prelete sa vrátili do Starého Smokovca, kde zobrali viaceré skupiny záchranárov HZS a rozmiestnili ich vrtuľníkom zo všetkých strán Kežmarského štítu. V popoludňajších hodinách boli  za pomoci lavínového psa dobrovoľného psovoda HZS  nájdené dve telá (27 a 25 ročných) poľských horolezcov bez známok života. Nachádzali sa pod stenou Ušatej veže vo Veľkej Zmrzlej doline. Telá horolezcov boli záchranármi HZS pomocou lanovej techniky spustené z lavínového terénu k Chate pri Zelenom  plese a snežným skútrom na prístupovú komunikáciu, kde ich odovzdali príslušníkom Policajného zboru SR a obhliadajúcemu lekárovi."

Z tego co sam rozumiem + pomoc translatora wynika, że znalazł ich pies (jeśli dobrze rozumiem). To oznacza, że byli przysypani przez lawinę?

• Like ! 1

Mam też takie przemyślenie, że chyba los daje nam ostrzeżenia. Dominik dużo ryzykował, na jednym z filmów nie miał przypiętych czekanów i mu jeden wypadł, za drugim późne wyjście na Orlą Perć i ratowanie przez TOPR, trzeciego ostrzeżenia już nie dostał ?

Zastanawiam się czy to była kwestia zwykłego pecha, braku umiejętności/doświadczenia, czy może brawury ?

• Like ! 3
  • Sad 1

Popełniał błędy, ale kto z nas ich nie popełnia ?  tam sie mogło wydarzyć wszystko, nawet zła ocena tego jak jest związany śnieg zdarza sie ratownikom, jest mi bardzo przykro, że odszeł i ciężo uwierzyć, że spotkał go tak straszny los ?

• Like ! 2
  • Sad 1

Guest Tatromen

Życie , decyzje , czas i przypadek , śmierć !  To dotyczy każdego z nas a straszny los to spotkał rodzinę , przyjaciół i bliskich , on niczego nie świadom ! .......... Głębokie wyrazy współczucia rodzinie , przyjaciołom i bliskim !!!!

@Tatromen Ty chyba trochę siewspinasz. Podobno Mały Kieżmarski na którym się wspinali to bardzo trudny region wspinaczkowy, prawda to?

Guest Tatromen

Luk_ , bywałem w tym rejonie , na Kieżmarze , na Małym Kieżmarze jest troche tych dróg do wspinania , ale tam w tych warunkach zimowych (III -ka , śnieg , oblodzenia i silny wiatr) to kuszenie losu ! ? Ze względu na sytuację tylko tyle !  kiezmarskiMaly_N_topo.jpg

Guest Tatromen
2 godziny temu, Bieszdzadzki_tatromaniak napisał:

, więc chyba w takim razie  zeszla lawina ?

Równie dobrze mogli odpaść od ściany i wzbudzić tym lawinę spadając ! ? Nikt tego nie wie !

Edited by Tatromen

Szok ?Naprawdę ciężko mi coś napisać.

RIP chłopaki ?

• Like ! 2

Filmy Dominika mi się podobały, szczególnie ten bieg na Gerlach, czy Rysy, ale w momencie jak zaczął zimowe wyjazdy w Tatry widać było że za bardzo ryzykuje i podejmuje nieprzemyślane decyzje (jak zbyt późne zejście z Orlej) i wiele osób pod filmikami go ostrzegało, że to się źle skończy, tyle że chyba nikt się nie spodziewał, że tak szybko. 

Edited by Gieferg
  • Like ! 2

Guest Tatromen
12 minut temu, Gieferg napisał:

----do kasacji, przypadkowy double post---

Twój ? , to go usuń ! ?

Niestetyy tak jak mówił Bielecki w jednym wywiadzie, w górach czasami zapomniasz o jednej rzeczy nic sie nie stanie, zapomnisz o dwóch, odmrozisz się, zapomnisz o 3 możesz już nie wrócić sam w doliny.. mimo wszystko jego pasja do gór była naprawdę wspaniała 

• Like ! 3

Guest Tatromen

Można zapomnieć o jednej rzeczy i zginąć ! Można  mieć wszystko i nic nie pomoże ! ? PO PROSTU GÓRY ! ?

