Skocz do zawartości

Raki dla amatora


marcel089

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, barbie609 napisał:

W Polsce Hanzel robi pod zamówienie tzn wybierasz z oferowanych modeli i może go sobie spersonalizować, tzn membrana albo bez ocieplenie takie owakie , podeszwa.

Tak wiem - podobnie na Słowacji Vladimír Makara robi świetne buty .... zjawisko "bootfittingu"  w zakresie butów do chodzenia jest nieczęste...

..............ups - było właśnie doczytałem ze biznes został zabity przez covid ..szkoda ze i strona padła bo było tam sporo informacji o butach i mądrych przemyśleń..

https://www.facebook.com/mountainfeet1

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@J@nwiem o sklepie na Krupówkach na dole , to ich firmowy. Ja załatwiam wszystkie sprawy na jarmarku w Nowym Targu , są tam w każdy czwartek i sobotę. Kiedyś dzwoniliśmy i umówiliśmy się bezpośrednio w firmie w Ludźmierzu. Z  tego co wiem kontakt mailowy też jest w porządku.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W piątek byłem w sklepie górskim w Krakowie i doradzono mi Hanwag Nazcat GTX (Nazcat GTX), jako buty pod raki, ale zachowujące ograniczoną podatność, co czyni je wygodniejszymi i bardziej uniwersalnymi, również w kontekście używania ich w lecie i chodzenia po mało wymagającym terenie. Pomimo, że nie jest to model typu "Wide" i tak okazały się dość szerokie, co pasuje mojej stopie. Rozmiar 45/46 - jeszcze nie zdecydowałem, który będzie lepszy. Większe były trochę luźne nawet z grubą skarpetą, a mniejsze niby idealne, ale miałem wrażenie, że mały palec w prawym bucie ma trochę za mało miejsca. Dzisiaj zamówiłem oba i potestuję je trochę dłużej. Ogólnie buty bardzo mi się spodobały. Polecano mi jeszcze Tatra II, ale brak otoku je wyklucza.

Trochę jeszcze poszukałem w internecie i zastanawiam się jeszcze nad następującymi butami:

- Hanwag Alaska GTX (wersja standardowa albo wide) Alaska GTX

- Zamberlan Guide GTX RR (chyba jedyny z oferty Zamberlan but na szeroką stopę) Guide GTX RR

- Lowa Tibet GTX Tibet GTX

 

Tych pozostałych nie mam możliwości sprawdzić w sklepie na miejscu, więc wchodzi w grę tylko zamawianie i zwroty.  Natomiast zastanawiam się czy w ogóle zawracać sobie nimi głowę. Nie wiem czy nie są zbyt pancerne i czy możliwe jest używanie ich w lecie. Spotkałem opinie na przykład odnośnie Tibet, że powyżej 25C to basen w bucie. Wygląda też na to, że mają sztywniejsze podeszwy w stosunku do Nazcat'a. Czy ktoś coś może doradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.07.2022 o 20:08, marcel089 napisał:

Nie wiem czy nie są zbyt pancerne i czy możliwe jest używanie ich w lecie. Spotkałem opinie na przykład odnośnie Tibet, że powyżej 25C to basen w bucie.

 Zaraz ..zaraz - to chcesz buty pod raki czy na lato? ...jak na lato to zapomnij o tych Alaskach, Lowa Tybet itp.... to są poważne, pancerne buty które znakomicie sie sprawdzą od jesieni do wiosny.

(Już same nazwy sugerują że nie są to buty do pomykania w lipcu po Bieszczadach ?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba rozmiary okazały się za duże, ale po kolejnej wizycie w sklepie ostatecznie kupiłem Nazcat GTX w rozmiarze 44,5. Leżą dobrze zarówno w jednej jak i dwóch parach skarpet. Rozważałem jeszcze Tatra II GTX, ale ostatecznie zdecydowało ciut lepsze dopasowanie do mojej stopy tych pierwszych. Ogólnie jestem zachwycony starannością i dopracowaniem detali ogólnie w butach Hanwag.

