Skocz do zawartości

Bystra 2248 m n.p.m.


Anna M.

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałam Wam polecić przepiękną wycieczkę na Bystrą - najwyższy szczyt Tatr Zachodnich, leżący całkowicie w Słowacji, wznoszący się ponad trzema dolinami: Gaborową, Kamienistą i Bystrą.

Tego dnia, gdy wyszliśmy bardzo wcześnie rano ze Schroniska w Dolinie Chochołowskiej (nocowaliśmy w schronisku), moim oczom ukazał się piękny wschód słońca z fantastyczną mgiełką ??? Dzień zapowiadał się piękny i taki pozostał do końca. Idąc Doliną Chochołowską około 20 minut, napawałam się tak rzadko spotykanym  wschodem słońca. Później skręciliśmy w Dolinę Starorobociańską (czarny szlak), którą doszliśmy na Siwą Przełęcz. Stąd skręciliśmy na Gaborową Przełęcz Wyżnią (zielony szlak), a następnie czerwonym szlakiem na Bystry Karb. Tutaj szlaki rozwidlały się, czerwony prowadził na Błyszcz, niebieski do Doliny Gaborowej i w przeciwnym kierunku, na Bystrą. Poszliśmy niebieskim na Bystrą, a schodziliśmy z niej ścieżką (nie ma tu szlaku) na Błyszcz, z którego zeszliśmy czerwonym szlakiem na Bystry Karb. Mieliśmy nocleg w schronisku, dlatego też z powrotem wróciliśmy do niego tymi samymi szlakami.

Bystra jest najwyższym szczytem w okolicy, panorama z niej i widoki są przepyszne. W którą stronę nie spojrzeć, pięknie. Z Tatr Wysokich fantastycznie prezentują się Świnica i Krywań. Patrząc na zachód widać resztę szczytów Tatr Zachodnich z najbliższym Starorobociańskim. Na północy Ornak i Kominiarski Wierch, na południu natomiast Tatry Niżne ?️?.

Szlak na Bystrą może jest troszkę monotonny, szczególnie przez odcinek leśny w Dolinie Strorobociańskiej, ale to chyba najkrótszy szlak od strony polskiej i widoki ze szczytu wynagradzają wszystkie niedogodności. Żadnych trudności technicznych czy ekspozycji, każdy w miarę zdrowy człowiek, jest w stanie przejść tę trasę bez problemu ???

1-20160629_055641.jpg

2-DSC00566.JPG

3-DSC00593.JPG

4-20160629_101533.jpg

5-DSC00617.JPG

6-20160629_111717.jpg

7-20160629_132017.jpg

8-20160629_132035.jpg

9-DSC00666.JPG

10-DSC00712.JPG

11-20160629_144130.jpg

12-20160629_145440.jpg

13-20160629_153501.jpg

14-20160629_155553.jpg

Edytowane przez Anna M.
  • Lubię to ! 8
  • Wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bystra chodzi mi po głowie juz od dawna, będąc na Ornaku myślałam, że się uda wejść.... niestety był dość porywisty wiatr i dość późno już ( październik) więc schodzilismy do doliny.... zostawiając za sobą piękną górę.... Ale światełko pozostało ? 

Zdjecia oczywiście szałowe ? 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Anna M. Ależ piękne warunki miałaś. Mi się akurat trafiła wielka chmura. Nie za bardzo lubię  ten odcinek szlaku pomiędzy Siwą Przełęczą a Siwym zwornikiem(króciutki, ale kruchy i upierdliwy). Zastanawiam się jak wygląda trasa od Słowacji. Ktoś był? Czy jest dużo chaszczy w dolnych częściach szlaku? Spodziewam się, że te okolice mogą być "niedźwiedziowate".

@Q'bot nie włóczyłeś się w nocy po tych okolicach? ?

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Tatromen

Anna M..............Dzień zapowiadał się piękny i taki pozostał do końca. Idąc Doliną Chochołowską około 20 minut, napawałam się tak rzadko spotykanym  wschodem słońca. 

Droga Aniu , gwarantuje Ci że wschód można  w Taterkach spotkać codziennie ?, tylko ciepłe łóżeczko trzeba opuścić trochę albo nawet dużo prędzej !??

 

Edytowane przez Tatromen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Quote

@Q'bot nie włóczyłeś się w nocy po tych okolicach? ?