@Gieferg te jego biegi były jednym wielkim sztosem ? to, co on robił w jeden dzień, innym by zajęło z cztery. Wiedziałem, że góry uczą pokory i każdy od nich lekcje dostanie. Nie sądziłem, że Dominik tę lekcję otrzyma tak brutalną...

@Bieszdzadzki_tatromaniak i z Tobą również się zgadzam, a słowa Bieleckiego z tego wywiadu również utkwiły mi z pamięci. Ale najgorszy jest ten czynnik losowy, poślizgnięcie, odpadnięcie, zerwana lina... Po prostu góry (jak napisał Tatromen), ale ryzyko trzeba minimalizować jak najbardziej się da ?

Wyczytałem gdzieś, że byli na asekuracji lotnej, gdy odpadli, ale nie wiem na ile to potwierdzone info. Pewnie nagrywali na GoPro, może się kiedyś dowiemy co tam się wydarzyło.

Edited by Luk_
  • Like ! 1

Napiszę coś co pewnie się nie spodoba innym ale cóż takie życie. Oglądałem każdy jego film, odkąd pojawił się na YouTube. Niestety często mocno ryzykował, miał ogromne ambicje i nie dawał dobrego przykładu jak należy zachować się w górach. Pod jego filmami na YouTube była jedna wielka podnieta i brawa za dokonania. Ciekawe ile osób zaczerpnęły złe wzorce z takich filmów. Były osoby, które mu pisały, że przesadza, że amatorka. Pod jego filmem na Orlej jest 3 tysiące łapek w górę, tylko 159 w dół (w tym moja). Co w tym filmie jest takie super (oprócz widoków) ? Że ktoś lekceważy warunki, własne doświadczenie, a potem wzywa TOPR bo nie umiał podzielić sobie Orlej na dwie części i zejść wcześniej? Myślałem, że to będzie dla niego lekcja życia. Zresztą tak pisał w komentarzach. To mógł być fajny zwrot w jego zyciu kiedy idzie na kurs taternicki albo zaczyna robić te same rzeczy ale w inny sposób (bardziej profesjonalny) Nie wiem jak umarł. Może popełnił błąd, a może po prostu nie miał szczęścia. Szkoda człowieka ale niestety trzeba sobie powiedzieć, że nie dawał dobrego przykładu jak należy poruszać się w górach. (rękawiczki za 40 zł, czekany mu wypadały bo nie miał przypięte), a już nie mówię jak oglądali to ludzie co mega znają się na wpisnaczce bo pewnie oni chwytali się za głowe. Nie dawno na stronie tutaj był film jak należy się przygotować na zdobycie Rys w zimie aby zminimalizować wypadek. Obejrzałem go i miazga jaką ten człowiek miał wiedzę i jaki dał przekaz ludziom po ostatnich wypadkach. Jeszcze na końcu napiszę bo widzę, że w komentarzach też sporo takich wypowiedzi. Że robił super rzeczy, a nie marnował życia w domu w kapciach. Można mieć pasję ale w górach należy mieć pokrore, minimalizować błędy, stopniowo zdobywać doświadczenie i znać się na wielu różnych rzeczach aby bezpiecznie się po nich poruszać. Fakt można to wszystko mieć i tak umrzeć ale to jest podobne do jazdy samochodem. Jak przestrzegasz przepisów i coś się stanie na drodze to masz dużo większe szanse na przeżycie niż ktoś to jeździ notorycznie łamiąc przepisy. Dla mnie można robić wiele głupich rzeczy ale samemu i mając wpływ tylko na swoje zdrowie/życie. Jak ktoś robi takie rzeczy i nagrywa z tego filmy to mi się nie podoba bo znajdzie się wiele osób co będą robić podobne rzeczy szkodząc sobie i innym. 

• Like ! 6

@Malin i tutaj też się z Tobą niestety muszę zgodzić. O ile biegi po górach w rozumieniu bezpieczeństwa wyglądały dla mnie ok, to jego wyjścia zimowe wywoływały u mnie lekkie przerażenie. Żaden ze mnie taternik, jednak trochę filmów i opowieści się nasłuchałem i tak lekceważąco do gór zimą bym nie podszedł. A co do komentarzy pod jego filmami - było też bardzo dużo osób z większym doświadczeniem, które go ostrzegały, że nie tędy droga, że źle robi. Mam tylko nadzieję, że wziął te rady do serca i odpadnięcie nie było wynikiem braku pokory.

