Skocz do zawartości

Buty na lato


Bieszczadzki_tatromaniak

Rekomendowane odpowiedzi

But nie zapobiegnie urazom, no chyba, że chodziłbyś w skorupach... Moim zdaniem sztywne 'obwiązanie' stopy spowoduje przeniesienie urazu staw wyżej i sobie np. wykręcisz kolano czy biodro. 

Ja bym kupował jak najlepiej amortyzujące i przyczepne buty, by zminimalizować ryzyko urazu - lepiej zapobiegać, niż leczyć ?

Edytowane przez Q'bot
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@user.adam nie wiem, czy w Twoim przypadku po urazach niskie buty to dobre rozwiązanie. Może warto rozejrzeć się jednak za wysokimi, ale z flexem w okolicach kostki. Takie rozwiązanie mają np.   La Sportiva Trango Leather GTX.  Wersja letnia nie jest skórzana, tylko syntetyczna ( i lżejsza). 

Nieco podwyższony but, łapiący kostkę, ma też Saleva i chyba Hoka (choć tu to chyba bardziej buty trialowe).

Edytowane przez jaaga76
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Q'bot napisał:

But nie zapobiegnie urazom, no chyba, że chodziłbyś w skorupach... Moim zdaniem sztywne 'obwiązanie' stopy spowoduje przeniesienie urazu staw wyżej i sobie np. wykręcisz kolano czy biodro. 

Ja bym kupował jak najlepiej amortyzujące i przyczepne buty, by zminimalizować ryzyko urazu - lepiej zapobiegać, niż leczyć ?

W kwestii możliwie najbardziej amortyzujących butów i przyczepnych butów warto będzie pójść w kierunku Scarpa Mescalito, czy są jakieś jakieś inne godne alternatywy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzję podjąłem i chcę przymierzyć wersję niską i mid Scarpa Mescalito i La Sportiva TX4. Które będą wygodniejsze na te się zdecyduje.

Butów dopiero potrzebuję przyszły rok na sezon wiosenno-letni. Patrząc na ofertę sklepów widzę, że są ciekawe przeceny na ten moment. Zastanawiam się nad tym, czy z racji tego, że nie spieszy mi się z zakupem lepiej będzie poczekać i kupić buty w okolicach Nowego Roku a może nawet później, czy kupować je już teraz. Macie lepsze doświadczenie w kwestiach cen, więc doradźcie proszę ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, user.adam napisał:

Decyzję podjąłem i chcę przymierzyć wersję niską i mid Scarpa Mescalito i La Sportiva TX4. Które będą wygodniejsze na te się zdecyduje.

Butów dopiero potrzebuję przyszły rok na sezon wiosenno-letni. Patrząc na ofertę sklepów widzę, że są ciekawe przeceny na ten moment. Zastanawiam się nad tym, czy z racji tego, że nie spieszy mi się z zakupem lepiej będzie poczekać i kupić buty w okolicach Nowego Roku a może nawet później, czy kupować je już teraz. Macie lepsze doświadczenie w kwestiach cen, więc doradźcie proszę ?

Bardzo dobry wybór. Według mnie TX4 i Mescalito to obecnie najlepsze podejściówki na rynku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi pomożecie wybrać niskie buty letnie w góry mam Salomona jakiś starczy model niskie ale już czas na zmiany. Wysokie salevy glx ale jak wspomniałem oddaje je na gwarancję myślę ja uznają ,że niema z tym problemu,jak by oddali kasę to było by najlepiej bo saleva na mokrym kamieniu jest beznadziejna i szukaklbym bym coś innego.

Teraz jakieś niskie letnie jakie polecacie na wysokie góry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przodu zapas,ale nie za duży. Tak, żeby przy schodzeniu w dół nie odgniatać palców ?

A co do szerokości to najlepiej przymierzyć i sprawdzić w których czujesz się najbardziej komfortowo. 