Zawsze gdy byłem w okolicy, to już świtało ?

Tam nie ma zbyt ciekawych obiektów do uwiecznienia - przynajmniej ja nie kojarzę...  Bo czym wyżej się wdrapiesz, tym bardziej pod nogi kierujesz obiektyw.

Edytowane przez Q'bot
  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Tatromen napisał:

Anna M..............Dzień zapowiadał się piękny i taki pozostał do końca. Idąc Doliną Chochołowską około 20 minut, napawałam się tak rzadko spotykanym  wschodem słońca. 

Droga Aniu , gwarantuje Ci że wschód można  w Taterkach spotkać codziennie ?, tylko ciepłe łóżeczko trzeba opuścić trochę albo nawet dużo prędzej !??

 

Zjadłam jeden wyraz, np. pięknym ? Ale jesteś drobiazgowy i czemu nie domyśliłeś się? ? ? 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Fibi napisał:

Zastanawiam się jak wygląda trasa od Słowacji.

Też czasami zastanawiałam się  nad tym, czy nie podreptać od Słowacji, tylko ten dojazd na Słowację, nie wiadomo, gdzie zostawić samochód. Zostawiając samochód, trzeba do niego wrócić, itd. Wygodniej od strony polskiej i chyba krócej. No i te misie, więcej ich na Słowacji ? ? 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Tatromen

Aniu , jest wyjście . Pójdziecie od Polski a ja od Słowacji , spotkamy się na Bystrej i wracamy na Słowację , autem Was przywiozę do Polski , bo od Polski chodziłem kilka razy , pasuje ? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Tatromen napisał:

Aniu , jest wyjście . Pójdziecie od Polski a ja od Słowacji , spotkamy się na Bystrej i wracamy na Słowację , autem Was przywiozę do Polski , bo od Polski chodziłem kilka razy , pasuje ? ?

Pasowałoby ? A ja już obmyślałam iść przez Dolinę Kamienistą, a schodzić przez Bystrą Dolinę.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Luk_ napisał:

@Anna M. Bystra to chyba najfajniejsza górka do takiego zwykłego wdreptania w Tatrach Zachodnich startując z Polski ? ale ten szlak Doliną Starorobociańską... Dobrze, że nocowałaś w Chochołowskiej bo na raz połączenie tych dwóch dolin to istne samobójstwo ?

Właśnie dlatego, że nocowałam w schronisku, poszłam przez Starorobociańską. Zresztą lubię tę dolinę, a nie bardzo kocham odcinek między Iwanicką Przełęczą, a Starorobociańską ? 

  • Wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. 

Bystra jest bardzo atrakcyjnym szczytem widokowo. Warto się tam wybrać przy lampie :) W powyższym wątku zacytowanym przez @Gieferg znalazło się kilka zdjęć i krótki opis. Jeszcze raz powtórzę, że szlak wymagający kondycyjnie. Dla nacieszenia oczu - zimowy widok na Bystrą (w centrum kadru, lekko na lewo) z okolic Jarząba. 

IMG_20200208_155028.jpg

Edytowane przez Mateusz Z
  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeszcze raz powtórzę, że szlak wymagający kondycyjnie.

Po zaliczeniu Rysów już żaden z pozostałych szlaków na których byłem nie wydaje mi się wymagający kondycyjnie.

Z drogi na Bystrą najbardziej się zmęczyłem na podejściu na Ornak z Iwaniackiej.

Edytowane przez Gieferg
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Gieferg napisał:

Po zaliczeniu Rysów już żaden z pozostałych szlaków na których byłem nie wydaje mi się wymagający kondycyjnie.

No to fakt, chyba Rysy z Palenicy są najbardziej męczącym szlakiem w Tatrach (i chyba najwięcej przewyższenia). Ponad to nadrabia trudnościami i gdzie nie gdzie adrenalina lekko może skoczyć ponad bulą :P Chociaż szczerze mówiąc mnie wejście na Bystrą (przeszedłem tego dnia jeszcze Wąwóz Kraków) zmęczyło bardziej niż na kiedykolwiek na Rysy. Miałem może gorszy dzień, wyszedłem prosto z pociągu i długa w te i we te prawie 30 km i koło 2000 m przewyższenia na Bystrą. 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...