Skocz do zawartości

Bystra Ławka i Furkot


Zośka

Rekomendowane odpowiedzi

Wycieczka bardzo przyjemna bo obydwie doliny różnią się od siebie widokowo. Warto zacząć wejście od Doliny Młynickiej. Parking koło Szczyrbskiego Jeziora kosztuje 7 euro i trochę powyżej zaczyna się żółty szlak. Po około godzinie podziwiamy wodospad Skok i wchodzimy nad niego na górne piętro doliny. Grań Baszt po prawej i Grań Soliska po lewej stronie toną w chmurach i tylko kilka razy możemy je obejrzeć kiedy chmury na chwilę się rozsuwają. Po minięciu Capiego Stawu wchodzimy w kamienisty teren i po kilkunastu minutach stajemy przy znaku Stop który znajduje się w miejscu gdzie zaczyna się nielegalna ścieżka na Furkot. Ryzykujemy i wchodzimy na szczyt, robimy szybko kilka zdjęć i uciekamy z powrotem w stronę szlaku skąd już spokojnie przechodzimy przez Bystrą Ławkę i dalej za żółtymi znakami schodzimy Doliną Furkotną do Magistrali i dalej do Szczyrbskiego Jeziora. Było dużo chmur, trochę słońca i bardzo mało ludzi. Czyli super!

DSC_6391.JPG

DSC_6402.JPG

DSC_6404.JPG

DSC_6408.JPG

DSC_6416.JPG

DSC_6422.JPG

Edytowane przez Zośka
  • Lubię to ! 10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.08.2022 o 14:00, Zośka napisał:

Ryzykujemy i wchodzimy na szczyt, robimy szybko kilka zdjęć i uciekamy z powrotem w stronę szlaku skąd już spokojnie przechodzimy przez Bystrą Ławkę

Też kiedyś zaryzykowałem ? i było super ? A w ogóle to bardzo fajna pętelka ?

@Zośka i też było trochę chmurek ?

20200908_112231.thumb.jpg.13bf7421d467f256da10816c68780c07.jpg

a po piętnastu minutach trochę...więcej ?

20200908_113616_1.thumb.jpg.ec349ba2d67b5dff7ef1866a8d6d2647.jpg

P1010009_1.thumb.jpg.04a13f643eb9b1ee4d51badca381b235.jpg

Edytowane przez Krzysiek Zd
  • Lubię to ! 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.08.2022 o 19:10, Jędrek napisał:

Zrobiliby tam legal i po problemie. Ale nie ...

Z tą nielegalnoscia bym nie przesadzał. ?

Słowacy leza tam nie tylko od przełęczy ale od obu dolin jest wygodniejsze wejście. 

Btw - kończę właśnie mój pobyt, plan wykonałem. Muszę to ogarnąć wszystko i będę zamieszczac wkrótce.. Pozdrawiam z Tatr!

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, peter1 napisał:

Z tą nielegalnoscia bym nie przesadzał. ?

Słowacy leza tam nie tylko od przełęczy ale od obu dolin jest wygodniejsze wejście. 

Szczerze? Ja lubię jasne sytuacje. Albo idę legalnie i nikt się nie ma prawa przyczepić, albo nielegalnie i liczę się z ewentualnymi konsekwencjami (żeby nie było - ścisłe rezerwaty omijam). A takie półoficjalne tematy, że niby nie wolno, ale "wszyscy chodzą" po prostu mnie drażnią. Trochę jak nasze polskie zwyczaje drogowe "jest 50, ale wszyscy jadą 70 i spoko". Ci sami "wszyscy" na Słowacji czy w innej Szwecji jakoś potrafią na 50 jechać 50 albo i mniej ?

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Jędrek napisał:

Szczerze? Ja lubię jasne sytuacje. Albo idę legalnie i nikt się nie ma prawa przyczepić, albo nielegalnie i liczę się z ewentualnymi konsekwencjami (żeby nie było - ścisłe rezerwaty omijam). A takie półoficjalne tematy, że niby nie wolno, ale "wszyscy chodzą" po prostu mnie drażnią. Trochę jak nasze polskie zwyczaje drogowe "jest 50, ale wszyscy jadą 70 i spoko". Ci sami "wszyscy" na Słowacji czy w innej Szwecji jakoś potrafią na 50 jechać 50 albo i mniej ?

Dobrze powiedziane ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Jędrek napisał:

Szczerze? Ja lubię jasne sytuacje. Albo idę legalnie i nikt się nie ma prawa przyczepić, albo nielegalnie i liczę się z ewentualnymi konsekwencjami (żeby nie było - ścisłe rezerwaty omijam). A takie półoficjalne tematy, że niby nie wolno, ale "wszyscy chodzą" po prostu mnie drażnią. Trochę jak nasze polskie zwyczaje drogowe "jest 50, ale wszyscy jadą 70 i spoko". Ci sami "wszyscy" na Słowacji czy w innej Szwecji jakoś potrafią na 50 jechać 50 albo i mniej ?

Ale to Słowacy chodzą głównie pozaszlakowo, nawet całymi rodzinami np. na Kończysta, a nie Polacy.

Ja nie lubię z kolei hipokryzji bo oni owszem ponarzekaja na nas a sami robią to samo na większą skalę.

Co do Furkotu - istnieje kilkudziesioletnia tradycja chodzenia na ten szczyt bez szlaku ale z przełęczy Bystry Przechód. Pisze o tym i zachęca sam Józef Nyka. Zamienili Przechód na Ławkę i zrobiło się trudniej i dalej. Co nie znaczy, że ludzie przestali tam chodzić. 

Mało tego - do pójścia dalej na Hruby zachęcał mnie przewodnik, który powiedział wprost, że głupotą jest płacić ciężkie pieniądze za szybkie dojście od przełęczy. Nierealne jest dla samych Słowaków płacić za wszystkie szczyty bo na 90% z nich w Tatrach Wysokich nie mają szlaku.

I zamykając temat - w tym roku panów BOJow nie widać i nie słychać.:))

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...