Skocz do zawartości

Tatry na koniec kwietnia


Gość Kacha

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Tatromaniacy! 

Nigdy nie byłam w Tatrach wiosną, a szykuje mi się wypad pod koniec kwietnia. W planach okolice Chochołowskiej, Grześ, Rakoń... Podpowiedzcie jak się przygotować jeśli chodzi o ubiór, sprzęt. Czego się spodziewać? Pomóżcie mniej doświadczonej koleżance z forum ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego się spodziewać?

Błota, roztopów, mętnej wody w potokach, wysokiej wilgotności, w Chochołowskiej odmarzających końskich ekskrementów i śmieci dookoła szlaków. 

W zacienionych miejscach powyżej 1500m wyświechtane połacie lodu, albo strumienie błotne. 

 

Jeśli miałbym co doradzić, to udać się na południową stronę Tatr - tam jest zawsze przyjemniej, o ile nie prowadzą akurat wycinki...

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam, gdzie zimą zawiewało, w kotłach po północnej stronie i owszem. W Zachodnich zdarzało mi się uświadczyć płaty śniegu nawet w końcówce maja, na co sprzętowo się właściwie przygotować nie da... 

 

Trudno przewidzieć prognozę na najbliższe miesiące - zerknij w jakiejś wyszukiwarce zdjęć, jak różnorodnie mogą wyglądać Tatry wiosną ?

Edytowane przez Q'bot
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

Dużo zależy ile jeszcze napada śniegu i kiedy zaczną się roztopy. Pod koniec kwietnia trzeba się spodziewać w wyższych partiach jeszcze mokrego śniegu, a z samego rana zmrożonego i lodu. Do granicy lasu i w reglach myślę, że spokojnie będzie można śmigać w kaloszach. Jak pisał kubot może warto przejść się po południowej stronie mimo zamkniętych szlaków. 

Co do sprzętu to wziąłbym raczki (a nawet raki, zależy jakie trasy w planach), kurtkę od wiatru, krem do opalania, piwo, zaimpregnowałbym solidnie buty i wziął zapas suchych skarpet i spodni. W trakcie roztopów jest zawsze dużo błota, wody, jest ślisko i schodzą samoistne lawiny z bardzo ciężkiego śniegu. 

Ewentualnie zawsze możesz się wybrać w inne górki, typu Diablak, Gorce, Pieniny, Beskid Śląski. Oprócz Diablaka pod koniec kwietnia powinno tam być już typowo wiosennie z płatami śniegu w zacienionych miejscach. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry @Kacha ale to zdjęcie to jest druga połowa kwietnia 2018 roku! Zapomniałam, że czas leci do przodu? W zeszłym roku było więcej śniegu. Natomiast dwa lata temu byłam co prawda tylko na Grzesiu ale spokojnie bez sensacji, w raczkach można było iść dalej. Tak że planuj bez obaw. Ja wybieram się w Zachodnie jeszcze w zimie, zgodnie z kalendarzem Urubki? do końca lutego!

 

Edytowane przez vatra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...