Ja całkiem niedawno kupiłam buty scarpy, wysokie, na jesień zimę i wiosnę. Przymierzałam różne modele, różne marki, zajęło mi to chyba ze 2 miesiące ?ale gdy założyłam buty, które ostatecznie kupiłam, od razu powiedziałam do sprzedawcy "to jest to". Wydaje mi się, że będziesz czuć które są najlepsze dla Ciebie. Nie śpiesz się z zakupem, w sklepie przymierzaj i chodź w nich dłużej. Możesz przymierzyć w sklepie, a kupić przez internet - wtedy masz pewną możliwość zwrotu, w domu przetestujesz chodząc w nich dłużej, a do tego przez internet możesz znaleźć buty w dużo niższej cenie ?

A co do tematu membrany, to w tych butach, które ostatnio kupiłam, mam goretex,ale na lato na pewno kupię buty niskie i bez membrany.

@Mnich Moderator zawsze dobrze doradza w tym temacie ? nie bez powodu zyskał w mniejszym gronie Tatromaniaków miano "tata od butów" ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam we wszystkich posiadanych butach membranę ? 

Nie odczuwam jakiegoś dyskomfortu z tegoż powodu, jeśli komuś bywa gorąco, to winę zwaliłbym na meteriały z których wykonano resztę cholewki, oraz samą konstrukcję buta, która nie 'przepompowuje' powietrza podczas chodu...

 

No i wydaje mi się, że w porze letniej jesteśmy bardziej narażeni na wilgoć aniżeli zimą - śnieg aż tak chętnie nie przesiąka przez skórę, a ta w zimówkach ma zwykle 2.5 - 3mm grubości. A latem? tu się potok trafi, tam jakaś trawa z rosą, albo nawet prozaiczne umycie butów z błota, gdy już schodzimy z gór do cywilizacji - jak to ogarnąć w bucie, który przemaka? 

Edytowane przez Q'bot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Q'bot napisał:

A latem? tu się potok trafi, tam jakaś trawa z rosą, albo nawet prozaiczne umycie butów z błota, gdy już schodzimy z gór do cywilizacji - jak to ogarnąć w bucie, który przemaka? 

Ano tak, że większość butów bez membrany jest fabrycznie impregnowanych, co chroni je przed mżawką, rosą, etc. Później wystarczy spryskać je Nikwaxem i niewielka woda im nie straszna ?

Mam podejściówki z Gore, jak i bez. W wysokich temperaturach różnica zdecydowanie odczuwalna. 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał buty bez goretexu, to mógłbym jakoś porównać, ale hasając przy 30°C jest mi dobrze, więc zbytnio nie widzę problemu ?

A fabryczna impregnacja przestaje działać po pierwszym umyciu - nawet nasączenie jakimiś impragnatami nie zapobiega namakaniu (czernieniu) skóry cholewki. Ostatnio zużyłem pół butelki jakiegoś 'kaps'a" na miejskie Hanwagi i już na podwórku pokonał je trawnik (w sensie wizualnie powstały czarne ślady na zamszu)

No i co jak, co, ale rosa to najtrudniejszy sprawdzian dla szczelności membrany ?

Edytowane przez Q'bot
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ejtam ejtam ja średnio w błotku lubię się babrać wolę już skałę która wznosi się na szczyt ?

Zamówiłem buty przez neta,zobaczymy najwyżej oddam musiałbym do KRK jechać a obliczu pandemi koronoswirusa wcale mi się to nie usmiecha.

Zamówiłem Tx 4 bez membrany zobaczymy czy same chodzą ?

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, wjesna said:

To takie naturalne dla górskich wędrówek, że takie czyste buty to nawet trochę dziwnie wyglądają.

Ale jak potem się załadujesz w takim obuwiu do pociągu/autobusu, to jednak jest mało komfortowo ?

 

A dziwnie to wyglądają oczojebne ubrania w górach - przynajmniej z mojej perspektywy osoby odzianej na szaro/khaki i starającej się kamuflować w zastanym otoczeniu

Edytowane przez Q'bot
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...