Dominika po prostu bardzo dobrze się słuchało. Był mega charyzmatycznym gościem. Mimo wszystko - po prostu szkoda tej dwójki.

Mam nadzieję, że chociaż jego filmy będą przestrogą dla innych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę w górach. Oby ta śmierć nie poszła na marne i przyczyniła się do zwiększenia bezpieczeństwa innych.

• Like ! 4

Guest Tatromen
33 minuty temu, Malin napisał:

Nie dawno na stronie tutaj był film jak należy się przygotować na zdobycie Rys w zimie aby zminimalizować wypadek. Obejrzałem go i miazga jaką ten człowiek miał wiedzę i jaki dał przekaz ludziom po ostatnich wypadkach. 

Takich filmów pseudo instruktażowych nie brakuje. Jakiś czas temu oglądałem też wejście na Rysy , w zimie kilku młodych chłopaków . Ich relacja z wejścia . Podkreślam , relacja , bo jakby to ktoś potraktował jako instruktaż to 95 % szansy na śmierć . Niestety ludzie oglądają i podejmują potem głupie decyzje i giną .........Szkoda że nikt tego nie usuwa !!!! Kamikadze jest sporo w górach , szczególnie zimą ! 

Mi chodziło o film na stronie Tatromaniak po tych wypadkach ostatnich na Rysach. To był akurat bardzo mądry film, z dużą wiedzą. Po którym ja akurat nabrałem respektu do zimowych wędrówek. Ale masz rację, w sieci dużo syfu. Mądre rzeczy mają małe szanse przebicia i jest ich niestety bardzo mało. 

• Like ! 2

Guest Tatromen

Przepraszam , upss ,(Takich..... zostało ze skasowanego zdania a  skasowałem niechcący albo nawet nie napisałem : Źle że )..filmów pseudo instruktażowych ........ Twój przykład filmu dobry , profesjonalisty , zawodowca a ja leciałem z myślą w drugim kierunku ! Niepotrzebnego a wręcz szkodliwego badziewia , o którym piszesz że syf ! (dlatego że kiedyś na szczycie Rysów słyszałem o korzystaniu z internetu przez nowicjusza , szok ) ! Jak ogląda się film z wejścia a ktoś ledwo nogami powłóczy bo mu raki przeszkadzają , najwyraźniej nie potrafi w nich iść a czekan nie wie jak  trzymać to robi się ciepło. Inni to powielają bo powie tak było na filmie. Niech idzie w trudniejszych warunkach , trochę bardziej twardo i trochę lodu a tragedia gotowa !....... Pamiętam niespełna dwa lata temu sytuację z młodym człowiekiem zimą . Pierwsze jego wyjście wogóle w Tatry (prezent ?) , zimą w lodzie , gdzie ? , na RYSY ! Możecie sobie to wyobrazić ? Posiłkował się właśnie internetem ! .................Miał wówczas mnóstwo szczęścia , żyje . Nie tylko on miał wtedy szczęście  . Tragedii mogło być kilka w tym dniu ! .......................Niestety pod nami zginął młody człowiek . ....A on zagląda czasem na forum , może jak to przeczyta to ku przestrodze innym coś mądrego i ciekawego napisze ? 

Jeszcze kończąc temat zostawię tu screena z dyskusji na TT osób co mają ogromną wiedzę w tematyce górskiej. Zwłaszcza, że i tutaj pojawiają się zachwyty z jego wypraw. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że to co robił często było nieodpowiedzialne i robione w sposób amatorski. Często takie zachowania można przeczytać w tamatach typu Janusze w górach. Nawet tutaj na forum. I nie piszę tego w sposób złośliwy. Oceniam ten wypadek na chłodno z dystansem mając w głowie jego filmy na YouTube. Kochał góry i w nich został. Niech odpoczywa w spokoju. Screenshot_20200224-182658_Twitter.thumb.jpg.0b084176dae9655022dc5f073c802e56.jpg

Guest Nobody

Panowie ! Wszyscy macie rację i wszyscy macie prawo do własnej oceny tej sytuacji ale nie zapominajcie że zginęli młodzi ludzie i to zawsze jest tragedia. 

Edited by Nobody

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...