 

Teraz muszę jeszcze znaleźć do nich jakieś raki. Chociaż teraz nie jest sezon na takie zakupy, to może uda mi się coś wynaleźć w okazjonalnej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie raki koszykowe polecacie do butów Hanwag Nazcat GTX?
Potrzebuję raków głównie na okresy przejściowe (późna jesień, wczesna wiosna), w Tatry, Beskidy. Góry dopiero odkrywam, więc kiedyś może też chodzić w zimie, natomiast na lodowiec na pewno się nie wybiorę. Wiem, że do takich potrzeb to może nawet raczki by wystarczyły. Natomiast wychodzę z założenia, że jak coś kupuję to wolę dołożyć i mieć sprzęt, który posłuży mi na lata, nawet jeśli będzie sporadycznie używany.
Mój budżet to ok 500 PLN. W tym przedziale z tego co widziałem, to wchodzą w grę raki Grivel, Petzl, BD, Camp, Salewa.
Zastanawiam się na przykład nad:
- Grivel G12,
- Grivel Air Tech,
- Petzl Vasak Flexlock,
- Salewa Alpinist Walk
- Black Diamond Serac Pro

Czy ktoś może coś doradzić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marcel089 napisał:

Jakie raki koszykowe polecacie do butów Hanwag Nazcat GTX?
Potrzebuję raków głównie na okresy przejściowe (późna jesień, wczesna wiosna), w Tatry, Beskidy. Góry dopiero odkrywam, więc kiedyś może też chodzić w zimie, natomiast na lodowiec na pewno się nie wybiorę. Wiem, że do takich potrzeb to może nawet raczki by wystarczyły. Natomiast wychodzę z założenia, że jak coś kupuję to wolę dołożyć i mieć sprzęt, który posłuży mi na lata, nawet jeśli będzie sporadycznie używany.
Mój budżet to ok 500 PLN. W tym przedziale z tego co widziałem, to wchodzą w grę raki Grivel, Petzl, BD, Camp, Salewa.
Zastanawiam się na przykład nad:
- Grivel G12,
- Grivel Air Tech,
- Petzl Vasak Flexlock,
- Salewa Alpinist Walk
- Black Diamond Serac Pro

Czy ktoś może coś doradzić?

 

na to co chcesz robić powinno takie coś wystarczyć

https://8a.pl/raki-koszykowe-camp-stalker-universal

a jak znajdziesz inne to ważne aby miały podkładki antiboot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marcel089 napisał:

Zastanawiam się na przykład nad:
- Grivel G12,
- Grivel Air Tech,
- Petzl Vasak Flexlock,
- Salewa Alpinist Walk
- Black Diamond Serac Pro

Czy ktoś może coś doradzić?

 

Upewnij sie że raki których zakup rozważasz występują w wersji koszykowej bo inne nie pasują do Twojego buta np. Grivel G12,- ma wersje koszykową ale Grivel Air Tech, już nie. Black Diamond Serac Pro nie ale jest wariant paskowy Serac Strap.

Sprawdź dokładnie albo jedz do sklepu z butem i tam dobierzesz - to najlepsza opcja a może jeszcze trafisz na kogoś doświadczonego kto doradzi.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lexi napisał:

Upewnij sie że raki których zakup rozważasz występują w wersji koszykowej bo inne nie pasują do Twojego buta np. Grivel G12,- ma wersje koszykową ale Grivel Air Tech, już nie. Black Diamond Serac Pro nie ale jest wariant paskowy Serac Strap.

Sprawdź dokładnie albo jedz do sklepu z butem i tam dobierzesz - to najlepsza opcja a może jeszcze trafisz na kogoś doświadczonego kto doradzi.

