Skocz do zawartości

Rysy od strony słowackiej


Maciej1980

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam taką sprawę. W lipcu przyjeżdżam do Zakopanego i chcę w końcu zdobyć Rysy od strony słowackiej. I tu moje pytanie: czy wiecie może jak najlepiej i najszybciej dostać się do  Strbske Pleso z Zakopanego ale innym ( innymi ) środkami  transportu niż autobus a później ta elektriczka. Chodzi Mi po prostu o to żeby między 5:00 a 6:00 rano być już na miejscu i ruszyć na szlak. Z tego co się orientowałem to gdybym jechał autobusem, itp. to byłbym dość późno w Strbske Pleso. Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam wszystkich. Szerokości na szlakach:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Maciej1980 napisał:

ale innym ( innymi ) środkami  transportu niż autobus

Ostatnimi czasy omijam Rysy, wolę pójść na na Koprowy albo Chłopka (jeśli już trzymać się tego rejonu), ale kiedyś bywałem tam dość często - i od słowackiej strony zawsze robiłem po prostu tak że ktoś znajomy mnie zawoził samochodem - pod szlak, albo na elektrickę którą dojeżdżałem gdzie trzeba.

Ale tak ogólnie rzecz biorąc - Rysy w wakacje? Nie polecam, chyba że lubisz tłok.  Szczególnie w ostatnich kilku latach ludzi tam co niemiara. No chyba że akurat będzie padało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochodu nie mam. Wiem, że będzie sporo ludzi na szlaku ale chcę właśnie w wakacje wejść na Rysy ze względu na długość dnia. Nie wiem jakie środki transportu jeżdżą z Łysej Polany na Słowację i od której? Wiem, że taksówka będzie droga a niestety akurat nikt znajomy z autem w tym czasie nie będzie w Zakopanem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Maciej1980 napisał:

Samochodu nie mam. Wiem, że będzie sporo ludzi na szlaku ale chcę właśnie w wakacje wejść na Rysy ze względu na długość dnia. Nie wiem jakie środki transportu jeżdżą z Łysej Polany na Słowację i od której? Wiem, że taksówka będzie droga a niestety akurat nikt znajomy z autem w tym czasie nie będzie w Zakopanem. 

Przenocuj w schronisku Popradske Pleso

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Maciej1980 napisał:

Samochodu nie mam. Wiem, że będzie sporo ludzi na szlaku ale chcę właśnie w wakacje wejść na Rysy ze względu na długość dnia. Nie wiem jakie środki transportu jeżdżą z Łysej Polany na Słowację i od której? Wiem, że taksówka będzie droga a niestety akurat nikt znajomy z autem w tym czasie nie będzie w Zakopanem. 

@Maciej1980 moższ powrzucać posty na grupy tematyczne na FB. Może akurat jakiś dobry człowiek się trafi i Cię zgarnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.06.2022 o 22:26, Maciej1980 napisał:

Wiem, że taksówka będzie droga a niestety akurat nikt znajomy z autem w tym czasie nie będzie w Zakopanem. 

No to pozostaje ci albo namiot gdzieś powyżej Popradskiego, albo rower z Łysej/Zakopanego/czy gdzie tam będziesz spał.  ?

 

Ale na Rysy (moim zdaniem) przyjemniej się wchodzi od "naszej" strony, a tu już chyba łatwiej da się ogarnąć transport, nawet skoro świt. Będziesz na szczycie wcześnie, spokojnie zejdziesz na Słowację (możesz nawet skoczyć jeszcze na Koprowy, jeśli masz dobre tempo), wymijając cały ten tłum (bo po "ich" stronie łatwiej to robić) i stamtąd wrócisz jakaś komunikacją czy nawet okazją (Polaków na tej trasie jeździ mnóstwo, sam zwiozłem stamtąd już pewnie ponad 20 osób). I po temacie  ?

 

Edytowane przez Jędrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi:)) Od strony polskiej trochę mam obawy ponieważ szlak jest podobno trudniejszy i bardziej wymagający niż od strony słowackiej a Ja jeszcze nie mam zbyt wielkiego doświadczenia na tego typu szlakach.

I jeszcze takie pytanie: czy ktoś może orientuje się w jakich hotelach, pensjonatach, willach, itp. w Zakopanem serwują śniadania od 6:00? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tam nie namawiał na Rysy od polskiej strony kogoś, kto twierdzi, że nie ma zbyt wielkiego doświadczenia (swoją drogą - jakie to konkretnie doświadczenie?) i nie jest przekonany do tego, że chciałby tam iść.  Rozsądniej jest się tam wybrać, kiedy już się człowiek czuje na siłach. Inna sprawa, że oczywiście wielu robi inaczej a mimo to przeważnie jakoś bezpiecznie wchodzą.

Cytat

Ale na Rysy (moim zdaniem) przyjemniej się wchodzi od "naszej" strony,

Ze wszystkich szlaków na jakich byłem, to ostatni o którym bym powiedział, że się "przyjemnie wchodzi". Monotonnie jak diabli, nudno, męcząco jak mało gdzie. Przyjemne to są widoki ze szczytu, ale idąc od Słowacji też się je zobaczy. To powiedziawszy dodam jednak, że satysfakcja z wejścia oczywiście kolosalna.

Cytat

Łatwiej jednak iść nim w górę

A mi się nim zdecydowanie łatwiej szło w dół  ¯\_(ツ)_/¯

 

Edytowane przez Gieferg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Gieferg napisał:
Cytat

Łatwiej jednak iść nim w górę

A mi się nim zdecydowanie łatwiej szło w dół

Mistrzu, jeśli cytujesz, to całe zdanie z zachowaniem sensu. Napisałem że: 

 

Dnia 30.06.2022 o 01:04, Jędrek napisał:

Łatwiej jednak iść nim w górę, wcześnie rano, niż wracać do M. Oka z Rysów w tłumie i wymijać kilkaset osób na łańcuchach. 

I do tego się odnieś, jeśli łaska. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jędrek napisał:

I do tego się odnieś, jeśli łaska. 

Niczego to nie zmienia.

Szedłem w górę wcześnie rano, schodziłem do Morskiego Oka między 10-tą a 14-tą mijając tych wszystkich ludzi i wciąż to drugie uważam za łatwiejsze.

Cytat

To jedna z najpiękniejszych szlakowych wycieczek w Tatrach.

Czysto subiektywna rzecz. Dla mnie szlak od strony polskiej jest nudny i z własnej inicjatywy drugi raz bym tam nie poszedł (choć nie wykluczam, że ktoś by dał radę mnie namówić). To było coś co bardzo chciałem zrobić i sprawdzić, jak sobie poradzę, zrobiłem, jestem usatysfakcjonowany i więcej mi nie trzeba, podczas gdy na Szpiglas, Świnicę czy nawet Giewont mógłbym dla przyjemności chodzić co roku.

Edytowane przez Gieferg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...