Rzuciłem przykładowe modele na razie bez głębszego wnikania. Natomiast Grivel Air Tech są również w wersji koszykowej:

Grivel Air Tech

Edytowane przez marcel089
  • Lubię to ! 1
  • Wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, J@n napisał:

te to nawet na Mont Blanc się nadają

Właśnie do nich się skłaniam. Znalazłem w dobrej cenie za 400 zł. Nie mam jak sprawdzić w sklepie, ale chyba zamówię, sprawdzę i najwyżej odeślę z powrotem. Rozmawiałem ze sprzedawcą i bardzo je polecał, również do moich butów. Ogólnie powiedziano mi, że Grivel to świetna marka i jeżeli są możliwości to warto dołożyć.

Myślę jeszcze o Grivelach G12, nie wiem do końca czym się różnią poza kształtem i układem zębów, co widać na pierwszy rzut oka.

Grivel G12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Dnia 20.06.2022 o 16:38, Lexi napisał:

Nie wiem czy takie rozpoznanie ma sens - każda noga jest inna i co odpowiada mnie niekoniecznie będzie dobre dla Ciebie .....i teraz , zależnie od tego czy Twoja noga jest w miarę standardowa czy może bardziej "nietuzinkowa" , albo będziesz miał możliwość chodzenia w wielu modelach albo (tak jak ja)- jak już trafisz coś pasującego zaopatrzysz sie na zapas ze strachu że potem może nie być albo producent coś "ulepszy"..;-)

IMG_8609.thumb.jpg.ef793a4a5ae30a683871c6983748e65e.jpg

 

Hej. Jeżeli dobrze rozpoznaję to to są Scarpa Zodiac Plus GTX. Mam rację? Czy na te buty można założyć raki koszykowe czy są za miękkie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Waldek napisał:

Hej. Jeżeli dobrze rozpoznaję to to są Scarpa Zodiac Plus GTX. Mam rację? Czy na te buty można założyć raki koszykowe czy są za miękkie? 

Sam nigdy do nich raków nie zakładałem - mam inne pancerne Lowa do raków, ale założyć oczywiście sie da z tym że im cięższy piechur tym miększe buty sie robi. Czyli na ten przykład dla mnie by były zbyt miękkie  (100kg chłopa) dla "chłopczynki"  60 kg będą ok pod względem sztywności. Inna sprawa to to że nie są to buty specjalnie jakoś izolowane a tam gdzie raki tam bywa chłodno....W mojej "stajni" są to buty podstawowe na wiosna/jesien , na lato czasem. W zimie założyłem kilka razy ale na mrozie nie mogło być mowy o postoju bo zimno - z tym że termika to sprawa bardzo indywidualna.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lexi napisał:

Sam nigdy do nich raków nie zakładałem - mam inne pancerne Lowa do raków, ale założyć oczywiście sie da z tym że im cięższy piechur tym miększe buty sie robi. Czyli na ten przykład dla mnie by były zbyt miękkie  (100kg chłopa) dla "chłopczynki"  60 kg będą ok pod względem sztywności. Inna sprawa to to że nie są to buty specjalnie jakoś izolowane a tam gdzie raki tam bywa chłodno....W mojej "stajni" są to buty podstawowe na wiosna/jesien , na lato czasem. W zimie założyłem kilka razy ale na mrozie nie mogło być mowy o postoju bo zimno - z tym że termika to sprawa bardzo indywidualna.

Czyli podobnie jak u mnie, też kawał chłopa. ? W zeszłym roku miałem raczki na butach z dexa i po kilku godzinach chodzenia myślałem, że mi stopy odpadną. Rączki mi ściskały buta. Dodam, że rozmiar raczków był dobrany odpowiednio. Same buty z dexa, nie narzekam bo były ok. Chodziłem w nich 4 lata w górach i zimą na codzień. Ale już bieżnik się wytarł i zaczęły się ślizgać. No i nie nadają się do raków, więc zacząłem szukać czegoś lepszego. Te Skarpy zbierają bardzo dobre opinie i zastanawiałem się nad zakupem, ale skoro jednak są zbyt miękkie do raków to szukam dalej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...